Onder de Camorristen, A0. 1895 Zondag 5 en Maandag 6 Mei. N°. 8782. Tweede Blad Feuilleton. i egenenveertiffste Jaargang. Buitenlau clsclie Ber i ch ten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: j ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. 5' It H A IIBOTEKITRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D U 1 T S C II L A S D. In de gisteren gehouden zitting van den Rijksdag weigerde de staatssecretaris Von Böt- ticher te antwoorden op de interpellatie, welke maatregelen de verbonden regeeringen denken te nemen om de afzetterij, welke het gansche Duitsche volk bedreigt, door de kunst matige opvoering van den petroleumprijs, legen te gaan, aangezien de rijksregeering, in vereeniging met de Pruisische, sedert gerui- men tijd de vorming van een «ring" van Ameriltaansche petroleurn-handelaren in het oog houdt, en dit overleg bijna is afgeloopen, maar nog geen besluit is genomen. Een voorstel om de interpellatie tot een punt van debat te maken, werd niet vol doende ondersteund, zoodat de interpellatie hiermede is afgeloopen. De Rijksdag heeft gisteren na een kort debat de aanvullings-begrooting voor de feestelijke opening van het Noord-Oostzee kanaal. ten bedrage van 1,700,000 mark goedgekeurd. Alleen de sociaal-democraten stemden tegen. Het senioren-convent uit den Rijksdagheeft de tweede lezing der Umsturz- Vorlage nader bepaald op Dinsdag 7 dezer. De FranJcf. 'Leitg. verneemt, dat ook de vrjj-conservatieve partij in den Rijksdag een verklaring zal uitvaardigen tegen de ümsturz- Vorlage in den vorm, waarin deze door de commissie uit den Rijksdag is gebracht. De groote protestmeeting van gemeente besturen tegen het ontwerp wordt van over heidswege zooveel doenlijk tegengewerkt. Zoo heeft de politie den eigenaar van het groote hotel Kaiserhof te Berlijn, waar die bijeen komst op 5 dezer zou plaats hebben, weten t# bewegen de zaal daarvoor te weigeren, maar de voorzitter van den gemeenteraad der hoofdstad, dr. Langerhans, heeft reeds voor een ander lokaal gezorgd. De Bondsraad heeft zijne goedkeuring ge hecht aan een ontwerp betreffende de zorg voor weduwen en weezen van militairen en zeelieden beneden den rang van onder-officier. Uit Berlijn verneemt de Frankf. Zig. dat het voorstel tot het houden eener internatio nale muntconferentie, door den rijkskanse lier in bet vooruitzicht gesteld, thans gereed is en bij den Bondsraad wordt ingediend Dat deze het zal aannemen is nog vene van zeker; de Zuidduitsche staten zullen tegenstemmen en misschien ook de Hanse-stedèn. C JE L G I E. Het Handelsblad van Antwerpen weet mede te deelen, dat bet tabaksbelasting- ontwerp der regeering zeker dooi- de Kamer verworpen en het vooistel-De Sadeleer aan genomen zal worden. De belading op de inlandsche tabak zal dus afgeschaft worden en tengevolge daarvan zal de minister De Smet de Naeyer voorsteilen het recht op de buitenlandsche tabak te verminderen. EKSEliSD. In het Lagerhuis deelde de onder-secretaris van buitenlandsche zaken, sir Edw. Grey, gis teren mede, dat men is overeengekomen de eisehen van den kapitein, den eigenaar en de equipage der Costa Rica Pocket te onder werpen aan een scheidsrechterlijke uitspraak. De termen, waarin de vragen, welke aan het scheidsgerecht worden voorgelegd, zullen zijn vervat maken thans het onderwerp uit van onderhandelingen met de Nederlandsche re geering. Buxton verklaarde dat reeds sedert langen tijd de kleine landstreken der hoofden Mahla- leni, Sambaiin, Umbegesa en andeien, gelegen in het noorden van Zoeloelaud, zich onder de Britsehe invloedssfeer bevonden. Daar de toestand die zich nu onlangs heeft voorgedaan in de toekomst moeilijkheden kon veroorzaken, heeft