spobt" Rechtzaken. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Koloniën. Land- en Tuinbouw. Eene bijzondere werkverschaffing op Ter schelling is het vullen van zakken met zand, ten dienste van de onderneming op het wrak der Lutïne. Een 1000-tal zakken liggen weder voor het vervoer gereed. De zakken, welke men verleden jaar gelegd heeft, sche nen op hunne plaats te zijn gebleven en vormen thans eenen soliden wal om een gedeelte van het wrak. Het mooie weder begunstigt de werkzaamheden en het opzui gen van het zand tusschen de zakkenwal is reeds aangevangen. Men verzekert, dat baron Edmond de Roth schild, die dezer dagen hier te lande was, voornemens is, op een door hem aangekocht terrein tusschen Arnhem en Utrecht een lust verblijf te doen bouwen, waarvoor aan een aannemer in laatstgenoemde stad bereids opdracht zou zijn gegeven. De familie Rothschild zou dan een ge deelte van den zomer aldaar doorbrengen. Dezer dagen hebben de burgemeesters der gemeenten Gent (O.-B.), Pannerden en Millin- gen te Kleef eene vergadering gehouden met den Landraad van Kleef, om de gelden, be stemd voor de achtergebleven betrekkingen der slachtoffers van de dynamietontploffing bij Lobit (zijnde 1000 mark, geschonken door de dynamiet(abriek),naar verhouding te verdeelen. Onderscheidenlijk werd bestemdvoor Gent 1400 mark, Millingen 1300 mark, Pan nerden 900 mark. Geen van de drie burgemeesters was echter voldaan over het bedrag, hetwelk zij voor hunne hulpbehoevende gemeentenaren moch ten ontvangen, daar er toch, zooals in Gent en Millingen, slachtoffers zijn, die vermoedelijk levenslang de gevolgen zullen moeten dragen. Vandaar dat zij bij den Landraad alsnog aan gedrongen hebben op het beschikbaar stellen van meer gelden. De Landraad heeft toege zegd, daartoe pogingen te zullen aanwenden. Blijkens gisteren ontvangen bericht heeft de vermoedelijke dader van deu moord te Eoschede zekere M. Pers, ongeveer 19 jaar oud, werkzaam te Gronau, doch te Enschede woonachtig voor de justitie te Almelo be kend, dat hij den moord heeft gepleegd. Hij is terstond daarop naar Almelo overgebracht. Voorts wordt gemeld, dat hij het mes, waar mede hij den stoot heeft toegebracht, later in den vijver van het Volkspark heeft geworpen, ongeveer een klein halfuur van de plek, waar de moord in bijzijn van verschillende perso nen moet gepleegd zijn. Zekere H., uit Dinxperlo, wilde Zaterdag nacht acht stuks vee over de grenzen bren gen. Vóórdat de dieren op de bestemde plaats ■waren aangekomen, werd hij echter door de Duitsche beambten in de buurtschap Sporkt gevat, 'Te Zalt-Bommel is op de scheepswerf van den heer Meijer, terwijl men bezig was eene boot op de werf te werken, een der werk lieden beklemd geraakt tusschen een dei- balken en de boot. De ongelukkige was bijna onmiddellijk dood. Te Bokstel reed gistermiddag een rangee- rende losse locomotief tegen den 1.40 aldaar van Rotterdam binnenkomenden personen trein. De reizigers kwamen met een lichten schok vrij, doch de machine van den perso nentrein werd geheel ingedrukt. Het verkeer ondervond geen noemenswaardige vertraging. Een twist, die Dinsdagmiddag tusschen de kooplieden H. en B., beiden van Amersfoort, op de hofstede »De Horst" onder Hamarsveld, gemeente Leusden, ontstond, liep ten slotte zoo hoog, dat H. zijn mes trok en B. daar mede eene levensgevaarlijke wond in de zijde toegebracht. De dader is in arrest genomen. Het slachtoffer wordt op genoemde hoeve ver pleegd. De cursus voor burgerhoefsmeden te Breda is opgehevendie cursus zal voor het vervolg worden gehouden te Roermond, op dezelfde wijze als te Amersfoort plaats heeft. Eene dame, die 1e klasse van Parijs naar Amsterdam reisde, werd te Rozendaal, toen zij de douanen gepasseerd had