A0. 1895 Vrijdag 17 Mei. N°. 8790. KENNISGEVING. egenen veertigste ■Taargano. Verschijnt dagelijkr, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER. J. ODÉ. BOKKADi BOTKSSTKAAT 7 O. Buitenlaudsclielierichtei Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk AfionJei lijke nommers t 1.85. 2.50. 0.10. PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van twee leden voor de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, den 14u Mei 1895 zijn ingeleverd. Advertentieprijs: van 110 gewone regels nnt inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meer. - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Op heden den vijftienden Mei 1800 vijf en negentig, in de gemeente Schiedam, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict, is door het bureau van stemopne ming m de ter inlevering van stembriefjes bestemde 2aal plaats genomen, des morgens ten negen ure. Het bureau is samengesteld uit den heer HENDRIK JACOB VERSTEEG, Burgemeester Voorzitter, en de heeren jEGIDIUS ELZEVIER DOM en CORNELIS KLEIN, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel de stembussen, bij hem den veertienden Mei 1800 vijf en negen- Lig ovei gebracht uit de gemeenten Overschie, Kethel en Spaland en Schiedam. De 'zegels der bussen worden onderzocht en be vonden ongeschonden te zijn De bussen worden achtervolgens geopend en be- vonden twaalfhonderd zeven en veertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleveid, vergeleken zijnde, is gebleken te -zjjn éen grooter dan het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereengemengd, worden lij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau beeft van onwaarde verklaard zeven tien briefjes, ais: vijftien welke niet waren ingevuld, en twee welke geen persoon duidelijk aanwezen. Het getal der geldig uitgebrachte stemmen is mitsdien geweestTwaalfhonderd dertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: J. J. G. Nolet 604 stemmen. I. Hoogendam 590 M. van der Laan 575 S. A. Maas 607 N. van der Laan 5 H. J. Versteeg 4 W. A. J. Wittkampf 1 W. E. Tak 3 J. IJ. Houtman 1 Vaandrager 1 A. W Schippers 1 J. A. J. Nolet 2 J. A. Hoogendam 1 S. A Niet 1 P. J. van Dijk van Matenesse 1 L, A. C. Ingenhoes 2 Mr. H. M. C. Poortman 1 I. Hoogendijk '2 A. Maas 1 G. C. Nolet 1 M. G. van der Laan 1 J. ii. A. de Josselin de Jong 4 J. de Kroes 1 L. Hoogendam 3 J. Tak 2 M Roodenburg 2 K. E. E. S. Klein 1 A. Speelman 1 ('loogendam 1 J. Goeinans 1 0. Groen 1 S. E Ypeij 1 an Hoogendam 1 G de Groot 1 Robat 1 J. II. Hoogendam 1 s Versteeg 1 A. S. Maas 1 T. P. Jansen 1 i Maas 1 a Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de heeren S. A. Maas, J. J. G. Nolet, L Hoogendam en M. van der Laan. En zal mitsdien eene herstemming moeten plaats hebben over de hc eren S. A. MAAS, J, J. G. NOLET, I. HOOGENDAM en M. VAN DER LAANwaarvan de lijst, bedoeld bij art. 104 der kieswet, onmiddel lijk is opgemaakt, teneinde met de brieven van op- roeping voor de herstemming aan de kiezers uitgereikt te worden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht I j s s s 71 II En is na afloop van dit een en ander proces-ver baal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den vijftienden Mei 1895. VERSTEEG, Voorzitter -E. ELZEVIER DOM, C. KLEIN, Stemopnemers. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien ail. 69 der wet van den 4n Juli 1850 staatsblad no. 37), zooals zij is gewijzigd bij het Vilde additioneele aitikel der grondwet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-vei baal van de op 14 Mei j.l. plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden voor de Provinciale Staten van Zuid Holland, hoofd kiesdistrict Schiedam, ter inzage zijn nedergelegd .op de secretarie en dat een afschrift daarvan is aangeplakt aan het raadhuis. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 16Jen Mei 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE, JIÜITSCHHO. De Rjjksdag behandelde Dinsdag het ont werp tot wijziging der wet van i 873 op het rijksinvalidenfonds, in dien zin dat ook onder stand kan worden verleend aan personen, die hebben deelgenomen aan den oorlog van 1870/71 en thans in behoeftige omstandig heden verkeeren, maar niet kunnen aantoonen dat dit vooi tspruit uit gebreken, die een gevolg zijn van den krijgsdienst. Na een kort debat, waarin de staatssecre taris Von Posadowski het ontwerp verdedigde en de sociaal-democraat Singer als de meening zijner partij uitsprak, dat ook moest worden gelet op de belangen van hen die door den oorlog nadeel hebben geleden zonder aan den krijg zeil te hebben deelgenomen, werd het ontwerp bij eerste lezing goedgekeurd en ging men terstond tot de artikelsgewijze behan deling over. Bij art. 1 stelde Singer voor niet te spreken van neervolle" deelneming aan den strjjd, maar hij trok dat voorstel in na de verklaring van den minister van oorlog, dat de bedoe ling is alleen van liet pensioenfonds uit te sluiten personen, die zich tijdens den veld tocht aan plundering, gewelddadigheden of desertie hebben schuldig gemaakt. Bij art. 3 werd een voorstel van den heer Singer, om het bedrag van het pensioen te bepalen op 360 mark in plaats van 120 mark 'sjaars, verworpen nadat was aangetoond dat de beschikbare middelen