deze een krachtiger vestiging der En- gelsche administratie noodig gemaakt. Dus is besloten dat territoir onder der gouverneur van Zoeloeland te stellen. De conventie van 1884 verbood de Transvaal uitdrukkelijk dit gebied te vermeesteren of verdragen met de hoofden te sluiten zonder de toestemming van Engeland. Onder de conventie van 1890 ont ving de Transvaal de vrijheid met de hoofden te onderhandelen ter verkrijging van land voor den aanleg van een spoorweg van de Tianstaal door Swaziland naar zee, maar deze rechten zijn nooit, uiigeoefend en nemen een einde met de conventie van 1890. De tegen woordige actie van het Britsehe gouverne ment is in geenen deele gedicteerd door on vriendschappelijke gevoelens jegens de Trans vaal. Een motie van Morton strekkende om de betaling der jaarlijksche toelage aan den her tog van Coburg te doen staken, omdat hij buitenlandsch souverein is geworden, werd, na bestrijding door Ilarcourt, met 193 tegen 72 stemmen verworpen. Groote opschudding brachten Donderdag in de lobby van het Eugelsche Lagerhuis de woorden van sir William Hareourt teweeg, die, nadat lijj de leden tegen vermeerdering der uitgaven en gelijktijdige afsnijding van belastingbronnen gewaarschuwd had, zeide, dat dit waarschijnlijk de laatste maal zou zijn, dat hij, in een verantwoordelijke positie ver- keeiende, zulke woorden kon laten hooren. In de tegenwoordige omstandigheden zégt de Times is zulk een vei klaring van den leader van liet Lagerhuis van groote beteekenis; men bedenke dat voor eenige dageu een als geloofwaardig beschouwd be richt in welingelichte kringen de ronde deed dat lord Rosebery van plan was binnenkort zijn ministerschap er aan te geven. Niettemin haalden ministers, die men over de beteekenis der woorden van sir William vroeg, er de schouders over op. De regeering heeft er in toegestemd Corinto te ontruimen, mits de Nicaraguaansdie regee ring de voorwaarden van het ultimatum aan- neme en zich onder borgtocht van de repu bliek van San Salvador verbinde, dat de schadeloosstelling binnen 14 dagen te Londen zal zijn betaald. SWEDEN en N O O R W E 6 E N, Een 40-tal leden der Zweedsche Tweede Kamer heeft besloten eene partij der linker zijde te vormen onder den naam van volks partij. liet Noorsclie Storthing nam gisteren de verhooging van het invoerrecht op brandewijn aan, waarna de brandewijnbelasting op 50 óre per liter gesteld werd. Deze verhooging treedt dadelijk in werking. Volgens een bericht aan de Indepcndance zou het Noorweegsche defensie-comité be sloten hebben in Duitschland torpedobooten te bestellen, welker kosten bij inteekening gedragen zouden worden door de Noorweeg sche vrouwen. RUSLAND. Het schijnt zeker te zijn dat de regeering aan Japan een ultimatum beeft aangeboden. Naar de Times uit Petersburg verneemt, s de Russische gezant te Tokio aangeschre ven, bij de Japansche regeering aan te drin gen op spoedige beantwoording van de Russi sche nota. Japan heeft beloofd, binnen weinige dagen te antwoorden, zoodra de minister van buitenlandsche zaken was teruggekeerd. In de Russische diplomatieke kringen blijft men overtuigd van een vreedzame oplossing. Uit Odessa seint de correspondent van de Times dat zeer hooge autoriteiten hem heb ben verklaard dat Rusland volkomen bereid is een oorlog met Japan te beginnen, indien Japan onbuigzaam mocht blijven ten opzichte van de Russische eischen. In een artikel over den toestand in Oost- Azië zegt het Journal de St. Fétershourg .