A". 1895. Zaterdag 25 Mei. N°. 879Ï Tweede Blad. KENNISGEVING. Negenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsclie Berichten. SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. GOURAIII. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk i&onderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BDRjeAVi BOTERITKAAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam Doen te weten Dat de raad der gemeente, in zijne openbare vergadering van den 5den Februari j.l., besloten heeft Art. 26 der verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen dd. 26 April 1892, goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 14 Juli 1892, no. 33 te wijzigen als volgt: De:e verordening wordt herzien vóór 1 Mei 1897. Vastgesteld ter openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam, den 5den Febru ari 1895. De burgemeester, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Behoort bij koninklijk besluit van 1 Mei 1895, no. 8. Mij beltend, De Minister van Btnncnlandsche Zaken, (get.) VAN HOUTEN. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De Secretaris-Generaal van Binnenl. Zaken, (get.) DIJCKMEESTER. Voor eensluidend afschrift, De Griffier der Prov. Staten van Zuid-Holland, F. TAVENRAAT. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten Mei 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. SCHIEDAM, 24 Mei 1895. De Koningin-Regentes heeft aan den bur gemeester van NVonseradeel eene som van f200 doen toekomen, van de Koningin en haar zelve, tot ondersteuning van de visschers ia die gemeente, die b\j den storm van '24 Maart j.l. zoo groote schade aan hunne net ten en ander vischtuig hebben geleden. Uit Eemnes wordt aan het Z7. D. gemeld H. M. de Koningin-Regentes heeftsteeds een open blik voor het welzyn harer onderdanen en stelt het hoogste belang in hun wedervaren, ouwelijks had zjj uit de dagbladen de ramp vernomen, die deze gemeente trof, of zij ver zocht den burgemeester een uitvoerig rapport over de nadeelen welke daaruit voor den land bouwersstand in dezen omtrek konden voort spruiten. Die nadeelen zijn nog niet op te geven, en voor de bewoners dezer gemeente zeker onmiddellijk niet zoo groot als voor de nabuurschap. Hier heeft men gelegenheid, het vee op de driesten te laten weiden en kan men het zakken van het water afwachten. Voor de bewoners van Gooiland is de toestand geheel anders, daar die zich steeds van gras voorzien uit den polder, en hun dit ten eenen- male onmogelijk is gemaakt. Zij moeten eene andere gelegenheid zoeken, maar waar zullen zij die vinden l Veel zal er van afhangen, of het land spoedig boven komt en het gras van de zeeslib niet te veel heeft geleden. Over bet algemeen is het gevoelen, dat er niet veel klei met het zeewater is medegekomen. Is dit zoo, en het land eenmaal droog, dan kan nat weder er veel toe bijdragen om de schade te vermin deren. Dan spoelt het slik van het gras af en heeft men hoop op een redelijken hooioogst, al komt die ook wat later aan dan anders. De Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen besloot in hare jongste vergadering 1. nadere pogingen te doen om liet tot stand komen der telephoon-gemeenschap tusschen Engeland en Nederland te verzekeren; 2. betrekkingen aan te knoopen met de zusler-instellingen in de koloniën 3. bij de Britsche post-administratie stappen te doen ter verkrijging van telegraphische postwissels in het verkeer tusschen Neder land en Engeland, en 4 de aandacht der betrokken maatschap pijen te vestigen op den slechten toestand, waarin vleesch, wild enz, uit Nederland op de Londensche markt wordt afgeleverd. In de Rotterdamsche diergaarde is Woens dagnacht met goed succes een gewichtig werk verricht. Een 22-tal roofdieren, als leeuwen, tijgers, panters, jaguars, enz. enz., zijn uit de oude naar de nieuwe roofdierengalerij over gebracht. Dit zeer sierlijke gebouw, dat, naar alle eischen der wetenschap ingericht, over een breedte van 50 M, 12 buiten-en 16 binnen hokken bevat, strekt tot sieraad van de dier gaarde. Voorts had ook een belangrijke aankoop van roofdieren plaats, n.ll drie bijeen levende tijgers, waarvan de twee wijfjes uit Bengalen en het mannetje uit Siberië. De laatste is een even zeldzaam als merkwaardig exem plaar, waarvan de III. Ztg. eene belangrijke beschrijving met een fraaie teekening gaf. Het is het eerste volwassen exemplaar, dat uit Siberië naar Europa werd overgebracht. Op den eersten aanblik ziet men dadelijk dat het een geheel ander ras is dan de tijgers uit de warme streken, de huid is veel laug- hariger, waardoor liet dier een kolossalen omvang vertoont. Zeldzaam is voorts de mak heid van het dier en niettegenstaande zijn geheel andere landaard, kan hij het zeer goed met zijn Bengaalsche vrouwen vinden. Nog werd een zeer fraai paar panters aangekocht, zijnde een zwarte en een gevlekte. De nieuwe roofdierengalerij zal thans bevat ten 5 koningstijgers, als I uit Siberië, 2 uit Bengalen, 1 uit Sumatra en '1 uit China4 leeuwen (2 paren) waarvan 2 uit Afrika en 2 uit Indië2 jachttijgers uit Perzië, 1 paar oude en 1 paar jonge Poemas2 Afrikaan- sehe luipaarden, 4 Javaansche panters en 1 jaguar. Wat de hokken betreft valt nog te vermel den, dat daarin, behalve tafels, ook boom stammen en verhevenheden zijn aangebracht, welke inzonderheid van practisch nut zijn te achten bij het bij elkander brengen van elkander vreemde dieren. Uit Brussel wordt aan do N. B. Ct. ge meld dat, blijkens daar ontvangen bericht, generaal Vetter niet na het vertrek uit Mon- treux onmiddellijk naar Nederland zal ver trekken, maar van 28 dezer af tol den len Juni te Brussel zal verblijven, waar vertrek ken voor hem zijn besteld in 't Hotel de Suède". Gisteren had onder begunstiging van mooi weer de aangekondigde match tusschen een Nederlandsch en een Universiteiten-elftal plaats. Nadat de spelers, met open rijtuigen van den trein gehaald, de voornaamste straten doorgereden waren, begon men circa half- twaalf te spelen. Op dat oogenblik bleek het dat aan beide zijden drie spelers te weinig waren, waarvoor leden van Hermes" invie len. Nederland, dat batten had verkozen, be haalde 90 punten, waarvan de heeren Schro der en J. F. van Buysen in goeden stijl respec tievelijk 54 en 11 punten behaalden. Hierna ging men in de Officieren-Vereeniging lunchen. De Universiteiten, die daarna tegen het bow len van Posthuma en v. d. Berg naar de wickets togen, waren niet daartegen bestand alleen de heer v. Manen kon 36 punten maken. Het totaal was 50. Nederland won dus op de 1ste innings met 40 punten, daar voor de 2de innings geen tijd meer was. De zil veren medaille, uitgeloofd door het bestuur van Ilermes" voor de topscorer werd uit gereikt aan den heer Schroder uit Amsterdam. Het veld, dat de algemeene tevredenheid weg droeg, had vooral door de tent, welwillend daartoe afgestaan, een vroolijk aanzien. Zondag 2 Juni (le Pinksterdag) zal een match gespeeld worden tusschen Hermes" alhier en Volharding" van Amsterdam. De heer R, von Perger, directeur der toonkunst- afdeeling te Rotterdam, is naar de Rotter damsche bladen melden benoemd tot directeur der «Wiener Gesellschafts-Concerte" (zesoiato- rium-matinées), en heeft deze benoeming aan genomen, zoodat hij Rotterdam binnenkort zal verlaten. Volgens raededeeling bij de ïegeeiing ont vangen v.in den Fiansciien gezuut, zal van 1 Juni tot 15 September e.k. to Panjs eene internationale tentoonstelling op liet gebied van hygiene plaats hebben, waai van het programma in de St.-Cl. van 22 dezer is opgenomen. De koninklijke Vlaamsche academie voor taai en letterkunde heeft in beiaadslaging genomen het voorstel om het Belgisch staatsbestuur te verzoeken in alle officieele stukken het woord Vlaamsch door Nederlandsch te vervangen, waar het de taal betreft. De 46e algemeene vergadering der «Neder landsche Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst' zal gehouden worden te Gioningen op Maandag 8 en Dinsdag 9 Juli e.k. Alsdan zullen de volgende onderwerpen ter tafel komen Verslag van den staat en de weikzaamheden der maatschappij en hare afdeelingen door den secretaris; velschillende verslagen van com missies, waarbij o. a. van de commissie voor geneeskundige politie en openbare gozondheids- regeling omtrent de wenschelijkheid van veikor- ting van den arbeidsduur, van de commissie tot het onderzoek naar de oorzaken van blindheid en doofstomheid in Nederland van de com missie belast met het onderzoek naar de mogelijk heid eener verzekering tegen invaliditeit van de commissie belast met het onderzoek aangaande de mogelijkheid en wenschelijkheid van staatsapotheken van de commissie belast met het onderzoek betreffende het steilschrift, en van de commissie, beiast met het onderzoek in zake de keuring van vee en vleesch. Voorts zullen climsche demonstratien en weten schappelijke vooidiachten worden gehouden, Dinsdag 9 Juli zullen verschillende voorstellen van de afdeelingen in behandeling komen. Op het museum van kunstnijverheid te Haarlem zal weldra eene tentoonstelling worden gehouden op het gebied van textiele kunst oude en moderne wet ken die door schoonheid van toeke- ningen en kleur alsook van bewerking uit munten. De tentoonstelling zal omvatten kantwei ken, borduursels en andere werken tot het kunstnaald- weik behoorende, weefsels van velschillende grondstoffen enz. enz., terwijl bij genoegzame deelneming het plan bestaat een speciale afdee- fing voor Indische en Oostersche vvoiken te vormen. De directie van genoemd museum doet althans reeds een beroep op de welwillendheid der dames en allen die in het bezit zijn van oude kantwerken, borduurwerken of weefsels om deze voor de tentoonstelling af te staan. Uit Manilla wordt gemeld, dat de Spaansche stoomboot Gravina in den ochtend van 22 dezer op de kust van Zambales schipbreuk heeft ge leden. Er zijn 187 personen, onder welke 4 officieren en 2 Dominikaner monniken, omge komen. 3 personen zijn gered.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5