1 A0. 1895. V/oensdag 15 Mei. IN0. 8788. Eerste Blad. KENNISGEVING. Neg enen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT GE VEE: J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers I t 1.85. - 2.50. 0.10. BVEEAiSj^BOTKSSTBAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels nut inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meer. - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend BIJ dit nummer behoort een bij voegsel, bevattende het verslag der Hamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, Burgemeester en wethouders van Schiedam tnengen ter kennis van de ingezetenen: Dal het voljaars kohier der plaatselijke directe belasting dezei gemeente, voor den dienst 1S95 den 30sten April j.l. door den gemeenteraad vast gesteld en den 7den Mei d. a. v. door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, -aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgeieikt en in alschiift geduiende vijf maan den, te ïekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezmg is nedergelegd. Wötdende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde teimijnen te voldoen, op stiaffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, den 14Jen Mei 1895. Burgemeester en netkouders vovrrwemd, VERSTEEG. De secretaris VERNEDE lICIlSCHLiO. Nadat de Rijksdag in zijne zitting van Zaterdag het voorstel tot wijziging ran 112 ran het strafwetboek, rakende de aansporing van militairen tot gehoorzaamheid aan hunne meerderen, eerst in den vorm, als dat door de commissie is gewijzigd, en vervolgens in den vorm van het regeerings-ontwerp had verworpen, heeft de vergadering van de ver dere beraadslaging over het gansche ontwerp tot beteugeling der omwentelingspartijen af gezien. Alle amendementen werden ingetrokken en het geheele ontwerp artikelsgewijze zonder verder debat verworpen. De zitting is daarna gesloten. Aanvankelijk had men nog gedacht dat het tweede artikel, bedoelende in 112 van het strafwetboek scherpere bepalingen op te ne men tegen de aansporing van militairen tot ongehoorzaamheid aan hunne meerdereD, zou worden aangenomen, maar uit de gevoerde debatten bleek dat de Bondsregeeringen het lang niet eens waren over de door de com missie aagebrachte wijzigingen. De Rijkskan selier voerde dan ook niet het woord, maar liet aan den Pruisischen minister van oorlog, generaal Bronsart von Schellendorö, als Prui sisch gevolmachtigde in den Bondsraad, de taak over, te verklaren dat zijne regeering zich niet met het gewijzigd ontwerp kon vereenigen en de hoop uit te spreken dat de •overige regeeringen zich alsnog daarbij zouden aansluiten. Het Centrumlid Spahn vond daarin aanleiding te verklaren, dat de vertegenwoor digers der regeering zich eerst bij de voor stellen der commissie hadden neergelegd, zoodat er voor zijne partij geen aanleiding bestond daarop terug te komen. Het resul taat was, dat het artikel volgens de redactie der commissie alleen de stemmen van het Centrum en de Polen en dat in den oorspron- kelijken vorm slechts die van de eonservatie- ven, de rijkspartij en de nationaal-liberalen op zich vereenigde, zoodat beiden waren ver worpen. De heer Richter stelde daarop voor, van de verdere beraadslaging af te zien en over de verdere aitikelen eenvoudig te stemmen. Daartoe werd besloten, met het gevolg dat de verdere artikelen en amendementen na elkaar verworpen werden. De Rijksdag heeft gisteren na een kort debat, het tabaksbelasting-ontwerp in zijn geheel verworpen. Zondagmiddag heeft de keizer den rijks kanselier en de ministers Von Koller en Miquel ten gehoore ontvangen en hen daarna aan zijn kolQetafef genoodigd. Volgens gerucht zal de ministei van biii- nenlandsche zaken Von Botticher, na afloop der feesten te Kiel, zijn ambt neerleggen en optreden als opper-piesident in Hessen-Nassau. Te Weimar is bij herstemming de socialist Baudert tot lid van den Rijksdag gekozen. Door de verovering van dezen nieuwen zetel tellen de socialisten thans 47 leden in den Rijksdag. F R A N K R IJ K. De minister-presideut Ribot heeft Zaterdag te Bordeaux aan het diner, dat ter gelegen heid van de opening van de tentoonstelling in de prefectuur werd gegeven, een groote politieke rede gehouden. Ontdaan van alle versieringen en alle nietszeggende algemeen heden die een Fransche minister bij do hand moet hebben en waarin altijd iets van ^demo cratie" en shet groote Frankrijk" moet komen, is de redevoering in de eerste plaats een lof zang op de door Frankrijk gevolgde politiek in de Oost-Aziatische kwestie. sFrankrijk moet toonen, dat de democratie in staat is een buitenlandsche politiek te hebben. Het land heeft dit bewezen door zijn vriend schappelijke houding tegenover Rusland." Eindelijk verklaarde de minister, dat de in komsten voor 1896 33 millioen te laag zullen zijn. Hierin moet vooizien worden door de successie-belasting en door een hoogere belas ting van buitenlandsche effecten. Natuurlijk werd de minister langdurig toe gejuicht. Een oogeiihlik later, toen de minis ters het diner verlieten, hebben een honderd tal socialisten een opstootje verwekt. Twintig personen zijn in hechtenis genomen. De minister van oorlog, generaal Zurlin- den, hield gistermorgen te Lyoa, bij de in wijding der militaire