vervolge op hunne missive van 26 April j.l. en tot gelijk doeleinde als daarin is uitge drukt toezendende de ontwerp-gewij- zigde instruction voor den kassier en den boekhouder der drinkwaterleiding, ter visie gelegd ter behandeling in de eerstvol gende vergadering, terwijl aan de leden een exemplaar zal worden toegezonden missive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, het bericht bevattende, dat de openbare les aan den talencursus zal ge houden worden op 20 en 21 Mei, aangenomen voor kennisgeving, zijnde den lederi hiervan reeds schriftelijk kennisgegeven bericht van den heer J. 8. Melchers, dat de benoeming tot lid der vooriiehtings-commissie voor de inkomstenbelasting door hem niet, en van den heer A. J. J. de Groot, dat de benoeming tot lid dier commis-ie door hem teel wordt aan genomen, kennisgeving; adres van deafdee- ling Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond, de afdeeling Schiedam van het Ned. werk- liedemeibond ^Patrimonium", en de afdeeling Schiedam van het Alg. Ned. Werkliedenver bond, met verzoek baar, onder dagteekening van '1 Februati j 1. ingezonden adres in zake minimum-loon en maximale» werktijd in be handeling te nemen, met het oog op het weldra aan te besteden werk tct verruiming der voorhaven ook dit adres werd, evenals dat van 1 Februari j.l., in handen gesteld van burgemeester en wethouders, nadat naar aanleiding eerier vraag van den lieer De Groot de voorzitter mededeelde dat waar schijnlijk in de eerstvolgende veigadering door burgemeester en wethouders een voor stel dienaangaande zal worden gedaan. De later ingekomen stukken zijn Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 7 Mei j.l. tot onderhandsche verhuring van een perceel weiland aan H. van der Most. aangenomen voor kennisgeving; rapport van de financieele commissie op de in hare handen gestelde rekening van het handels-entrepot over 1894, besloten werd een afschrift van dat rapport te zenden aan de directie van genoemd entrepot, met uit- noodiging aan de door de commissie gemaakte bedenking te gemoet te komenadres van de afdeeling Schiedam van den Ned. brood-, koek- eti bat.ketbakkersbond om verlaging van den gasprijs, om advies in handen ge steld van burgemeester en wethoudersadres van mej. C. Karst om eervol ontslag als onderwijzeres met ingang van 1 Juni a.s. wegens vertrek harer familie naar het bui tenland. Het voorstel van burgemeester en wethouders om op dit verzoek gunstig te be schikken werd aangenomen bij acclamatie. Allereerst was aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden van den gemeenteraad, de heeren mr. W. H. Jansen en H. Dienske. De voorzitter deelde meiie dat rfe benoemden, binnen den door de gemeentewet bepaalden teimijn had den kennisgegeven dat zij de benoeming aannamen. Tot leden der commissie van onderzoek benoemde de voorzitter de heeren Schuurman, Poortman en Hoek, terwijl ge durende dat ondeizoek de vergadering werd geschorst. Na heropening gal de voor zitter het woord aan den heer Schuurman, die namens de commissie van onderzoek rapporteert dat zij alle stukken in orde heeft bevonden, tegen de toelating van de nieuw benoemde leden geen bezwaar bestaat, en zij mitsdien voorstelt tot hunne toelating te besluiten. Na dankbetuiging aan de commissie voor 't volbrengen van haar taak wordt achtes eenvolgens tot toelating van de oeide nieuwbenoemde leden besloten. De ontwerp-besluiten. tot af-en overschrij vingen op de begrooting der gemeente voor 4894 en 1895, alsmede die tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der ge- meeutebegrooling voor 1894 werden goed gekeurd. Betreffende het bedrag ad f 960 op den post gerechtskosten, begrooting 1895, vroeg de hees De Groot dit bedrag te brengen in meer dering tan het tekort, dat de gemeente ter zake ^an den ontslagen gemeente-ontvanger lijden zal, hetgeen de voorzitter op dit oogen- blik evenwel niet kon beslissen. Met het oog op den tijd, dat de zaak reeds hangende is en om eventueele gerechtelijke vervolging te ontgann, Stelde dezelfde spreker vervolgens voor, «lat de raad burgemeester en wethouders in overweging zou geven bij wijze van minne lijke schikking» -trachten het tekort voor «ie gemeente