en weder in de coupé had plaats genomen, verhinderd verder te reizen. Een marechaussee deed haar namelijk uit den trein verwijderen en nam haar in arrest. Intusschen vertrok de trein. De dame, die tegen deze handelwijze ten zeerste protesteerde, werd onder politiegeleide naar de kazerne der marechaussees overge bracht, om ondervraagd te worden. Een half uur daarna werd zij vrijgelaten en ging nu naar de wachtkamer le klasse, in afwachting van den volgenden trein. Aldaar werd zij echter opnieuw gehaald door de rijkspolitie, van welke niemand de Fransche taal machtig bleek te zijn nog wel aan een grensstation en daar men haar aanzag voor eene land loopster, werd zij in een waggon derde klasse naar Esschen over de grenzen teruggezonden, niettegenstaande zij voorzien was van een plaatsbewijs le klasse ParijsAmsterdam. Van eenige aanleiding tot deze handelwijze bleek niets. Het meisje was niet gesignaleerd en was in het bezit van geld, doch had, even als zoovele honderden dames, die Rozendaal passeeren, geene papieren of buitenlandschen reispas. Het geheele stationspersoneel en vele reizi gers waren dan ook ten zeerste verbaasd om niet te zeggen verontwaardigd over de handelwijze van den marechaussee, die geheel op eigen gezag in dezen is opgetreden. Naar onze Rozendaalsche berichtgever ver neemt, zal van hooger hand een onderzoek worden ingesteld. (2V. v. d. D.) De zigeunerbende, welke twee weken achter een getracht heeft ons land aan de Limburg- sche grenzen binnen te komen, is thans eindelijk vertrokken in de richting van Dus- seldorf. De Limburgsche grenzen z(jn nu niet meer door politie bezet. De Ned. schoener Anna, kapt. Velvis, van Bari u. Lorieot, werd heden te Gibraltar binnengesleept. De opvarenden rapporteereri dat op 28 dezer, toen bet schip bij de Riffkust voor stilte lag te drijven, zij door de Mooren werden aangevallen, die op de bemanning schoten, waardoor de gezagvoerder gedood en de stuurman zwaar verwond werd. De Mooren plunderden toen het schip en namen proviand, touwwerk, waarlooz® zeilen en 8 vaten olie van de lading mede. Een telegram van Reuter uit Gibraltar, behelst dat de Anna Zondagmiddag wegens windstilte voor de Riffkust van Marokko bleef drijven en toen aangevallen werd door inboorlingen, die, in 8 sloepen aangekomen, den kapitein met geweerschoten doodden en den tweeden stuurman ernstig verwondden, waarna zij het schip uitplunderden. De tweede stuurman, wiens toestand gevaarlijk is, werd in het nospitaal te Gibraltar opgenomen. 's-Gravenhnge. Z. K. H. prins Albert van Pruisen deed gisterochtend een rijtoer naar Scheveningen. Nadat hij te Voorburg was teruggekeerd, reed de prins terug naar de stad, en brachtaldaar een bezoek aan den Duitschen zaakgelastigde in diens gezantschapshotel op den Vijverberg. Ter gelegenheid van de aanwezigheid van den prins te Voorburg is overal in het dorp de nationale driekleur ontplooid. Z. K. H. prins Albert van Pruisen heeft heden Voorburg verlaten. De minister van koloniën heeft aan gene raal Vetter bij zijn aankomst te Genua een telegram van begroeting en verwelkoming gezonden. .Amsterdam. Alhier heeft zich een com missie gevormd, die zal trachten om bemid delend op te treden tusschen de werksia- kende meubelmakers en hun patroons. Die commissie bestaat uit de heeren C. V. Ger ritsen, P. W. Janssen, Ch. R. Kouveld, Hugo Muller, P. Nolting, F. Vf. Westerouen van Meeteren en J. A. Wormser. De commissie heeft met haar arbeid reeds een aanvang ge maakt. De Schiedamsche cricket- en voetbalclub sHer mes" zal Zondag 5 dezer een cricket-match spelen tegen de cricketclub nAjax" te Leiden. Alma Tadema's inzending op de Academy- tentoonstelling van dit jaar is een schilderij tLente". De kunstenaar heeft vijf