GRIEKENLAND. Binnen laiulsche lie richten. in een redevoering te Sancisciano den finan- eieelen toestand des lands ontvouwd. De aige- meeno toestand was, zeide hij, enortn ver beterd onder de tegenwoordige regeering, wier program is, een werkelijk evenwicht tot stand te brengen en alle uitgifte van schuld te staken. Dank zij het tegenwoordige stelsel zal het land, nu nog eeri herstellende zieke, de volle gezondheid terugkrijgen. De vermeerdering der buitengewone uit gaven voor Afrika zal gecompenseerd worden door een vermeerdering van de douane ontvangsten en een vermindering van de kos ten van den wisselkoers. Een bedrag van 90 millioen lire aan pasmunt is aan den omloop onttrokken zonder op den wisselkoers te iufluenceeren, die gedaald is. De circulatie van liet papiergeld verminderde tnet ongeveer 150 millioen, en de melaalreserve vermeer derde met 129 millioen, waarvan 44 millioen in goudhet officieel disconto is verlaagd van G op 5. De Italiaansehe Bank is weer in werking gesteld en men arbeidt aan de reorganisatie van de Bank van Napels; de koersen van de geconsolideerde buitenlandscbe schuld zijn verbeterd. l)e minister wijt den ernstiger) financieelen toestand aan vroegere regeeringen. Vergele ken bij bet dienstjaar 1891/92, zijn de uit gaven thans 70 millioen verminderd. Er is geen enkele operatie noodig om de schatkist te hulp te komen. De dienst der Juli-eoupon van de binnen- en buiteulandsche schuld is thans reeds verzekerd. Indien het Parlement de voorstellen der regeering goedkeurt, zal men er in slagen, evenwicht iu de begrooting te brengen. Den 4n Juni zal te Magenta liet stand beeld, door de stad Milaan ter eerevnuMac Mahon opgericht, worden onthuld. De Fran- sclie minister van oorlog Zurlimlen. officieel tot het bijwonen der plechtigheid uitgenoo- digd, zal zich door eenige officieren laten vertegenwoordigen. De paus heeft zich nu doen hooren omtrent de kwestie, of de katholieken mogen deelne men aan de verkiezingen voor de Kamer. In een blief aan kardinaal Parocehi dringt hij er nogmaals op aan, dat de katholieken zich van alle politieke vei kiezingen zuilen onthouden. SPANJE. De regeering zal naar Cuba een versterking Van '1500 man cavalerie zenden. De regeering heeft maatregelen genomen om te verhinderen dat prins jay me van Bourbon, de zuon van Don Carlos, op zijn tocht naar Marokko in Spanje aan land komt. De prins heeft nu beslote/i niet in Spanje, maar te Gibraltar te lauden. De Times meent te kunnen verzekeren, dat door Spanje geen nota tot de regeeringen van Rusland, Duitschlund en Frankiijk over de Oostaziatisciie kwestie gericht is. over die geheimen omtient da «Ster van liet Zuiden" een weinig bezorgd ta maken als t?'j «Heb nu maar geen zorg, moeder. Ik verze ker u alvast, dat zij nu geen ongeluk, maar geluk voor spelt!" Een bediende vertoonde zich op bet balkon, v li» tuinier zou u gaarne even spreken, mevrouw," horichite hij. «Checco? Wat wil die?" «Ik weet het met. Hij heeft een jong meisje bij zich »Ah.i," viel Osina vroolijk ir., sik begrijp het al. Laat ze maar gauw hier komen, Ernesto. Moeder, geef Checco nu zijn zin eens. Gij weet. wat hij voor ons gedaan heeft. Ik meen te weten, dat wij nu iets voor hem kunnen doen. wat hij heel graag wil Het deuitje, dat toegang gaf tol het halkon, werd geopend en Checco vertoonde zich aan den ingang. Zijn gezicht stond rood en zijne houding was tamelijk links en verlegen. Achter hem stond Cariueln, in het geheel niet bang, S E R Y I E. De nieuwe minister van