l A". 189E Zondag 19 en Maandag 20 Mei. N°. 8792 Derde Blad Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeverTjT odé. Binnenlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengilo Berichten. K o I o n n. GOURAI i Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BCïtEAÜ: BOTERSTRAAT 7 0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 18 Mei 1895. De bevolking der provincie Zuid-Holland be stond op 1 Jan. 1895 uit 502,291 mannen en 539,574 vrouwen, totaal uit 4,041,865 zie len. Op 1 Jan. 1894 bedroeg de bevolking 1,021,435 zielen (492,296 m. en 529,139 vr.) en is aldus in den loop van 4894 toegenomen met 20,430 zielen (9995 m. en 10,435 vr.). Het etang. Luth. weeshuis te Botterdam herdacht gisteren zijn 125-jarig bestaan. Te Leiden is in het gebouw der kweek school voor zeevaart in voorloopige hechtenis genomen zekere J. H,, sergeant-schrijver. Hij wordt beschuldigd gelden verduisterd te heb ben ten nadeele van de »Leidsche Maat schappij van Weldadigheid", door deze voor geschoten aan de sLeidsche Hulpbank". Het Brongebouw te Haarlem zal in den- zellden geest als het Kurhaus te Scheveningen worden geëxploiteerd. Er worden jaarkaarten verkrijgbaar gesteld en dagkaarten. Een geregelde veerdienst wordt in het leven geroepen lusschen Yolendam en Marken, teneinde het vreemdelingenverkeer te be vorderen, ook naar het schilderachtige en typische visschersdorp Yolendam. Te Meppel komt een schutter geregeld op klompen zjjn plichten vervullen. Ook Maan dag was dit weder het geval. Op het exercitie veld aangekomen, werd hij onmiddellijk onder handen genomen door den 2n luit. van het leger, met de instructie belast, die hem ge heel alleen de volle bij de wet toegestane twee uur onafgebroken liet exerceeren, mar- cheeren enz. Na hem eerst de noodige wande lingen in den looppas te hebben laten doen, werd gecommandeerdKmet versnelden pas". Hieraan zeide hij echter niet te kunnen vol doen, aangezien zijn voeten nstuk" waren. Bij afwezigheid van den officier van gezond heid werden twee doctoren gerequireerd, die tijn voeten onderzochten en ze als in den besten staat verkeerend verklaarden, waarop hij, willens of niet, opnieuw maar krachtiger dan ooit een danige les kreeg in het mav- cheeren in den versnelden pas op klompen. Of de schutter party zal trekken van de on dervinding dat schutteren op klompen geen gemakkelijk werk is, dat zal de tijd moeten leeren. Te Vlissingen is nabij de Keersluis het lijk opgehaald van een 17-jarig boerenmeisje, dat reeds sedert drie maanden vermist werd. Assen. By het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan de provincie Drente zal op den eersten dag door de Provinciale Staten, op den tweeden dag door den gemeenteraad van Assen aan HH. MM. een diner worden aangeboden, beide diners te houden in de ver gaderzaal der Provinciale Staten. Professor dr. C. P. Tiele te Leiden is benoemd tot eerelid van de Rnval Asiatic Society te Londen. De Neandergrot, waar de bekende zoogenaamde voorhistorische menschenschedel van het Nean- derdal gevonden werd, is als slachtoffer van de bergwerken door dynamiet vernield moeten wor den. De grot werd bezecht door toeristen. Een noodlottige brand in een hotel te Meh eux, bij Laroche (Belg. Luxemburg) heeft Dinsdag middag drie menschenlevens gekost. Twee kinderen, die, zonder dat men 't wist, in een hooischuur hadden geslapen, kwamen daar in de vlammen om het leven, en de moeder van een dier kleinen stierf van schrik, toen zij het ont zettend ongeiuk vernam, hoe behoedzaam men het haar ook meedeelde. Een