A°. 1895 Zaterdag 11 Mei. N°. 8786 egenenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandse li eji e richt c n duitsciiland. UITGEVER: f ODÉ. DENEMARKEN. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BVIBKAD: BOTÊR^TB&AT 7 O. Advertentieprijs »aa 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen twefhaal berekend. Bij de gisteren in den Rijksdag voortge- aette tweede lezing van het ontwerp tot be teugeling der om wentelingspartijen, verklaarde de minister van justitie, dr. Schönsledt, bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van '111 van het Strafwetboek dat de ver bonden regperingen liet allergrootste gewicht hechten aan de wederinvoering der strafbaar heid van het aanpi ijzen van gewelddadig ver jet tegen het staatsgezag, zooals in het amen- dement-Von Levetzow wordt voorgesteld. Dit behoort tot de punten, waarvan het lot van liet gansche ontwerp afhangt. De regeeringen hopen daarom dat de natio- uaal-hberalen en de rijkspartij voor het amen- dernent-Von Levetzow zullen stemmennaai zij hoopt, volgt dan ook het Centrum, dat anders met zich zelve in tegenspraak is en de belangen der sociaal-democratie in de hand werkt. LeiiZ.n.am verklaarde het wenschelijk rlat de verbonden regeeringen het voorstel, dat tnch leeds dood was, introkken. De minister Ton Kiiller gaf o, a. te kennen dat de ver zekering, door een sociaal-democraat gegeven, dat de sociaal-democratie de Liefde is, niets is dan een zeer gemeene leugen. En de anar chisten zijn de broeders van de sociaal-demo craten. De verbonden regeeringen, verklaarde de minister voorts, hebben het ontwerp samen gesteld, en nu wachten zij het antwoord van den Rijksdag (toejuichingen rechts). Bebel bestreed het ontwerp zeer scherp. Door den minister van justitie, Schönstedt, werden met verontwaardiging Bebel's beweringen ver- worpen nopens de partijdigheid van de rech terlijke macht. De ceremoniemeesters Kotze en Schrader zijn aangeklaagd omdat zij ge duelleerd hadden en baron Stumm zal eerlang aangeklaagd worden wegens uitdaging tot een duel. Rodenberg (Welf) verklaarde het ge heele ontwerp te verwerpen. Schall (conser vatief) werd tot de orde geroepen wegens een uitval tegen de sociaal-democraten. Heden voortzetting der beraadslagingen. De commissie uit den Rijksdag tot onder zoek van het voorstel—Kanitz om den handel in buitenlandsch graan tot een rijksmonopolie te maken heeft dat voorstel met 13 tegen 12 stemmen verworpen. F It A N K li IJ K. De begrooting voor 1896 zal a.s. Dinsdag bij de Kamer worden ingediend, een maand ongeveer nadat de behandeling der vorige begrooting is afgeloopen. Denzelfden dag zal het wetsontwerp tot wijziging van de belasting op de dranken ingediend worden. Het schijnt niet onmogelijk, dat we binnen bolt ook in Frankrijk een Kulturkampf zullen hebben. Meer en meer worden de bis schoppen opgestookt om de uitbetaling van het droit d'accroissement (een belasting op de congregaties) te weigeren. Het zijn vooral de royalisten, die hopen bij deze twisten zijde te zullen spinnen. Zou er nu nog een geschil tusschen Frank rijk en Duitschland over Afrika uitbreken, terwijl voortdurend beweerd wordt dat de twee landen daar geheel gemeenschappelijke belangen hebben De Vossische Zeitung be weert namelijk dat de Franschen aanspraak maken op een landstreek aan den rechteroever van den Nijl, die volgens dit blad indertijd onder Duitsche heerschappij is gesteld. Vier Fransehe kruisers, die uitgerust wer den om met het oog op de Oostaziatische verwikkelingen naar Japan te stevenen, zul len niet daarheen vertrekken. Frankrijk dringt er bij China st-rk op aan, dat dit land de piraten, die den heer Loidet in Tonkin vermoord en zijne familie mede gevoerd hebben, zal uitleveren. De werklieden in de lucifersfabrieken te Bègles hebben alweer het werk gestaakt, omdat een arbeidster, die een rood lint droeg, ontslagen werd. B E L G I E. De Kamer opende gisteren de discussiën over het wetsontwerp tot afschaffing van de vuur- en bakengelden en tot vaststelling van een reeks invoerrechten. Beernaert ver liet den presidialen zetel om de invoerrech ten op levensmiddelen, die van een volslagen protectionisme blijk geven, te bestrijden. De zitting werd geheel in beslaggenomen door de redevoering van Beernaert, die leven dig het regeeringsvooistel bestreed, waarbij hij zich beijverde aan te toonen dat de landbouw, voor welken men het protectio nisme wil invoeren, niet meer lijdt dau an dere takken van nijverheid. Eene motie, door Coremans voorgesteld, strekkende om door de préalabele kwestie de rechten op haver van de baan te schuiven, werd verworpen met 60 tegen 40 stemmen. De afgetreden gezant van Nedeiland, baron Gericke van Herwijnen heeft Woensdag zijn afscheidsbrieven aan den koning overgereikt. Yoorloopig staat aan het hoofd van het gezantschap jhr. Testa, secretaris van legatie. ENGELAND. De radicale afgevaardigde Donald Mac Farlane zal heden in het Lagerhuis voor stellen Egypte te ontruimen. Lord Rosebery heeft Woensdag, bij ge legenheid eener receptie van de National Liberal Club, zijnen partijgenooten den raad gegeven niet steeds alleen het oog gevestigd te houden op de moeilijkheden in den boe zem der eigen partij, maar ook eens te letten op de bezwaren waarmede de