Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. PElt TELE~G11AafT"~ SI. cd cl ijk Nieuws. A1)Y ER TEN TIEN. t. j. w. m. beukers- eveneens in de gevangenis. Mal kas Agajhnnian en Serup Malkliassinn, van Avzn.it, worden gemarteld met gloeiende ijzers en de een op 11, de ander op 8 plaatsen gebrand. Hagop Seropiart werd geslagen tot bezwijming volgde en met gloeiende ijzers op 10 plaatsen ge brand. Vijf dagen moest hij rechtop staande doorbrengen zonder eten of drinken enz. De correspondent baalt minstens 100 gevallen aan en geeft de namen en de woonplaats op van ieder der slachtoffers.- En waar blijft gij, roept bij ten slotte uit, waar blijft gij, Christe lijk, mensehüevend en beschaafd Europa «Christelijk, meuschlievend en beschaafd Europa Men zou haast vragen of zoo iels in werkelijkheid bestaat, als men leest, wat er in ons werelddeel, met name in Oostenrijk omgaat. In een van de kroonlanden van deze monarchie, in Galicië, ligt do stad Saybusch. Niettegenstaande de grondwet des rijks aan alle burgers, van welke geloofsbelijdenis dan ook, gelijke rechten toekent, wil men in Saybusch, en dit reeds sedert langen tijd geen Jood dulden. Nu had onlangs een Joodsch advocaat besloten zich in deze verdraagzame veste neder te zetten doch hij had in de eerste plaats gerekend buiten de stedelijke politie, die hem gebood het bewijs te leveren, dat bij gedoopt was, of dat hij anders zoo spoedig mogelijk de stad moest verlateD. In de tweede plaats bad bij gerekend buiten de onbeschaafde menigte, die hem te lijf wilde, en in de derde plaats buiten de stedelijke regeering, die niets deed om hem te beschermen. Er zat dus niet anders op, dan het goede Saybusch te verlaten. Een interpellatie iri de volksver tegenwoordiging kon niet behandeld worden, omdat de beide leden, die haar wilden indie nen, het vereischte aantal handteekeningen daartoe niet kon machtig worden 1 Een andere staalIn Weenen, waar vol gens de overlevering de goedhartigste men- schen wonen, heeft de jodenhaat zoo lang geageerd, tot in den gemeenteraad een meer derheid van anti-semieten is verkregen, en een man, die van alles is geweest, liberaal, radicaal, jodenvriend en nu ijverig katholiek, de advocaat Lueger, tengevolge van de laat ste verkiezingen burgemeester van Weenen wordt. De tegenwoordige burgemeester en de eerste vice-burgemeester hebben daarop on middellijk bun ambt neergelegd. Voor liefhebbers van intervention bij ge legenheid van onderdrukking is er dus stof in overvloed. SCHIEDAM, 18 Mei 18i>5. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag '21 Mei 1895, des namiddags ten IVi ure. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde raadsleden, de heeren mr. W. tl, Jansen en 11. Dienske. 4. Ontwerp-beslmten tot liet doen van af- en oversein ijvingen enz. op de gemeente-be grootingen voor 1894 en 1895. 5. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der plaatsel. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1894,5. G. Rekening over '1894 en begrooting voor 1896 der Hofjes van Belois. 7. Bezwaarschriften van J. M. A.Zoetmulder e. a. tegen hunnen aanslag in de plaatsel. dir. belasting naar het inkomen, dienstl894/5; en rapporten daarop van de commissie voor de belastingen. 8. Praeiidvies der commissie voor de straf verordeningen op het adres van Meijntjes c. s. tot het in het leven roepen eener verordening op het meten van droge was en. 9. Praeadvies van borg. en weth. op het verzoek van de korenmeters-wegers om de toelage, welke de oud-commissaris uit hun pensioenfonds geniet, op de helft te vermin deren. 