GRIEKENLAND. de rijkskanselier, toegevende aan een wensch der rechterzijde, besloten zou hebben de zit tingen van dat lichaam den 27n Mei te verda gen tot November. In elk geval zou dan eerst nog het ontwerp tegen de omwentelingspar tijen moeten zijn afgedaan, terwijl men hoopt dat voor de verdaging ook het brandewijn belasting-ontwerp bij tweede en de ontwerpen in zake de suikerbelasting en de beurshervor- mingen bij eerste lezing zullen zijn afgedaan. De uitslag van de verkiezing voor den Rijks dag te Ulm is dat er herstemd moet worden tusschen den candidaat der Duitsche Volks partij Hiihnle en dien der nationaal-liberalen, conservatieven en agrariërs Dietrich. Te Remscheid is Fischbeck van de vrijzin nige volkspartij gekozen met 15765 stemmen tegen 15138 stemmen op den sociaal-demo craat Meist. In de commissie uit den Rijksdag voor het tabaksbelasting-ontwerp, verklaarde Posa- dowski, dat de regeeringen bereid waren, het bedrag der niet op de tabaksbelasting te innen gelden tot het strikt noodige ('10'/a millioen rnark) te beperken. De commissie verwierp vervolgens met 19 tegen 4 stemmen de eerste vier paragrafen, waardoor dus het geheele ontwerp verworpen is. Het ontwerp tot hervorming der suiker belasting zal de volgende week voorgelegd worden aan eene commissie van deskundigen, benoemd door den staatssecretaris van finan ciën, tot het uitbrengen van rapport. Wan neer het ontwerp niet meer in deze zitting van den Rijksdag in behandeling kan komen, zal een noodwet worden ingediend. De nationaal-liberaie partij heeft zich thans beslist verklaard tegen het ontwerp tot beteu geling der omwentelingspartijen, zooals dit door de commissie uit den Rijksdag gewijzigd is. In de vergadering der partij te Kaïlsruhe is verleden week met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen »De vergade ring verklaart, dat de TJmsturs-Vorlage, in haren tegenwoordigen vorm, zooals zij door de besluiten van de commissie uit den Rijks dag is geworden, absoluut onaannemelijk is, en teekent protest aan tegen de poging om in Duitschland de vrijheid van hetgeestelijk leven, van de kunst en van de wetenschap te onder drukken door politie en strafwetten." Ook in de partij-vergadering te Hanover is een besluit van gelijke strekking genomen. De voormalige voorzitter van den Rijksdag, Von Levetzow, is tot ridder der Kroonorde le klasse benoemd. F U A N K R IJ K. Naarmate we dichter bij de feesten te Kiel komen, worden de Franschen onrustiger. Een nieuwe t>Ligue des Palriotes" wordt op gericht en heftig wordt er geprotesteerd tegen het zenden van Fransche schepen naar Kiel. En Rochefort vaart in de Intransigeant hef tig uit over »le comble de la prostitution". Erger dan de Zwitsers, die zich bogen voor Ginds zou hij betere menschen vinden, zelftein en onschuldig kunnen blijven. Maar om dat geheel te zijn, rustte er een plicht op hem hij moest de misdaad aan den dag brengen Het was in't geheel geen nieuw plan, waaraan Checco thans gevolg gegeven had. Alleen de omstandigheid dat hij heden de wacht hnd, had hem geleid het heden ten uitvoer te brengen. Hij wist, dat de trein, die uit het zuiden naar Napels reed, ongeveer acht uur Agropoli pas seerde. Al sedert weken had hij zijne aandacht op de aankomst en het vertrek der treinen gevestigd. Hij hoorde in zijn eenzaam verblijf bijna elk sein. Vlug als een steenbok sprong bij voort van rots op rots en was na een half uur te Agropoli. Daar moest hij eenige minuten wachten op de aankomst van den trein, en die minuten zou hij nimmer vergeten. In zijn geheele ieven had hij zooveel angst niet uitgestaan. Checco wist maar al te goed, dat hij den strijd aangebonden had Gessiers hoed, gedragen zich de Franschen zij maken eerst zelf den hoed om daarna voor dien hoed in het stof te kruipen. Zij gaan naar Kiel en zullen daar zelf de Duitsche vlag hjjschen, die hun in '71 zoo vernederd heeft. En in plaats dat de Fransche president, wan neer hij de Duitsche gezant ontmoet, sa Ber lin" roept, gaat hij doodkalm gearmd met den heer Münster door een schilderijententoonstel ling wandelen. Die Fransche president zal niet lang meer populair zijn Fransche en vreemde werklieden hebben te Rive de Giers gevochten. Er werden vuurwapens gebruikt, doch niemand werd getroffen. Wel zijn twee vreemdelingen door steenworpen gewond. Van andere zijde komt een telegram, vol gens hetwelk een Duitsch werkman een Franschrnan zou verwond hebben, waarop drie Duitschers gearresteerd zijn. De inneming van N o s s i-B op Ma dagascar schijnt den Franschen niet veel moeite gekost te hebben. Toen de