Uitslag der Verkiezingen PROVINCIALE STATEN op 14 Mei 1895. ■bespannen rijtuig, begroet door een geest driftige menigte. De stoet was groot en de eerewacht, 16 heeren te paard, maakte er een goed figuur in. Hij reed dooi- de aanzienlijkste straten van den Bosch naar het gouvernementshotel en overal heerschte er een voorbeeldige orde. Jamnier dat de versieringen, waarvan men hier zooveel werk gemaakt heeft, dooreene onweersbui van gisternacht zoo hebben geleden De eehtgenoote van den commissaris der Koningin, baronesse Van Voorst tot Voorst, verwelkomde de Koninginnen aan het gou vernementshuis. Haar zoontje en een meisje boden bloemen aan. Behalve eene eerewacht van infanterie met muziek en vaandel, was op het plein een 20-tal oud-strijdeis geschaard, wier klein dochtertjes ook bouquetten aanboden. Te half- twaalf stapten de Vorstinnen aan het gouver nementshuis uit. Bezocht werden hierna het groot zieken- gasthuis waar de Koningin ieder der zieken een bouquetje gaf, en ook liet militair hos pitaal. Be Koninginnen keerden terug onder een hevige stortbui. Van 2 tot 4 uur werd audiëntie ver leend, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt; een 50-tal burgeilijkecorpo raties werden aan de Koningin-Regentes voorgesteld, de hoofdlieden door den gouver neur, de leden door de hoofdlieden. Toe spraken werden niet gehouden, met het oog op den beperkten tijd. Onder de aanwezigen waren 32 Metalen-Kruisridders, wien H. M. haar compliment maakte over hun flink uiterlijk. Koit te voren verleenden de Koninginnen audiëntie aan den gouverneur van Antwerpen, baron d'Ozy van Zegwaart, vergezeld van den griffier der Belgische provincie, den heer De Laet. Baron il'Ozy had in last HH. MM. namens koning Leopold en hel rijksbestuur van België hier te komen complimenteeren. H. M. de Regentes verzocht den vertegen woordiger van België's vorst en regeering den dank van onze jonge Koningin en den haren voor dit vernieuwd blijk van vriend schap te willen overbrengen en haar beste •wenschen te uiten voor het welzijn van de Belgische dynastie en den bloei en welvaart van het ons zoo vriendschappelijk gezinde rijk. Het eerste bezoek werd gebracht aan de kathediaal, waar de Vorstinnen onder zwaar klokgelui ontvangen werden door den bisschop, mgr. W. van de Ven, met de hooge geestelijk heid. Na een toespraak des bisschops, waarin gewaagd werd van de aanhankelijkheid der geestelijken aan het Huis van Oranje, werd onder de tonen van het orgel, dat het s Wil helmus" (oude zetting) deed hooren, een ommegang door het gebouw gemaakt. Als souvenir aan dit bezoek werd den Koninginnen een gedenkboek aangeboden, gebonden in donkergroen kalfsleder. Van de kathediaal werd de tocht vervolgd naar de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap, een der oudste vereenigingen hier te lande, wier oorspronkelijk doel was verheerlijking van het Lieve-Vrouwebeeld van Den Bosch en wier toelating van protestantsche leden haar voortbestaan heeft verzekerd. Op den terugweg passeerde men de Parade, waar een vijfhonderd schoolkinderen geschaard stonden en waar heel Den Bosch was saam- gestroomd, Zeer belangstellend luisterde HH. MM. naar het gelegenheidsgedicht van deri heer J. R. van der Lans, door den muziek onderwijzer F. J. van der Heyden op muziek gezet. Om halfzeven begon het diner in de Staten zaal van het gouvernementshotel, waar onge veer 126 couverts waren en -waaraan de aan zienlijkste autoriteiten deelnamen. De commissaris der provincie, baron Van Voorst tot Voorst, hield de volgende rede JiDankbaar gebruik makend van de vergun ning van Uwe Majesteit, verleend aan mij, als voorzitter van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, om aan dezen maaltijd het woord tot Hare Majesteit de Koningin en tot U Mevrouw te