J B Biiiuenlandsclie Berichten. over eventueele directe maatregelen. Een be sluit werd niet genomen uit de besprekingen valt op te maken dat de sterkste groep een soort van obstructionisme zal toepassen. OOSTESBIJ K-1I O N 6 A B IJ E. De Hongaarsche regeering zal het voorstel doen om de heftige taal van de priesters op den kansel strafbaar te stellen en hun te ver bieden op hun verkiezingsveldtochten kerke lijke banieren rond te dragen. De krachtige taal van Banffy naar aanlei ding van de woelingen van Agliardi mist haar uitwerking niet. Sommigen scliryven de vast beraden houding vau den Hongaarschen mi nister-president toe aan de mededeeiingen van kardinaal Schünborn aan grauf Kalnoky over dc onvriendelijke gevoelens van het Vaticaan jegens Oostenriik-Hongarije. Te Weenen, waar men vreesde dat de vie ring van den Meidag tot ongeregeldheden zou leiden, is alles kalm afgeloopen. Reeds in den vroegen morgen zag men groepjes werklieden in hun Zondagspak naar een der 54 aange kondigde vergaderingen trekken. In al die bijeenkomsten werd eene eensluidende, van overheidswege verzochte motie aangenomen, de bekende eischen der sociaal-democratische partij inhoudende. Te Miskoics, in Hongarije, heeft Woensdag eeu ernstige botsing plaats gehad tusschen de politie en een duizendtal werklui, die een Meibetooging wilden houden. Verscheiden be- toogers werden in hechtenis genomen, li U II E N I E. De radicale Kamerlededen hebben Woens dag het werk gestaakt, hun mandaat neer gelegd en de zitting der Kamer verlaten. Deze obstrucfionistische maatregel had geen ander doel dan de stemming te verhinderen over de mijnwet, waarover de algemeene beraadslagingen geëindigd zijn, en waarvan de aanneming verzekerd scheen, ondanks de beweging, welke de radicale party reeds ge- ruimen tijd geleden tegen het ontwerp heeft op tousv gezet. GRIEKENLAND. Er zal geenerlei beslissing worden genomen over de a 'treding van het kabinet vóór den terugkeer van den koning, die deri dag van St. George (23 April, 15 Mei) buiten Athene zai doorbrengen. AMERIKA. De werkstaking in de bitumineuse kolen mijnen in geheel West-Virginiü is toegeno men, tengevolge van het voornemen dei- mijneigenaars om de loonen te verminderen, en vijftien duizend man hebben het werk nedergelegd. De werkstaking breidt zich ook uit over Illinois, maar de koleawerkers van Ohio zijn grootendeeis sart 't werk. AFRIKA. Te Pretoria is een vergadering bijeenge roepen om te protesteeren tegen de annexatie door Engeland van het gebied tusschen Swazi land en Tongaland. Volgens een bericht aan de Times uit Pre toria heerscht de grootste verontwaardiging in de officieele kringen en onder het volk wegens de inlijving door de Engelschen van de landstreek tusschen Swazi- en Tongaland, staande onder de Kafferhoofden Sambaan en Oembigesa, met wie de Transvaal sedert 1887 verdragen bad. De Engelsche regeering heeft liet recht van de Zuidafrikaansche republiek op de streek erkend in zooverre, dat die repu bliek liet recht had een spoorweg aan te leggen door de ingelijfde landstreek naar zee, naar de Kosi-bani. Kruger heeft aan den berichtgever van de ''Times verklaard dat de Engelsche regeering vermoedelijk onbekend is met de werkelijke omstandighedenanders zou ze anders heb ben gehandeld. De openbare meening is over tuigd dat de wijze van optreden van de En gelsche regeering de maatregelen zal tegen werken die het Transvaalsche bewind voor had ten bate van de rechten der Engelsche ingezetenen. De Engelsche en Hollandsche Zuidafrikaansche pers veroordeelen de inlijving eenstemmig, C H I N A. Uit Peking verneemt de Times dat alsnog geen beslissing is gevallen over de bekrachti ging van het vredesverdrag. Alles wordt ver heimelijkt. Li-Hung-Chang heeft een audiëntie bij den keizer gehad. Volgens een bericht uit Shanghai hebben de Chineesche inwoners van Formosa een gezantschap gezonden naar de Engelsche autoriteiten om de regeering te verzoeken, de inlijving van het eiland bij Japan te ver hinderen. Als belooning wordt aan Engeland een groot aandeel in de winst van de mijuen aangeboden. Maar de Engelsche regeering heeft geantwoord dat zij zich niet met de zaak kan bemoeien. JAPAN. Uit Jokohama wordt van 1 dezer gemeld Graaf Ito vertrekt heden naar Chefoo, waar de uitwisseling van het vredestrnctaat zal plaats hebben. China heeft echter nog niet aan de Japansche regeering doen weten dat de ratificatie zal plaats