commandant van het oorlogsschip Météore met 20 mariniers op het fort aanstormde, sloeg de geheele bezetting op de vlucht. Met rottingslagen moest de Fransche officier den commandant der Hovas en zijn luitenant uit een kist jagen, waarin deze heeren zich verstopt hadden. B E L G I E. De christelijk-democratiscbe partij hield Zondag te Brussel eene meeting, die ouder gewoonte door de socialisten in de war is gestuurd. De bekende abbé Daens heeft op deze vergadering het woord gevoerd. In de Kamer heeft Hector Denis bij de landbouw-begrooting een amendement voor gesteld om de regeering een krediet van 500,000 francs te verleenen, waaruit deze aan de gemeente gelden moest uitkeeren dienende om de boeren-arbeiders land te verschaffen. De miuister De Bruyn nam een verzoenende houding tegenover dit voorstel aan en beloofde de zaak te zullen bestudeeren. Daarop is ten opzichte van dit amendement tot de orde van den dag overgegaan. ENGELAND. De liberale afgevaardigde Morton zal Vrij dag in liet Lagerhuis voorstellen den hertog van Edinburg zijn jaargeld van 10,000 p. st. te ontnemen, nu hij de regeering in het her togdom Saksen-Coburg-Gotha heeft aanvaard. Te Leeds is voor het Lagerhuis gekozen in plaats van den overleden Giadstoniaan Gane de Giadstoniaan Leuty met 3999 stem men tegen den unionist Power met 2858 stemmen. Nadat de unionistische candidaat G. Peel bedankt heeft voor de candidatuur te Leaming ton, heeft ook de conservatief Nelson zich teruggetrokken. De heer Ai/red Lyttelton zal thans optreden als candidaat der conservatie ven en unionisten. Dientengevolge kan men met onversaagde kerels, die alles konden en alles durfden. Hem aan het station op te lichten en uit het midden der andere reizigers te ontvoeien zon het werk van een oogenblik zijn geweest. En wat hem te wachten stond, wanneer de bandieten hem in handen kregen, ook dat kon hij weten. Als de dag aanbrak, moest hij weg, ver weg zijn, want hier beloerde hem uit eiken hoek aan weg en straat de dood. Van Agropoli naar Castellamare is twee unr sporens. Van Castellamare moest Checco te voet over het gebergte naar Positano, want daarheen besloot hij liet allereerst zijne schreden te richten. Van het station te Agropoli ving dus weer een moeilijke tocht aan. Hij liep meer dan hij ging en toen hij eindelijk den voet der rotsen bereikt had en de lichten van het slot Dei Tibaldi kon onderscheiden, toen klopte hem het hart als een hamer. Hij had van overspanning, uit- en inwendig beide, kunnen nederzinken. Maar een onweer staanbare kracht dreef hem voort. Hij richtte zich niet eerst naar bet dorp, maar het geschil tusschen beide oppositiepartijen als bijgelegd beschouwen. Te Londen ging gistermiddag een optocht van het sociaal-democratische verbond en de onafhankelijke arbeiderspartij langs de Theemskade naar Hydepark.Toen de stoet daar aankwam, begon het te regenen. De betoogers stoven dadelijk voor een goed deel uiteen. Er werden redevoeringen gehouden maar voor een klein gehoor. Wegens den stortregen werd het programma bekort. Een besluit werd aangenomen ten gunste van een verplichten achtuurschen werkdag, het einde van het kapi talistische stelsel en de opheffing van den privaten eigendom. De politie behoefde niet in te grijpen. De expeditie in Chitral nadert meer en meer haar einde. Sher Afzul, die na de ge vangenneming van Umra Khan in Afghanis tan feitelijk het hoofd van den opstand was, is met drie zijner broeders en 300 volgelin gen door de Britsche troepen gevangenge nomen en naar Simla overgebracht. De Engelsche nederzettingen aan het Nyassa- meer worden bedreigd met een aanval van het stammenhoofd Zarifa. ZWEDEN en NOODWEGEN. De Zweedsche Eerste Kamer heeft besloten het handelsverdrag tusschen Zweden en Noor wegen op te zeggen. De Tweede Kamer heeft het voorstel om het handelsverdrag met Noorwegen op te zeg gen verworpen, maar een voorstel tot her ziening van dat verdrag met 112 tegen 10G stemmen aangenomen. E S L A N D. Van 1891 tot 1893 heeft de regeering ter ondersteuning van 23 noodlijdende gouver nementen 13,500,000 roebels besteed, waar van 96 percent rechtstreeks der noodlijdende bevolking ten goede kwamen. Er werden o. a. 266 kerken met scholen, 16 elevators, 51 graanpakhuizen en ongeveer 300 werst wegen gebouwd. OOSTENBIJ fi-II O N G A R IJ E. In het Hongaarsche Huis van afgevaardig den zeide de eerste minister, in antwoord op eene interpellatie, dat de regeering een ver toog had ingediend bij den Heiligen Stoel naar aanleiding van woorden, gesproken door den pauselijken internuntius tijdens zijne reis door