Binnenlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. land is er niet in geslaagd, in Canada eene leening te sluiten van 2,000,000 dollar, om de vlottende schuld van New-Foundland te delgen liij is nu naar New-York vertrokken. Uit Buenos-Avres wordt aan de Indepen dence Beige gemeld, dat het verdrag tussehen Chili en Bolivia inderdaad geteekend is. JAPAN. Rusland, Duitschland en Frankrijk hebben de regeering verzocht, het bedrag der schade vergoeding, die het verlangt voor het opgeven van het schiereiland Liaotong te willen noe men, opdat de onderhandelingen over het ont ruimen van het schiereiland door de Japan- sche troepen kunnen bespoedigd worden. De Chinee'-che gouverneur en alle militaire en burgerlijke ambtenaren van Formosa zijn door de regeering te Peking teruggeroepen. De vice-minister van buitenlaudsche zaken is benoemd tot gezant te Peking. De heer Bokuesio is aangewezen voor den post van eersten minister in Korea. 4 F B I K A. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft geweigerd de uitnoodiging van Natal, tot bijwoning eener conferentie over de koelie kwestie, aan te nemen. SCHIEDAM, 24 Mel 18U5. De tweede algemeene vergadering van het nationaal congres omtreot het vakonderwijs voor werklieden zal gehouden worden op Dinsdag A Juni 1895. Op vraag 3«Zijn burgeravondscholen de mees' gewensehte instellingen voor de voor bereidende opleiding van den ambachtsman? Zoo ja, weik programma voldoet daarvoor het best stelt de congrescommissie de -dgende conclusie voor «De burgeravondscholen dienen te worden gereorganiseerd, zoodat zij aan de behoefte voldoen van de, in art. 43 der Wet op't mid delbaar onderwijs genoemde, aanstaande werklieden." Bedoeld artikel spreekt van «aanstaande ambachtslieden en landbouweis". Zoti hel congres het tweede gedeelte der "vraag niet beantwoorden? Dit ware jammer in 't algemeen en in 't bijzonder voor onze gemeente, waar de reorganisatie der burger avondschool aan de orde is. In het praeadvies is toch een normaal programma aangegeven. Ons dunkt dat het congres moeilijk kan nalaten zich daarover uit te spreken. Gisternamiddag omstreeks 5 uur is de 7- jarige Jan van Krtiiningen in de Noordvest .gevallen en daaruit gered door J.van Schijndel, die zich daaitoe gekleed te water begaf. De Koninginnen zijn hedenmorgen te half- ■elf uit Maastricht naar Aken vertrokken en i aldaar afgestapt in het hotel Nuliens. j Aan het station werden de Vorstinnen, j ofschoon incognito reizende, door de Hol- j landsche kolonie en door de studenten een j warme ovatie gebracht. De minister van oorlog heeft den hoofd intendant van het leger opgedragen, oni na te gaan of er, en zoo ja, welke verbeteringen in de voeding van den soldaat moeten worden j gebracht. Dit is een verstandige maatregel van den minister. Op het stuk van «voeding" is nog veel te verbeteren, al moest dankbaar erkend, dal er, bij -roeger, veel ten goede veranderd is. Nu de intendance, dank zij de reorganisatie van dit dienstvak, van de ver moeiende en tijdroovende controle deradmï- i nistratie van do korpsen is ontheven, kan zij zich geheel occupeeren met de verpleging, weshalve mag woiden verwacht dat binnen een niet te lang tijdsverloop o. a. de kwestie van de voeding onzer soldaten op bevredi- j gende wyze zal zijn opgelost. Be Koninginnen in liet zuiden. Te kwart voor tienen reed de Koningin- Regentes Woensdagmorgen uit naar het bur- gerhospitaa! «Gesticht Calvariënberg", waar zij ontvangen werd door het