financiën. Steva Popovitch, heeft aan den berichtgever der Frank/. Zeitg. te Belgrado uer. en ander mede gedeeld aangaande zijne plannen De begroo ting toont een tekort aan Jan 8 millioen francs en het land is niet meer ir. staat zijne verbintenissen tegenover het buitenland nu te komen. Servië wenscht evenwel niet met zijne schuldeischers te breken; alleen verlangt het dat deze eenige inschikkelijkheid zullen toonen in de tegenwoordige uiterst moeilijke omstandigheden De Servische regeeririg zal onverwijld het initiatief nemen tot liet openen van onderhandelingen met het syndicaat van banken (die de minister n. b. zelf vvoeker- instellingen noemt) om langs minnelijken weg tot eene conversie dergansehe openbare schuld te komen. Mochten die onderhandelingen zonder gevolg blijven, dan zou zij zich ge noodzaakt zien. over te gaan tot eene korting op de coupon, Servië kan niet. meer dan 14 millioen francs voor den dienst der buiten landscbe schuld beschikbaar stellen.'s Minis ters eeiste pogen zal zijn. den financieelen toestand tot helderheid te brengen Daartoe heeft hij van den koning machtiging gekre gen tot instelling van een raad van financiën, bestaande uit negen leden, te kiezen uit aan zienlijke en onafhankelijke leden van alle partijen, wier taak zal zijn toe te zien op zijn beheer en hem van raad te dienen. De minis ter besloot met de verzekering, dat op de Juli-coupon nog geen korting zou plaats heb ben. Wellicht moet dit dienen als lokvink voor de te sluiten nieuwe leening van 32 millioen, waarvoor 's ministers toezegging zeker al een bijzonder fraaie aanbeveling is. Vermoedelijk heeft de minister dat bij nader inzien ook begrepen en hij ontkent thans beslist, iets van dien aard aan den correspon dent te hebben gezegd. Theodorus Deliannis, tijdons de crisis van 1892 bij den koning in ongenade gevallen, is dezer dagen, naar uit Athene gemeld» wordt, bij toeval weder met koning George in aanraking komende, door dezen op zeer voorkomende wijze bejegend. De koning uoo- digde hem bij zich in zijn studeervertiek en had met hem een uitvoerig onderhoud. AMERIKA. •Volgens een bericht uit Washington aan de New-York Herald heeft het opperste ge rechtshof der Vereenigde Staten de gunsche wet tot invoering eetier inkomstenbelasting in strijd met de grondwet verklaard. De regeering der Vereenigde Staten heeft, in afwijking van het verbod van het in dienst hebben van vreemdelingen op de koopvaardij vloot een besluit genomen, waardoor het aan vreemdelingen, die het voornemen hebben te kennen gegeven, Amerikaausohe burgers te worden, Veroorloofd zil zijn als machinisten frisch en bloen-nd als een lentebloem, een zui delijk heideroosje. Wilt begeert gij, Checco?" vroeg hertogin Estella. «Wat ben je mooi En wie lieb je bij je «Mevrouw de hertogin," begon Checco schuch ter, «dat is Cannula Ciollt uit Positano. Wij hebben afgespi ol.en om te trouwen, zoodra wij een huishouden kunnen opzetten." «Alm," viel de hertogin hem in de rede; «je komt ons dus je bruid vooistellen «J.i, mevrouw." «Maar, Checco." hernam de hertogin, «zij is nog zoo jong, ik wed nog geen zeventien jaar. Is hel niet zoo, Carmela «Met uw verlof, mevrouw, zeventien jaar en vier maanden," antwoordde deze. «O zoo! En je denkt dus oud genoeg om te trouwen «Ja, mevrouw, hernam Checcc, «en toen gij de goedheid hudl mij als tuinier aan te stellen op het slot, toen hebt gij mij gezegd, dat ik u, als bet te pas kwam, gerust om een gunst en stuurlieden op de koopvaardijvloot te dienen. De wetgevende