Binnenlaiidsclie Berichten. Tricoupisten, 18 Rallisten. 24 •wilden, 4 progressisten en 4 Deligeorgisten. Tricoupis zelf is te Missolonghi geslagen. De nederlaag van Tricoupis is enorm en wekt groot opzien. AMERIKA. Nu de regeering der republiek Nicaragua geweigerd heeft gevolg te geven aan het haar door de Brilsche regeering gestelde ultima tum, is gevolg gegeven aan de bedreiging, dat deze zich zelve recht zou verschaffen door be slag te leggen op de in- en uitgaande rech ten. Een der kruisers van het Brilsche eskader, dat de haven van Corinto had geblokkeerd, heeft Zaterdagmiddag eene afdeeling mariniers aan wal gezel, die de Britsche vlag hebben geheschen. Verzet werd hun niet geboden, kennelijk tengevolge van de waarschuwing van den Britschen vlootvoogd, dat hij in dat geval de stad zou beschieten. De ambtenaren en het meerendeel der bevolking heeft de stad verlaten. In de hoofdstad Managua heerscht groote opgewondenheid. Eene poging van het gepeupel om het wapenbord van het Britsche consulaat te vernielen, werd door de politie met de revolver in den vuist ver hinderd. Men gelooft, dat de regeering der republiek, teleurgesteld in hare hoop op steun van de zijde der Vereenigde Staten, alsnog tot betaling der gevorderde schadevergoeding zal overgaan. Van verschillende zijden werd baar daartoe reeds geld aangeboden. Naar uit New-York wordt gemeld, zou de Eogelsche admiraal voor Corinto aan den bevelhebber van de plaats zijn voornemen te kennen hebben gegeven om de stad te bom bardeeren als er tegenstand geboden werd. De opgewondenheid te Managua neemt een ernstiger karakter aan. Het Britsche consulaat wordt door troepen bewaakt Alle klassen der bevolking verdringen zich voor het Congres-gebouw en verlangen wapenen om te Corinto te gaan vechten. Naafloop eener volksmeeling is naar de verschillende steden des lands geseind om zich bij hen aan te slui ten-- De bevolking verlangt dat de president den Britschen gezant zijn paspoort zal zenden. Van de te Corinto gelande 400 Britsche mari niers zijn er weer 350 aan boord teruggekeerd. Pe president, van Nicaragua heeft aan de 'pers öër Vereenigde Staten geseind dat hij protesteert tegenover alle natiën tegen den aanval van Engeland, dat Corinto bezet heeft in volkomen strijd met het internationaal recht, teneinde zich met geweld meester te maken van eene geldsom, waarop het geen recht heeft. Nicaragua, onmachtig om zijne aanvallers te weerstaan, rekent op de sym pathie van allen, en verklaart zich bereid de ponk aan een scheidsgerecht te onderwerpen. AFRIKA. Te Fez is het bericht ontvangen, dat de weerspannige stammen, die nog steeds tegen den sultan onder de wapenen zijn, te Rahamna eene gevoelige nedeilaag hebben geleden. C H I n. Uit Shanghai wordt aan de Times gemeld dat Li-Hung-Chang in zijn eerste samen komst met graaf Ito er op aandrong, dat Japan matig zou zijn in zijn eischen, om de belan gen van de westelijke mogendheden niet op het spel te zetten. Graaf Ito antwoordde daarop dat het alleen een zaak was tusschen China en Japan, en dat anderen er niet mede te maken hadden. Het is vooral de afstand van zuidelijk Mantsjoerije, waartegen te Peking veel ver zet bestaat, het grieft den keizer in het bij zonder, omdat deze provincie de bakermat zijner voorouders is. Tegen den afstand van Formosa bestaat minder oppositie, omdat dit een nieuwe provincie is. De overige artikelen van het vredesverdrag worden draaglijk ge noemd. Volgens betrouwbare berichten tracht Rus land China te bewegen, de bekrachtiging ran het vredesverdrag eenige dagen uit te stellen. Een telegram uit Shanghai zegt dat de kwestie tusschen Rusland en Japan een »zeer ernstige" wending begint aan te nemen. De Times verneemt uit Hongkong, dd. 28 dezer: Er zijn ernstige onlusten op Formosa uitgebroken. Duitsche mariniers zijn te Tatn- sui geland om de vreemdelingen te bescher men. De Chineesche soldaten hebben den 22n hun generaal gedood. Het gardekorps der regeering viel de muiters aan, doodde er 30 en wondde er 50. De toestand der vreemde lingen is kritiek, maar verscheiden vreemde oorlogsschepen zijn in de wateren van Formosa. JAPAN. Uit Jokohama wordt gemeld Het protest van Rusland, Duitschland en Frankrijk beweert dat de afstand van het schiereiland Liaotong aan Japan eene voort durende bedreiging voor Peking, de onaf hankelijkheid van Korea en in bet algemeen den vrede in het verre Oosten zijn zal. Het protest is in den vorm van een vriendschappe- lijken raad, niet van een dreigement. Men gelooft, dat Japan kan rekenen op de vriendschap der Vereenigde Staten, die door het vredesverdrag zouden bevoordeeld zijn, en dat Italië en Engeland er niet aan denken, zich bij het