burgerlijk arm bestuur, dat het gesticht beheert. Dr. L. Th. vai Kleef leidde H. M. rond door het gebouw. De Regentes onthulde er een gedenkteeken, met hei volgende opschuift: «Deze steen is ter herinnering geplaatst aan het bezoek van II. M. de Koningin-Regentes der Nederlanden, aan het gesticht Calvariënberg op 22 Mei 4895". Hierop volgen de namen van bestuur ders. Nadat de Regentes Koningin Wilhelmina in het gouvernemeritshotel had afgehaald, brachten de beide Koninginnen een bezoek aan de Luthersche kerk, waar zij door ds. Bührin- ger en den kerkeraad welkom weiden ge- heeten. Daarna was de Onze Lieve Vrouwekei k, de oudste Maastiichtsche kerk, aan de beurt. Pastoor Haffmans heette de Vorstinnen er welkom. Vervolgens werden bezoeken gebracht aan de kerk van St. Servaas, waar HH. MM. verwelkomd werden door den pastoor-deken, den heer Severijn. Hier werd o.a. in de ver weerde kripten afgedaald. De Koningin wilde ook den toren beklim men, maar halverwege de 240 smalle treden groote trap moest zij terugkeerende trap was verder onbegaanbaar. Ook de schatkamer werd betreden en hier ontving Koningin Wilhel mina een fraai gebonden album, 48 afbeel dingen bevattende van het in- en uitwendige der kerk. Na in het gouvernementsgebouw gedejeu neerd te hebben, bezochten de Koninginnen te 3 uur het te 4 uur aangevangen concours hippique, aangeboden door den «Cerele Equestre" van Maastricht. Bij de komst der hooge gasten speelde de muziek het «Wilhelmus" en stelde de mare chaussee zich en haie. De vreemde officieren waren in een rechte linie opgesteld, eerbiedig salueerende. Een siddering van geestdrift ging door de menigte, een vlaag van gewuif, aile militairen maakten het militaire saluut. Bij het betreden der tribune boden de jonge- heeren Regout HII. MM. bouquetten aan. Het programma, dat gevorderd was tot nummer 3, nationale military, werd vervol gens ouder gunstiger weersgesteldheid dan het begin afgewerkt, aan welks uitvoering vele Duitsche officieren uit Dusseldorf, alsmede ulanen en huzaren deelnamen. Na afloop van bet concours hippique, dat te halfacht eindigde, vereenigden de deel nemers en het bestuur van den «Cerele Equestre" met tal van genoodigden zich aan een feestbanket in de redoute-zaal, waar het recht feestelijk toeging en vele toosten werden uitgebracht. Ten stadhuize werd I1H. MM. gistermiddag door den Maastrielitschen gemeenteraad een diner aangeboden, waar 64 gasten aanzaten, vele burgerlijke autoriteiten, de commandan- 1 ten van maiechaussee en schutterij, de deken der St.-Servaaskerk, ds. Böhringer, de opper rabbijn enz. De burgemeester hield de volgende rede: «Mijn eerste woord in dit heuglijk uur zij een woord van dank aan Uwe Majesteit voor de hooge eer mij Uwillend toegestaan, 1 om een heildronk aan onze doorluchtige gas ten te mogen wijden. Het zij de uitdrukking van het gejubel der trouwe burgerij, over- gelukkigNeerlands jeugdige lieftallige Koning in en hare koninklijke moeder binnen de muren van het oude tricht te mogen ver welkomen. Het is de liefde voor ons vorsten huis, de warme dank voor de eer aan de stad door het koninklijk bezoek geschonken, die er in doorklinkt, eene plechtige verzekering van trouwe tevens aan onze dieibare Vors tinnen in deze onveigetelijke stonde. Uwe Majesteiten hebben die gevoelens van dank, liefde en verkleefdheid gelezen alommein de opschriften der eerebogen, in den wap perenden vlaggetooi, in de slingerende festoe nen onzer versierde straten. In