vergadering van den staat New-York heeft het wetsontwerp ter her vorming van de politie in de stad Nevv-York verworpen. De leiders der hervormingspartij hebben ïe kennen gegeven, dat zij de zaak bij de nieuwe vergadering opnieuw zullen indienen. Het grensregelingsverdrag tusschen Mexieo en Guatemala is Donderdag uitgewisseld. Yolgens bericht uit Newfoundland heeft men daar het plan, om een federatie met Canada te sluiten, laten varen, aangezien de voorstellen van Canada onaannemelijk zijn bevonden. Die voorstellen behelsden dat Ca nada in 5 millioen dollar niet zou voorzien: die moest Newfoundland uit eigen middelen vinden. Canada weigerde de geheele schuld van de kolonie over te nemen, maar vroeg ondersteuning van Engeland, oru de spoorweg- lijn te kunnen voltooien, onder beweren, dat die lijn ki ijgskundig van groot gewicht was. Engeland weigerde echter, zeggende dat het bereid geweest zou zijn borg te staan voor een leening van 2 millioen, bijaldien New foundland het t rite taai met Frankrijk had aangenomen. Nicaragua heeft Donderdag de door Enge land geëischte schadeloosstelling betaald. C U I N A. De keizer heeft, met het oog op den on gunstiger! toestand zijner schatkist, bepaald dat gedurende dezen zomer 100 Chineezen, die reeds den eersten letterkundigen graad hebben verworven, in Peking kunnen worden toegelaten tot een examen voor den derden, den doctorsgraad, wauneer zij daarvoor 20,000 tae! storten. Tot dusver was voor dat examen beslist noodig, dat eerst het bijzonder moeilijk examen voor den tweeden graad met gunstig gevolg was afgelegd. Uit Tientsin wordt gemeld De Chineesche troepen te Shanghai-Kwan zijn in vollen opstand. Zij plunderen da stad. De inwoners vluchten. JAPAN. Uit Washington wordt gemeld, dat het Japansche gezantschap officieel bericht heeft gekregen, dat Japan en de mogendheden het voor goed eens zijn geworden. De geruchten, door Russische bladen verspreid, als zou Rus land naar het protectoraat over Korea dingen, houdt men dooi- dat bericht voor weerlegd. i TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL. j Reclitstreekseh bestuur op Lombok. Door de regeering is ingediend een wetsont werp tot vei hooging der Indische begrootirig voor 1895 ten behoeve van de invoering van hei reclitstreekseh bestuur op bet eiland Löntbok. Verkeer le de minister van koloniën in Sep- mocht viagen daarom ben ik zoo vrij heden tot o te komen." «Wel Checco, wat zoudt gij dan wel begeeren?" «Mevrouw, ik heb gehoord, dat de wijngaard op den Monte Bianco, die vroeger aan den advocaat Castaldi te Napels behoorde, de vol gende maand publiek zal verkocht worden," «O. ik begrijp het al. Je wilt van ons weg en zelf grondeigenaar worden." «Ik niet, maar Carmela." «Ei zoo, Carmela? En waarom wil je niet trouwen met een tuinier op het slot Tibaldi Carmela bloosde even, trok verlegen aan haar schort en verklaarde eindelijk rond en eerlijk «Neem mij niet kwalijk, mevrouw, ik vind het beter voor ons eigenaars van een wijnberg te zijn." De hertogin lachte. «Nu, daar kan niemand iets tegen inbrengen, Carmela. Maar heb je dan zooveel geld, datje een wijngaard kunt koopen sik bezit zes honderd lire, mevrouw." «En wat zul die wijngaard moeten kosten V «Stellig niet minder dan vijftien duizend lire." tember j.l. nog in onzekerheid, welke beslissing te dezer zake te nemen, de sedert gevolgde ge beurtenissen die op de geheele onderwerping van- het Balische vorstenbestuur zijn uitgeloopen en de onderzoekingen die daar vóór en daarna naar de verhoudingen