Binnenlandsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. CHIÏl. Uit Tientsin wordt gem eld "Volgens bevel des keizers vertrok Li-Hung- Chang Maandagavond naar Peking. Men houdt het voor hoogst waarschijnlijk dat de keizer het vredesverdrag zal ratificee- ren. JAPAN. De regeering schijnt zelve niet veel ver trouwen te hebben gesteld in de bekrachti ging van het met Li Hung Chang gesloten vredesverdrag door den keizer van China. Ondanks den wapenstilstand en al scheen de oorlog afgeloopen, is zij ijverig voortgegaaan met zich verder ten strijde uit te rusten. De kustforten zijn versterkt, de havens door mijnen en torpedo's versperd, terwijl in Amerika weer eenige snelvarende stoombooten zijn b'ijgekocht, waardoor zijn geduchte vloot aan kruisers, die in den jongsten oorlog onder de Chineesche transportschepen zoodanig heeft huisgehouden, weer aanmerkelijk is ver sterkt. Rusland zal zich dus wel tweemaal bedenken alvorens het aan zijn protest tegen de vredesbepalingen door geweld van wape nen kracht zou willen bijzetten, wel wetende dat Frankrijk noch Duitschland daartoe wenscht mede te werken. De Times verneemt uit Kobe van 20 April, uit geloofwaardige bron te Hiroshima, dat de regeering besloten heeft tegenover Rusland een standvastige houding aan te nemen. Zij kent Rusland het recht niet toe tusschen beide te komen en denkt er zelfs aan Rusland te weerstaan, geloovende, dat Ruslands mili taire krachten in bet Oosten ontoereikend zijn. De dagbladcensuur blijft streng. Vier kranten zijn in beslag genomen, omdat zij be richt gaven van een geheimen kabinetsraad. In andere was het gedeelte dat op de crisis betrekking had onleesbaar gemaakt. SCHIEDAM, 2 Mei 1805. 'Hedenmiddag te 12 uur werd de 7-jarige F. Gouka, achter een rijtuig loopende, toen hrj dit losliet, door een ander rijtuig aangere den, tengevolge waarvan hij viel en aan het hoofd en een der beenen gewond werd. In de woning van dr. B. de Bruijn gebracht, werd daar door den geneesheer N. F. Elze vier Dom de hoofdwond gehecht en bleek toen ook dat de knaap eenige tanden had verloren. Hij werd daarna naar zijne woning aan de Damlaan gebracht. Hedenmorgen is uit een der hier passee- rende sneltreinen een witte hond (Fox terrier) gesprongen. De commissaris van politie ver zoekt den vinder bij hem aangifte te doen. Naar het Vaderland verneemt, is een wets ontwerp tot afschaffing van de betaling der gerechtskosten door de veroordeelden in straf zaken bij bet departement van justitie bijna gereed. Het is nog door den minister Smidt bewerkt en is thans met het advies van den Raad van State teruggekomen en in nadere overweging genomen. De Koninginnen In Engeland. De Nederlandsche Koninginnen, wier reis voortdurend door prachtig weder begunstigd wordt, brachten gisteren een bezoek aan het Saint-James-paieis. Ook het Hydepark werd bezocht. De Nederlandsche gezant gaf giste ren een luncheon ter eere van Hare Majes teiten, dat 22 couverts telde. Vier Hollandsche corporaties werden bij de ontvangst na het luncheon aan de Regentes voorgesteld. De hertogin van Albany komt heden weder in Brown's hotel met de Koninginnen dineeren. •De datum van het vertrek der Vorstinnen is bepaald op 9 Mei a.s. De Koninginnen brachten hedenmorgen een bezoek aan bet parlementsgebouw en aan "Westminster Hall, onder geleide van den koninklijken stalmeester, overste Carrington en van den commandant der wacht. Later bezichtigden Hare Majesteiten de West- minster Abdij. "Verkiezingen voor de Prov. Staten. De centr. anti-rev. kiesvereeniging te Alfen a/d. Rijn stelde gisteren voor dit kiesdistrict als candidaten de aftredende leden, de beeren S. van Velzen (a.-r.) en J. J. Duynstee (R.-k.), De anti-revolutionnaire kiesvereeniging Vrijheid en Recht" te Schoonhoven heeft tot candidaten voor de Provinciale Staten ge steld de heeren J. J. Lazonder te Schoon hoven, H. M. Dercksen te Gouda en J. W. Valk te Schoonhoven. De kiesvereeniging nAlgemeen Belang van Gorinchem" te Gorinchem heeft de heeren W. N. J. van Slijpe en A. G. de Kruyff, aftredende leden, tot candidaten gesteld voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten. De drie stoomschepen, die voor rekening der Maatschappij Zeeland" in Engeland ge bouwd worden, zullen de namen dragen van Koningin Wilhelmina, Koningin-Regentes en Prins Hendrik. De le-Mei-betoogingen hadden te Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem, Dordrecht, Groningen, waar voiksbijeenkom- sten gehouden werden, een kalm verloopde orde werd nergens verstoord. Rotterdamsehe Diergaarde. In de verleden week gehouden vergadering der Rotterdamsehe diergaarde werd het jaar verslag uitgebracht. Daaruit blijkt, dat het af geloopen jaar gunstig is geweest. Het ledental bedroeg ulto. Dec. 5262. De diergaarde werd door 32,403 vreemdelingen bezocht; 25,545 handwerkslieden en 6796kin deren. Verder werden er nog een aantal maandkaarten genomen, tevvijl van de gele genheid, aan verpleegden in godshuizen en leerlingen der kostelooze scholen geschonken, de diergaarde gratis te bezoeken, door 14,069 gebruik werd gemaakt. De dierenverzameling werd met een aantal geschenken verrijkt. De heer Hk. Veder schonk f 2000 aan de inrichting tot aankoop van dieren. 