letters van licht heeft de stad hare hulde geschreven, aan geheel Nederland toeroepend zie, hoe Limburg, hoe Maastricht zijne Koningin huldigt, Hare koninklijke moeder begroet. Majesteit, in uwe aderen vloeit het bloed van meer dan een Limburgseh dynastenhuis, wiens stamboom, gelijk met die der prinsen van Oranje, opklimt tot Karei den Groote. Zoo zijn ze dubbel, de innige banden die Uwe Majesteit met Limburg verbinden, als Neer- lands Koningin en als de doorluchtige telg dier Limburgsche dynasten. Zoo heb ik de eer in naam uwer goede stad Maastricht dezen heildronk te wijden aan Hare Majesteiten de Koningin en Koningin-Regentes. Lang leve de Koningin Lang leve de Koningin-Regentes 1" Daarop antwoordde de Koningin-Regentes «Mijne Heeren 1 «Ik zeg u oprecht dank voor de hulde ons gebracht bij monde van het hoofd dezer ge meente en voor het schitterend feestmaal te onzer eere aangericht. Ik acht mij gelukkig met de Koningin eenige dagen in uw midden te kunnen doorbrengen. Het is u bekend dat het voornemen daartoe bij ons reeds lang bestond, doch dat wij, door omstandigheden verhinderd, eerst thans gevolg konden geven aan onzen wensch, Limburg en Maastricht te bezoeken. Op eene schitterende ontvangst binnen uwe muren waren wij voorbereid, de vele moeiten die Maastrichts bevolking zich gaf om ons feestelijk te begroeten, konden geen geheim blijven. Maar ik geef u de ver zekering, Mijnheer de Burgemeester, dat de Koningin en ik zeer getroffen zijn door de liefde en geestdrift, waarmede de bevolking uwer stad ons te gemoet trad. Wat wij ons ook mochten voorstellen, men heeft ons meer gegeven, dan wij konden verwachten, en waar niemand achterbleef, heeft ook ieder aanspraak op onzen oprechten dank. Van harte breng ik dien dank aan u allen, mijne heeren, hier met ons vereenigd, maar zeker niet minder aan de velen daar buiten, die uwe stad tooiden te onzer eere en die ons zoovele bewijzen gaven van eerbied, van liefde en trouw. Ik beschouw het als een voorrecht mede uit naam van de Koningin te kunuen verzoeken met ons een dronk te wijden aan de toekomst en den bloei van Maastricht en aan het geluk ran hare bewoners, die wij zoo van gansclier harte het goede toewenschen." 's Avonds te 9 uur vereenigden vele dames en heeren zich in het gouvernementsgebouw tot een raoüt, waar omstreeks halftien de Koningin-Regentes verscheen. Geruimen tijd onderhield H. M. zich met de overige gasten, waarna zij zich te halfelf terugtrok. Bij het bezoek der Koninginnen aan Lim burg komt Roermond niet in aanmerking; zelfs was bevel ontvangen dat bij het pas- seeren van den koninklijken trein niemand zich op het perron mag bevinden dan alleen de stationschef. De inwoners van Roermond zien in de wijze waarop hun gemeente van officieele zijde ge ïgnoreerd wordt, een straf, Roermond opgelegd wegens de houding van den gemeenteraad in de bekende archiefkwestie, üe Nieuwe Koerier geeft volgendet wijze uiting aan die teleur stelling «De oude hoofdstad van 't Geldersch Over- kwartier schijnt naast of tussehen Venlo en Maastricht niet mede te tellen onder de voor naamste steden van Limburg. Wat heeft ook de plaats te bcteekenen, waar de assche rust van Gerard III van Nassau, graaf van Gelder en Zutfen 1 «Het valt moeilijk, zijn kalmte te behou den by het herdenken van alles wat heeft plaats gehad en op 't oogenblik plaats heeft. «Wat meer is, het zou niet pleiten voor ons vaderlandsch hart, als we ons onver schillig toonden of ongevoelig waren. «Niet