Unionisten te kampen hebben. De oppositie is er in de jongste zitting van het Lagerhuis niet al te best afgekomen, en verschillende gebeurte nissen, met name in verband met de ver kiezing van den Speaker van het Lagerhuis, htbben aan het licht gebracht, dat, moge de tegenpartij al vereenigd zijn doe belangen, zij het geenszins is door den drang des harten. Het ministerie, zeide de premier verder, h *eft er nog geen oogenblik aan gedacht de vlag te strijken, en zal zijn programma tot het einde toe naleven, mits het slechts den Steun behoude der libeiale pat tij, .Sir William Harcourt betoogde dat nog Zcldeia of nooit een ministerie, bij een levens duur als dien van het tegenwoordige, zoo weinig aanhangers heeft verlorenen wat het verwijt betreft dat de ministerieele partij uit allerlei uiteenloopende bestanddeelen is samengesteld, dat kan, volgens sir William, met niet minder recht van de oppositie wor den gezegd. De vereeniging tot bescherming van den gouden standaard te Londen heeft eene me morie gericht aan den kanselier der schatkist, waarin zij zegt tot haren spijt de toenemende bo.veging ten gunste van birnetallisme te hebben gezien, te meer daai deze theorie den steun van personen van aanzien en autoriteit schijnt te hebben verkregen. De onder, -ding van 80 jaren heeft haar overtuigd, dat het stelsel van den gouden standaard in alle op zichten aan de behoeften voldoet en dat daar onder de handelssuprematie en het hooge financieele standpunt van Londen zijn geves tigd. Zij waarschuwt tegen een aannemen van zilver alleen als standaard of ook in ver eeniging met goud. De heer George Peel, zoon van den vorigen voorzitter van het Par lement, heeft, naar de Times verneemt, den post van secretaris bij de gezegde vereeniging aanvaard, Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de groote betoogiug der socialisten, waaraan een 50,000 lieden deelnamen, Maandag zonder de ge ringste verstoring der orde heeft plaats ge had. Den 5n Mei 1872 werd aldaar de eerste demonstratie van dien aard gehouden. Zij werd door de politie uiteengejaagd en hare leiders werden in hechtenis genomen. Ook dimaal had de stedelijke overheid plan de betooging te verbieden, maar op het laatste oogenblik kwam van regeeringswege het be vel haar ongehinderd toe te laten. Geen oogenblik behoefde de politie handelend op te treden. In verschillende provinciesteden zijn door een aantal staatsambtenaren, waaronder zeer hooggeplaatsten, groote bedriegeryen en ver- duisteringe gepleegd; verscheiden directeu ren van spaarbanken hebben, om niet in de gevangenis te komen, zich van het leven be roofd, terwijl anderen gevlucht zijn. Een te Kopenhagen verschijnend blad heeft uitge rekend, dat in de jaren 18851893 de openbare kassen door staatsambtenaren voor 2'A millioen kronen zijn bestolen. ZWEDEN en N' O O R W E G E N. De Zvveedsche Rijksdag heeft met 203 tegen 159 stemmen liet voorstel goedgekeurd tot aankoop door den staat van de particu liere spoorwegen HelsingborgGothenborg (de zoogen. westkustlijn), EngelliolinLands- krona en MalmbBillesliolm. RUSLAND. Volgens een telegram uit St.-Petersburg is in da regeeringskringen met onverdeelde vreugde de lijding vernomen dat keizer Frans Jozef geweigerd heeft het verzoek om ontslag van giaaf Kalnoky in te willigen. Hetgeen door graaf Kalnoky gedaan is tot bevestiging der goede verstandhouding tus schen Rusland en Oostenrijk-Hongaiije wordt te St.-Petersburg hoogelijk gewaardeerd, en in zijn aanblijven ziet men er den besten waarborg voor de voortzetting der voor beide rijken zoo gewenschte politiek. Volgens de UTowoje Wremja zal de Russi sche begrooting van onderwijs ei lioogd wor den met drie millioen 'sjaars, ten behoeve van de lagere scholen. Te Mitau wordt een gymnasium voor meisjes opgericht, het eeiste in Rusland. OOSTENRIJ K-H O N G A II IJ E. Het regeeringsblad maakt liet schrijven van den keizer aan graaf Kalnoky openbaar liet luidt als volgt: »Terwijl ik u van mijn volle vertrouwen vei zeker en dankbaar de tiouwe en succes volle diensten erken, die gij mij in een lange leeks van jaren bewezen hebt, en op het voortduren waarvan ik prijs stel, kan ik echter geen gevolg geven aan uw verzoek van 2 Mei, om ontheven te worden van uw post als gemeenschappelijk minister van binnen- landsche zaken." Men beschouwt de openbaarmaking van dezen keizerlijken brief als een persoonlijke satisfactie voor graaf Kalnoky. De minister-president verklaarde gisteren in de Oostenrijksche Kamer, in antwoord op de interpellatie van Lichlenstein, dat de regee ring onvoorwaardelijk de beginselen toegedaan is welke graal Kalnoky in zijne nota van den 25n Maart aan baron Banfly heeft uiteengezet. Die beginselen komen hierop neder: vanwege den staat mag de nuncius geen enkele wettige verhindering vinden op het gebied der geeste lijke zaken of op dat der betrekkingen met de geloovigen maar aan den anderen kant kan ook de regeering geen enkele van buitenaf komende inbreuk dulden. De minister weigerde te antwooiden op de interpellatiën Lan Dipoü en Debredi. Uit Buda-Pest wordt gemeld dat daar de politieke opgewondenheid herleeft verschei dene aldaar verschijnende dagbladen zeggen dat in den Woensdag gehouden Hougaarschen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1