vrouw, teDassow, in Mecklenburg, is tot een geldboete van 2 mark of een dag gevange nisstraf veroordoeld, omdat zij een toespraak heeft gehouden bij het graf van haar kind. Hare veroordeeling geschiedde op giond van een ver ordening van Nov. 1851, waarbij het houden van toespraken bij een graf door niet-geestelijken verboden wordt. De vrouw had een geestelijke verzocht, de begrafenis bij te wonen, en toen deze niet verscheen, had zij, daar ze vond dat er toch tets gesproken moest worden, een vroom vers uit haar gezangboek opgezegd, ten aanhooie van eenige vrienden en kennissen. Welk een omvang de robbenvangst in de Behringzee heeft kan men eenigszins opmaken uit het bericht, dat eene Amerikaansehe maat- dit jaar hare vangst tot 15.000 robben zal beperken. Schoenen met een verwarmingstoestel er in een uitkomst voor lijders aan koude voeten zijn uitgevonden door een Saks, Wonneberger genaamd, te Gruna, bij Dresden. In de holle hak van die schoenen is een metalen bak, waarin een stuk gloeikool wordt gelegd, en tusschan de zool is een platte holle zool van blik gelegd, tot boven de hak, waarin warm water gedaan wordt, dat bij het ioopen voortdurend circuleeit en een gelijkmatige warmte onder de geheele voetzool onderhoudt. Zoo heeft men geen gevaar voor koude voeten maar of die warmwaterschoenen aangenaam zijn in het dragen is een andere vraag. Te Chicago is boven op een hoog gebouw, 100 meter boven het Miehigan-mear een elec- trische lamp aangebracht, die verschillende kleuren laat zien. Men heeft deze lamp nu geutiliseerd oin de weervoorspellingen van bet inetereologisch instituut algemeen bekend te maken. Een wit lichtvorst, een rood storm en oostenwind, een licht, dat beurtelings wit eri rood is weste wind, enz. enz. Dit licht is op 40 kilometeis zichtbaar. Twee jonge echtgenooten, Hale en Belle Hammond, te Midland (Michigan) zijn den nacht na de bruiloft in hun huis verbrand. Tegen den ochtend ontdekte men, dat er vlammen uit de vensters sloegen maar het brandde toen al zoo fel, dat er geen denken was aan redden van de jongelui daar binnen. Toen de brandweer de vlammen had gebluscht, vond men hen beiden geheel verkoold. Later ontdekte men, dat de brand aan boos opzet te wijten moest zijn. De trappen en zolderingen waren met petroleum gedrenkt, en onder de tapijten waren vettige lappen gelegd, om ailes goed te laten vlammen. Een jonkman, John Allen genaamd, die met de 21-jarige Belle Hammond verloofd was, vóór zij Hale leerde kennen, is in hechtenis genomen, onder verdenking van deze afschuwelijke misdaad gepleegd te hebben. Batavia, 16 April. Van Djambi is het bericht gekomen, dat da militaire commandant aldaar, de kapitein Scliimpf, door een amokmaker zwaar is gewond. Er broeit daar sinds eenigen tijd iets, en dat dit als ernstig wordt beschouwd, kan men daaruit opmaken, dat de resident van Palembang, die zich wegens den staat zijner gezondheid reeds sedert lang niet ver plaatsen kan, met een oorlogsschip naar Djambi zou gaan. Uit Boelideng verneemt het Soer. Hbltl. dat de wegen naar Katangassem door de observatietroep en door inlandsche patrouilles streng en nauwkeu rig worden bewaakt. In het Karangassemsche zou goesti Djilantiek's partij de overhand herkrijgen en algemeen heerscht op Bali de overtuiging dat, rukt de compagnie niet tegen Djilantiek op om hem te onderwerpen, deze ons nog vele moeilijk heden, niet het minst op Lombok, berokkenen zal. In de oogen der inlandsche bevolking wordt nu reeds onze lankmoedigheid als zwakheid be schouwd. Uit Djokja is 10 April aan de