IN6IZ 01111 P0L1 T j jT Land- en Tuinbouw. Armenzorg. -tot uitstel, waarna de instructie ongewijzigd werd aangenomen, met uitzondering van een artikel dat op voorstel van den heer Hoogen- dam werd uitgelaten, en waarin bepaald stond dat de directeur een eed (gelofte) in handen van den burgemeester zou afleggen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Hedenmorgen is J. Prein, werkzaam in de branderij van de firma J. F. Gudde Co. aan de Wiüemskade, van den distilleerketel gevallen en heeft daarbij een wond aan het hoofd be komen en een been bezeerd. Hij werd per rijtuig naar zijn woning in het Doelhofje vervoerd. De Koninginnen In Engeland. De Koninginnen woonden Zondag met miss 'Winter den dienst bij in de Nederland- sche kerk in Austin Friars. HH. MM. ver lieten het hotel even na tienen en kwamen te halfelf in de kerk. Tot de aanwezigen be hoorden de Nederlandsche gezant, baron Van Goltstein, het geheele personeel der legatie, de consul-generaal, de consul en vele leden der Nederlandsche kolonie. Velen droegen oranje. Ter eere van het vorstelijk bezoek was een gedeelte der kerk met rood doek behangen. Deze en andere schikkingen waren getroffen door den heer H. Koekkoek Jr., een der ouderlingen, in overleg met jhr. Clifford. De Koninginnen namen plaats tegenover den preekstoel. Bij den aanvang van den dienst sprak de voorganger, ds. Schuuring uit Assen (die bij afwezigheid wegens ziekte ds. Adama van Scheltema verving) een gebed uit voor het koninklijk huis. De dienst, in het Nederlandsch gehouden, duurde een uur. Een talrijke menigte had zich verzameld om de Koninginnen te zien voorbijrijden. Te 12.15 vertrokken HH. MM. met een extra trein naar Claremont om een bezoek te brengen aan de hertogin van Albany, de zuster der Koningin-Regentes, en keerden te 9.17 des avonds te Londen terug. Onder degenen, die zich in den loop van den dag in Browns-hotel in hetj register kwamen inschrijven, behoorden de hertog van Cambridge en de gezanten van Frankrijken Spanje. Gisteren deden de Koninginnen een rit langs den Theems, verder in de city om de Towerbrug en andere merkwaardigheden te zien. Na den maaltijd in Browns-hotel bezoeken HH. MM. met gevolg het Britsehe museum. Rosebery, Harcouit, de gezanten van Tur kije en Rusland en nog andere leden van het corps diplomatique begaven zich naar het hotel waar de Koninginnen verblijven, om hunne namen in het register te schrijven. Koningin Victoria heeft uit hare tuinen te Windsor de Koninginnen prachtige bloemen en vruchten toegezonden. H. M. de Koningin-Regentes onderhield zich op den jongsten sraout" ten paleize te Amsterdam geruimen tijd met den ln luite nant der infanterie van het Indische leger J. L. L. M. Wittich, Naar aanleiding daarvan schrijft het ïïgll. het volgende Deze jonge officier is dezelfde, die in Mei 1890 op reis naar Europa wegens ziekte, midden in de Roode zee van de onder vollen stoom zijnde mailboot overboord sprong, om te trachten een drenkeling te redden. Deze (een Afrikaansch soldaat) verdronk het stoomschip verloor den moedigen redder uit het oog, hoewel het drie uur bleef kruisen, waarop de heer Wittich koers zette naar de Afrikaansche kust. Na zeven uur zwemmens kwam hij ontveld door de hitte en het zee water en doodelijk uitgeput op het strand terecht, waarna het hem gelukte, met laatste .krachtsinspanning een vuurtoren te bereiken. Van hier kwam Jijj eenige dagen later behouden te Suez aan, vanwaar hij met een volgende boot de reis naar het vaderland voortzette, waar hij reeds als verdronken was gesignaleerd. In 1892 en 1893 diende hij in den guerilla op Atjeh, waar hij meermalen gelegenheid had te toonen wat kalme moed, gepaard aan rustig overleg vermocht boven onstuimige dapperheid, hoewel hij ook deze wist te toonen, wanneer dit slechts even dienstig kon zijn. Zijn buitengewoon heldhaftig gedrag op een der buitenposten werd door de Koningin- Regentes waardig beloond met het zoo hoog gewaardeerde ridderkruis der Militaire Wil lemsorde. Op Java teruggekeerd, werd hij ingedeeld bij de versterkiugstroepen, die in November '1894 naar Lombok gezonden werden. Bij de bestorming en verovering der laatste Balische veste had hij nogmaals gelegenheid zijn bui tengewone eigenschappen te toonen. Helaas viel hij, na ureu vechtens aan het hoofd zijner kleine bende, midden in den strijd, door twee kogels zwaar gewond