hebben. Volgens bericht uit Tokio verwacht de regeeriog de bekrachtiging vóór de volgende week, maar zet desondanks de oorlogstoebe- reidseien koortsachtig voort. De vermeesterde schepen van de Chineesche vloot worden ijlings uitgerustde bemanningen er voor zijn klaar. SCHIEDAM, 3 Mei 1895. Volgens het plan der havenverbetering aan de Maas, waarvan wij dezer dagen melding maakten, en dat thans door burgemeester en wethouders bij den raad is ingediend, wordt de oostelijke kade over eene lengte van 175 meter achteruiigeplaatst, zoodat op 't smalste deel der haven 12 meter breedte wordt gewonnen. Het nuttig effect der verbreeding zal echter nog grooter worden, daar de haven tot bij de kade een diepte zai verkrijgen van 5 M A.P. (ruim G meter onder het gemiddeld hoogwaterpeil der zomermaanden). De schepen kunnen daardoor direct aan de kade lossen en laden. De nieuwe kaaimuur wordt opgetrokken tot boven den hoogst bekenden stormvloed. Voor het werk wordt een krediet van f85,000 aangevraagd. De lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen in de provincie Zuid-Hol land bevat 633 namen. Het laagst gezamen lijke bedrag van aanslagen dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid is f 993^01 Op deze lijst komen voor de volgende na men van stadgenooten J. T. Beukers, W. A. Beukers, C. Broeksmit, P. J. van Dijk van Matenesse, S. A. Maas, A. C. A. Nolet, J. M. van der Schalk, A. Sehieveen en W. A. J. Wittkampf. Heden vernamen wij langs de anders zoo stille straten de opwekkende tonen van een muziekkorps, met name de Beiersche Kapel van Amsterdam, onder directie van den heer H. Ulrich, waartoe welwillend verlof was verleend. Dit muziekkorps, dat zich overal in een tal rijk en dankbaar publiek mocht verheugen, werkte een populair repertoire af, waardoor het, ook wegens de zuiverheid van toon en nette uniform, veel succes had. De Koninginnen In Engeland» Gisteren gebruikten de hertogin van Albany en haar kinderen de lunch bij Hare Majes teiten in Browns-hotel. Vervolgens reden HH. MM. met de hertogin uit om de Bank of England te bezoeken. De hertogin dineerde gisteravond bij HH. MM. De Koninginnen zullen de volgende week een groot diner geven, waarbij verscheiden vorstelijke personen zullen aanzitten. 's Middags bezochten de Koninginnen de particuliere receptie in het Engelsche salon. Een aanzienlijke menschenmenigte bevond zich op straat langs den terugweg naar het hotel. De hertog en dr hertogin van York, de hertog van Connaught, lord Dufferin, de Perzische gezant en de afgevaardigde A. J. Balfour bezochten onder anderen gisteren het hotel. Heden zullen de Koninginnen bij koningin Victoria op Windsor de lunch gebruiken. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens mededeeling van het Duitsche ge zantschap, aan den directeur van het district Weener de bevoegdheid is verleend om zoo lang er in de nabijheid der grens geen mond en klauwzeer heerscht, op aanvrage van belanghebbenden, in bijzondere gevallen den invoer toe te staan van melk en zuivelproduc ten en mest, herkomstig van nabij de Pruisi sche grens gelegen Nederlandsche hoeven. (Stct.) De heer F. J. Haver Droeze is door de Por- tugeesche regeering erkend als consul-gene raal te Macao. De heer J. H. de Reus, bij kon. besluit benoemd tot vice-consul te Hamburg, is in die hoedanigheid door de Duitsche regeering erkend. Naar de N. B. Ct. verneemt, kan de in diening van het wetsontwerp betreffende de personeele belasting aan de Tweede Kamer spoedig worden te gemoet gezien. De Telegraaf ontving uit Nederlandsch Indie het volgende telegram De regeering heeft zich bereid verklaard, de suikerindustrie ter hulpe te komen door eene verlaging van de vrachttarieven op de staatsspoorwegen en het verleenen van subsi die aan de proefstations. Verkiezingen voor de Prov. Staten. In een te Goriuchem gehouden vergadering van leden der anti-revolutionnaire kiesver- eeniging »Nederland en Oranje" is besloten bij de a.s. periodieke aftreding van de heeren De Kruyff en Van Slijpe zich te onthouden van het stellen van candidaten. Een dergelijk besluit werd genomen door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging Schoon- rewoerd e. o. De vrijzinnige kiesvereeniging te Leiden heeft tot candidaten gesteld de heeren: dr.E. F. van Dissel, mr. P. A. van der Lith en mr. H. A. Neeb, allen aftredende leden. De centrale anti-revolutionnaire kiesver eeniging in het districtv