10. Voorstel van burg. en weth. tot ver hooging en verzwaring van den "Westfranken- landschen dijk. 11. Voorstel van burg. en weth. om hun college te machtigen tot het in het openbaar verpachten van gemeentegrond tot het daarop doen plaatsen van spellen, tenten, kramen enz. 12. Voorstel van burg. en weth. om hun college te machtigen tot vernieuwing van de schoeiing aan de Noord vest. En verdere voorstellen en mededeelingen. Vanwege de Schiedamsche cricket- en foot- ballclub «Hermes" zal Donderdag 23 dezer op het veld van genoemde club een wed strijd plaats hebben tusschen een Neder- landsch elftal en een Universiteiten elftal. Het Tad. schrijft met betrekking tot de opbrengst der middelen in de maand April «Het overzicht der jongste 4 maanden stelt ons in staat de opbrengst van vermogens- en bedrijfsbelasting over iiet afgeioopen dienst jaar na te gaan. De uitkomst is voor beide teleurstellend. De vermogensbelasting bracht over deze 4 maanden op f 1,855,296 en over de laatste 8 van het vorig jaar f 4,891,150, alzoo te za(§en f 0,746,446, terwijl de raming was f 6,800,090, Het vorig jaar was de opbrengst nog -niet onbelangrijk meer, n.l. f 6,898,528. Van de bedrijfsbelasting kwam deze 4 maanden 11,519,102 binnen, de vorige 8 maanden f 2,43S,587, te zamen f 3,957,189, terwijl de raming was f4,523,000. Men weet dat de minister van financiën de stellige verwachting heeft uitgesproken, dat de raming zou worden bereikt. Die goede verwachting schijnt niet bewaarheid, want het is toch moeilijk aan te nemen dat nog een achterstand van tusschen 5 en 6 ton zou moe ten binnenvloeien. Teleu, .tellend is ook deze uitkomst, als men die vergelijkt met de opbrengst van het patentrecht over het vooraf gaande dienstjaar, die f 4,341,992 beliep. Niettegenstaande dat tai van categorieën van personen betrokken zijn in deze belasting, die vroeger niets betaalden, is de opbrengst belangrijk minder. Wel een bewijs, dat de druk op handel en nijverheid veel minder is dan van het patent". De Koninginnen In het zuiden. De Koninginnen bleven gisteren den gehee- len ochtend in haar hotel te Nijmegen, ver toonden zich zelfs niet op het balkongeen wonder, na de vermoeiende dagen die Hare Majesteiten achter den rug hebben, 's Namid dags te een uur (het weder was toetjj wat opgehelderd) zongen de leerlingen vauKlok- kenberg en de kweekelingen der christelijke normaalschool, onder leiding van het school hoofd Gerretsen, voor het hotel volksliede ren en gezang 224 1 en 5. De Koninginnen, die voor het gesloten raam verschenen, dankten met een vriendelijke buiging! voor deze hulde. De Koningin droeg een wit'mor gen-toilet, De Regentes was in donkere kleeding en droeg een wit mut«je. Nadat tegen halftwee de lieer Dobbelmann, lid der Tweede Kamer, zijne opwachting bij de Koninginnen had gemaakt, reden de Ko ninginnen met een klein gevolg in een victoria en een landauer uit, teneinde eeri rijtoer te maken. De Burchstraat passeerende, stonden de burgemeester en de wethouders op de stoep van het raadhuis; de Koninginnen be antwoordden deze attentie met eea vriende lijke buiging. Te Hees stonden de doi pelingen langs den weg en voor de school ahlaar zongen de kin deren de Vorstinnen een lied toe. Overal, en in Nijmegen met het minst, groote geestdrift. De tocht der Koninginnen zal zich uitstrek ken tot Sint-Anna en Berg-en-Dal. Daarna keeren HH. MM. terug naar het hotel, waar versche paarden zullen geteedstaan om de Regentes naar het R.-k. Canisius-ziekenhuis in de Houtstraat te brengen. Hare Majesteit wordt daar te 3 uur verwacht. Om 4 uur zou de Regentes een bezoek brengen aan het dezer dagen geopende nieuwe protestantsche ziekenhuis. Verdere bezoeken werden niet gebracht. Te halfzeven was er in het hotel een diner van 32 couverts, waarvan o.a. aanzaten de bur gemeester en andere gemeente-autoriteiten. De wacht aan het hotel werd beurtelings betrokken door infanterie en koloniale reserve. De Koningin beeft benoemd tot comman deur iler Oranje-Niissau-orde:den commissaris der provincie Noord-Brabant, baron Van Voorst tot Voorsttot officier den burge meester van 's-Ilertogenbosch, jhr. Van der Does de Willebois, den kolonel van den infanterie Van der Noorda, den majoor der schutterjj Hits, den griffier der Staten van Noord-Brabant Sprengerstot ridder de hh. Pompe, lid van de Provinciale Staten, dr. Kuyper, directeur van het groot ziekengast- huis, Hezenmans, architect der restauratie van dc St. Jans kerk, Van der Steen, öudsten wethouder, Terwindt, directeur van het doof- stommeninstituutHerlaar te St.