A0. 1895. Woensdag 1 Mei. N°. 877£ Tweede Blad. egenenveert .gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. UIT GÉ VEK f ODÉ. BIRBAV! BOTGRiTRJlJlT 7 O. s mm GOUDA I. 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers SCHIEDAM, 30 April 1805. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 4,385,871,0-4 en bij de betaalmeesters k Te zamen f 6,174,529.27Vs Verkiezingen voor de I'rov. Staten. De liberale kiesvereenigiug ^Burgerplicht" te Naaldwijk beeft met algemeene stemmen candidaat gesteld de aftredende leden, de heeren P. F. L. Waldeck te Loosduinen en A. H. C. M. J. IJzermans te Vlaardingen. In het hoofdkiesdistrict Vlaardingen zijn door den districlsbond van anti-rev. kiesver- eenigingen definitief candidaat gesteld de keren mr H. A. v. d. Velde te Loosduinen en J. Iloogenboom te Honselaarsdijk. De centrale liberale kiesvereeniging in liet district Gouda heeft tot eandidaten gesteld de heeren J. M. Noothoven van Goor te Gouda, R. Blok te Lekkerkerk en G. A, van Houwe- ninge Gz. te Moordrecht. In het hoofdkiesdistrict Sliedrecht zijn bij de definitieve keuze van '2 eandidaten iu de verschillende vrijzinnige kiesvereenigingen nagenoeg alle stemmen uitgebracht op de heeren A. P. H. A. de Kleyn te Ameide en C. B. Wisboom te Noordeloos, zoodat aan deze beide heeren vanwege het centraal comité de candidatuur is aangeboden. Uit de tiagelijksche besturen der betrok ken Friesche gemeenten heeft zich eene com missie gevormd, om door vrijwillige bijdragen de vissehers uit het Noorden van Frieschland zooveel mogelijk schadeloos te stelle» voor de schade, door den storm van 23 Maart veroorzaakt. Hunne netten zijn toen grooten- deels verloren gegaan en de schade wordt begroot op f 18,000 a f 20,000. Het Leger des Heils zal 19 Juni op het terrein van Velzenbeek, te Velzen, daartoe wel willend afgestaan door baron Van Tuyll van Serooskerken, een grooten velddag houden. In de afgeloopen week hebben zich te Rot terdam 6 gevallen van pokken voorgedaan. Uit Sliedrecht schrijft men aan de N. B. CL, dat de substituut-officier van justitie Zater- iag geruimen tijd ten gemeentehuize aldaar vertoefd heeft. Enkele personen hebben op nieuw een verhoor ondergaan. De Haarlemsche justitie beeft weder op vrije voeten gesteld den 22-jarigen vleesch- houwerszoon J. K., die in het laatst der vorige maand gearresteerd werd in verband met den geheimzinnigen dood van zijn broer, die, zooals men zich zal herinneren, doodelijk getroffen door een messteek in de schuur werd gevonden. Ais een »typisch geval" bij de slaking te Haarlem vermeldt het Baarl. D. het volgende Een vrouw kwam Donderdagmiddag tegen twee uur bij oen timmermansbaas alhier ver nemen, of haar man te werk was gekomen of dat hij met de stakers aan liet wandelen was. Het laatste was liet geval. Het vrouwtje maakte rechtsomkeert en ging haar man zoeken, Een paar uur later kwam ze met haar man, stevig bij den arm gehouden, bij den baas vragen of hij weer aan liet werk mocht gaan. »Als hij wil, kan hij weer beginnen," gaf de baas ten antwoord. pWillen en meteen duwt ze haar man de werkplaats binnen en zegt met een welsprekend gebaar »Pas op hoor, dat je zoo iets niet weer uit haalt den heelen winter zonder werk geloo- pen en gebrek geleden omdat er niet was, en zou je nu er werk is er uitloopen, pasop hoor!" en wat opgewonden verliet het vrouwtje de werkplaats, den baas bedankende voor zijn goedheid. Jacobus Edelenbos, de schipper van de in de nabijheid der Ileldersche kust zoo jam merlijk verongelukte Enkhuizer vischschuit B. II. 82, is in het gemeente-ziekenhuis te Helder aan zijn wonden overleden. De man laat vrouw en kinderen achter. Eene inwoonster van Baarn is het slacht offer geworden van een nieuw soort oplich ting-. Zij ontving n 1. een pakket, zoogenaamd afgezonden door een welbekende firna onder rembours van f24.50. Niets kwaads vermoe dende, betaalde zij, hoewel zij niets besteld had, maar wie schetst haar verbazing, toen het pak niets anders inhield dan een paar turven. Te Venendaal werd eenige weken geleden een bedelend, zoogenaamd reizend koopman, zekere C. v. L., in liet oudeliedenhuis opge nomen. Hij stortte toen f 200, en dit was volgens zijn zeggen, al wat hij had. Thans, na zijn sterven, vond men bij hem een porte- monnaie met ongeveer f 10 en in een jas verstopt f230 aan papier, terwijl men reden heeft om te vermoeden dat hij nog gelden had uitstaan. Te Breda is overleden de gepensionneerde generaal van liet Indische leger Meyer, een der helden van den Atjeh-oorlog. 