neder, waarna hij, nog hulpeloos nederliggende, zijn troep aanvuurde voorwaarts te stormen. Met moeite is het gelukt hem te behouden. Ter genezing werd hij daarna huiswaarts gezonden, hoewel er weinig hoop bestaat, dat deze dappere offi cier met zijn flegmatieke kalmte voor het leger behouden kan worden. De Staatscourant bevatte gisteren de mo dellen van de nieuwe invullingsformulieren voor de bedrijfsbelasting, samen 30 pagina's beslaande. De commissaris der Koningin in de provin cie Drente is verleden week te Amsterdam bij de Koningin-Regentes op audiëntie geweest en heeft van daar het bericht medegebracht, dat de Koninginnen in 't begin der maand September een bezoek aan Drente zuilen brengen. De buitenlandsche bladen gaan voort met onze jonge Koningin uit te huwelijken nauwelijks is het eene gerucht tegengespro ken, of het andere duikt weer op. Ditmaal is het de Fr/l, Ztg., die als candidaat noemt prins Karei, den tweeden zoon van den kroonprins van Denemarken. De 22-jarige prins is luitenant bij de marine. De correspoi. ut der N. E. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van gisteren Nja Makam heeft zich onderworpen. Nja Makam is liet beruchte bendehoofd van Lamnga (XXVI Moekim in Groot-Atjeh). die bij de troebelen in Tamiang zulk een groote rol heeft gespeeld. Een telegram uit Batavia meldt, dat op de Kalianjer-plantage van de tabaksonderneming Goemelar in de afdeeüng Djember der resi dentie Bezoeki op Java, 180,000 Amst. ponden tabak in bladen met schuren en woonhuizen door brand vernield zijn. De exploitatie dier onderneming is in handen van de te Rotterdam gevestigde tabak maatschappij Goemelar. De oogst dier onderneming bedroeg in 1891 45,000 KG bladtabak en 62,5000 KG krossok, zoodat vermoedelijk het grootste deel van den oogst over 1894 vernield is. Zaterdag is te Katwijk wederom uit zee aangebracht een lijk, afkomstig van de Elbe. Op dat lijk werden papieren gevonden, ge adresseerd aan den heer Lotze Sclmdter, als mede geldswaardige papieren en specie tot een niet onbelangrijk bedragdit alles is overeenkomstig de wet bij de strandvonder ij in bewaring gesteld. Het lijk werd in tegen woordigheid van den burgemeester in alle plechtigheid ter aarde besteld. In de jongste vergadering der Vlaardingsche Harddravery-Vereeniging, waar de vraag ge steld werdzullen wij voortgaan of ontbin den, werd besloten niet te ontbinden, doeh te trachten nog dit jaar eene harddraverij te doen plaats hebben en daaraan te ver binden eene verloting in den geest zooals dit te Woerden gedaan wordt. In een gezin te Zegwaard zijn vader en zoon gelijktijdig krankzinnig geworden; hun opneming in een gesticht wordt noodzakelijk geacht. Zondagnacht had er nabij Marken eene aan varingplaats tusschen de stoomboot Friesland V en een kotter, die voor anker lag zonder licht op. De bemanning sprong op de stoomboot overeen der opvarenden echter nam zijn sprong te kort en verdronk. De kotter, gevoerd door Smit, bleek zijn reis te kunnen vervolgen en nam de op de Friesland V overgegane bemanning weder op. De heeren Van Laer en Dudok van Heel te Amsterdam hebben hun voornemen voor een concessie-aanvraag van locaal-spoorwegen in het noord-oosten van Friesland moeten laten varen, uit gebrek aan medewerking bij de gemeentebesturen. Te Enschede is Zondagavond een zekere Te R., men zegt door een kameraad, vermoede lijk met een mes doodgestoken. De rechter van instructie uit Almelo heeft met de politie on middellijk een onderzoek ingesteld verschei dene fabrieksarbeiders ondergingen reeds een verboor. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld naai de 52 wagenladingeu steenkolen, die te Mep- pel zijn zoekgeraakt. Tal van ambtenaren uit Meppe! en van andere plaatsen werden ge hoord, maar van den uitslag is nog niets bekend. Do eebtgenoote van den heer M. v. Z., te Assen, leed in den laatsten tijd aan vlagen van verstandsverbijstering. In een dergelijke vlaag heeft zij eene hoeveelheid effecten en bankpapier tot een vrij aanzienlijk bedrag verbrand. Niettegenstaande men haar voort durend in bet oog hield, vei liet zij dezer dagen de woning. Den volgenden ochtend werd haar lijk in de spoorsloot nabij die woning gevonden. De burgemeester van Arnhem heeft ver gunning gegeven, dat daar 1 Mei een optocht met banieren wordt gehouden- Even vrijgevig was de burgemeester van Opsterland. Rotterdam. Met