J A". 1895. Donderdag 23 Mei IN0. 8794. Eerste Blad. ■g-F ©genenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeyëêTTT odé. Morgen- (Donderdag) avond zal de Scliiedanisclie Courant MET verschijnen. Builenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal JfcMico per pose, door het geheele Rijk. Afzonderlijke nominers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: B «T IS R 0 T B A AT 7 O. gewone regels met Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCIILAND. De commissie uit den Rijksdag voor het brandewijn-belastingontwerp heeft bij de tweede lezing eene bepaling goedgekeurd, die een gioot gevaar voor liet publiek oplevert. De bepaling toch, dat ook de uitvoerpremie betaald kan worden van brandewijn, die be stemd is voor den uitvoer, maar voorloopig op eene belastingvrije bergplaats opgeslagen wordt, maakt het den speculanten mogelijk groote hoeveelheden brandewijn aan de markt te onttrekken, teneinde de prijzen tot eene ongekende hoogte op te voeren. De vereeniging van distillateurs te Berlijn en de bond van Duitsche likeurstokers heb ben reeds eene vergadering belegd om tegen dien maatregel te protesteeren. De commissie voor de zegelbelasting heeft bij de tweede lezing op een niet onbelangrijk .punt aan de regeering toegegeventen aan zien dar oprichting van naamlooze vennoot schappen en der vergroeiing van het kapitaal dezer vennootschappen. Wel werd niet het volle bedrag van het zegelrecht, dat de regee ring in deze gevallen verlangde, door de com missie toegestaan, maar het bij eerste lezing vastgestelde tarief is toch verhoogd. Uit de besprekingen, in een conferentie te Berlijn gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche regeering en van verschil lende belanghebbenden, ten aanzien der voor genomen oprichting van een centrale crediet- nstelling voor landbouw en nijverheid, mag opgemaakt worden dat men vrij algemeen aan liet nut van zulk een instelling gelooft. De te Berlijn verschijnende Post verzekert :u een oogensciiijnlijk geïnspireerd artikel, dat van eischen tot vergoeding, te stellen door de mogendheden die in de Oostaziatische kwestie tusschenbeide gekomen zijn, geen sprake is, eri dat dergelijke eischen ook in het vervolg niet gesteld zuilen wordennoch ten aanzien van beschermheer schappij over Korea, noch bijv. strekkende tot bezetting van Port-Laznreff. Bij de gisteren in liet Pruisische Huis van afgevaardigden voortgezette beraadslaging over het voorstel van dr. Arendt, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd ten spoedigste stappen te doen tot eene internationale rege ling van het muntvraagstuk, met den inter nationalen dubbelen standdaard tot einddoel, werd een voorstel van den heer Rintelen van de centrumpartij) om de laatste woorden te schrappen met 187 tegen 92 stemmen verworpen. Het voorstelArendt, op voorstel van den heer Von Zealitz (van de vrij-conservatieve partij) gewijzigd in dien zin dat alleen in gemeen overleg met Engeland zal worden gehaudeld, werd met gelijk aantal stemmen aangenomen. Officieus wordt nu bevestigd, dat geen wets ontwerp tot wijziging der bestaande bepalin gen op vereeniging en vergadering in Pruisen, van de regeering te verwachten is. F II A H K R IJ K, De meerderheid der gisteren gekozen be- grootingscommissie is vijandig gestemd ten aanzien van de ontwerp-begiooting der regeering. Waarschijnlijk zal de commissie zich met 17 tegen 1G stemmen vóór een nkomstenbelasting verklaren. De regeering heeft bepaald dat te Parijs een gedenkteeken opgericht zal worden voor de soldaten, in den oorlog van '70 voor het vaderland gevallen. Te Marseille zijn by de herstemming voor leden van den gemeenteraad de socialistische candidaten gekozen. Op Madagascar hebben de Sakalaven den Franschen goedgezinden volksstam, de Hova's in een gevecht overwonnen. De Fransche troepen op Madagascar zijn ten Zuid-oosten van Marovoay slaags geweest met de Hova's, die 60 dooden en vele gekwetsten verloren. Een Fransch officier en 12 soldaten zijn gewond. De Franschen hebben na dit ge vecht het kamp van Amboedemonte bezet. Volgens een particulier bericht, door de Jang-Tse uit Madagascar overgebracht, zou de gezondheidstoestand te Majunga zeer slecht zijn, en de koortsen groote verwoestingen aanrichten onder de Fransche troepen. Bij een compagnie van 150 man zouden slechts 40 man gezond zijn. ENGELAND. In de couloirs van het Lagerhuis liep Maan dag het gerucht dat lord Rosebery besloten had af te treden en tot eene spoedige ont binding van het Huis over te gaan. De Londensche ochtendbladen van gisteren hechten geen geloof aan het gerucht, volgens hetwelk het ontslag van lord Rosebery ophan den zou zijn. Inmiddels zegt de Morning Postdat zelfs de aanhangers der regeering meenen dat het tegenwoordig gouvernement niet veel weken meer zal duren. John Bryce legde Maandag in het Lager huis de volgende verklaring af: »Ik heb met lord Kimberiey gesproken, en wij zijn van oordeel dat het niet in 't voordeel van den Engelschen handel zou wezen indien wij op 't oogenblik officieele vertoogen richtten tot de Belgische regeering naar aanleiding van de vermeerdering