Hongarije, en om opheldering had ge vraagd, aangezien liet gedrag van den inter nuntius der regeering als eene inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Hongarije voorkwam. Het Huis applaudis seerde en nam akte van de verklaring. S P A N J E. De regeering moet zich aangesloten hebben bij het protest der drie mogendheden tegen het verdrag van Simonoseki. Martinez Campos heeft uit Cuba aan de regeering gemeld, dat de opstandelingen het niet tot een beslissenden slag laten komen direct naar het slot, hoe gaarne hij het allereerst Carmela en haar vader met zijn terugkomst had willen verrassen. Daarvoor was nu geen tijd. Elke minuut verzuim zou een menschenleven kunnen kosten, een leven, dat nog veel hooger waarde had dan het zijne. »Is graaf Tozzo hier vroeg hij aan den eersten den besten, dien hij in de slotpoort tegenkwam. Do portier keek den man in zijn Seiosciarenpak ontzet aan. J) Wat wilt gij dan T" vroeg hij wantrouwend. »Dat gij mij dadelijk bij hem brengt. Ilt heb eene boodschap van den ouden hertog." Nu steeg de verbazing van den portier ten top. j>Gij 7" vroeg hij weer, iMaar kerel, maak dan toch voort!" riep Checco. »Ik heb geen minuut te verliezen. En breng mij anders maar bij de hertogin of wie anders belang bij het behoud van den hertog heeft. Als gij langer draalt, kan dit hem het leven kosten en mij ook." en hij dus nog een vier of vijf maanden zal noodig hebben voor hij ze onder de knie heeft. De Heraldo verneemt uit Sevilla, dat de tcjgstand van den hertog van Orleans verergerd is. De patiënf heeft een temperatuur van 39- fr.de geneesheeren achten den toestand ernstig, nu er traumatische longontsteking bijgekomen is. Volgens een gerucht zal het ministerie heden ontslag nemen. Uit Athene wordt gemeld dat Tricoupts zich uit het politieke leven gaat terugtrekken. AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten moet aan de mogendheden, die in de kwestie van het verre Oosten betrokken zijn, te kennen hebben gegeven, dat zij onveranderlijk aan de politiek der republiek vasthoudt om geen bondgenootschap aan te gaan, dat haar in moeilijkheden buiten het Amerikaansche werelddeel kon wikkelen. Tot bemiddeling voor het bijleggen van geschillen hield zij zich bereid. De werklieden bij het Panama-kanaal heb ben het werk gestaakt. Zij verlangen eene verhooging van hun loon van 70 cents tot 1 dollar daags, met bepaling, dat dit niet om de 14 dagen maar wekelijks zal worden uitbetaald. Uit San José wordt gemeld dat de regee ringen van Guatemala, San Salvador en Costa Rica aan de regeering van Nicaragua den raad hebben gegeven de door Engeland ver langde som te betalen. De regeering der repu bliek heeft echter geweigerd, hoewel presi dent Iglesias van Costa Rica een vijfde deel van bet verlangde bedrag aanbood. Volgens bericht uit Colon geeft de regee ring van Nicaragua de gezanten te Londen en te Washington de schuld van het gebeurde, zij zouden de regeering stelselmatig hebben misleid, vooral die te Washington, die gedu rig rapporteerde dat de Monroe-leer de Ver eenigde Staten niet zou veroorloven CorintO' te laten bezetten. Maar de openbare meening in de Vereenigde Staten veroordeelt ook de manier waarop Cleveland in deze zaak heeft gehandeld. Naar het heet is de maatschappij van bet Nicaragua-kanaai gezind, aan Nicaragua het noodige geld voor te schieten, mits de conces sie voor het kanaal wordt uitgebreid ten bate van de maatschappij. Uit Managua wordt geseind, dat de Nicara- guaansche regeering zich bereid verklaart de 15.000 p. st., die Engeland eischt, binnen veertien dagen te betalen, als de Engelschen eerst Corinlo ontruimen. AFRIKA. De Spaansche kanonneerboot Cuervo is Dinsdag te Alliucemas aangekomen om onder zoek te doen naar den aanval der Kabylen van het Rif op de Nederiandsclie brigantijn Anna, dNu begreep de man waarom het te doen was en liep haastig de trap op. In hot slot was men geheel ontmoedigd door het mislukken der zending van graaf Tozzo. Met den gekwetste ging het goed maar nu kwam als een loodzware last de zorg voor het leven van den ouden hertog elks gemoed weer drukken. Juist zaten de hertogin, hare dochter, graaf Tozzo en de procureur Chilazzi, die 's avonds uit Napels teruggekomen was om naar den uitslag van 's graven zending te vernemen, bijeen en bepeinsden en overlegden wat nu te doen. Het bericht van den portier dat er een man was, die zeide met eene boodschap van hertog Casars te komen, deed allen opspringen als ware er een bom in den kring gevallen. (Wordt vervolgd,}

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2