-Miclnels- Gestel, L. van de Westelab en, burgemeester van St.-Michiels-Gestel, Van Heeswijk, burge meester van Vucht, dr. Sweers, eerste ge neesheer-directeur van het krankzinnigenge sticht Voorburg, Tot ridder van den Nederlandschen Leeuw, dr. Van der Steen, oudste lid van Gedeputeerde Staten, en Van Zinnicq Bergmann, lid der Eerste Kamer. Aan mevrouw Van Voorst tot Voorst ver eerde de Koningin een juweelen broche met chiffre, en aan mevrouw Van der Does de Willebois een juvveelen broche met jaartal. De commissaris van politie te 's-Hertogen- bosch, de beer Rauch, werd Üoor de Koning innen met een diamanten dasspeld vereerd. De Koninginnen hebben, onder betuiging van de hoogste tevredenheid voor de ont vangst haar te 's-Hertogenbosch bereid, aan den burgemeester dier gemeente eene som van f1200 doen toekomen ten behoeve van de nlgemeene armen. Hedenochtend te kwart over tienen kwa men de Koninginnen te Tilburg aan, opge wacht door tal van autoriteiten en een talrjjke menigte, waarbij een eerewacht^te paard. Het geestdriftig gejuich, dat H.H. mM. tegen- klonk, werd beantwoord met onophoudelijk buigen en wuiven met de hand. Voorafgegaan door de eerewacht en een escorte van 50 huzaren, begaf de stoet zich, tusschen de gilden en andere langs de trot toirs geschaarde corporaties, over het Nieuw- land en de Markt naar het raadhuis, waar HH. MM. door den gemeenteraad een déjeuner werd aangebodeu, waaraan vele autoriteiten deelnamen. De maaltijd werd opgeluisterd door de muziek der «Nieuwe Kon. Harmonie" en eene aubade der liedertafel «Souvenir des Montagnards". De burgemeester vertolkte in een kern- achtigen toost de gevoelens van dankbaarheid en liefde, welke de burgerij bezielen bij dit vereerend bezoek, en uitte de beste vvenschen voor het welzijn der hooge gasten. De Regen tes beantwoordde dezen toost met eenige woorden van dank en uitte wederkeerig de beste wenschen voor Tilburg. Een toost van den commissaris der Koningin beantwoordde H. M. met een dronk op het gelukkig en langdurig bestuur van dezen commissaris. Kort na het déjeuner reden de Vorstinnen weder uit ter bezichtiging van het monument voor koning Willem II, waar ter weerszijden het terrein was afgezet door de leden der afdeeling Tilburg van den Ned. bond van oud-onderofficieren. De aanwezige oud-strij ders werden door HH. MM. allervriendelijkst toegesproken, hetgeen op hen een diepen in druk maakte. Aan het monument waren twee kransen gehecht. Vervolgeus reed men naar het Moederhuis der zusters van liefde, waar de Koninginnen ontvangen werden door de Moeder Smarius en hun door meisjes bouquetten werden aan geboden, terwijl door de jongens en meisjes liederen werden gezongen. Van hier werd koers gezet naar den Heu vel, de St.-Jozef.«kerk, de flanelfabriek der firma F- A. Swagemakers Sc Zonen, de kerk der Israëlietische gemeente, die der Her vormde gemeente, in welke beide laatste hartelijke toespraken gehouden werden door de voorgangers dier gemeenten. Na vervolgens nog met belangstelling een bezoek te hebben gebracht aan de lakenfa briek der heeren Van Doorn Dams, waar het HH. MM. niet aan ovaties ontbrak, ver trokken zij onder luide toejuichingen der opgewonden menigte naar Nijmegen. De Delftsche politie heeft in beslag genomen een valschen rijksdaalder, dragende het* jaartal 1849 en den beeldenaar van Koning Willem III. Een tiental conducteurs van de Holi. stoom tram naar