's-Gravenliage. Burg. en weth., eenige uitbreiding willende geven aan het onderzoek van levensmiddelen liier ter stede, hebben zich in betrekking gesteld met verschillende apothekers en scheikundigen alhier en hun gevraagd onder welke voorwaarden zij genegen zijn zich daarmede te belasten. Utrecht. Bij den gemeenteraad is Don derdag ingekomen een protest van de tim- merlieden-vereeniging »Tijd en Vakbelang" tegen liet besluit, genomen in zake minimum loon en maximum-arbeidstijd bij gemeente werken. Nijmegen. De driedaagsclie bazaar, welke verleden week alhier door een aantal dames gehouden is en waarvan de opbrengst bestemd is voor de meubileering van liet nieuwgebouwde protestantsche ziekenhuis, heeft ongeveer f7000 opgeleverd. Daarbij zal nu ook nog komen de opbrengst der verloting van de onverkocht gebleven voorwerpen, welke in het laatst van Mei zal gehouden worden en waarvoor nu loten a 50 cent verkrijgbaar zijn. De kunstkooper Sedelmeijer te Parijs lieeft te New-York voor 50,000 dollars Van Dijcks Spinola- portret aangekocht. Op zijn kasteel te Heeswijk oveileed jhr. D. Tig A, van den Bogaerde-Moergestel, die zich met wijkn zijn broeder zeer verdienstelijk heeft gemaakt jegens de Nederlandsche kunst door de restauratie van het vermaarde kasteel van Heeswijk en de daarin aangelegde belangrijke verzamelingen van oud-vaderlandsche kunst en kunstnijverheid, welke als een Nederlandsch Musée-Cluny een Europeesche vermaardheid hebben vei kregen. Donderdag zijn te Rome en te Napels, Tor- quato Tasso's geboortestad, de feesten begonnen van den 300n sterfdag van den dichter van »La Gerusalemme liber.Ua". Des dichters karner te Sant Onofiio was met bloemen versierd en tal van kransen werden in den loop van den dag aan den voet van Tasso's borstbeeld nedergs- iegd. De prins van Napels wijdde deTasso-ten- toonstelhng in en 's avonds hadden er tal van bijeenkomsten plaats, waarop gedichten werden gezegd ter huldiging van Tasso, terwijl in liet Argentiria-theater de ïAminta" werd vertoond. In de pauze werden vier madrigalen gezongen op woorden van Tasso. Te Napels hadden tal van officieele recepties piaats en Donderdagavond werd Tasso er ver heerlijkt in prologen." ïEcce homo", het nieuwste doek van den Hongaarschen schilder Munkacsy, zal worden een zijner grootste scheppingen, een heerlijk eindstuk van den heerlijken Christus-cyclus. Vijftig figuren komen op het stuk voor, waarbij er zijn, op den voorgrond, levensgroot. Van den blauwen hemel valt een helle lichtstreep in den hof waar Pilatus zit, wijzend op den Heiland, die, bewaakt door wachten, met treurigen glimlach de phariseërs woeden ziet. Munkacsy hoopt het stuk gereed te hebben voor de tentoonstelling in de Champs- Elyséss. Te Kioto, in Japan, is een tentoonstelling ge opend, die, naar de particuliere correspondent van de sTimes" meldt, hoogst belangrijk zijn moet. Men vindt ertextiele», goederen, leder, medische cn physische instrumenten, snaarin strumenten, machinerieën, chemicaliën, glaswaren, behangeisartikelen, enz. alles tot prijzen, die elke concurrentie tarten. Er is groote belang stelling onder de Japanners voor deze expositie. De Drusselsche advocaat Straet, candidaat der sociaal democraten, is Zondagochtend dood op straat gevonden. Hij had Zaterdagavond Iaat in een kolfieliuis een heftig politiek gesprek met twee onbekende mannen. Men vermoedt, dat die beiden hem nageloopen en vermoord hebben. Omtrent de doorbraak bij Epinal (in Frank rijk), die, gelijk nader blijkt, aan 75 menschen het leven heeft gekost, ongerekend de ontzaglijke schade, worden door het departement van open bare werken de volgende bijzonderheden mede gedeeld. Het eigenlijke tooneel der ramp is Bouzey, een gehucht op 8 kilometer van Epinal, de hoofdstad van het depaitement der Vogeezen, gelegen. Het waterbekken van Bouzey diende tot voeding van den zuidelijken arm van het Oosterkanaal en bevatte 7,000,000 kubieke meter water. Het was op een hoogte gebouwd en afgesloten door een dijk van 500 jter lengte, gevormd door een gemetselden muur van 20 meter hoogte en 20 meter dikte aan da basis, die 9 meter diep in den grond lagde onder grond, waarop de muur was opgetrokken, be staat uit zandsteen. Io 1889 was de muur nog versterkt geworden, en nooit had hij tee kenen van zwakheid gegeven, lotdat hij Zater dagmorgen plotseling voor den aandrang van het water bezweek. De geheele watermassa stortte zich in het dal van de Moezel, alles medesleurende wat zij op haren weg ontmoette. Het gehucht Bouzey is geheel verdwenen en van de dorpen Anière, Uxegncv en Sanchey zijn een groot aantal huizen totaal vernield een stuk uit den spoorweg van Epinal naar Chaumont is weggeslagen. Zoodra de tijding van de ramp ontvangen was. zond de president der republiek den comman dant Germinet naar Epinal om hulp te verleenen aan de nabestaanden der slachtoffers. De minister van openbare wei ken Dupuy Dutemps, onder wiens departement het toezicht op de dijken ressorteert, was op het oogenbiik der doorbraak te Toulon, maar begaf zich dadelijk naar het tooneel der ramp. De schade wordt op ver scheiden millioenen geschat. De waarn. directeur van het postkantoor te Schiedam maakt bekend, dat met 't oog op den zomerdienst, de volgende wijzigingen zullen plaats hebben De lichting no. 1 der bijbussen geschiedt vijf minuten vroeger. De laatste lichtingen aan 't kantoor en 't station voor de richting Rotterdam zullen in plaais van te 10.15 en 10.40 's nam. rasp. ie 10.10 en 10.20 'snam. geschieden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5