jaren besteed aan dit wetk, dat het grootste is wat hij sinds jaren geschilde!d heeft. Het stelt een nauwe straat te Athene voor, met een optocht van priesters en dienaren van den tempel van Flora, voorafgegaan door bloemen strooiende kinderen. Gemeld wordt, dat zich te 's-Gravenhage eene commissie heeft gevormd om Christiean Huygens' sterfdag (8 Juli 1C95) te herdenken. Gustav Freytag is gisteren te Wiesbaden over leden. Falb's weervoorspellingen De maand Mei zal zich onderscheiden door talrijke onweders en hooge temperatuur, welke alleen in het midden der maand een weinig daalt. Terwijl de eerste helft van Mei, met uitzonde ring van de dagen orostieeks 8 Mei, tamelijk droog is, zal daarentegen de laatste helft rijk aan regen zijn en onweders, soms met storm gepaard. Van 1 tot 5 Mei Eerste dagen warm en tamelijk droog weermisschien eenig onweer. Later wat konder. Omtrent de ramp van Bonzey in Fiankrijk vernemen wij nog het volgende Reeds sedert twee jaar moet er in den muur, die de watermassa's tegenhield, een groote kromming (huik) zijn ontstaan, waardoor de muur ongeveer een meter vooruitboog. In ver band hiermee verdient liet feit vermelding, dat eenigen tijd geleden een staatsambtenaar de bewoners van liet da! waarschuwde, om gereed te zijn tot vluchten, toen het reservoir gevuld zou worden. Deze ambtenaar werd onmiddellijk verplaatst. De vreasehjkste tooneelen vallen in die arme I zwaar geteisterde streek voor: hier vindt een kind liet lijk van zijn moeder, dat door den geweldigen watervloed kilometers ver is afge- dreven, daar vindt men de lijken van man en vrouw, die zich bij den laatsten doodstrijd om armd hielden, ginds klinkt het doodsklokja in een dorpje, dat 10 inwoners bij die vreeselijke ramp veiloren beeft. Heerlijk is 't, bij al die ellende ook te kunnen wijzen op de heldhaftigheid van twee men- schen. De eerste, een hoofdonderwijzer te Domè- vre, heeft liet gevaar getrotseerd en door zijn tijdige waarschuwingen nog verscheiden men- sclien kunnen redden. Een ander, spoorwegwerker op de lijn Epinal Nancy, merkte op, dat de spoorwegbrug door i den stroom zou meegesleurd worden. Hij waagt zich echter nog op de brug, die vlak achter hem instort, en mocht er in slagen een goederen trein nog tijdig te doen stoppen. De directeur-generaal der posterijen en tele graphie maakt bekend, dat in de tweede helft van de maand Mei e.k. een vergelijkend onder zoek zal worden gehouden van adspiranten voor de betrekking van kletk der posterijen en tele graphie, om, naarmate van de behoefte, te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f400, welke tot f1200 kan klimmen. Zij, die zich aan dit onderzoek verlangen ta onderwerpen, moeten zich vóór 13 Mei a.s. aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. De vrouwelijke candidaten zullen er op te rekenen hebben, dat zij slechts dan benoemd worden, als op de kantoren, waar vacatures ontstaan, plaatsing van vrouwelijke ambtenaren zonder bezwaar voor den dienst kan geschieden. Vermoedelijk zullen dientengevolge slechts vijf vrouwelijke candidaten voor plaatsing in aanmer king komen. Zij verkrijgen, afgescheiden van de geslaagde mannelijke candidaten, een afzonderlijk rangnummer. Voor de verdere voorwaarden zie men de Staatscourant van Woensdag 1 Mei. Binnenkort zullen postbladen van 3 cent voor de stad, van 12Va cent voor het buitenland en dubbele met betaald antwoord worden ingevoerd. Thans bestaan alleen postbladen van 5 cent. Batavia, 27 Maart. Volgens het Bat. Nbld. is de toestand van den radja van Lombok veel beter geworden. Het Bat. Kbld. bericht, dat de analyses der ertsen, door de N. I. mijnbouwmaatschappi] in Bwool gedolven, zeer gunstig zijn uitgevallen, In de Jav. Cl. leest men Van den gouverneur