Loc. getelegra feerd De kroonprins maakte jongstleden Zondagnacht, vergezeld van twee bedienden, een clandestien uitstapje naar de indigo-onderneming Pakem van prins Mangkoeboemi. Den volgenden avond om streeks acht uur keerde hij in den kraton terug met een rijtuig, dat afgezonden was om hem af to halen. Het geval heeft geenerlei politieke be- teekenis. Uit een particulieren brief aan do Java-Bode uit Padang, dd. 5 April Een dag of wat gele den kwam hier op de reede aan een vrij groote schoener met eenige kleine kotters, bestemd om parelen te gaan visschen op Sumatra's Westkust. Naar oude bewoners van Padang vertellen, zijn hier vroeger wel eens paarlmoer- schelpen aangebracht, en het is dus wel mogelijk dat hier thans ook wat gevonden zal worden, doch zoo larg ik liter ben, heb ik er nog nooit van gehoord. Naar tk verneem, heeft de heer Blijderistein, tabaksplanter in Deli, concessie voor paarlvisscherij in Ned, Indié en tot het doen van onderzoekingen eene overeenkomst aangegaan met eene Engelsche maatschappij, naar ik meen op Singapore gevestigd, die op de kusten van Burmah aan het visschen naar paatlschalpen is, en beeft deze eenige schepen voor dit doel afgestaan. De schepen zijn nu nog onder Engelsche vlag, maar moeten onder Ilollandsche vlag wor den gebiacht en zoodra dit is geschied, gaat hot er op los. Ik hoop u later te kunnen vertellen dat er veel paarls gevonden worden. Wat in lang niet gebeurd is en volstiekt niet werd verwacht, heeft thans weder plaats go- vonden. In de buurt van Lagoe Boli, in de residentie Tapanoeli, zijn opstootjes geweest, doch door het optreden van de militaiie macht zijn de onruststokers zoo verschrikt, dat zij over haastig aftrokken en alles nu weer kalm en rustig schijnt te zijn. Naar Ik verneem, is er dooi de militairen nog op de bende onruststokers geschoten en zijn er eenige dooden gevallen. Zooals u weet, was een prauw uit Padang op de Pagei-eilanden door de inboorlingen overvallen en de bemanning gedeeltelijk gedood en gedeeltelijk zwaar verwond. Het gouvernements-stoomschip, met den controleur der Ommelanden van Padang aan boord, ging er heen, teneinde de zaak te onderzooken, doch keerde onverrichter zake terug, daar de boosdoeners het binnenland wat en in gevlucht. De Sum. Ct. van I April meldt Het gouvernements-stoomschip Valkcomman dant C. Engels, is van de Pagei-eilanden gister morgen teruggekeerd, docli het doel van den tocht is, naar wij vernemen, niet bereikt. Do contro leur der le klasse Th. J. H. van Driessche, die met een onderzoek naar de aldaar plaats heb bende ongeregeldheden was belast, heeft al het mogelijke gedaan om de schuldigen uitgeleverd te krijgen, maar dezen waren, naar het heette, het binnenland in gevlucht. Omtrent het vergaan van een prauw in Straat Madoera meldt de Soer. Ct. Een vreeselijk ongeluk moet in de wateten van Straat Madoera dezer dagen hebben plaats gehad. Het wemelt ter reede van lijken van inlanders, alien in vergevorderden staat van ontbinding ver keerend en onherkenbaar, on velen reeds erg gehavend, ja verminkt, blijkbaar door roofzuchtig zeegedierte. Er weiden reeds 52 lijken geteld, maar telkens komen er nog meer Er moet dus in de vorige week een groote Madoereesche prauw, die vol en waarschijnlijk overbeladen als gewoonlijk overstak, dooreen inval lende bui of een andere oorzaak zijn verongelukt, zonder dat iemand er iets van bemerkte. Er zijn redenen om te vermoeden dat het een prauw uit Satnpang is, die de vorige week van M &SS

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 9