terug" te krijgen van degenen, die deel hebben uitgemaakt van het college van burgemeester en wethouders sedert 1 Jan. 1878 of daaromtrent. "Uit de discussie bleek dat men het over het geheel wenscheljjk achtte, dat er wat spoed met de zaak werd gemaakt, maar ook dat men het voorstel wat zwevend achtte om daarover dadelijk een oordeel te kunnen vellen. De heer Poortman stelde voor het ter visie te leggen, welk voorstel evenwel niet werd onder steund. De heer Van Erpecum wenschte het voorste! van burgemeester eD wethouders in deze zaak af te wachten, dat naar mededeeling van den voorzitter in de eerstvolgende raads zitting kon worden te gemoet gezien. Nadat de heer De Groot de woorden »bij minnelijke schikking" had veranderd in in der minne, omdat ook zijn bedoeling niet was dat het op een accoordje zou worden gegooid, en nadat uit de discussie was gebleken, dat het voor stel niet inhield dat bij mislukking der ge vraagde pogingen de gerechtelijke weg zou worden gevolgd, werd dit aangenomen met algemeene stemmen, waarbij de heeren Elze vier Dom en Loncq zich huiten stemming hielden. Vastgesteld werd het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5, tot een bedrag van f 403,22vs. De rekening der hofjes van Eelois over •1894, sluitende met een nadeelig saldo van f323.57'/s, werd goedgekeurd de begrooting dier instelling voor 4896, bedragende in ont vangst en uitgaaf f 4975, werd zoodanig vast gesteld gedurende de behandeling der reke ning bad de heer Loncq, regent der Hofjes van Belois, tijdelijk de vergaderzaal verlaten. Na den terugkeer van den heer Loncq stelde de voorzitter, naar aanleiding eener door den heer Van Westendorp gemaakte opmer king, hem de vraag, of hij bereid was de reden op te geven waarom de rekening niet door hem geteekend was. De heer Loncq ant woordde, dat zij hem nie' was aangeboden. Op het ontkennend antwoord van den heer Loncq op de vraag van den voorzitter of hij dan een onderzoek naar de mogelijkheid van het feit der niet-aanbieding wenschelijls achtte, gaf de voorzitter als zijne meening te kennen, dat het in dat geval wenschelijk was, dat de instructie voor de regenten aan eene herziening werd onderworpen. Aan F. de Kort, J. van der Graaf, G. Bezemer, J. J. C. Frieze, H. J. Zondag, J. G err its, A. M. Daalmeijer en J. G. Sandker werd, overeenkomstig liet advies der commis sie voor de belastingen, ontheffing op hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5, veileehd, terwijl de verzoeken van J. M. A. Zoet mulder en M. Looyenga, mede op advies dier commissie, werden afgewezen. Thans kwam in behandeling het adres van Meijntjes c. s. het verzoek bevattende: lo. tot het in het leven roepen eener veroidening. volgens welke droge waren niet meer per maat mogen vei kocht worden, doch dit per gewicht moet geschieden 2o. spoedig te vol doen aan de verzoeken der bewoners van de Villastraat, Oosterstraat enz. om verlich ting dier stralenbesloten werd, overeen komstig het rapport der commissie voor de strafverordeningen, aan adressanten mede te deelen dat een inwilligen van hun verzoek, voor zooveel het le gedeelte betreft, niet behoort tot de bevoegdheid van den Raad, docli voorbehouden is aan H, M. de Koningin- Regentes; en wat het 2e gedeelte van hun verzoek betreft, dat op de verzoeken om verlichting der iloor hen bedoelde straten door den Raad bij zijn besluit van den 9n April j.l. beslist is; het adres van J. Kiela c. s., allen graan meters-wegers alhier, om de toelage uit iiun pensioenfonds aan den oud-commissaris A. Visser Nz. te vermin deren tot op f 200, daar de inkomsten van dat fonds in dè laatste jaren zoodanig zijn verminderd, dat het kapitaal van het fonds steik achteruitgaat, gaf aanleiding tot discus sie. Burgemeester en wethouders hadden voorgesteld, op de gronden vervat in huu schriftelijk advies te dezer zake, op dei- adressanten verzoek gunstig te beschikken, en te besluiten de toeiage aan den oud commissaris A. Visser Nz. met ingang van 1 Juli a.s. te verminderen tot op f 200's jaars. Eene uitvoerige discussie werd over deze zaak gevö£®. Allereerst voerde de heer Elzevier Dom het woord om de redenen te ontvouwen, waarom hij zich met het prae- adviês van burgemeester