nsficHi deb Tipmm Zondag 19 en IVlaandag 20 Mei. Eerste Blacl. Kennisgeving. KENNISGEVING. KENNISGEVING. egenenveertigste .T a a r g a n s*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÈ. &BONNEÜENTSPKUS, per kwartaal 'franco per past, door het geheele Rijk Afzonderlijke f 1.85. 2.50. - 0.10. gewone regels mtt BURBA li Dit nummer bestaat uit drie Maden. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma VAN DEVENTER Co., om vergunning tot uitbreiding harer glasblazerij aan den Buitenhavenweg no. 122, kadaster sectie I no. 1631. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad n°. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 30sten Mei a,s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen bet toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lGden Mei 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris YERNÈDL Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van J. H. TROUWBORST, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor het huis, staande aan de Broersvest no, 39. Schiedam, den 18den Mei 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het besluit van den lieer Commissaris sier Koningin in de provincie Zuid-Holland van den 30sten April j'.l., A. no. 1292 (2de afd.) prov. blad no. 25, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de inspectie over de verlofgangers der BOTRB Kit AT Advertentieprijs: van l10 inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend militie te land, binnen deze gemeente zal plaats hebben op MAANDAG 17 JUNI 1895, des moi gens ten 10 ure, op het teriejn achter den Doelen, aan de Noordvost dat op die inspectie zullen moeten vei schijnen de miliciens der lichtingen van 1889, 1890, 1891, 1892, 1893 en 1894, voor zoovene zij róor den lsten Api il j.l. in het genot van onbepaald vc-ilof zijn gesteld, met uilzondering alleen van Iwn, die in de maand Juni c.h. m wcrfsglijken aienst moeien komen. En worden mitsdien opgeroepen al de hier boven vermelde, zich mol onbepaald verlof binnen deze gemeente bevindende verlofgangers, om op bovengemelden tijd en plaats te verschijnen. Strekkende voorts tot informatie a. dat de verlofgangers, volgens art. 140 der wet van den 19den Augustus 1861 staats blad no. 72), ter inspectie behooren te ver schijnen IN UNIFORM GEKLEED en voorzien van al de kleeding- en uitiustingstukken, bun bij het veitiek met veriof medegegeven, van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen en b. dat zij) volgens ait. 130 der genoemde wet, worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den lijd, dien liet boven bedoeld onderzoek duurtmaar in het alge meen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan rnjsdrijven schuldig maken bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het crimineel wetboek en het regle ment van kiijgstucht voor het krijgsvolk te lande, bij gemeld art. 130 toepasselijk ver klaard. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den ISden Mei 1895. Burgemeester en weihouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. Schiedam, 18 Mei 1895. Deze week is begonnen met de verwerping van de zoogenaamde Umsturz-wet door den Duitschen Rijksdag, die de vorige week ge ëindigd was met de verwerping van de wet tot verhooging van de belasting op de tabak. Een dubbele nederlaag dus voor de rijks- regeeriDg eu een geduchte les tevens. De tabaksbelasting te verhoogen staat gelijk met aan menigen armen Duitscher een geliefkoosd genotmiddel te ontnemende wet op de revolutionnaire woelingen greep zoo diep in de vrijheid van denken, dat elk verstandig man, van welke richting dan ook, er groote bezwaren tegen had. En dan de verdediging in den RijksdagZe was voor een goed deel beneden critiek, en menig Neder- landsch staatsman onzer dagen zou die ver dediging beter geleverd hebben. De dikke woorden van den minister Bronsart, die moesten strekken tot overreding der tegen standers van het onderwerp, konden in den grond niets anders tot gevolg hebben, dan dat ze hen, die nog twijfelden, hoe hun stem uit te brengen, van het volkomen onnoodige der voorgestelde maatregelen hebben over tuigd. Om revolutionnairen, socialisten, demo craten en dergelijken te bedwingen, aldus oreerde deze krijgs- en staatsman, hebben we geen soldaten noodig. Ons leger trekt op tot bescherming onzer grenzen, zoo die be dreigd woiden. Voor de beteugeling der woe lingen van revolutionnairen hebben we de brandweer en de politie. Als de waterstraal uit een stoombrandspuit en de wapenstok van den politiedienaar voldoende zijn een oproe rige menigte naar huis te drijven, waartoe dan'de gansche Umsturz-Yorlage inet haar tal van artikelen Neen, de bewindslieden, die thans in Duitschland aan liet roer zijn, verbeteren het hun voorgangers niet. De drie mannen, die na elkander de gewichtige be