H£: 1ST Ell NG I. VAS llffi LAAS S.A.1 A0. 1895 Zondag 26 en Maandag 27 Mei, N°. 8796. Eerste Blad voor de Provinciale Staten egenenveertigste Jaargaag. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, 11 Biiiiienlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. We doen een beroep op het plichts gevoel der kiezers, als we hen uit- noodigen op Dinsdag 28 dezer zoo getrouw mogelijk ter stembus te gaan, om de verkiezing te helpen bevorderen van de heeren M. VAN DER LAAN te Overschie S. A. MAAS te Schiedam. Wjj steunen de verkiezing van eerstgenoemden heer op dezelfde gronden als voor veertien dagen. Thans wijzen we nog op het feit, dat de heer VAN DER LAAN, wordt hij gekozen, de eenige vertegenwoor diger zal zijn van de buitengemeen ten van ons kiesdistrict, en dat de kiezers uit die buitengemeenten daar om wel eenigszins recht hebben om aan die van de hoofdplaats Schiedam warme medewerking te vragen bij den aanstaanden verkiezingsstrijd. Immers zij hebben toch ook hun bijzondere belangen, voor wier be hartiging zij het oog sloegen op hem, die door zijn betrekkingen en zijn kennis de rechte man is. De heer MAAS behoeven we niet opnieuw aan te bevelen. Zijn optre den hier ter stede, zijn bekend talent getuigt genoeg voor hem. Alles komt thans op samenwerking aan. Binnen- en buitengemeenten moeten de ban den ineenslaan om twee afgevaar digden ter Staten te kunnen zenden, die er op krachtige wijze de belangen van ons district zullen verdedigen als we elkander in dezen strijd weder zijds bijstaan, is de verkiezing ver zekerd van de heeren: huh ii abonnementsprijs, per kwartaal franco per pnsc, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. KVK GAG SOTEK8TK&AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mit inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat alt drie bladen. IN IIET EN ScniEDAM, 25 Mei 1895. De kleine Japanner heelt volgens de laatste berichten weder teekenen gegeven, dat men met hem te rekenen heeft en dat zelfs Rus land er staat op kan maken, hem op zijn weg te ontmoeten, als het hem te na komt. 't Scheen eerst of Japan aan de Russische eischen zou toegeven; doch waarschijnlijk na alles wèl overwogen te hebben, heeft het aan de Russische regeering doen weten, dat het Korea niet zal ontruimen, en in hetvetoverde Port-Arthur en Wei-hai-Wei zal blijven, tot de bedongen oorlogsschatting door de Chi- neezen betaald is. Een uitstekende les voor de Russen, die in al hun brutaalheid optre dend, aan de wereld willen laten zien, hoe zij de Japanners de kastanjes voor zich uit het vuur hadden laten halen. Vooral de Duitsche bladen hekelen scherp het optreden van Rusland, en spreken den wensch uit, dat de overige mogendheden de Russische regee ring alleen zullen laten staan in haar plannen omtrent China. Er wordt bjgevoegd, dat Japan gerust een krachtige nouding tegen Rusland kan aannemen, omdat, zoolang de geprojecteerde Sibei ische spoorweg niet is aangelegd, een groote ontwikkeling van mili taire krachten in de oostelijke streken niet wel mogelijk is, en Rusland wel eens van den Japanner, die zich thans terdege voelt, een gevoelige les zou kunnen krijgen. EN Op een dezer dagen gehouden maaltijd van den Lord-Mayor van Londen voerde de minis ter Harcoui't liet woord, en sprak over den financieelen toestand van het Vereenigde Koninkrijk. Hij haulde daarbij een redevoering aan van een Eransch collega, van Rouvier, waarin hij zeide behartigenswaardige woorden te hebben gevonden. Onder anderen dezesGeen be grooting ter wereld kan tegelijkertijd ver dragen een militaire, maritieme, koloniale en philanthropische staatkunde, en daarom zijn de financiën in sommige stalen een zwak punt. Die slaten zelf werden wel niet genoemd, doch een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg. Van het Vereenigd Koninkrijk werd de financieele toestand zoo gunstig ge noemd als ooit te voren nooit was er in de openbare kas zooveel voorraad als thans. Dat is voor menigen minister van financiën om te watertanden, zelfs voor hem, die dit ambt be kleedt in de Fransche republiek, welke immers steeds zoo rijk aan hulpbronnen wordt ge noemd. De Fransche Kamer van afgevaardig den heeft haar zittingen weder hervat, om naar hel schijnt opnieuw dezelfde treurige figuur te maken als gedurende de afgeloopen zitting. De socialisten hebben tenminste liet plan door interpellation van allerlei aard liet afdoen van gewichtige zaken te verhinderen. Boven dien zijn ze in de Kamer gekomen, met hef- tigen toorn bezield tegen den minister van financiën Ribot, die in een door hem tc Bordeaux gehouden rede de opmerking maakte, dat de socialisten wel sterk zijn ia luidruchtige betoogiagen, doch zeer zwak, als het er op aankomt nuttig werk te doen. Dit heeft kwaad bloed gezet bij de heeren, en ze zuilen zeker hun best