A0. 1895. Zaterdag 25 Mei. N°. 8795 Eersfe Blad ©genen veertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenl anti sell e Berichten. duitsciiland. UITGEVER: j7 ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1,85. franco per pose, door het geheele Rijk2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BDHEADi BOTESSTKAAÏ 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels «ut inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Op bevel des keizers is aan prof. Lindner van de philosofische faculteit der hoogeschool te Halie opgedragen eene beknopte geschie denis te schrijven van den oorlog van 1870/71, welk boekje ambtshalve zal worden verspreid. De Rijksdag heeft, bij de Woensdag voort gezette behandeling van het brandewijnbe lasting-ontwerp, bij hoofdelijke stemming, met 154 tegen 97 stemmen, een amendement van Midler (afgev. voor Fulda) verworpen om de belasting op de brandei ijen en de uitvoer- premiën slechts tot 1898 van kracht te doen zijn. Daartegen werd een amendement van den heer Lieber, om, bij wijze van vergelijk, den duur dier bepalingen vast te stellen tot 1901, aangenomen met algemeene stemmen tegen die der sociaal-democraten. De Rijksdag bracht de tweede beraadsla ging over het ontwerp betreffende de brande wijnbelasting ten einde. Op voorstel van Gamp werd besloten dat de wet zoowel als de bepalingen daarin omtrent de uitvoerpre- iriiën tegelijkertijd den eersten Juli in werking zullen treden. De GaUignani Messenger beweert, dat 5000 arbeiders dag en nacht zullen moeten werken om het Noord-Oostzeekanaal in orde te brengen voor de scheepvaait. Er zijn nieuwe instortingen voorgekomen, tengevolge waar van het voor oorlogsschepen op het oogenblik onmogelijk is door het kanaal te varen, Offi cieus wordt dit bericht tegengesproken. Volgens de ZLamb. Nachr. is de rijksregee- ring voornemens voor te stellen, de invoer rechten op de petroleum te verlagen ea die op gezuiverde petroleum te verhoogen, ten einde dc oprichting van raffinaderijen in Duitschland ie bevorderen en daardoor de ^Standard Oil Company" tegen te werken in haar toeleg, om de prijzen van de petro leum hoog te houden. Het Beiersche kiesdistrict Hof heeft zijn afgevaardigde, den nationaal-liberaai Münch, ter verantwoording geroepen over zijn stem vóór het Umsturz-ontwerp. Op eene vergade ring van 1400 kiezers werd een krachtige motie van wantrouwen in den afgevaardigde aangenomen en de verwachting uitgesproken, dat hij zijn mandaat zou neerleggen. F K A N K R IJ K. De begrotingscommissie heeft met 21 tegen 10 stemmen Lockroy tot voorzitter gekozen. Onder-voorzitters zijn Cochery, Deleens Mon- faud en Gerville-Réache. Uit Parijs wordt aan de Frankfurter Ztg. het volgende gemeld. De Belgische fabrieken die tijdens de w kstaking in de lucifersfabrie ken van den F schen staat de benoodigde hoeveelheden lucifers leverder slaan nu aan de regeering te Parijs de volgende regeling voor Frankrijk blijft zijn lucifers betrekken bij de Belgische fabrikanten, heft zijn fabrie ken op, en blijft niettemin aan werklieden het tegenwoordige loon uitbetalen. Dan zou de Fransche schatkist-er nog 190,000 frs. voordeel bij hebben. De zaak is, dat een rnil- lioen lucifers in Frankrijk 135 fis. kost, in België daarentegen slechts 80 frs. Het voorstel schijnt wel aanlokkelijk, maar het moet de Fransche consumenten te denken geven over het voor en tegen van een staats monopolie. B L G I E. In de Kamerzitting van Dinsdag heeft Beitrand, socialistisch afgevaardigde, in liet debat over het protectionistische wetsontwerp betoogd, dat protectie de loonen niet zou ver hoogen. Daarop heeft Delbeke het noodzake lijke van de afschaffing der vuur-en baken gelden met een beroep op Holland betoogd. Vervolgens drong deze spreker er op aan, dat dit ontwerp gescheiden zou worden van het protectionistische wetsontwerp. Het dagblad le Soir meldt dat, tengevolge der tusschenkomst van de heeren De Lants- heere en Woeste, die zich verklaarden voor eene verjaging der beslissing in zake de over name van den Kongostaat, de koning een besluit heeft uitgevaardigd, waarbij die be slissing wordt aangehouden tot 1896, maar tevens de voor den Kongo-staut noodige kre dieten aanvraagt. De meerderheid der minis ters is van hetzelfde gevoelen, maar de minis ter van buitenl. zaken de Mérode was van oordeel, dat het ministerie reeds te ver is gegaan om nog terug te keeren. Dinsdag heeft hij daarom, ondanks het aandringen zijner ambtgenooten, zijne portefeuille ter beschikking des konings gesteld. Hij zal ver vangen worden door een zijner collega's, in wiens plaats dan vermoedelijk zal optreden de heer Nijssens, die reeds ten paleize is ontboden. ENGELAND. De staatssecretaris voor koloniën, lord Ripon, heeft in een te Londen gehouden rede be toogd, dat de tegenwoordige regeering wel- is-waar slechts steunen kon op een kleine meerderheid in het Lagerhuis, maar toch drie jaar aan het bewind gebleven is; hij ziet dus niet in waarom zij niet ook langer aan het roer zou kunnen blijven. Niet de groote meerderheden hebben de beste uitkomsten opgeleverd. Maar hetzij de tegenwoordige regeering nog lang of dat zij kort aan het bewind is, zij zal haar program ten uitvoer