academie voor genees kunde, een rede waarin hij zeide dat deze stichting een der sluitsteenen is van het nu volkomen opgetrokken gebouw van Fiank- rijk's krijgskundige organisatie. Frankrijk kan nu, in het volle vertrouwen op zijn kracht, zich wijden aan de werken des vredes. ENGELAND. Grey verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de versterkte posten, onlangs in Unyoro opgericht, niet verlaten zijn, met uitzondering van Wadelai. Het was ook noodig, twee posten weder op te richten, ter wille der veiligheid in Oeganda, in de streek, waar door Lugard versterkingen waren gebouwd, en die niet langer van Oeganda uit beschermd kon woiden, daar Kabaiega twee provinciën van Oeganda heeft vermeesterd. Tot ont ruiming der forten kan niet overgegaan wor den, zonder Oeganda in gevaar te brengen. Lord Selbourne verscheen in het Huis om er zitting te blijven nemen; de voorzitter I verzocht hem, huiten het afgesloten gedeelte te blijven totdat het Huis in zijne zaak een beslissing genomen zal hebben. Haicourtzal heden verzoeken, een commissie van onder- Mek te benoemen voor de kwestie of Sel bourne recht heeft, in het Lagerhuis zitting te nemen, of dat hij pair geworden is tenge- volge van den dood zijns vaders. Het Lagerhuis heeft liet eerste artikel van i het wetsontweip op de scheiding van Kerk en Staat in Wales aangenomen met 193 t tegen 173 stemmen. Naar verzekerd wordt, is het ministerie met den hertog van Coburg overeengekomen, aan het Parlement voor te stellen hem eene i som in eens uit te keei en tot afkoop van het jaargeld, dat hij als lid der koninklijke familie en opper-bevelhebber van het Engelsche leger geniet, opdat een einde kome aan de telkens terugkeerende debatten in het Lagerhuis over de wettigheid van dat jaargeld, sedert hij als regeerend hoofd van een Duitschen staat is opgetreden. Lord Rosebery gaat tot herstel zijner door influenza geschokte gezondheid een zeetochtje maken met het yacht der admiraliteit, de Enchantress. RUSLAND. De correspondent der jFranhf. Ztg. te St. Petersburg heeft een gezaghebbend Russisch staatsman de meening hooren verkondigen, dat Japan slechts toegegeven heeft, om zich intusschen op alle gebeurlijkhed^" \oor te bereiden. Over enkele maanden zou Japan steik genoeg zyn, dacht de Rus, om Europa te trotseeren. OOSTEN» IJ K-H O N G A R IJ E. Zondag is de keizer van zijn reis naar Pola te Weenen teruggekeerd en ontving hij graaf Kalnoky, den minister van het koninklijk huis Josika en den Hongaarschen minister-presi dent Banfly ten gehoore. De Koln. Zeitg. verneemt uit Buda-Pest, dat de Hongaarsche minister-president Banffy en de liberale party vast besloten zijn het ontslag van graaf Kalnoky te eischen of in de delegation te veiklaien, dat zij geen ver trouwen hebben in het bestuur van den ge- meenschappelijken minister van buitenland sche zaken. "Vooraf zal echter liet mmisterie- Banfïy ontslag aanvragendaar het niet de verantwoording voor de komende gebeurte nissen op zich wil nemen. TJit Buda-Pest wordt van gisteren gemeld Het geschil tusschen het Hongaarsche Mag- natenhuïs en de Kamer van afgevaardigden is opgelost, dank zy een vergelijk tusschen de regeering en de clericale partij in het Magnatenhuis. De beide nog onafgedane kei kelijk-politieke wetsontwerpen betreflende de erkenuing van den Israelietischen godsdienst en de vrij heid om tot geen kelkgenootschap te behoo- ren zyn vereenigd tot éen geheel, dat in de zitting van morgen zat woi den ingediend. In het Hongaarsche Huis van afgevaardig den richtte Ugron, van de uiterste linkerzijde, gisteren een heftigeo aanval legen de regee ring. De kwestie-Agliardi, zeide hij, behoort geheel tot de binnenlandsche zaken van Hon garije Banffy had zonder voldoening niet uit Weenen moeten terugkeeren. Ugron vroeg of het protest reeds naar Rome is afgezonden, of Banfly voldoening heeft verkregen, en of hy leeds ontslag heeft aangevraagd. Karon Banffy antwoordde niet. De zitting werd onder groot rumoer opgeheven. ITALIË. De veikiezingscampngne is in vollen gang; tal van staatkundige 1 edevoeringen worden uitgesproken. Ook de oud-pieimer Di Rudini heeft zich niet onbetuigd gelaten; in een tot zijn politieke vrienden gerichten brief ont wikkelt hij zijn programmao. m. verklarend dat de Kamer moet beslissen in de kwestie- Giolitti, en dat de oppositie ongetwyfeld zal zegevieren. Men houdt zich in het Vaticaar. overtuigd, dat het geschil met de Oostennjkseh-Hon- gaarsche regeering in zake den nuntius mgr. Agliardi zal worden uit den weg geruimd. Van eene terugroeping van bedoelden nuntius is geen sprake. SPANJE. De regeering heeft zich bij de drie mogend heden aangesloten, die in Japan tegen het verdrag van Simonoseki zouden protesteeren. Men zegt dat het de bedoeling van Spanje is ook tegen een inbezitneming van Formosa door Japan te protesteeren. Het heet dan ook dat de publieke opinie In Spanje alleen met het oog daarop de interventie van Spanje goedkeurt. De Kamer heeft Zaterdag de begrooting aangenomen. Vervolgens heeft de minister van koloniën op de vraag, wanneer de her vormingen op Cuba zouden worden inge voerd, geantwoord, dat dit zou gebeuren zoodia Martinez Campos dit noodig oordeelde.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1