doeu het den minis ter zoo lastig mogelijk te maken. En daartoe bestaat wel aanleiding; niet omdat de per soon van den minister zwak zou staan, maar omdat de toestand der financiën in Frankrijk niet zonder redenen tot bezorgdheid i«, en daar het voornaamste werk van de Fransche Ka mer van afgevaardigden tegenwoordig schijnt te z'yn iiet vaststellen der stantsbegrooting, zullen er redenen zijn tot aanval en opmer king, in giooten getale. De Fransche minister - van financiën zal niet op een hoog gestensden toon kuunen spreken, als sir William Harcourt aan het gastmaal van den Lord-Mayor. Als de begrooting voor 1896 aan de oide komt, zal moeten geconstateerd worden, dat de •Franschen tot betaling van de iente der l?„aatssMiuld de achtbare som van 1495 ir.il- lioen francs of 740 millioen gulden hebben op te breugenverder dat 368 millioen francs noodig zijn om de ambtenaren te betalen, die met liet innen der belastingen belast zijn, dat leger en vloot luim 9Ü0 millioen francs vragen, en dat men dus een cijfer van on geveer 2800 millioen francs bereikt voor drie posten der begrooting. Een cijfer, om er met eeibied tegen op te zien! Voegt men hierbij hetgeen voor onderwijs, openbare werken, voor liet groot aantal ambtenaren, de kwaal der republieken, wordt gevo'derd, dan rijst ten slotte de vraag, vanwaar deze enorme sommen op den duur moeten komen, en de tweede vraagvvelke belastingen er nog wel zullen moeten uitgedacht worden, om inkomsten en uitgaven te doen sluiten. Van Madagascar, waar de Fransche expe ditietroepen thans in voldoend aantal aan wezig zijn, om den strijd tegen de Hovas te beginnen, zal de Fransche regeering aanvan kelijk gunstige tijdingen hebben mede te deelen. Een eerste treffen is in liet -oordeel der Franschen uitgevallen. Maar 'tis een eerste schermutseling; al voortrukkendezul len de Franschen minder begaanbare terrei nen vinden en verschillende versteikiugen, door de llovas aangelegd, moeten nemen; ze zullen hierbij op krachtigen tegenstand te rekenen hebben. Onze Belgische naburen kunnen hun ge dachten wijden aan een ministerieele crisis, en wel naar aanleiding van het wetsontwerp tot naasting van den Kongostaat. Na al de daarover tusschcu regeering en vertegenwoordiging gevoerde onderhan delingen, kwam de vraag ter sprake, of het maar niet goed zou zijn, de over neming van dien staat voorloopig aan te houden, en dien financieel te steunen, ten einde hem gelegenheid te geven zijn financieele verplichtingen na te komen, hetgeen voor 4 Juli a.s. dient te geschieden In den mi nisterraad is men het hierover niet eens kunnen worden; een meerderheid was wel voor dit voorstel, doch de minister van bui- lenlandsche zaken, graaf Dc Mérode was oordeel, dat in de stand der zaken op dit oogenblik teiugtreden of afwachten onmoge lijk was. Daar zijn gevoelen geen ingang vond, heeft hij derhalve besloten heen te gaan. De toestand is moeilijk genoegde Kongo staat behoeft oogenblikkelijk tien millioen francs; men kent de oppositie in België legen de overneming van den staat, waai aan koning Leopold II een groot deel van zijn fortuin ten koste legde; men kent ook de wijze van debatteeren onzer zuidelijke nabuien, die wel eens zeer oppervlakkig pleegt te zijn. En nu de regeering teiug schijnt te dringen voor de behandeling van een ontwerp, dat ze eerst met zooveel ernst heeft verdedigd, rijst ze zeker niet in de schatting van de bevolking, en zijn de kansen van aanneming van het ontwei p, mocht het later in behandeling ko men, belangrijk verminderd. Voor koning Leopold, die aan zijn land zoo gaarne de voordeelen van wel geoiganiseerde koloniën had gegund is de luop der zaken zeker zeer teleurstellend. SCHIEDAM, 25 Mil 1895. De Koemarkt heeft weder een beter aan zien gekregen door het nieuwe café van den heer P. J. Slavenburg, genaamd nHet Oude Posthuis". Het vroegere posthuis, vergroot door den aanbouw van een er naast staande woning, heeft een geheele verandering ondergaan en is daarmede in overeenstemming meer naar de eischen des tijds ingericht, om het den bezoekers aangenaam te maken. Behalve een biljart-Toulet vindt men er ook een automatisch speelwerk. Wij ontvingen een Engelsch en een Duitsch exemplaar van den »Reisgids" der stoom vaart-maatschappij jZeeland" voor den zomer dienst 1895. Exemplaren daarvan zijn reeds bij de directie dier maatschappij gratis ver krijgbaar. Op last van Hare Majesteit de Koningin- Regentes, brengt de directeur van het kabi net der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende Hoogstderzelver verblijf in het buitenland, alle aan het adres van Hare Majes teit gerichte brieven moeten bezorgd worden aan het kabinet der Koningin te 's-Gravenhage, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen, {Slat.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1