leggen, zoolang zij het vertrouwen bezit van de liberale partij. Gladstone heeft de uitnoodiging van sir Dunald Currie aangenomen, om op een van diens booten den tocht mede te maken naar Hamburg en Kiel, voor de feesten hg de opening van het Noord-Oostzeekanaal. Me- uouvv Gladstone gaat ook mede. EÜSLASÖ. Volgens de Fester Lloyd zal keizer Nicolaas in Juli naar Daden bij Weenen gaan om een kuur te ondergaan. De regeering heeft den termijn binnen welken Sebastopol uilsluitend oorlogshaven zou moeten worden, met zeven jaren verlengd. ÖOSTENRIJ K-U O N G A It LJ E. Bij de aanvaarding van zijn ambt heeft de nieuwe minister van buitenlandsche zaken, graaf Golucbowski, aan de ambtenaren van zijn departement verklaard in de eerste plaats het woord te nemen om uitdrukking te geven aan het gevoel van smart, dat het heengaan van 'graaf Kalnoky bij de aanwezigen heeft veroor zaakt. 2 Wie onder zijne leiding gestaan heb ben," zoo ging hij voort, nzullen het best het verlies kunnen schatten, dat de monarchie zoo wel als het ministerie door het aftreden van dien verdienstelijken, bekwamen en omzich- 6 gen staatsman lijdt. Mij kent gij weinig, mai.r wanneer ik verzeker dat ik geen vuri ger wensch koester, dan in den zin en den geest mijns voorgangers weikzaam te zijn, dan ben ik overtuigd, dat ik op uwen vol komen steun rnag rekenen." Het Hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft het aanvullingskrediet voor de oprui ming der ijzeren poort onveranderd goedge keurd. In gezelschap van Szeles, den dader van aanslag op het standbeeld van generaal Hentzï te Buda-Pest, bevond zich een gewezen se cretaris van Kossuth, Johann Aulich, die wegens bedrog vervolgd, ook gevangenge nomen werd. Szeles zal waarschijnlijk in Frankrijk terechtstaan. ZWITSERLAND. Men weet dat de bevolking van het kanton Bern zich bij referendum tegen verplichte inenting heeft uitgesproken. De kantonnale regeering had zich bij de herziening der wets bepalingen intusschen voorbehouden, de vac cinatie verplichtend te stellen in eenige staats instellingen scholen, hospitalen, gevangenis sen enz. Maar ook deze bepalingen zijn nu door de sterk tegen vaccinedwang gekante meerderheid van het volk verworpen. ITALIË. De minister van fiuanciën, Bozelfi, schijnt in zijn rede te Savone iets als een aanvulling gegeven te hebben van de rede, die Sonnino onlangs te San-Casciano hield. Hij sprak be slist tegen, dat de toestand der rijksfinanciën slecht zou zijn, en de ramingen der regeering op den duur tegenvallen. Men mag zelfs voor zien dat in het loopende dienstjaar 14 mil- lioen boven de raming ontvangen zal worden in elk geval bedragen in de eerste tien maan den van dit dienstjaar de ontvangsten reeds 24 millioen lire meer dan in het vorige. Op het voorziene tekort van 27 millioen zijn reeds 18 millioen gevonden. De regeering stelt vertrouwen in het oordeel, dat de natie over haar beheer zal vellen. SPANJE. De Kamer heeft met '170 tegen 27 stem men het door Sagasta gedane voorstel aan genomen, om een motie, door de republikei nen voorgesteld, en waarbij de houding der regeering in de Madrileensclie verkiezings zaken werd afgekeurd, niet in behandeling te nemen. Uit Madrid wordt van 22 dezer gemeld De Spanjaarden versloegen te Havana eene bende van 700 opstandelingen, die aangevoerd werden door Matio Goniez en Masso Borrero. Marti, die den titel aannam van piesident der republiek Cuba, werd gedood. De op standelingen hadden 14 llooden en talrijke gekwetsten de Spanjaarden 5 dooden en 7 gekwetsten. BUL G A R IJ E. De minister-president Sto'ilofT heeft beloofd de noodige bevelen te zullen gevsn, dat zijn voorganger Stambouloff niet belemmerd wordt in zijn plan, om wegens redenen van gezond heid naar het buitenland te vertrekken. De politie weigert echter vooralsnog hem een reispas te verschaffen, terwijl de parlementaire commissie van onderzoek, verstoord omdat Stambouloff weigert voor haar te verschijnen, zich tegen zijn vei trek verzet, ofschoon zg daartoe niet bevoegd is. P E R 'L I E. Naar de Times uit Teheran verneemt, zijn te Koetsjan ernstige onlusten uitgebroken, veroorzaakt door pogingen om belastingen te innen die nog niet verschuldigd waren. De ondersatraap en zes volgelingen van den gouverneur werden vermoord en verminkt; de gouverneur zelf ontkwam. Andere onlusten zijn er geweest te Mesjhed. Daar moest een oproerig regiment soldaten ontbonden worden. Thans is de orde hersteld. A M E R I K A. Het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten heeft zijne uitspraak, dat de inkomsten belasting ongrondwettig is, gegrond op de overweging, dat een belasting op persoonlijk eigendom, evenzeer als een belasting op pacht of op de inkomsten van onroerende goederen, eene directe belasting is. Het arrest werd genomen met vijf tegen vier stemmen. De rechter Shiras, een republikein, gaf den doorslag met zijne stem tegen de grondwettigheid, nadat hij den eersten keer er vóór gestemd had. De schatkist zal nu ongeveer 73,000 doller, die reeds aan inkom stenbelasting was betaald, moeten teruggeven, en de regeering zal naar andere belasting middelen moeten omzien. De secretaris van de kolonie Nevv-Found-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1