22,918 personen bezochten de musea. Het nieuwe roofdierengebouw kwam gereed en het nieuwe administratiegebouw nadert de voltooiing. 5 personen kregen onderstand uit het ondersteuningsfonds. De financieele toestand is bevredigendde ontvangsten bedroegen f 154,787, de uitgaven f150,911. De kapitaalrekening bleef onveranderd groot f189,484. In het afgeloopen jaar werd echter uitgegeven f75,873 voor het roofdieren gebouw en f39,754 voor het administratie gebouw. Wanneer de gebouwen gereedkomen, wordt de hoofdprijs van de kapitaalrekening afgetrokken. De balans sluit met f 1,194,449. Het ondersteuningsfonds bedroeg ulto. Decem ber f'15,597, het uitkeeringsfonds f2651. Nadat de commissie tot nazien der rekening goedkeurend rapport had uitgebracht, werden verslag en rekening goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren M. G. v. d. Arend, C. G. Havelaar, H. v. Hoboken van Cortgene en mr. Reepma ker, terwijl in de plaats van den heer Veder werd gekozen de heer W. Rueb. Een der leden drong nog aan op de inrich ting van een doelmatige concertzaal. De voorzitter repliceerde echter, dat, hoewel het bestuur erkent, dat de tegenwoordige sociëteitzaal als concertzaal ondoelmatig is, de financieele toestand niet toelaat zulk een omvangrijk plan ter hand te nemen. Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Binnenkort zal te Rotterdam een fabriek worden opgericht ter vervaardiging van zet machines, zooals deze in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika op de groole drukkerijen reeds veel in gebruik zijn. Daartoe zal, naar we vernemen, een naamlooze vennootschap worden gevormd, waarvan de heeren Nijgh en Symons directeuren zullen zijn. Een koffiehuishouder te Rotterdam, zekere Mieserius, heeft een revolverschot gelost op een zijner bezoekers, die echter niet getrof fen werd, en daarna een paar agenten, die hem wilden arresteeren, met het wapen bedreigd. Hij heeft zich in zijn huis, dat bewaakt wordt, opgesloten, doch gisteravond is hij gevangengenomen en naar de gevange nis aan de Noordsingel overgebracht. Te Maassluis kwam Dinsdag het stoomschip Róskvageladen met 770,000 KG zout van St. Ubes, in de haven. Hoewel reeds een ge deelte der lading gelost was, voer de Bosk va toch nog even vóór de spoorbrug aan den grond, wel een bewijs, hoe ondiep de haven is. Daar de boot niet voor de pakhuizen kan ko men, ondervindt de ontlossing veel vertraging en worden de kosten grooter. Deze lading zout is gedeeltelijk voor den heer W. Uiltenboogaardt, te Maassluis, en gedeeltelijk voor den heer A. Hoogendijk, te Vlaardingen, bestemd. Men meldt uit Haarlem aan de W. B. Ct. In de werkstaking der timmerlieden begint een kentering te komen. Waar reeds velen werk aanvaardden te Zand voort en elders, zelfs in Den Haag, togen gisteren bij ver schillende patroons weder gezellen aan den arbeid. Deze werden werkzaam gesteld aan binnenkarvveitjes. Met eenigen grond kan worden ondeisteld, dat de beweging Maandag zal zijn afgeloopen. In den nacht van Zondag op Maandagj.l. surveilleerde te Amsterdam de agent L. Assenbroek op de Prins-Hendrikkade. Voor perceel 130 kwam op eens een man op Item af, die hem op ruwen toon vroeg hoe laat liet was. De agent maakte de opmerking dat de vrager dit wel wat fatsoenlijker kon vragen en zeide dat het drie uur was, waarop de man zich ijlings verwijderde. Het geheele optreden van den vrager was den agent ver dacht voorgekomen, hij keek nog eens rond en duwde o. a. tegen de deur van perceel 130, waarin de firma Van Houweningen Co. een wijnkelder heeft de deur stond open. De agent, begrijpende dat hier inbrekers aan het werk waren geweest, of misschien nog bezig, blies alarm, doch geen hulp kwam opdagen. Op eens vliegt een groote kerel uit de open staande deur op den agent toe, met het ken nelijk doel hem omver te gooien en dan te vluchten. Doch de agent bleef staan, greep den aanvaller in de keel en een worsteling