het stoomschip Salaïe van de Rotterdamsche Lloyd kwam gister middag omstreeks 12 uur aan de Wilhelmina- kade een detachement militairen aan, ten ge tale van 28 man, waaronder 14 uie aan de krijgsverrichtingen op Lombok hebben deel genomen, terwij! enkelen tengevolge van de bekomen verwondingen of wegens lichaams zwakte op een stok steunden. Behalve de onafzienbare massa belangstel lenden hadden zich bij de aanlegplaats tal van autoriteiten benevens het muziekkorps der scherpschutters verzameld. Zoodra het stoomschip aangekomen was, werden de manschappen door den garnizoens commandant geïnspecteerd, waarna de overste Yerheij een hartelijke toespraak hield, waarin, behalve een welkom in het vadeiland ge tuigd werd van de hulde voor de dappere strijders. Door de eebtgenoote van den gep. kapitein van het O.-I. leger Lamers werd den fuselier Loverink een krans overgeieikt en om den hals gehangen, terwijl de muziek de nationale liederen ten gehoore bracht. Nadat vervolgens nog het woord gevoerd was door den commandant der scherpschut ters, den heer Bos, en kapitein Lamers dank betuigd li ad voor de groote belangstelling, begaf de troep zich omstreeks halftwee naar het zeemanshuis, waar hun een diner werd aangeboden, dat echt kameraadschappelijk genuttigd werd. 's-Gravenhage. Z. K. H prins Albert van Pruisen kwam gisteravond halftien per Hollandsch spoor met een salonrijtuig van de Biutsche spoorwegmaatschappij van Ylissin- gen in de residentie aan, vergezeld van zijn kamerheer graaf von Ravensberg en verder gevolg. De vorstelijke bezoeker vond aan het sta tion ter zijner begroeting aanwezig den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Roel!, en eenige andere autoriteiten. De prins onderhield zich geruimen tijd met hen in de gereserveerde eerste-klasse- wachtkarner, waarna hij zich in open rijtuig met gevolg naar zijn buitengoed sRusthcf" nabij Voorburg begaf, alwaar hij eenige dagen zal vertoeven. Haarlem. Op eene Zaterdag alhier gehouden vergadering van patroons is met algerneene stemmen de navolgende motie aangenomen sDe aannemers en patroons van timmerlie den, gevestigd te Haarlem en omstreken, ten getale van 55, heden bijeengekomen ter be spreking van hunne belangen, in zake de thans plaats vindende werkstaking van timmerlie den, na gehouden breedvoerige besprekingen, hebben besloten, dat zij onmogelijk kunnen of mogen inwilligen de eischen door de werk stakers gesteld, omdat zij vreezen dat de invoering van een zoodanig verhoogd loon weikloosheid zal veroorzaken, die alsdan, voor den werkman in de eerste plaats, groote nadeelige gevolgen na zich zal sleepen." Tevens is door de patroons bepaald, dat de werklieden, die niet zijn ontslagen en op Maan dag het weik willen hervatten, zonder ver dere ruggespraak hunne plaatsen weder kun nen innemen. Zij, die daartoe niet genegen zijn, zullen moeten afwachten in hoeverre hunne plaatsen door anderen zijn ingenomen. In de weinige dagen, dat Belgie voor den invoer van vee geopend is geweest, zijn uit Nederland 26,116 stuks vee langs het grensstation Rozendaal naar Esschen (Belgie) verzonden, ter aangegeven waarde van f2,940,000, zegge bijna drie millioen gulden. Voor de te stichten landkolonie zijn van het ïLeger des Heils" reeds de volgende giften inge komen Van I. f5000; A. C. Weitheim f1000 P. IV. Janssen f1000 mevr. v. W. f1000, henevens eenige kleinere bedragen, totaal f8062.50. Wijlen de heer J. D. Dijckmeester, te Doode- waard, heeft aan de diaconie der Ned.-herv. gemeente te Tiel gelegateerd f500. Twee maassteden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 114 schepen, waarvan 14 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam111 schepen. Schiedam1 schip. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat vau politie: 2 aan elkander gebonden groote sleu tels, een zakmesje, een gouden oorbel letje, een lorgnet in étui, en een koperen gewicht van.een klok; 5, Terug te bekomen aan de volgende adresseneen onderstuk van een oorbelletje met 2 blauwe steentjes, bij Van Wagten- donk, Kreupelstraat 54', 2 loten in de Hamburger geldloterij, bij Post, Breedstmat 14, een patrijskleurige hip, bij Gerlach, Hendrik-Gabelstraat 141, een tortelduif, bij Versluijs, Kreupelstraat 50, en een beurs met zilveren sluiting met f0.27, bij Dirks, "Willemshofje 1.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3