Iïiuitenlandscïie Berichten. in beslag genomen zullen worden. Kennelijk wil zij het Britsche eskader aldus noodzaken ook de overige havens der republiek te be zetten, waardoor de handel der Vereenigde Staten zoodanig zou worden benadeeld, dat de regeering der Unie wel verplicht zal zijn zich met het geschil te bemoeien. Naar het schijnt, dreigen er in de republiek ookbin- neniandsche onlusten, die den val van presi dent Zelaya slechts kunnen verhaasten. Verscheiden bijeenkomsten zijn Maandag gehouden tusschen Cleveland, Gresham en den Nicaraguaanschen gezant. De Amerikaan- sche regeeringspers bevatte naderhand de mededeeling, dat spoedig eene bevredigende oplossing der Engelsch-Nicaraguaansche moei lijkheden kon verwacht worden. Nicaragua zou onmiddellijk te Londen eene zekere som storten en beloven aan Engeland's eischen binnen een zekeren termijn te voldoen. De Engelschen zouden dan Corinto ontruimen. Deze mededeeling aan de pers schijnt ook gegeven om de binden te sussen die opge wonden raakten op het beticht, dat Engeland niet alleen besloten had nog andere havens in Nicaragua te bezetten, maar ook eene dergelijke politiek van dwang tegenover an dere Midden-Amerikaansche staten te voeren te beginnen met Honduras, welks Engelsche schuldeischers langen tijd vergeefs om inmen ging hunner regeering gevraagd hebben. Men vermoedt in Noord-Amerika, dat binnenland- sche woelingen den president van Nicaragua bewogen hebben, achteruit te krabbelen. CH1U. De regeer'ng is bezig het vredestructaat met Japan te onderzoeken. De Tsung-Li- Yamen heeft de verschillende gezanten ge raadpleegd. De censoren zijn meestallen tegen het tractaatde hooge mandarijnen aarzelen de goedkeuring er van aan te raden. De be zwaren zijn vooral gericht tegen den afstand van grondgebied in Zuid-Mantsjoerije. De overige bepalingen werden als aannemelijk beschouwd. Generaal Sung en de comman dant der Zwartvlaggen, Liu, geven den raad het tiactaat goed te keuren, en verschillende provinciale gouverneurs zijn het hiermede eens. Li-Hung-Chang is wijselijk niet naarPeking teruggekeerd; hij blijft te Chefoo totdat liet tractaat is goedgekeurd om voor de uitwisse ling zorg te dragen. De Times verneemt uit HongkongDe Duitsche admiraal meldt, dat de Japanners den speeialen berichtgever der Times op de Pescadores zoowel het heengaan als het seinen beletten. Een Engelsch oorlogsschip gaat hem afhalen. Men vermoedt, dat de Japanners zoeken geheim te houden, dat zij de Chi- neesche bezetting vermoord hebben. JAPAN. De Times verneemt uit Kobe, dat de ge zanten van Rusland en Duitschland naar Kobe zijn vertrokken om met den Japanschen minister-president, graaf Ito, en den minister van buitenlandsche zaken, burggraaf Mutsu, een onderhoud te hebben. Het 1100-jarig stichtingsfeest van Kioto heet uitgesteld wegens ongesteldheid des keizers. De toestand is echter blijkbaar ge spannen. SCHIEDAM, 1 Mei 18!>5. Bij de heden plaats gehad hebbende inle vering van stembiljetten voor de herstemming ter verkiezing van twee leden van den ge meenteraad, zijn van de 1227 kiezers inge leverd: in de eerste afdeeling 701 stembil jetten, in de 2e afdeeling 234, totaal 935 biljetten. Heden herdenkt de heer A. A. Boer den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij den heer A. Schieveen, distillateur alhier. Bij kon. besluit is E. M. Dusser de Barenne, thans commissaris van politie te Maassluis, tevens benoemd tot commissaris van rijks politie. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 2 dezer niet plaats hebben. De Koninginnen ln Engeland. De Koninginnen brachten gisterochtend twee uur door in het Britsch Museum. Na in haar hotel het dejeuner te hebben gebruikt, be zochten zij in den namiddag verschillende groote winkels in West-Londen. De hertog en de hertogin van Fife, de markies en mar kiezin van Lorne, de hertogin van Teek, prins Christiaan en verscheidene gezanten schreven in het hotel hunne namen in het daarvoor bestemde register. De hertogin van Albany dineerde gisteren tij de Koninginnen. Heden luncht de Regentes bij den Neder- landschen gezant, waar vermoedelijk ook lord Rosebery tegenwoordig zal zijn, 's Namiddags te 3 uur heeft de receptie plaats. De voornaamste Nederlandsche corpo ration zullen bij die gelegenheid der Koning innen worden voorgesteld. De burgemeester van Barradeel heeft van de Koningin en de Koningin-Regentes f400 ontvangen, voor de vissehers, die door den storm van 23 Maart zoo groote schade aan hun vischtuig hebben geleden. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct., die meermalen in de gelegenheid was, den sluier over aangekondigde wetsontwerpen een weinig op te heffen, schrijft aan zijn blad, dat 't hem nog niet gelukt is over het ont- werp-kieswet, dat thans bij den Raad van State in onderzoek is, iets Daders te vernemen. Zelden, zoo laat hij hierop volgen, is over een regeeringsvoordracht grooter geheim zinnigheid in acht genomen. Het moet blijk baar een verrassing worden. Wel heb ik ver nomen dat de Raad van State zich reeds druk met 't voorstel beziggehouden heeft en dat waarschijnlijk in de eerste dagen van Mei ziju.advies aan de regeering zal worden meegedeeld. Tenzij dat advies wat wel niet is te voorzien nader onderzoek of overleg noodig zou maken, mag men het er dus voor houden, dat de Kamer bij haar terugkeer in Den IJaag de kieswet zal vinden en ik vermoed dus, dat de zomerzitting vooral van gewicht zal zijn door den voorbereidenden at beid, al zullen de wetten, die in openbare behandeling komen, geenszins van belang zijn ontblootde veilig heidswet, de militaire inundation, de Ind. comptabiliteit enz. Thans kan met volkomen zekerheid mede gedeeld worden, dat de Koninginnen het voornemen hebben, in de eeiste helft van Sep tember een bezoek te brengen aan Drente en Overij«e!. Vermoedelijk komen in aan merking voor een bezoek de gemeenten Assen, Meppel, Hooge veen, Zwolle, Enschede en Kampen. Verkiezingen voor de I*rov. Stalen. Door de liberale kiesvereeniging sBurger- plicht" te Delft zijn als voorloopige eandi- daten voor de plaats van den heer H. Seret gesteld de heeren J. Post van der Burg, J. M. Telders en A. J. Kipp, allen te Delft. De R.-k. kiesvereeniging sRecht voor Allen" te Gouda heeft tot candidaat gesteld den heer A. J. Th. Hofman, te Woerden, en be sloten ten opzichte der twee andere vacatures af te wachten welke gedragslijn de anti- revolutionnairen zullen volgen, Gisteren, den dag van het 80-jarig bestaan der Militaire Willemsorde, hield de vereeni- ging onder de zinspreuk >Moed, Beleid en Trouw", die 5 jaar geleden gesticht werd, hare vijfde algemeene jaarlijksche vergadering. De voorzitter, luit.-generaal jhr. "Verspïjck, verwelkomde de weinig talrijk opgekomenen. Blijkens de rekening en verantwoording, dia goedgekeurd werd, bezat de vereeniging op 1 Januari 1894 f 31,482.79^ en op 1 Januari j.l. f39,742.91, zoodat de vooruitgang over het afgeloopen jaar bedraagt f 8260/11 Vs. Hierna werd het jaarverslag overgelegd. In de voorafgaande vergadering van het hoofdbestuur waren de periodiek aftr. voorz. jhr. Verspïjck onder-voorz., jhr. mr. J. W. M. Schorer en secretaris-penningmeester F. A. van Braam Houckgeest in hunne functiën herbenoemd. Naar het Centrum verneemt, houden eenige onzer voornaamste industrieelen, aannemers en bazen, zich bezig met plannen voor het stichten van een verbond van katholieke pa troons, die zich ten doel zullen stellen ten aanzien hunner werkliedende practische toepassing te bevorderen der denkbeelden, nedergelegd in de encycliek Rerum Novarum, van paus Leo XIII. Het denkbeeld zit voor, den bond ineens voor geheel Nederland te stichten. Seinde Reuter onlangs, dat de gezondheids toestand van den heer F. W. Reitz, presi dent van den Oranje-Vrijstaat, reden gaf tot ernstige ongerustheid, thans kunnen wij roe- dedeelen dat de Volksraad van dezen Vrij staat zes maanden verlof, met het behoud van het volle traktement, aan den president heeft toegestaan. De heer Reitz zal zich in Nederland onder geneeskundige behandeling stellen. Zjjue functies zullen worden waargenomen door den gouvernements-seeretaris te Bloem fontein. {Tel.) Door de Zuidhollnndsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam is in het afgeloopen jaar aan 49 weduwen of achtergelaten betrekkingen van in de uitoefe ning van hun beroep noodlottig omgekomen zeelieden een som van f3028,05 uitgekeerd. Twee stukadoors, die werkten in een wo ning in de Javastraat te 's-Gravenhage, bra ken een zilverkast open en ontvreemdden daaruit eenige voorwerpen van waarde, welke zij verkochten. Een der daders is door de politie in verze kerde bewaring gesteld de ontvreemde voor werpen zijn opgespoord en in beslag genomen. Door de politie te's-Gravenhage zijn Maan dag aangehouden een machinist en een stoker der Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij, ver