trekking van rijkskanselier hebben bekleed, vormen, wat talent aangaat, eene afdalende reeks met zeer groote verschillen Bismarck, Caprivi, Hohenlohg. De Duitsche keizer kan uit het gebeurde de les trekken, dat men raadslieden met groote bekwaamheid en ijzer vasten wil maar niet voor het grijpen heeft. De groote mogendheden hebben succes van hun optreden in het Oosten. Japan heeft wat toegegeven en de keizer van dit land heeft openlijk verklaard, dat geen veroveringszucht hem aanleiding tot den oorlog met China heeft gegeven. Daarom heeft hij, lettende op de wenschen tan Rusland, Duitschland en Frank rijk, afgezien van de bezetting van Liao-Tong. Dit alles is op de meest hoffelijke wijze verkon digd, hoewel waarschijnlijk verborgen spijt de hoffelijke woorden met weerzin uit de pen deden vloeien. Die spijt zal er wel niet op verminderd zijn na den diplomatieken zet, door Rusland gespeeld. Het streven van dit rijk was reeds lang bekend bet wenschte aan de Stille Zuidzee eeu ijsvrije haven te bezitten; het had daartoe reeds vroeger stappen gedaan, doch tot heden zonder suc ces. Doch nu deed zich een schoone gele genheid voor. Heeft niet Rusland de Chinee- zen groote diensten bewezen bij de vredes onderhandelingen met Japan Welnu, de eene dienst is den anderen waard, en daarom heeft Rusland van zijn Chineeschen beschermeling den afstand geëischt van de havenstad Laza- reff; deze haven ligt aan de oostkust van Korea, en is door Rusland als met kenners oog gekozen. De kleinigheid van tweehon derd mijlen in den omtrek der stad, is als tweede bescheiden eisch aan den eersten toe gevoegd. Noch China, noch Japan zijn in staat zich tegen den machtigen nabuur te verzet ten alleen Japan laat even de tanden zien, daar het de vraag van Rusland om tweehon derd mijlen tot tien wenscht teruggebracht te zien. Men moet zeggen, de zet is meester lik gespeeld, en zal in Engeland, Duitschland en Frankrijk wel met groote belangstelling zijn vernomen. Wie weet of deze mogend- beden zich ook niet op dergelijken zet spitsen. Misschien doet zicli voor Engeland spoedig een gelegenheid voor. Met een vuur, den Engelschen schijnbaar ingeschapen, als de lijdende menschheid ergens ter wereld moet verdedigd worden, heeft tie Engelse he aristo cratie zich opgemaakt de mishandelde Aime- niërs, onderdaden van Tuikije in Klein-Azië in bescherming te nemen. Meetings zijn ge houden, waarop de fiolen des toorns over de Turken zijn uitgegoten. Wie weet, of een krachtdadig optreden van Engeland niet het gevolg van deze opwinding is. Dal er werkelijk schandelijke mishandelingen zijn voorgeko men, blijkt uit liet volgende: De correspondent van de Daily News zendt aan zijn blad een document, dat uit de ge vangenis van Bitlis werd gesmokkeld en na eene maand iu handen van den correspondent kwam. Om het verschrikkelijke van den toe stand in Armenië nog meer te doen beseffen, wijst de correspondent op de volgende pun ten: 1) Dat Billis slechts op 15 uren afstand ligt van Moesh, waar thans de Europeesche commissie, die de grieven der Armeniërs onderzoekt, zetelt; 2) dat de gouverneur- generaal van Bitlis, Omer bey, deel maakt van de commissie; 3) dat, jnet het oog op de aanwezigheid der commissie, de behande- ting der Christenen in de gevangenis te Bitlis wel zal verzacht wezen en z(j in andere ge vangenissen in Azië veel strenger moet zijn; 4) dat er thans 2700 3000 Armeensche politieke gevangenen zijn opgesloten in de gevangenissen van Aziatisch Turkije Decor respondent heeft weinig hoop voor die gevan genen, tenzij de gezanten van Europeesche mogendheden te Pera onverwijld en luide de stem verheffen bij den sultan; zoo niet, zal de eene of andere geheimzinnige ziekte wel zorgen, dat er geen enkele nog de gevangenis sen verlaat. Er zijn in de gevangenis van Bitlis 7 cel len, groot genoeg om 10 menschen te bevatten en waarin 20 a 30 zijn opgesloten. De ge vangen Armeniërs mogen geen brieven buiten de gevangenis zenden en geen brieven ont vangen. Het water, dat men hun geeft, is niet drinkbaar en heeft meestendeels reeds gediend bij het voetwasschen der Turken. Caspar Khapoian, van Avzoot-Noesh, werd door een gevangenbewaker den arm gebroken met een ijzeren staaf. Simon Manhian, van Varteten- ces-Moesh, werd erg geslagen en bijna ver wurgd door de zaptiehs. Miran Damahdian van Konstantinopel, werd naar Moesh gevoerd en mishandeld; in boeien bracht men hem naar Bitlis gevangenis, waar hij met een ge broken been aankwam. Melo Mukheiam stierf, twee dagen nadat hij uit de gevangenis was ontslagen, aan de mishandelingen door hem ondergaan. Magundisch Sugarttssian, van Bit lis, onderging hetzelfde lot. Mardiros Sahag- gian stierf van de mishandelingen, in de ge vangenis zelve. Capo van Aharonk stierf

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1