daartoe ten eenen- male ontoereikend zijn. Ook de overige artikelen werden onver anderd goedgekeurd. Het ontwerp tot ondersteuning van behoef tige weduwen en weezen van militairen en matrozen beneden den rang van officier werd bij tweede lezing goedgekeurd. Volgens het Berliner Tageblatt wordt de zitting a.s. Zaterdag gesloten. Bij den Rijksdag is door zes leden der agra rische partij een wetsontwerp ingediend, waarin wordt omschreven wat boter, vet, margarine, kunstvet en kaas is, en verbods bepalingen daarover worden verordend. Zoo is het verboden als boter te verkoopen een mengsel van melkvet met ander vet boter mag niet meer dan 16 pCt. water be vatten botervet en ander dierlijk vet niet meer dan 2 pCt. De vermenging van marga rine met boter en botervet is verboden, be halve de bijvoeging van botervet, welke bjj het bereiden van margarine uit het gebruik van melk en room afkomstig is, mits echter niet meer dan 100 gewichtsdeelen melk of de daaiuit genomen room en 100 gewichts deelen van andere dan melkvetten gebruikt worden. Margarine moet ten minste 80 pCt. vaste dierlijke vetten en mag ten hoogste 10 pCt. stearine bevatten. Het watergehalte van margarine mag niet meer dan 2 pCt, zijn. Het kleuren van mar garine en de voor de beieiding gebruikte vetten is verboden. By verkoop van kunst- vetten moet de samenstelling op de verpakking nauwkeurig worden vermeld. Wat kaas be treft, is de bijvoeging van andere dan melk vetten verboden. Reeds hebben 68 Kamers van koophandel zich verklaard ten gunste eener verandering der margarine-wet, waarbij de boter-surro- gaten belast zouden worden. Te Ulm-Geislingen is bij de herstemming voor den Rijksdag de democraat Hiihnle ge kozen. Volgens sommige berichten zouden zich ernstige aardstortingen in het Noord-Oostzee kanaal hebben voorgedaan; men verwacht dat alles hersteld zal zijn vóór de inwijding van het kanaal. F R A N K R IJ K. Maandag is de begrooting over 1896 bij de Kamer ingediend. De ontvangsten zijn ge raamd op 3392 millioen francs, 32 millioen minder dan dit jaar. Het nadeelig saldo wordt gedekt door hervorming van de successie-rech ten, door een dienstboden-belasting, door een belasting op buitenlandsche effecten en door verhooging der belasting op speelkaarten. De minister van buitenlandsche zaken zal niet antwoorden op de interpellatie over de houding van Frankrijk in de Oostaziatische kwestie. De gematigd-republikeinsche bladen te Parijs zieu in de rede van den minister president Ribot bij gelegenheid der opening van de tentoonstelling te Bordeaux standvas tigheid en vertrouwen in de toekomst van Frankrijk. De conservatieve en radicale bladen echter merken ontevreden op dat de rede een nieuwe belasting aankondigt, terivyl het volk hervormingen verlangt. Zij voorspellen een spoedige nederlaag der regeering. ENGELAND. Sir Edward Grey heeft in het Britsche Lagerhuis verklaard dat de voorstellen van de vertegenwoordigers der mogendheden, in zake de Armenische kwestie, aan de Porte zyn overhandigd, maar dat nog niet te zeggen is, wanneer de inhoud dezer voorstellen open baargemaakt kan worden. In West-Dorset is voor het Lagerhuis ge kozen de conservatief Williams. Uit Simla wordt gemeld dat het kamp te Mundiah door de inboorlingen beschoten is, den soldaat werd gedood. Ook werd de Britsche post bij Kamba aangevallen, waarbij zeven koelies zijn gedood de telegraaflijn, door de hitral-expeditie gelegd, is doorgesneden. Bij Borga is een luitenant overvallen en vermoord. n eene bijeenkomst van vertegenwoordi gers der Amerikaansche koperproducenten, gisteren te Londen gehouden, werd besloten den nitvoer van koper tot 60,000 ton per jaar te beperken. Deze overeenkomst zal ge durende een jaar van kracht blijven. ZWEDEN en N O O It W E G F. N. De Zweedsche Tweede Kamer heeft met 114 tegen 105 stemmen het voorstel der commissie voor het handelsverdrag met Noor wegen aangenomen. Deze commissie was aan gewezen tot het treffen eener schikking, om na de tegenstrijdige beslissingen door de Eerste en de Tweede Kamer ten aanzien van dit verdrag genomen, het opvatten der onderhandelingen toch nog mogelijk te ma ken. De regeering zal nu met de Noorsche regeeriug onderhandelen over het maken van een nieuw verdrag; het desbetreffende wets ontwerp zal aan den volgenden Rijksdag worden voorgelegd. R S L A N D. Volgens officieel bericht zullen de keizer en de keizerin in 't midden van Juni te Kopenhagen komen. Het ministerie van onderwijs heeft besloten alle medische faculteiten in geheel het land voor vrouwen open te stellen. De Köln. Ztg. meldt dat Rusland blijft by den eisch dat de vorige toestand in Korea hersteld moet worden, en niet zal dulden dat de overwinnaar daar wezenlijke veran deringen invoert. De onderstelling dat Rus land alleen zou bedoelen hei Chineesche wanbestuur in dat schiereiland te laten vooit- duren is te dwaas; veeleer moet men hier aan nevenbedoelingen denken. Te Petersburg loopt dan ook reeds het gerucht dat de regeering de goedkeuring van China tracht te verkrijgen om de eindlijn van den Siberischen spoorweg door Mantsjoerije en Korea naar Port Lazarew te leggen en ook Port Arthur door een zijlijn met den spoorweg te verbinden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1