en wethouders niet kon veieenigen. Wanneer een tekort moet worden gedekt, dan moest de contributie voor allen worden verhoogd of alle uitk^e- ringen gelijkelijk worden verlaagd. De lYgë'r Van. Westendorp stelde voor de zaak te ver dagen en een deskundig onderzoek te doen instellen naar de wijze, waarop het fonds zou kunnen worden gereorganiseerd, ten einde het ten allen tijde aau zijne verplich tingen zal kunnen blijven voldoen. In eene uitvoerige rede lichtte de heer Maas toe, dat de uitkeering aan den oud-commis saris destijds verleend, door de korenmeters wegers niet was gevraagd als een pensioen, maar als eene jaarlijksche gratificatie, waar van het bedrag elk jaar zou moeten worden vastgesteld. En dat bovendien om het fonds voor uitputting te behoeden ook wel degelijk het pensioen der weduwen en der meters wegers zou moeten worden verminderd. De beslissing hieromtrent was echter verbleven aan burgemeester en wethouders. Ook ves tigde deze spreker de aandacht hierop, dat de inkomsten van het fonds elk jaar ach teruitgaan, aan groote veranderlijkheid onderhevig zijn, en dus de grondslagen voor eene wiskundige berekening ont braken. De heer Elzevier Dom stelde nu ook voor de zaak te behandelen en het stuk, waarin de aanvrage om pensionneering van den oud-commissaris destijds door de korenmeters-wegers is gedaan, ter visie te leggen, daar hij meende dat ook toen sprake was van een pensioen. De heer Van Erpecum wenschte dat de Raad zich incom petent in dezen zou verklaren, hetgeen de voorzitter bestreed, omdat hij zich indertijd met de toekenning ook heeft ingelaten. Ten ttotte stelde de heer Klein nog voor de vermindering vast te stellen op f 100, naar aanleid.ng van de uitspraak van den heer Maas, dat de branders en de importeurs van granen te Schiedam zich wel niet onbetuigd zouden laten om den oud-commissaris het gemis der f200 te vergoeden. Het voor stel van den heer Elzevier Dom werd aange nomen met 12 tegen 7 stemmen. Na al het geboorde trok de heer Van Westendorp zijn voorstel tot het verkrijgen van een rechtskun dig onderzoek in, Het voorstel van burgemeester en wethou ders om te besluiten: lo. tot het verzwaren van een gedeelte van den Westfrankenlarid- schen dijk, en wel van het dijkvak gelegen lusschen den Vlaardingschen dijk en het spui- kanaal, zoodanig, dat de kruïnsbreedte zal worden 2.50 M, de kruinshoogte 4 M A.P., het buitentalud 2ohet binnentalud op den, waarvan de kosten worden geraamd op f4200 2o. hun college te machtigen tot vaststelling van het bestek, alsmede tot open bare aanbesteding en toewijzing van het werk 3o. hun college uitte noodigen de financieele regeling van dit. werk te zijner tijd aan den raad in te dienen, werd zonder discussie aangenomen. Burgemeester en wethouders werden ge machtigd tot bet in het openbaar verpachten van gemeentegrond tot het daarop doen plaat sen van spellen, tenten, kramen en dergelijke inriclningen, en zulks op de algemeene voor waarden, die zij aan den raad ter goedkeuring hadden aangeboden. De heer Hoogendam vreesde, dat de vol macht, die bij aanneming van dit voorstel aan burgemeester en wethouders zou worden ge geven, te groot zou wezen De voorzitter legde daarlegenover*den nadruk hierop, dat het groot aantal aanvragen tot plaatsing van spellen en kramen het mogelijk maakte deze inkomsten voor de gemeentekas te verhoögen, zonder dat daarom de kermis eene bepaalde uitbreiding zoti ondergaanmet betrekking tot de oude verordening werd de volmacht van burgemeester en wethouders volstrekt niet uitgebreid. Nadat burgemeester en wethouders ge machtigd waren tot vernieuwing van de schoeiing aan de Noordvest, en voor dit werk te bezigen de f 2500 die op de gemeentebe- grooting voor 1895, onder volgnr. 96, uitge trokken zijn voor de vernieuwing van de schoeiing aan de Overschieschestraat, welke laatste zonder bijzondere omstandigheden wel tot 1896 kon worden uitgesteld, en de raad zijn goedkeuring had gehecht aan het voor stel van burgemeester en wethouders om de vergadering van 4 Juni tehouden op 11 Juni, sloot de voorzitter de openbare vergadering, om over te gaan tot eene met gesloten deu ren, waarin voorlezing zou worden gedaan van de correspondentie, gevoerd tusschen het dagelijksch bestuur en den directeur der posterijen, betreffende eene verbouwing van het postkantoor. Bij de gisteren door de heeren Van Deven ter Co. alhier gehouden aanbesteding voor het maken van vier gebouwen met bijbe- hoorende werken, op het terrein aan den Buitenhavenweg, waren v(jf ins rijvings- biljetten ingeleverd, n.l. van de heeren: II. Wienhoven, alhier f 17,400.