op straat ontstond. Onderwijl kwamen drie burgers vooi bij, die den agent hielpen en den inbreker naar het politiebureau brachten aau den Montelbaanstoren. Het bleek nu, dat de man, die den agent naar den tijd bad ge vraagd, tot het komplot behoord had, doch de politie heeft hem nog niet kunnen op sporen. In het kantoor der firma Van Houweningen vond men een dikke ruit verbrijzeld, terwijl het slot van de voordeur was verbroken. Er was nog niets gestolen en de brandkast on aangeroerd. Door het flink optreden van den agent Assenbroek was de firma waarschijnlijk voor groote schade gevrijwaard. (UIL) De lijken der Eulthuizer visscliers Jacobus en Jan Edelenbos, die bij het bekende ongeluk van Vrijdag j.l. met de vischschuit K. U. 82 het leven veiloren, zijn, na verkregen machti ging, Dinsdag in verzegelde kisten van Den Helder naar Enkhuizen vervoerd, omaldaat begraven te worden. Het wrak der schuit is weder boven water gekomen en zit op den Pannekoek (Texelsche gronden) aan den grond. Te West-Stellingwerf hebben gisteren een 400-tal bagger) ui het werk gestaakt, dia werkzaam waren in de veenderijen in den westhoek dier gemeente. Dinsdagavond laat is een moordaanslag ge pleegd op het gezin van Kleefstra te Joure, Er werd n.l. een schot door de ramen der huiskamer, waarin het gezin vertoefde, gelost. Niemand werd gewond. Men vermoedt dat de dader van dien aanslag iemand is die te voren ongenoegen met Kleefstra had gehad. De Nijmeegsche predikant F. W. Smits geeft in de Fel. eene toelichting op hetgeen heeft plaats gehad met betrekking tot liet aangekondigde bezoek van de Koningin in de Hervormde kerk te Nijmegen. Hij verklaart volstrekt niet op vijandelijken voet te staan met zijn collega Ter Haar; tegenover dezen weigerde hij dan ook niet om zijn preekbeurt af te staan, maar met anderen is hij over tuigd, dat de Koningin-Regentes in haar ver zoek om den oudsten predikant te doen op treden, niet heeft gehandeld naar eigen initia tief, doch dat van hier pressie, ja groote pressie is uitgegaan, om die zaak in helleven te roepen, en men met opzet de richting van zijn collega voor Hare Majesteit heeft verbor gen gehouden. Men heeft hem bij H. M. aanbevolen als den zoon van den grooten dichter. De heer Smits haalt bijzonderheden aan, welke voor zijne overtuiging pleiten. Hij voegt er nog bij jDaar II. M. niet tot de moderne richting behoort, voelde ik mij gedrongen mijne beurt niet af te staan. Ware IJ. M. van de moderne richting, ik had dan, hoe on gaarne ook, krachtens mijn ethisch-irenisch standpunt, de beurt overgegeven, denkende de toestand in onze Kerk is nu eenmaal zoo en niets anders, beter dat dan huichelen." De bewering van sommige bladen, dat de heer Smits in jaren ouder is dan de heer Ter Haar, is onjuist: ook in dit opzicht is laatst genoemde de oudste predikant. Omtrent het arresteeren van liet Fransche meisje, schrijft men ons uit Rozendaal, dat de marechaussee tot de arrestatie is over gegaan, omdat haar vreemd uiterlijk en het gemis van papieren of buitenlandsclie reis- pas hem verdacht voorkwam. Hij heeft haar daarna uit de wachtkamer voor zijn brigade commandant geleid en vandaar naar de ge meente-secretarie, vanwaar zij op requisitor van den burgemeester over de grenzen is gebracht. Te Maastricht is Maandagavond de vrouw van den werkman N., moeder van een tal rijk gezin, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Nijmegen. Het nieuwe protestantsclie ziekenhuis is voltooid en wordt 7 dezer dooi de bouwfonds-commissie in eigendom overge dragen aan het bestuurder »Vereeniging het Protestantselie Ziekenhuis". Karl Thiersch, een van de beroemdste chirur gen van den tegenwoordigen tijd, is Maandag te Leipzig overleden. Voor Metz is, ten gevolge van de doorbraak bij Bouzey, de Moezel stetk gestegen. Het stortregende Maandag aanhoudend. De berichten uit Hongarije omtrent den hoogen waterstand der rivieren blijven zorgwekkend. Vooral in het zuiden des lands is ile reeds aan gerichte schade groot, die op vele roillioenen guldens wordt geschat. Vier dorpen zijn door overstrooming geheel of grootendeels vet woest. Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Mei zal te Eisenach het Luther-gedenkteoken feestelijk onthuld worden. De zelfmoord van een hooggeplaatst Fransch ambtenaar, die te Montis-Curio zijn gebeele ver mogen had verspeeld, heeft de Fransche regee ring aanleiding gegeven, aan alle ambtenaren in het departement der Zee-Alpen het bezoeken van de speelzalen aldaar te verbieden. Bovendien

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3