dacht van verduistering van eeri baal linneu goederen. De goederen, welke gedeeltelijk verkocht en gedeeltelijk beleend waren, zijn alle in beslag genomen. Ook door het gemeentebestuur van Nieuw- poort is een verordening vastgesteld, ten doel hebbende het venten met postpapier, luci fers en dergelijke artikelen, dus het ver momde bedelen tegen te gaan. Men hoopt, dat meer plaatsen in de Alblasserwaard dat voorbeeld zullen volgen. Men meldt ons uit Haarlem De werkslakende timmerlieden hebben niet toegegeven. De arbeid is gisterochtend alleen hervat door hen, die ook Zaterdag nog werk ten en de patroons houden die gezellen aan den winkel om ze te vrijwaren voor minder aangename bejegening van de zijde hunner kameraden, die wel geen geweld plegen, doch door woorden het den niet-stakers lastig genoeg maken. Door de patroons zijn reeds een twintigtal vreemde timmerlui aangenomen en er werden er gisteren nog meer verwacht. De stakers, die daarvan de lucht hebben gekregen, houden trouw de wacht aan het station en in den Hout, op de aankomstplaats van de stoomtram LeidenHaarlem. Ook is een deel naar O ver veen, om te trachten de daar werkzaam geblevenen te- belezen. Daar de patroons hebben besloten in geen geval toe te geved, moet de staking óf spoe dig zijn afgeloopen óf zal zij ten gevolge hebben dat vreemde werklieden de plaatsen innemen en de stakers dus werkloozen zullen worden. Het gerucht loopt, dat Woensdag de metse laars zuilen staken. Men meldt ons nader uit Haarlem: Gistermiddag bedreigden werkstakers een- vreemden werkman bij Van Ommeren met den dood. Bij de komst van de politie namen zij de vlucht. De dreiger is bekend. {N. B. Ct Aangaande de werkstaking te Beets meldt men aan de N. JR. Ct.De zaak laat zich zeer onschuldig aanzien en zal niet een paar dagen wel weer tot het verleden behooren. Dit z.g. sbollejagen" schijnt nu eenmaal tot de jaarlijksche natuurverschijnselen der Beets- bevolking te behooren. Er wordt meer loon gevraagd, een paar dagen getierd en dan gaat men in den regel aan liet werk. Iritus- schen zijn de marechaussees aanwezig om de orde te bewaren. In de laatste dagen ging hier en daar het gerucht, dat het dit voorjaar in de lage- Friesche venen onder de trekkers (lieden die de grondstof voor de turf, het klijn, van onder het water opbaggeren) niet zonder eene werkstaking zou afloopen. Men weet hetr dat dit jaar hetzelfde loon betaald wordt ais- verleden jaar, waarmede de trekkers toen tevreden waren, ofschoon liet lager was dan vroeger. De verveners hadden tot deze ver laging besloten wegens den slechten aftrek en de lage prijzen der turf. In de laatste dagen is er veel aftrek van turf in de venen, de schepen komen veelvul dig laden en de prijs der turf is belangrijk gestegen. En was nu, zoo werd onder de trekkers hier en daar gemompeld, reden om verhoo ging van loon te vragen en bij niet-inwil- liging het werk te staken. In Beets is het Maandag reeds tot strike gekomen, de eisch was een dubbeltje loon meer per veenroede, 16 M2. Ruim 400 trekkers hebben daar het werk neergelegd en besloten Dinsdag appèl (vergadering) te houden. Bij dat appèl der veenarbeiders te Beets hebben 20 verveners den eisch van 10 cents per roede meer ingewilligd. Eene divisie, onder den commandant Quadekker, is naar Beets vertrokken. Alles is rustigde mare chaussees zijn aanwezig. Ook in de veenderij te Oldeouwer, (gem, Doniawerstal) hebben alle trekkers het werk gestaakt. Hun eisch is 10 cents loonsver- Si ooging per roede. De politie is daarheen vertrokken. Alles is rustig. De Rotterdamsciie tramwegmaatschappij vervoerde in de maand April j.l. 511,824 reizigers met een opbrengst vau f41,075,241/!, tegen 522,955 reizigers meteen opbrengst van f41,661,06 in April 4894. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1895 heeft bedragen 1,785,965 reizigers rnet een ontvangst van f143,462,681/!, tegen 1,901,565 reizigers met een ontvangst van f 151,783,02Vs over datzelfde tijdvak in 1894gevende dit jaar een achteruitgang van 115,600 reizigers en een achteruitgang van f 8,320.34 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 86,733,48, terwijl dia over datzelfde tijdvak van 1894 f77,755,10 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1895 beliep f 230,196,16, terwij! die over datzelfde tijdperk in 1894 f229,538,121/» beliep.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2