richten, zij het mij veroorloofd aan Uwe Majesteit onzen inriigen dank te .brengen voor bet groote voorrecht hetwelk aan deze provincie ten deel valt door het hooggewaardeerd bezoek van Uwe Majestei ten. De geheele bevolking van Noord-Brabant treedt Uwe Majesteiten met onverholen blijd schap te gemoet. Te Breda, te 's-Hertogen- bosch en waar Uwe Majesteiten ook mogen komen, steeds en overal zal Uwe Majesteiten dezelfde geestdriftvolle ontvangst bereid wor den. De trouw en de gehechtheid aan het Oranjehuis zijn in de harten van de Noord- Brabanters geplant. Eén zijn wij, zonen van hetzelfde vaderland, wanneer wij ons scharen om het doorluchtig Stamhuis van Orauje. Oranje is voor ons het Symbool van Neerlands onafhankelijkheid, de waarborg der volksvrij heid. Mevrouw de Koningin-Regentes, wij danken U voor de wijze, waarop Uwe Ma jesteit Uwe zware maar heerlijke taak opvat, vooral ook voor de wijze, waarop U Mevrouw, de leidster cijt onzer veel geliefde Koningin Wil hel mi na. Aan Hare Majesteit de Koningin moge ik de verzekering geven, dat de Noord- Brabanters van alle rang en stand van heeler haite zullen bijdragen om de moeilijke taak, welke Haar wacht, door liefde en steuu te verlichten dat de oude, trouwe gehechtheid aan liet Oianjehuis voortleeft in aller harten. Moge onze bede voor het welzijn van Uwe Majesteit verhoord worden en ons dierbaar Nederland nog tal van jaren bloeien onder de regeeriDg van het Stamhuis van Oranje. Wanneer men later in de historie zal lezen van onze beminde Koningin Wilhelmiua, dan zal daarnaast geschreven staan een wooid van eerbiedigen dank aan onze Koningin- Regentes Emma, aan wie Nederland zoo onnoemelijk veel verschuldigd is. iLang leve onze Koningin Wilhelmina; lang leve onze Koningin-Regentes". Een enthusiast betoon van instemming volgde. In antwoord op den welkomstgroet van den commissaris der Koningin in de provincie, hield Haie Majesteit de Koningin-Regentes de volgende toespraak nM'ynheer de Commissaris, Ik zeg u oprecht dank voor de woorden Ons loegespioken en u allen rnede-aanzittenden aan dit feestmaal voor de instemming, waarmede die woorden door u weiden begroet. Het is Mij hoogst aangenaam met de Koningin uwe provincie te kunnen bezoeken. Van uwe gevoelens van trouw aan het Huis van Oranje ben ik j overtuigd. Ik weet hoezeer de overleden j Koning aan deze provincie gehecht was en I het is dan ook onnoodig u te verzekeren dat ik Noord-Brabant heb gekend van mijn komst in Nederland af, en dat de Koningin en ik eene oprechte genegenheid aan uwe provin cie toedragen. De ontvangst welke Ons van Brabants bevolking ten deel valt treft ons zeer. Ik weet dat aan Ons bezoek op dit oogenbhk voor U en voor Ons bezwaren ver bonden waren, maar ik ben gelukkig dat die konden worden opgelost nu om bijzondere rede nen Ons bezoek niet konde worden uitgesteld. Indien de Koningin in later jaren andermaal uwe piovincie mag bezoeken, zal het gebouw waarin de Provinciale Staten Ons dit feest maal aanrichten, geheel voor Hare ontvangst zijn ingericht, maar inderdaad, uwe provincie heeft Ons getoond dat niet daarop behoefde gewacht, om Ons te bewijzen hoezeer het iluis van Oranje haar lief is Daarvan getuigt boven alles de uiting van oprechte liefde en trouw waarmede Wij hier in Noord-Brabant worden ontvangen. De gevoelens stemmen Ons dankbaar voor het heden, geven Ons kracht en moed voor de toekomst en doen Mij vol vertrouwen de zware maar eervolle taak te gemoet zien die voor de Koningin is weggelegd. Mijne Heeren, ik zeg U dank daarvoor en ik verzeker U dat de Koningin en ik de beste wenschen vormen voor den bloei en de wel vaart uwer provincie. Ik stel U voor met Ons in te stemmen in den wenscli, dat het Noord-Brabant voortdurend en in alle opzich ten moge welgaan." Met eerbiedige