tusschen de boofdbestanddeelen der bevolking (Baliërs en Sasaks) zijn ingesteld, hebben echter allen twijfel opgeheven en zoowel de Indische regeeririg als den minister tot de overtuiging geleid, dat alleen door de invoering van reclitstreekseh bestuur orde en rust op het eiland kunnen worden verzekerd. Baliërs en Sasaks hebben zoo lang vijandig tegenover elkander gestaan, dat evenmin vult te denken aan éen inlandsch bestuur over beiden, als aan de ei ken ning van een Balisch en een Sasaksch gezag naast elkander. Alleen een centraal gezag zal de veeterr tusschen beiden langzamerhand kunnen doeD verdwijnen, en oide en welvaart doen heerschen, waar thans meer bijzonder aan de Oostkust nog zooveel wanorde en verairning te be speuren valt. Hoe eerder tot de afkondiging van den nieuwen staat van zaken kan worden over gegaan. boe beter. De gouv.-gen. beeft dan ook 18 Maart teiegiaphisch verzocht gemachtigd te worden tot invoering van lechtstreekscli bestuur op den voet van de leeds dooi hem ingezonden voorstellen der betrokken autoriteiten. Ei zal een landraad te Ampenan worden ingesteld. Yoor den algemeenst! handel zullen opengesteld- wor den de havens van Ampenan, Laboean Hadji en Pidjoe, met een speciaal tarief voor in- en uit voerrechten, door den gouv.-gen. vast te stellen, n.l. van 4 pCt. der waarde voor het invoer recht, en van 5 pCt. der waarde van het uitvoer recht de kosten worden geraamd op f 12.000 's jaais. Het eiiand Lombok zal, met de daaromheen gelegen kleinere eilanden, een afdeeling zijn va» de residentie Bali en Lombok, en voorloopig zal deze verdeeld worden in twee onderafdeelingen West-Lombok en Oost-Lombok, welke laatste de uitsluitend Sasaksche landstreken moet om vatten. Het bestunb over de afdeeling (het geheele eiland) zal worden gevoerd door een assistent- resident), te Ampenan te vestigen. Hem zal worden toegevoegd een controleur ie klasse, terwijl onder zijne leiding hel bestuur over de onderafdeelingen zal worden gevoerd door con- trolems 2e klasse, te vestigen te Mataram e» te Sisian. Aan elk der besturende ambtenaren zal eenig ondergeschikt personeel worden toe gevoegd. Zoowel de Balische bevolking als de Sasaksche bevolking zulien geplaatst blijven onder de leiding van haar eigen hoofden, die- ondergeschikt zullen zijn aan de Europeesche- ambtenaren. De hoofden zullen voorloopig bevestigd wor den in het genot van de hun vroeger door hunnen vorst toegekende apanages, voor zoover dit met den nieuwen staat van zaken bestaan baar is, terwij! aan eenige Sasaksche districts hoofden in Oost-Lombok daarenboven in den vorm van voorloopig traktement eene vergoeding moet gegeven worden voor bet gemis der inkom sten die zij gewoon waren uit de opbrengst der «Zoo, zoo 1 Dan zal je je vrij wat in schulden moeten steken." «Genadige hertogin, juist daarom wenden wij ons tot u. Wij wilden u vragen of gij ons dat geld niet op hypotheek zoudt willen leenen tegen billijke rente en jaarlijksche aflossing." De hertogin stond op en streek Carmela onder de kin, zeggendt «Lat zou best kunnen gebeuren. Maar. ofschoon ik van zulke dingen niet zooveel verstand heb als de 1 ertog, weet ik toch, dat het niet ver standig :s eeri huishouden op te zetten met schulder.," «Mevrouw '.Luister nog even. Ik wil u dien wijngaard schenken, enkel onder voorwaarde, dat gij beiden- zult trachten door arbeidzaamheid en vlijt ja die gunst waardig te maken. Wat dunkt je daarvan, Carmela (S/of volgt.}

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6