minder warm en welgemeend dan in welke plaats ook van Limburg of Nederland stijgt ons de wensch en bede uit de zielGod behoede onze geëerbiedigde Vorstinnen Lang leve koningin Wilhelmina «Een bezoek van twee, drie uur zou ons voldoende zijn geweest, al ware het alleen om uiting te geven aan onzen vaderlandschen geest, al ware het alleen om aan IIH. MM, Roermond te laten kennen in zijn ware onge veinsde, echt Limburgsche koningsgezindheid. «De teleurstelling doet pijn, omdat ze ge lijkstaat met grievende achterstelling". Toch zou de Roermondsche gemeenteraad te Maastricht bij de Koningin-Regentes op audiëntie gaan. Dinsdag werden uit de staatsloterij getrok ken no. 1 en no. 21.000, het laagste en het hoogste nummer, op beide viel een niet Dinsdag is te Scheveningen een begin gemaakt van gemeentewege met het bijstor ten van zand voor de herstelling van den strandweg op zijn oorspronkelijke breedte. Het zand wordt aan de toppen der duinen bij den vuurtoren afgegraven en met een stoommachine langs het strand vervoerd. En deze werkzaamheden en die van Delf land bezorgen een ongewone drukte, die vele toeschouwers lokt. Het 40-jarig bestaan der «Kweekschool voor Zeevaart" te Leiden werd Woensdag j.l. op hoogst eenvoudige wijze herdacht. Te 3 uur werd eene feestvergadering ge houden, bijgewoond door de leden der veree- niging en de afgevaardigden der subcommis- siën. Daar hield de voorzitter, dr. C. J. van Ketwich, de feestrede, welke met belangstel ling werd aangehoord en toegejuicht. Zij be vatte een kort overzicht van de geschiedenis der kweekschool. Dat de jongens een feestdag hadden en ook de onderofficieren in de gelegenheid wer den gesteld om feest te vieren, behoeft niet gezegd te worden. Bovendien zullen de jongens heden een feesltocht maken naar Katwijk a/Zee, waartoe een belangstellende een gift heeft geschonken. Woensdag was er diner van ongeveer 28 couverts in 't «Hotel Levedag", waarbij o.a, aanzaten de minister van marine, diens adju dant, de secretaris-generaal v. h. departement van marine, de schout-bij-nacht directeuren commandant der marine te Amsterdam, de kapt. t/zee, chef der marine, en voorts afge vaardigden der subeommissiën en zee-officie ren, aan de instelling verbonden. Geel, die van Rotterdam naar Haarlem werd overgebracht als verdacht den moord te hebben gepleegd op de twee oude vrouwen aan den Raamsingel aldaar, is weer in vrijheid gesteld. Zooals men weet, was een onder schepte brief de aanleiding zijner arrestatie. Te Enschede verneemt men, dat voor het bezoek van de Koninginnen aldaar de 4e September is bepaald. 's-Grnvenliage. De referendaris van het kabinet der Koningin, jhr. P. J.Vegeünvan Claerbergen, en Harer Majesteits lijfarts, dr, G. P. van Tienhoven, vertrokken hedenoch tend naar Aken, waar Hare Majesteiten heden aankomen. Dr. P. J. Barnouw deelde op de Dinsdag te Amsterdam gehouden vergadering van «Het Witte Kruis" een en ander mede omtrent de proef, welke door doze vereeniging is genomen mot het verstrekken van serum. Deze proef heeft tot resultaten geleid, die zeer aanmoedigend mogen lieeten. Aan 21 geneeshearen werd het middel ver strekt en op aanvrage deden 16 hunner verslag van de verkregen resultaten. Hieruit bleek, dat in 36 behandelde gevallen 3 der lijders gestor ven waren en de overige genezen. De kleine omvang der proefnemingen laat echter nog niet toe nu reeds een beslist gunstig oordeel uit te spreken.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2