teekenen van dankbare instemming werd deze toespraak beantwoord. Na het diner ving de avondtocht der Koninginnen door de stad aan. De regen die bij hei haling had gekletterd, alsmede de harde wind waren weinig bevordelijk aan het feestelijk aanzien der stad en deden de illu minatie grootendeeis mislukken. De Koning innen werden op haren tocht overal met ge juich begroet en hier en dnar werd Bengaalsch vuur outstoken. De verlichting in de Visch- straat met gekleurde gloeilampjes en Chinee- sche lampen slaagde uitmuntend en had het gewenschte effect. Nadat HH. MM. naar Nijmegen vertrok ken waren, heerschte nog geruirnen tijd een opgewekte stemming in de straten. De stoomvaartmaatschappijen »Nederland" en ïRotterdamsehe Lloyd", welker schepen den geregelden wekclijkschen maildienst tusschen Nederland en Ned. Indië onderhou den, nemen reeds de noodige maatiegelen om geleidelijk te geraken tot den versnelden dienst, welke ingevolge de nieuwe post-con- tracten uiterlijk vóór 1 Juni 4898 voor de geheele vloot der beide maatschappijen moet verkregen zijn. Omtrent het wonderkind te Kapelle a d. IJsel meldt men nog het volgende Het meisje, dat te Leiden 10 weken onder medische behandeling werd gesteld, was door het eten van rund- en paardenvleesch 36 pond vermagerd, doch daar zij nu weer korten tijd thuis is, is zij door het gewone eten weer 46 pond bijgekomen. Aan de JV, B. Ct. werd gisteren uit Stads kanaal gemeld De lieer S. M. van der W., onderwijzer aan de 2e school alhier, werd hedenochtend tevergeefs in do school gewacht. Na inge steld ondeizoek bleek, dat noch hij, noch zijne eehtgenoote in den afgeioopen nacht te huis waren geweest. Hedenochtend te 40i/s uur werden de lijken van beide perso nen uit de hoofd vaart opgehaald. Daar het gisteravond vrij do-ker was, zoo nsoet men veronderstellen dat beiden dooi de duisternis zijn misleid en zoo in iiet water zijn geraakt. Het horloge van den heer "Van der W, stond stil op 11 uur. De bekende dwerg Gerrit Keizer van St.- Anna-Parocliie, vroeger bekend als admiraal Tom Pouce, is tegenwoordig te Almelo. Hij wandelt er rond in de uniform van heilsol daat en leidt soms de oefeningen in het lokaal van het heilsleger. Hij is er liet voorwerp van teler belangstelling en heeft op straat veel bekijks. Het tjaikscliip Twee Gebroedersschipper J. S. Dijkstra, uit Akkrum, is Dinsdag in de Zuiderzee ten noorden tan de Ven gezonken. Aan schipper G. de Boer, van Makkum, die met zijn vaartuig in de nabijheid was en tijdig het zinkende tjalkschip opmerkte, is het ge lukt de opvarenden te redden. Te Ermelo is bij hei idiotengesticht »'s Heeren-Loo"een nieuw paviljoen gebouwd, hetwelk bestemd is tot opneming en verple ging van een 50-tal idiote meisjes. Voor het grootste gedeelte is uit vrijwillige bijdragen dit paviljoen gebouwd. Een jongeling, die Zondagavond te Breda bij eene vechtpartij ernstige verwondingen kreeg, is aan de gevolgen daarvan overleden. De vermoedelijke daders zijn op de vlucht. Zeer oude rnenschen weten wellicht nog te vertellen van den goeden ouden tijd, toen de boter althans in Zeeland een pietje" (32X cent) het pond kostte. Nog een kleine stap terug en we zijn, wat dit ai tikel betreft tenminste, daaraan weer toe. Op de Goesche botermaikt gold de grasboter Dinsdag slechts 42!/s, de strooboter zelfs rnrtr 37Va cent het Pernis. -- In de vergaderingen der ver schillende polders zijn gekozen tot dijkgraaf van Boudewijn Hartsland de heer A. M. Sruijk en tot heemraad de heer .1. Barendrecht Sr. te Roon tot heemraad van Pernis c. a. de heer J. A. de Lijster idem van Oud-Smal- land de heer J. Biertidem van Langebakkers- oord de heer J. Ponsidem van Deijflelsbroek de lieer J. van den Hoek. 