— G. Key, Rotterdam -19,735. J. Pinster, alhier -20,165 M. Oostdijk, Heenvliet -20,249.— L. v. Rossen, Maassluis -21,144.— Het werk is aan den minsten inschrijver toegewezen. In de algemeene vergadering van het »Ne- derlandsch Tooneel verbond", j.l. Zaterdag te Groningen gehouden, is tot bestuurslid ge kozen de heer dr. C. J. Vinkesteyn alhier. De heer W. A. Monlanus, uit Schiedam, leerling der orgelklasse van de muziekschool der maatschappij tot bevordering der toon kunst te Rotterdam, is benoemd tot organist der Hervormde kerk te Dedemsvaart. A. Lenskens, pakhuisknecht te Rotterdam, die bij het in botsing komen van twee trams nabij de hooge boomen, op 4 April j.l., een ernstige hoofdwond bekwam en dientenge volge in het ziekenhuis alhier werd opgeno men, waar hij voor rekening der R. T. M. werd verpleegd, is Zaterdag hersteld huis waarts gekeerd. Het kiesrecht-ontwerp is nog niet van den Raad van State terug. Tusschen nu en de indiening en publiceering kan nog wel eenige lijd verloopen, Jhr, J. Verheyen en jlir. M. A. Snoeckle 's-Hertogenbosch zijn benoemd tot kamerheer in b. d. van H. M. de Koningin. De heer T. W. Eerkes, ingevolge kon machtiging benoemd tot vice-consul te Kaap stad, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Stct De Koninginnen in het zuiden. De Hervormde kerk te Nijmegen was Zon dagvoormiddag stampvol. De Koninginnen kwamen precies op tijd en werden dooi het kerkbestuur ontvangen. Ds. Van der Flier uit 's-Gravenhage pre dikte na het gebed en het zingen van Gezang 204 1, uit Lucas 2 49, laatste gedeelte; »Wist gij niet dat Ik moest zijn in de dinge» Mijns Vaders?" Na de inleiding werd gezon gen Psalm 73; 13, later Gezang 621 en 9. De oefening eindigde met een gebed voorde Koninginnen en het zingen van Psalm 866, de slotregels staande. Bij het verlaten der kerk werd Psalm 134 3 der Koninginnen door de gemeente toegezongen. De dienst was te halftwaali geëindigd. De Koningin-Regentes maakte vervolgens met een klein gevolg een rijtoer. Allereerst werd de weesinrichting te Neerbosch bezocht. Ongeveer 1000 weezen zongen er, begeleid door hoornmuziek, de volksliederen en Ps, 134 3, (Dat 's Heeren zegen op u daal). Bij 't verlaten der grootsche inrichting die II. M. verklaarde met genoegen te hebber» bezichtigd, overhandigde de Regentes den heer Van 't Lindenhout eene gift, teneinde aan de kinderen een feest te bereiden. Hierna reed de Regentes naar haar hotel te Nijmegen terug. Daar was intu«schen der Koningin eene aubade gebracht door de leer lingen van de Nutsscholen. Onmiddellijk na de terugkomst van Neerbosch werd ge dejeuneerd. Vervolgens maakten de beide Koninginnen een rijtoer naar Valkhof, waar de kapel van het 5e reg. inf. uit Arnhem een uitvoering gaf, langs de Waalkade, de gierbrug over, en zoo naar Lent, Eist en Bemmel. Omstreeks 5 uur keerden HH. MM. te Nijmegen terug, wederom door duizenden toegejuicht. Gisteren verlieten de Koninginnen Nijme gen, uitgeleid door de autoriteiten. De Re gentes verzocht aan den burgemeester haren dank over te brengen, ook namens Koningin Wilhelmina, aan de burgerij, voor de ont vangst HH. MM. te Nijmegen te beurt ge vallen. Zij gaf hare erkentelijke ingenomen heid te kennen met de aangebrachte versie ringen, en verzekerde dat de wandeling gis teren op het Valkhof een bijzonder aange- namen indruk had achtergelaten. Bij het station zongen de leerlingen van Kiokkenberg, en vóór het damesinstituutVan Duym hield het rijtuig even stil, en boden twee jonge dames HH. MM. bouquetten aan. Namens de Koningionen is aan mevrouw Joritsma, echtgenoote van den gérant van het jKeizer-Karel-Hotel", een gouden speld met diamanten vereerd. De Koninginnen werden te Mook door den commissaris der Koningin, jhr. mr. Buys van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2