protest te voegen. Uit Weenen meldt men aan dqDaily News; Volgens een bericht uit Tokio wendt de Ame- rikaansche gezant pogingen aan om zich te verstaan met de vertegenwoordigers van Italië, België, Oostenrijk-Hongarije, Spanje en Neder land, teneinde samen bij graaf Ito er op aan dringen dat hij toch aan de wenschen van Rus land, Frankrijk en Duitschland zal toegeven. Van andere zijde wordt bericht dat Japan, hoewel tot eenige concessies bereid, aan de groote lijnen van het vredesverdrag zal vast houden, en met name niet erkennen zal dat de verkrijging van het eiland Formosa door Japan de Fransche en Duitsche belangen in het verre Oosten zou kunuen bedreigen, meer dan b.v. het bezit van Tongking door Frankrijk een gevaar oplevert voor de Engelsche be langen. Men meent te Tokio dat Frankrijk, bij zijn protest tegen het afnemen van een stuk van China, terugdenkt aan EIzas-Lotharingen. Maar de Japanners oordeelen dat zij niet hebben te lijden onder de gebeurtenissen van '70. En zij begrijpen heelemaal niet, hoe Duitschland thans ach en wee kan roepen, na wat het zelf met den Elzas heeft gedaan. SCHIEDAM, 80 April 1805. Vergadering van den gemeenteraad op Dins dag 30 April des namiddags te 1!A uur. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig waren 16 leden, afwezig de heeren Knappert, Poortman, Prins en Roelants met kennisgevinger bestaat eene vacature. Na vaststelling der notulen van de vergade ring van 9 April j.l. kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van de door hen goedge keurde raadsbesluiten van 9 April j.l.a. Tot het voor rekening der gemeente aankoopen van een perceel weiland met straat, genaamd »Het Kamp" b. tot het betalen van de koop som en kosten op den sub a. gevallen koop, uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1895Idem, ten geleide van het door hen goedgekeurde raads besluit van 9 April j.l. tot aanwijzing van de lokalen der opgeheven burgerschool als hulp- school van de 2e openbare kostelooze school dezer gemeente, beide aangenomen voor kennisgevingvan burgemeester en wethou ders, het proces-verbaal der door hen op den 20n April j.l. gedane opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvangeraangenomen voor kennisgeving. Op eene aanmerking van dea heer Van Erpecum deelde de voorzitter mede, dat eerstdaags door burgemeester en wethouders den raad een voorstel zal wor den gedaan betreffende het tekort over ,1894 van f82,000; idem, missive daarbij inzen dende de rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente-drinkwaterleiding over het jaar 1894, met de daarbij behoorende bijlagen, opgemaakt door den boekhouder dier inrich ting, ter inzage gelegd tot de eerstvolgende vergadering; missive van de commissie voor de stedelijke gasfabriek en drinkwaterleiding, daarbij inzendende de rekeningen verantwoor ding der stedelijke gasfabriek over 1894, ver gezeld van de daarbij behoorende bijlagen missive van de directie van het algemeen handels-entrepót, daarbij aanbiedende de rekening en verantwoording dier inrichting over 1894, vergezeld van de daarbij behoo rende borderellen en bewijzen van uitgaaf, beide rekeningen om onderzoek en rapport in handen gesteld der financieele commissie verslag van den directeur der gemeente-gas fabriek alhier, nopens den toestand en de wer king dier fabriek over het jaar 1894; verslag van den directeur der gemeente-drinkwater- leiding alhier, nopens den toestand en de exploitatie dier inrichting over hetjaar!894; ter inzage gelegd tot de eerstvolgende gewone vergadering, zijnde het bovendien opgenomen in het jaarverslag van den toe stand der gemeente; adres van de firma »Gebroeders van der Schalk" alhier, om ont heffing van plaatselijke directe belasting over 1895 voor de daarin genoemde panden, die alle op den 6n April aan anderen in eigen dom en gebruik zijn overgegaan, om onder zoek en advies in handen gesteld van bur gemeester en wethouders. De later ingekomen stukken zjjn missive van burgemeester en wethouders, daarbij ter voldoening aan art. 182 der gemeen tewet aanbiedende het uitvoerig en be redeneerd verslag van den toestand der ge meente, over het jaar 1894, aangenomen voor kennisgeving, zullende het verslag, even als in vorige jaren, gedrukt aan de leden rondgedeeld en algemeen verkrijgbaar ge steld wordenidem, missive het voorstel be vattende tot het verruimen der voorhaven, met daarmede in verband staande werken, waarvoor op de gemeentebegrooting voor 1895 een memoriepost uitgetrokken isvergezeld van de daaromtrent uitgebrachte rapporten door de commissie voor gemeentewerken en den directeur van gemeentewerken, alsmede van twee gedetailleerde teekeningen, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering idem, voordrachten ter benoeming van onderwijzeressen en onderwijzers aan de 2e en 3e openbare kostelooze scholenop voorstel van burgemeester en wethouders werd besloten, omdat de benoemingen ur gent waren, nog heden daartoe over te gaanvoorstel van den heer De Groot, luidendeAan burgemeester en wethouders wordt een krediet verleend van duizend gul den om de vestiging van handels- en nijver heids-ondernemingen in Sehiedam te bevor deren door bekendmaking van de gunstige voorwaarden, die deze gemeente voor zulke ondernemingen aanbiedt; de wijze van be- kendmakiog wordt aan het oordeel van burge meester en wethouders overgelaten het bedrag wordt gevonden uit den post van onvoorziene uitgaven der loopende begrooting. Ter visie, ter behandeling in eene volgende vergadering adres van A. Cool Mz. c. s., allen eigenaars of gebruikers van branderijen en mouterijen, gelegen aan de Noorlvest en Noordvestsingei, en van A. Daalmeijer c. s., allen eigenaars van branderijen en mouterijen, zoomede eige naars of bewoners van woonhuizen aan de Raamstraat, Noordmolenstraat, Zijlstraat en't Slootje, om den onhoudbaren toestand van het water in die grachten op afdoende wijze en duurzaam te verbeteren en voor het geval dit vooreerst niet kan geschieden alsdan aan hen het water uit de drinkwaterleiding tegen een verlaagd tarief te leveren, om ad vies in handen gesteld van burgemeester en wethouders. Achtereenvolgens werden nu benoemd tot lid in de commissie voor de gasfabriek en de drinkwaterleiding de heer Hoek- tot lid in de financieele commissie de heer De Grooten tot leden in de commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der ver ordening op de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor het dienst jaar 1895/6, de heerenS. J. Melchers en A. J. J. de Groot. Van den heer D. Visser was een verzoek ingekomen om hem niet in die commissie te benoemen, uit hoofde zijner betrekking van lid der commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere in komsten. Tot onderwijzeressen 3e klasse aan de 2e openbare kostelooze school de dames M. Bijl en J. M. de Kroestot onderwijzer 3e klasse aan dezelfde school de heer H. J, Lamers en tot onderwijzer 3e klasse bij het lager onderwijs alhier de heer J. Bras. Het voljaars-kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1895 werd, zooals het door burgemeester en wethouders is opgemaakt, vastgesteld ten bedrage van f43551.47, Alsnu kwam in behandeling het door bur gemeester en wethouders ontworpen gewij zigd besluit tot heffing van marktgeld met de- verordening op de invordering enz. Uit de toelichtingen bleek dat het de bedoeling was van burgemeester en wethouders, om voort- ran de plaatsen voor caroussels, rutsbanen en dergelijken, bij inschrijving aan den meest biedende te verpachtenook het marktgeld op de kermis of jaarmarkt, onverschillig of deze gedurende al de daarvoor vastgestelde of slechts gedurende éen of meer dagen ■wordt bezocht, onderging eenige verhooging,, zoodat nu voortaan zal moeten worden betaald a. Voor kramen, spellen, tenten en alle niet sub b. genoemde voorwerpen, berekend naar de oppervlakte grond, die zij beslaan, voor eene oppervlakte: van 10 cA. en daarbeneden per cA. ƒ0,20' boven 10 tot en met 25 cA. - 0.25 25 j»® 50» »»- 0.30 50»»» 75» »»- 0.35 75 cA-0.40 b. Voor de volgende voorwerpen per stuk: Turksche schommel10, gewone - 5. koek-hakblok- 1.50 weegtoestel- 1.— bak- en zuurstal of tafel, kleiner dan 4 cA- 0.75 ■wagen, kar of kruiwagen - 0.5O Voor alle hierboven niet genoemde voorwerpen en inrichtingen f 0.20 per cA. met minimum van- 0.50 Het marktgeld op de week- en dagmarkten bedraagt per dag a. bij uitstalling op den grond, per cA. ƒ0.02' b. in een kraam, stal of tafel, f0 05 per cA. met een minimum van.-0.10 Na eenige geringe wijzigingen werden beide verordeningen goedgekeurd, nadat de voorzitter had opgemerkt, dat het in de be doeling van burgemeester en wethouders lag in eene volgende vergadering den raad een ontwerp-besluit aan te bieden, waarbii hun college de machtiging wordt verstrekt voor het hierboven omschreven doel gemeen tegrond te verpachten. De door burgemeester en wethouders, in overleg met de commissie voor de gasfabriek en de drinkwaterleiding, ontworpen gewijzigde instructie voor den directeur der gemeente- drinkwaterleiding kwam nu in behandeling. De heer Elzevier Dom wenschte te gelijk met deze de wijzigingen te behandelen der instructies voor den kassier en den boekhou der der drinkwaterleiding. De heer Maas deelde eenige bezwaren mede hoofdzakelijk gelegen in financieele verantwoordelijkheid

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2