van Sumatra's Westkust is onder dagteekening van 11 dezer telegraphi- sche mededeeling ontvangen, dat volgens be richten van den resident van Tapanoeli lieden uit Oeloe Kwaloo, Loembang-pinusa, Loemb.tng- ran en Djanilji, alle Bataksche landschappen beoosten Lagoe Boti, zich vereenigd hadden om tegen hot gouvernement op te treden. Zij werden aangevoerd door zekeren Ongkoe, die voor Singamahar.itlja zich uitgaf. Eene militaire patrouille van 22 bajonetten onder den post- commamiant van Lagoe Boti, vergezeld van den contioleur van Toba, trok den 8n dezer naar Parsambilan, doch vernam daar, dat de bende, volgens berichten 2 a 300 man sterk, nog to IJitenano zich ophield en niet verder zou opruk ken, \óar dat de militairen weer naar Lagoe Boti zouden leruggekeeid zijn. Aan da ons wel gezinde bevolking werden wapenen en amunitie verstrekt om de bende te verdrijven, terwijl do garnizoenssterkte te Lagoe Boti zoo noodig op 100 man gebracht zou worden. Een nader, onder dagteekening van 23 dezer ingekomen telegraphische mededeeling van ge noemden gouverneur meldt, dat op het bericht, dat Origkoe met zijne bende naar Sitorang was algekomen, do controleur van Toba den 22o te voren met den militairen commandant en 50 man van Lagoe Boti was uitgeiukt, De bende werd door de onzen aangetast in kumpoeng Aroean en vluchtte naar hot gebergte, 2 dniidoti achteilatende. Te Siborang bloven 20 militairen achter en te Parsambilan de conti oleur oil militaire commandant met 30 man. Volgens een telegram van den 25n werd sedert niets van de bende van Ongkoe vernomen, zoodat de controleur van Toba en de militaire commandant met don troep weder naar Lagoe Boti zijn teruggekeerd. Ter geiuslstelling van de bevolking bieef een klein detachement met een onderofficier te Sitorang achter. Aan den beer T. Gierlings is vergunning ver leend tot liet doen van mijnbouwkundige onder zoekingen te Watoekoempoel (Tegal). Door den heer J. P. R. Hermans is met de rijksgrooten van Tamiang eene overeenkomst gesloten int het doen van mijnbouwkundige onderzoekingen. Binnen eenige dagen wordt door den Regeerings- president te Dussehiorf het verbod uitgevaardigd van invoer van melk en vleesch uit de Neder- laridscbe grensplaatsen. Nabij Kahlenkirchen zijn door dp Duitsche commiezen weder 3 koeien aangehouden, welke men frauduleus uit Holland trachtte in te voeren. Een er van was een prachtexemplaar en had f 300 waarde. In de Betuwe zullen de kerseboomen binnen een paar dagen in vollen bloei staan. Zij zijn met knoppen overladen, welke reeds voor een gioot gedeelte zijn open gegaan. Het bloeien geschiedt meer dan twee weken later dan het vorig jaar. In vei band met de nacl t- vorsten is dit echter juist een voordeel te noemen. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- reclitbank te Rotterdam werd veroordeeld M. v. d. B., sjouwer te Schiedam, wegens het in het openbaar mondeling opiuien tot eeni" strafbaar feit, tot 2 maanden gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht F. P., photograal te Schiedam, beklaagd van in of omstreeks het laatst van. November 1894 te Rotterdam of elders in Nederland opzettelijk twee medaillons, toebehoorende aan A. van dér lagt, en een medaillon toebehoorende aan C. Vermeer, welke voorwerpen hem in zijn beroep van photograat waren ter hand gesteld om daar portretten in te maken en welke hij dus anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich te hebben toegeëigend. Beklaagde bekent het hem ten laste gelegde. De weinige verdiensten, die hij in den laatsten tijd had gehad, waren de oorzaak, dat hij tot dit misdrijf was gekomen. Hij had de medaillons verkocht met recht van wederinkoop, doch had

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3