Scheveningen keerden gisteren f850 per hoofd rijker van hun dienst huis waarts. Te zanten hadden zij op 1/10 lot in de staatsloterij den hoogsten prijs getrokken. Storm. Door den zvvaren storm die Donderdag uit het noordwesten woedde is nabij Oostvoorne een bomschuit op het strand geworpen. Het schip schijnt gevaarlijk te zitten, de beman ning is echter gered. Nabij de Brielsche havens is een kolenaak op den dijk gezet, zoodat er bij intredenden eb gevaar bestaat voor omkantel ing. Het tor-- pedistenkorps is ijverig in de weer om het schip zoo mogelijk te behouden. Van de bomschuit K W42, schipper M. v. d. Plas, K mede tengevolge van het ruwe weder, een jongen overboord geslagen en ver dronken. Van De Trouw Louisa R TF 26 heeft de schipper G. van Duijn een been gebroken. Een schippersknecht uit Hilversum is door een rukwind te Weesperkarspe! van zijn schuit in de Vecht geslagen en verdronken. Bij Westerschouwen is gestrand de tjalk De Onderneming, kapt. Sloots, geladen met cement, van Londen bestemd naar Alloa. De kapitein, diens vrouw, de stuurman en een ma troos zijn behouden aan land op den vuurtoren aangekomen. Het schip is vermoedelijk wen-. Te Roon zijn de polders Het Hoogland en Nieuwe Polder, beide gelegen aan de rivier de Oude Maas, gisteren geheel en al volge- loopeD. Van bet vee is niets verdronken. Te Poortugaal is het Gryphenland dat voor het grootste deel bestaat uit wei- en hooiland, geheel ondergeioopenhet bouwland, waar veel aardappelen op waren gepoot, staat ook blank. De schade is groot. Uit Belgie komen voortdurend berichten van slecht weer. Zoo moet het in het Oosten van België, in de omstreken van Libramont, voort durend sneeuwen en ontzettend koud zijn. Een geweldige brand brak gisterochtend uit- in het centrum van de leern ij verheid in Zuid- Londen, Bermondsy. Ettelijke fabrieken en pak huizen brandden af, de bouwvallen nemen een oppervlakte van anderhalve acre in. De schade bedraagt 200,000 pond sterling. Aan eene fabriek te Lützeri in Saksen zijn tot 9 Mei meikevers tot een gewicht van niet min der dan 4*230 pond afgeleverd geworden, om ze tot compost te stampen. Als men naar schat ting 543 stuks meikevers op een pond rekent, vertegenwoordigt dit een getal van 2,300,000 meikevers. De stad Brest-Litofski, op de Oostelijke grens van Polen, is Donderdagavond bij sterken wind afgebrand. Slechts eenige steenen huizen zijn blijven staan. Dertig menschen zijn door den brand omgekomen. In de Jnra beleeft de horloge-industrie weder een moeilijken tijd. Het stijgen der zilverprijzeft beeft daaraan een groot aandeel. De meeste werkplaatsen van horlogekasten staan reeds 14 dagen stil. Bij de tegenwoordige zilverprijzen kunnen de fabrikanten de kasten niet zonder verlies leveren, zij laten daarom liever niet meer wet ken. Het aantal faillissementen is belangrijk. Het van Buenos-Ayres komende stoomschip Pari;fiehl is op de Noordzee in aanvaring gekomen mei het Nederlandse he zeilschip de Gebroeders. Laatstgenoemd vaartuig is gezonkende beman ning is door de Pari;field te Hamburg aangebracht. '«•GBA VEK1IAOE, 18 Mei. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 28 Mei, des namiddags te halfdrie. B n It G E It L IJ K E S T A N D. Geboren 17 Mei. Hendrik, zoon van P, Wittebo! en E. Baron, Singel. Johannes, zoon van J. van der Touw en J. J. Ozephuis, Singel. Overleden t 17 Mei. Antonius Jacobus Maltha, oud 5 maanden, Schotsehe poort. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze ge liefde Zuster en Behuwdzuster, Mevrouw MARIA CORNELIA THERESIA HERCKEN- RATH, Weduwe van den Heer E. W. B. VAN ERVEN DORENS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. A. J. BEUKERS— Herckeneath- C. M. M. BEUKERS- HerckenratH. W. A. BEUKERS. Van Ervek Dorens. G. C. BEUKERS. Schiedam, 18 Mei 1895.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2