's-Gravenhnge- Door den Icerkeraad der Nederd. herv. gemeente te Nijmegen werd den 13n Mei j 1. het volgende schrijven aan H. M. de Koningin-Regentes gericht. »De kerkeraad der Nederd. herv. gemeente alhier heeft uit het schrijven van den particu lieren secretaris van Uwe Majesteit 23 April I.1. Uwer Majesteits besluit vernomen van het by wonen der godsdientoefening alhier op 49 Mei geheel af te zien. Zoo vereerd en verheugd als de kerkeraad was op het vernemen van de blijmare, dat Uwe Majesteit en Hare Majesiiet de Koningin de godsdienstoefening zouden bijwonen, zoo ontsteld en bedroefd was hy op de mededee- ling van Uwer Majesteits besluit. Het zij den kerkeraad vergund Uwer Ma jesteit zijn oprecht leedwezen te betuigen, dat het antwoord op des heeren De Ranitz' schrijven namens Uwe Majesteit 30 Maart, inhoudende Uwer Majesteits verlangen, dat de oudste der dienstdoende predikanten de gods dienstoefening van 19 Mei leiden zou, indien daartegen bij den kerkeraad geen bezwaar bestaat, door den kerkeraad verkeerd aan gevat is en hij niet volstaan heeft met op eenvoudige en palende wijze Uwe Majesteit te doen weten dat liet niet aan hèm stond, aan Uwer Majesteits verlangen te voldoen. Aangezien ook de minderheid in den ker keraad en de predikant, wiens predikbeurt op 49 Mei a.s. volgens den bepaalden rooster was vastgesteld, de wijze betreurt, waarop Uwer Majesteits schrijven werd opgevat en beantwoord, onderwindt zich de keikeraad met algemeene stemmen Uwe Majesteit eer biedig te verzoeken zijne veiontschuhligingen te willen aannemen, alsnog de godsdienst oefening op 19 Mei te willen bijwonen, en den kerkeraad te willen doen kenbaar maken onder wiens gehoor Uwe Majesteiten alsdan wenschen op te gaan. De dienstdoende pre dikant vei klaart zich alsdan gaarne bereid, zijne predikbeurt met de meeste bei eid willig heid af te staan aan den predikant, diendiet Uwe Majesteit zal behagen aan te wijzen. Hetwelk doende, Uwer Majesteits gehoorzame onderdanen, de kerkeraad der Nederd. Hervormde Ge meente te Nijmegen." Op voorgaand schrijven heeft H. M. de Koningin-Regentes den kerkeraad te Nijme gen telegrafisch doen weten, dat Hoogstde- zelve op zijn verzoek gunstig heeft beschikt en den Hofprediker, ds. G. J. van der Flier, heeft doen uitnoodigen den 49en Mei a.s. de godsdienstoefening te Nijmegen te leiden, De Koninginnen worden 25 Mei te "VVürz- burg verwacht en zullen 27 Mei over Mün- chen naar Innsbruck gaan. Verscheidene Kamerleden, vertegenwoor digers van Noordbrabantsche kiesdistricten, begaven zich gisteren naar 's-Oertogenbosch om tegenwoordig te zijn bij de audientiën, receptiën enz. Pijnakker. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van 2 leden voor de Prov. Staten heerschte in liet district Zoetermeer een lustelooze stemming, die zich ook in deze gemeente openbaarde, daar van de 166 kiezers slechts 420 opkwamen, alzoo 46 zich ont hielden, een bijzonder groot getal voor deze streek. De gewone opwekkingen en persoon lijke bezoeken, op een piatteland.splaats van zooveel invloed, bleven ditmaal geheel ach terwege. Eerst op het allerlaatst lekte het uit, dat ook de katholieken maar een enndi- daat hadden gesteld, n 1. jhr, Von Fisenne, terwijl de naam van het aftredende lid, den heer Van der Oudermeulen nergens genoemd werd. (Ar yj. Amsterdam. De heer Jacquot, consul-gene raal van Frankrijk alhier, is door zijn regee ring aangewezen als haar vertegenwoordiger bij een eventueel bezoek der Koninginnen aan de tentoonstelling. VOOR DE ZilD-HOLLAK». GOUDA. Geldig uitgebrachte stemmen 2009. Gekozen de heeren K. Blok met 4554, «S. A. van llouwenlnge Clas. met 4519 en J. Ut. Noothoven van Boor met 1542 stemmen, allen liberaal en aftredend. De heeren H. M. Dercksen, A. van der Straaten (beiden anti-rev.) en A. J. Th. Hof-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3