- Wij stellen ons niet ten doel Japan te be- rooven van de vruchten van zijn Overwinnin gen, maar de vooruitgang van Japan in be schaving zou vroeger of later door vernieti ging nu bedreigd, indien niet de beginselen van die beschaving den grondslag hadden waarop het samengaan van de beschaafde natiën berust. Naar deze beginselen moet elke staat onrechtmatige belangen prijsgeven en ze op billijke wijs ondergeschikt maken aan het algemeen belang en het waarborgen van den algemeenen vrede. Rusland heeft daarvan een gedenkwaardig bewijs geleverd, waardoor de laatste keizer den naam vredevorst beeft verkregen. Rusland is vast besloten op dien Roman van WALDEMAR URBAN. 45. «Een onderhandelaar vroeg de procureur. «Wie is het Breng hem spoedig hier 1" Tiep da hertogin. hecco trad binnen. Hij was geheel ontdaan, «n zijne ontroering nam nog toe, toen hij den politie-beambte daar zag zitten, die hem kon koeien en laten wegvoeren als deelgenoot aan het roover-komplot. Tot zijne verbazing werd hij hoogst vriendelijk toegesproken. «Komt gij van den hertog vroeg de edel- vrouw. ®Ja mevrouw." «Waar is hij 1 Is hij gezond ertog Cesare bevindt zich op dit oogen- hlik in eene spelonk in het rotsgebergte van Agropoli en was, toen ik hem verliet, nog gezond." «En gij zijt van daar gevlucht En wilt ons ten gids dienen om den hei tog op te zoeken en te bevrijden Zeg, wat voor Icon vraagt gij voor dien dienst?" «Niets mevrouw." Allen keken elkaar verbaasd aan. »Wie zijt gij dan vroeg Chilazzi, «Mijnheer," hernam Checco klagend, «ik ben een arme visscher uit Positano en heet Francesco Santoni «Ha. dezelfde, die beschuldigd werd van den diefstal hier aan het slot V* «Ik ben geen dief en geen roover, mijnheer. Als ik dat was, dan stond ik nu niet hier. Men heeft mij gedwongen bij de bandieten te dienen ik ben ontvlucht en naar hier gekomen om weder goed te maken, wat ik misdreven mocht hebben. Als gij, mijne heeren, uwe soldaten en karabiniers bijeenroept en mij wilt volgen, dan zal ik u naar de plaats brengen, waar hertog Cesare gevangengehouden wordt. Maar haast u dan. Elke minuut verzuim kaa hem en mij het leven kosten. Wanneer men mijne ontvluchting gewaarwordt voor wij aan de plaats zijn, dan zal men den hertog kunnen ombiengen en van verblijf verwisselen. Mij zal men uit wraak neerschieten als een hond." De hertogin keerde zich bijna smeekend tot haar gezelschap: Gij hoort, mijne heeren, hoe veel van eene snelle handeling afhangt. Wilt gij mijn huis, mijne familie een onschatbaren dienst bewijzen, haast u dan en doet wat vrien den, wat mannen betaamt." Graaf Tozzo stond dadelijk op, kuste de hertogin do hand en sprak: «Spoeden wij ons dan, mijnheer de procureur, en gij ook, Checco Waar is de naaste wachtpost van de gendar merie?" »Hoe groot is het aantal bandieten?" vroeg Chilazzi. «Zeven." «Dan moeten wij te Salerno hulp gaan halen." «Vooruit dan I" Een paar minuten later waren de heeren uit het gezicht en zat hortogin Estella met hare dochter alleen. Beiden waren zeer goed in staat zich rekenschap te geven van liet gevaar, waaraan de redders van den geliefden man en vader zich blootstelden en van het hachelijke der onder neming. Dat gevaar gold niet enkei hen, maar ook den hertog. Hun optieden kon hem den dood berokkenen. Cesina vooral was allesbehalve gerust en betreurde diep hare onmacht. Geen van beiden sprak een woord. Een lange, bange nacht lag voor baar. En toen eindelijk de klok het uur wees, waarop zij konden berekenen dat da groote slag geslagen moest worden, toon steeg de angst der beide vrouwen ten top. Maar beiden bleven zwijgen. Alleen een zenuw achtige trek op het gelaat sprak van haar inwendige aandoening. Het was vier uur geslagen. Hijgend beklom graaf Tozzo het eenzame bergpad van Agropoli. Een dertig man volgde hem. Met bezorgden biik staarde hij nu en dan naar den ooslelijken

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5