Leiderdorp heeft eandidaat gesteld de heeren S. baron van Heemstra, te Sassenheim, (aftredend lid) en F. A. O. de Ridder, te Katwijk. Ook in tal van andere plaatsen dan de reeds vermelde hadden 'J-Mei-betoogingen plaats, maar nergens zijn er, voor zoover ons bekend is, ongeregeldheden voorgevallen. Gedurende de maand April kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 444 schepen, metende 329,183 netto reg. ton, waarvan 33 zeilschepen, metende 9588 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 439 sche pen, metende 326,774 netto reg. ton, waar van 31 zeilschepen, metende 8980 reg. ton, In April 1894 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 441 schepen, metende 316,802 netto reg. ton, waarvan 28 zeilschepen, met. 11,713 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 433 schepen, metende 312,504 netto reg. ton, waarvan 25 zeilschepen, met. 11,093 netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar voor den Nieuwen Waterweg 1447 schepen, metende 1,049,385 netto reg. ton, tegen 1491 schepen, metende 1,067,331 netto reg. ton in de eerste 4 maanden van 1894. Alzoo eene vermindering van 44 schepen en 17,946 netto reg. ton. Men schrijft uit Utrecht aan de N. B. Ci. De nieuwe gouden tientjes met de beeltenis der Koningin die voor eenige weken de Munt verlaten hebben, doen hier sopgeld", Zij werden reeds in den aanvang verkocht voor vijftien gulden en dezer dagen hoorden wij zelfs voor een exemplaar tevergeefs twintig- gulden bieden. De voorraad, die dit jaar is aangemunt, is dan ook zeer klein ruim een honderdtal en afgaande op de fabelachtige prijzen, die naar men zegt betaald worden voor een exem plaar van het voor eenige jaren aangemunte zestigtal, waarop voor de eerste maal de beel tenis van Koningin Wilhelmina prijkte, is het verklaarbaar dat de bezitters der thans ver vaardigde muntstukken deze niet gemakkelijk uit handen geven. IV erklïedenbewegingen. De pogingen, door eenige inwoners van Amsterdam in het werk gesteld, om het ge schil tusschen meubelmakerspatroons en werk lieden te Amsterdam bij te leggon, zijn niet met goed gevolgd bekroond en derhalve ge staakt. De meubelmakersgezellen hebben in eene Dinsdag gehouden vergadering besloten de werkstaking voort te zetten en met een ver nieuwing van hunne eischen op te treden. In eene Woensdagavond gehouden verga dering van chipsmakers te Amsterdam is be sloten de werkstaking te beëindigen. Uit Haarlem wordt gemeld dat da werk staking der timmerlieden aldaar langzaam aan zich oplost. Woensdag togen bij verschillende patroons weder gezellen aan den arbeid. Dezen» werden werkzaam gesteld aan binnenkarwei- tjes. Met eenigen grond kan worden onder steld, dat de beweging Maandag zal zijn afge loopen. Op het appèl, Woensdag door de stakende- veenarbeiders te Oldenouwer gehouden, ware» er 300 aanwezig. Eenstemmig is besloten voï te houden. Maandag weer appèl. Naar men verneemt, bestaat er plan tot oprichting van een Roomsch-katholieke» boerenbond, Tusschen het uitvoerend comité der ten toonstelling voor het reiswezen en het Dag blad de Amsterdammer is een geschil ontstaan. De hoofdredacteur Van Loenen Martinet had in zijn blad het bekende leeningsplan van het comité ongunstig beoordeeld. Naar aanleiding daarvan gaf het comité hem in overweging ontslag te nemen als lid der commissie van bijstand, waartoe hij door het comité was benoemd. Aan dien wenk gaf de heer Martinet gehoor. Sedert werd hem aangezegd, dat zijn blad niet meer had te rekenen op advertentiiin van het comité uitgaande. Eindelijk heeft het comité zijn voornemen te kennen gegeven, de gewone perskaarten aan het redactie-personeel van de Amsterdam mer te onthouden. Dit laatste begrijpen wij niet. Men mag toch niet van een blad onderstellen, dat het, al keurt het financieele handelingen van het j comité af, het daarom vijandig tegen de ten- j toonstelling zou optreden en de zaak zelve ongunstig zou beoordeelen. Maar ook dande pers verbindt zich toch niet, slechts te loven en te prijzen, omdat haar vrije toegang wordt verleend? ArnhCt) Eenige oud-miluaireu te 's-Gravenhager die ridders der Militaire Willemsorde zijn, hebben het voornemen, hunne mede-gedeco reerden met dat kruis uit te noodigen gene raal Vetter bij zijn aankomst in de hoofdstad een ovatie te brengen. De generaal heeft zp reis door Italië en Zwitserland aangevangen»

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2