van de invoerrechten, ten minste voordat de wet door het Belgische parlement is aangenomen." Edward Grey verklaarde dat hij de berich ten van kolonel Colvill, waarin gezegd wordt dat Oesogo en Oenjoro schatplichtig zijn aan Oeganda, niet in twijfel trekttoch acht de regeering het niet noodzakelijk liet protecto raat over Oeganda tot de twee genoemde landschappen uit te breiden. Van liet wetsontwerp betreffende de schei ding van kerk en staat in Wales weid ait. 2 met 297 tegen 101 stemmen aangenomen verscheidene amendementen op art. 3 werden verworpen met een meerderheid die tusschen 3 en 18 stemmen afwisselde; de verdere beraadslaging werd verdaagd. OOSTENR1J li-B OXGAltlJE. In het Oostenrijk-che Huis van afgevaar digden verklaarde de minister van binnen- landsche zaken gisteren dat het subcomité voor de kieswethervorming zijn werkzaam heden geëindigd heeft en weldra aan de com missie rappoit en voorstellen doen zal. De pauselijke nuntius te Weenen, Agliardi, schijnt heter op toe te leggen de Hongaarsche re?eering tegen zich in te nemen. Toen j.l. Woensdag het Hongaarsche Magnatenhuis ubezig was met de behandeling der kerkelijk- politieke ontwerpen, ontving graaf Ferdinand Ziehy een telegram van Agliardi, waarin deze meldde, dat zijn positie niet alleen bij het ministerie van buitenlandsche zaken maar ook op den Hofburg (het keizei lijk paleis) zeer versterkt was door de gebeurtenissen der laatste dagen. Dit telegram ging onder de magnaten spoedig van hand tot hand en werd druk besproken. De minister-president, baron Banfly, heeft, zooüra bij van die nieuwe onge paste inmenging van den nuntius in de binnen- landsehe aangelegenheden kennis kreeg, waar bij bovendien misbruik werd gemaakt van den naam des keizers, den minister van hét koninklijk huis opgedragen, Agliardi op het ongepaste van zyn gedrag te wijzen. Het staat thans vast dat Agliardi eerst daags wordt teruggeroepenhij zelf heeft dat schriftelijk aan de cleiicale Magnaten medegedeeld. Als zijn opvolger wordt genoemd de nuntius te Brussel, Francica Nava. De Hongaarsche regeering zal zich tevreden stellen met de gedeeltelijke goedkeuring die het Huis van Magnaten aan het wetsontwerp tot erkenning van den joodschen eeredienst heeft gehecht, en het ontwerp in den aange nomen vorm aan de bekrachtiging van den koning onderwerpen. Maar wat het vijfde kerkelijk-staatkundig ontwerp betreft, de liberale partij heeft be sloten bet zoo spoedig mogelijk weer in het Huis van Magnaten te laten indienen, daar zij hoopt dat er nu, na de onlangs op de clericalen aan beide zijden van de Leithaen op het Vatikaan behaalde overwinning, kans is dat het toch nog wordt aangenomen. Ver moedelijk zal dan het verworpen artikel 2 van het ontwerp tot erkenning van den jood schen eeredienst, waarbij de overgang tot het jodendom wordt vergund, in hel andere ont werp worden ingelascht. Een later bericht, van de Pester Corres pondenz, deelt echter mee dat de regeering de beide wetsontwerpen ougewijzigd ten vier den male zal indienen, maar dat de magna ten ze wel niet voor den herfst zullen be handelen, daar over drie weken al de delega- tien bijeenkomen. De Buiapesti Ilirlap meldt dat Szeles, de dader van den dynamietaanslag op het stand beeld van generaal Hentzi te Buda-Pest, op Fransch giondgebied, nabij Annemasse in Opper-Savoye is aangehouden. ZWITSERLAND. Het volk in liet kanton Zurich heeft Zondag de wet, betreflende de gedwongen verzeke ring van vee, goedgekeurd, daarentegen de successie-belasting met verplichten inventaris bij alle sterfgevallen verworpen. ITALIË. In eene te Savona gehouden rede beves tigde de minister van financiën de vei klarin gen op financieel gebied door den minister der schatkist afgelegd. SPANJE. Een telegram uit Cuba meldt dat gene raal Brezen de opstandelingen bij de Rio Seco verslagen heeftook bjj Guadeiupe werd een bende van 200 opstandelingen met verlies uiteengejaagd. Maarschalk Campos is naar Cienfuegos vertrokken. BUL G A K IJ E. De protestantsche kerk te Lom-Palanka, die indertijd door het gepeupel is vernield, is op staatskosten hersteld en aan de protestant sche gemeente overgegeven. Uit de instructie is gebleken dat de schuld van der orthodoxen geestelijke, die het volk zou hebben opgehitst, niet te bewijzen is, maar tegen twee belhamels is een aanklacht inge diend wegens landvredebreuk. AMERIKA. Het opperste gerechtshof te Washington heeft het geheele inkomstenbelasting-ont werp in strijd met de wet verklaard. De burgemeesters van New-York en Brooklyn hebben het wetsontwerp tot het bouwen van eene tweede brug over de East River goedgekeurd. Met den bouw zal zoo spoe dig mogelijk een aanvang gemaakt worden. Het Chileensche Congresgebouw te San tiago is geheel door brand vernield. Men denkt aan kwaadwilligheid. Naar verzekerd wordt, heeft de president van Nicaragua den president van den Zwit- serschen bond uitgenoodigd op te treden als scheidsrechter in het geschil tusschen Nicara gua en Engeland. AFRIKA. De Times verneemt uit KaapstadVele pachters in Britse! Bechuanonland hebben t>3

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1