A0. 1895. Vrijdag 31 Mei. N°. 8799 Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. egenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bu i tenia ml sche Berichten. UITGVEli- j7 ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door ket geheele Rijk Wonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. SSBKKAÜï BO'ïKS&ÜTPatAAT SO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van twee leden voor de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, den 28n Mei 1895 zijir ingeleverd. Op heden den negenentwmtigsten Mei 1800 vijf en negentig, in de gemeente Schiedam, hoofdplaats van net hoofükiesdistnct, is door het bureau van stemopne ming in de eerste afdeehng (hoofdbureau) in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal plaats go- nomen, des morgens ten negen ure. .1 Het bureau is samengesteld uit denbeer HENDRIK JACOB VERSTEEG, Burgemeester, Voorzitter, er. de heen» JACOBUS HOEK. en /EG1DIUS ELZEVIER B011, leden van den Gemeenteraad, stemopneiners. De voorzitter plaatst opude tafel de stembussen, bij hem den achtentwintigsten Mei 1800 vijf en üégentig overgebracht uit de gemeenten Overschie, Ketltel en Spaland en Schiedam. De zegels der bussen worden onderzocht en be vonden ongeschonden te zijn De bussen worden achtei volgons geopend en be vonden vijftienhonderd en vier stembnefjes te be vatten. Dit getal met de lijsten der kiezets, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Kadat de briefjes zijn ondereongdmengd, worden zij door den voorzitter eon voor eer. geopend en overluid voorgelezen. Het bureau beeft van onwaarde verklaard negen tien briefjes, als: tien duyuet waren ingevuld, zeven die een ander persoon aanwezen dan degenen over wie de herstemming is geschied, en twee die het in art. 37 der kieswet bedoelde zegel misten. Het getal der geldig uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest: veertienhonderd vijf en tachtig. Van dit getal zijn uitgebiacht op de heeren J. J. G. Nolet 094 stommen. L. lloogepdatn 701 S. A. Maas 783 M. van der Laan 752 Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de heeren S, A. Maas en M. van der Laan En zijn derhalve verkozen tot leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, de heeren S. A. MAAS te Schiedam en M. VAN DER LAAN te Overschie. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door <h in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-ver baal opgemaakt, in tegenwoordigheid van alien, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den 29n Mei 1895. VERSTEEG, Voorzitter. JACs. HOEK, 1 c, .'E. ELZEVIER DOM, SCenwPM"le' Burgemeester en wethouders van -SOHIEDAM, Gezien art. 69 der wet van den 4r. Juli 1850 taaisblad no. 37), zooals zij is gewijzigd bij het Vilde additioneele artikel der grondwet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal van de op 28 Mei j.I. plaats gehad hebbende herstemming ter vetkiezing van twee kden voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland, hoofdkiesdistrict Schiedam, ter inzage zijn r.edergelegd op de secretarie, en dat een afschrift daarvan is aangeplakt aan het raadhuis. hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten Mei 1895. Burgemeester en wetffiidcrs voornoemd, «ERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. De burgemeester van Schiedam) brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dat het koluer voor de belasting op het personeel no. 12, dezer gemeente, oter het dienstjaar 1894/95, door den heer dneeteur der diiecte belastingen te Rotteidam op den 27sten Mei 1895 executoir ver klaard, op beden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is oveigemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. DUITSCHI AID, De voorzitter van den Rijksdag, Yon Ruol- Berenberg, is tot voorzitter van het Landes- gericht te Freiburg benoemd, tengevolge waarvan hij zijn zetel in den Rijksdag verliest. Hij is evenwel herkiesbaar. Toch betwijfelt men of de Rijksdag hem tot voorzitter zal herbenoemen, want niet alleen blijkt zijne bardhoorendheid hein daartoe minder ge schikt te maken, maar ook zou door zijne herbenoeming de onder-voorzitter Spahu genoodzaakt worden ontslag te nemen aan gezien de Centrumpartij sterker in het bureau vertegenwoordigd is dan met haar ledental is oveosen te brengen. Vermoedelijk zal Von Buol zich dan ook niet opnieuw candidaat stellen voor het presidium. De Kolnische Volksztg. verzekert dat het centrum bij de verkiezing van een nieuwen voorzitter van den Rijkskag, noodig geworden doordat Von Buol zich wegens het aannemen van een bezoldigd "staatsambt aan een her kiezing als lid van den Rijksdag moet onder werpen, niet gelijk gezegd werd op Spahn, maar wederom op Von Buol zal stemmen. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft bij de derde lezing het voorstel aanga- nomen tot het verleenen van een krediet van 5 millioen mark voor het bouwen van wonin gen voor rijks-arbeiders en rijks-ambtenaren met een klein salaris. De Bondsraad heeft het wetsontwerp be treffende de ondersteuning van behoeftige weduwen en weezen van militairen beneden den rang van sergeant-majoor aangenomen. Het blad Die Correspondent des deutschen Bimatallhtenlundesverzekert datderegeering nu vastbesloten is, een internationale munt- conferentie te Berlijn bijeen te roepen. Het kan zijn dat men hier met een van die veel voorkomende snoeverige voorspellingen te doen lieeft, maar na de verklaringen dooi den rijkskanselier op den 15n Februari afge legd, is het toch ook best mogelijk dat de regeering terugkeer op den eenmaal inge slagen weg onmogelijk acht. In strijd met de loopende geruchten als zou' de bijeenroeping eener internationale munt-conferentie te Berlijn reeds beslist zijn, verzekert de Post, dat daarvan in bevoegde kringen niets bekend is. De rijkskanselier heeft wel verzekerd dat hij rnet de verbonden regeeringen in overleg zal treden op welke wijze kan worden te gemoet gekomen aan de door de wetgevende lichamen uitgesproken wenschea tot belegging eener zoodanige con- feientie, maar tot dusver is men het daar over nog niet eens geworden. De sociaal-democratische Voncarts publi ceert weer een vertrouwelijke circulaire van den Pruisisch en minister van oorlog aan de militie-commissarissen, waarin hun cp het hart wordt gedrukt, geen anarchisten en socialisten bij de garde-regimenten in te lijven. Zulke reciuten zullen door de burgerlijke autoriteiten aan de militie-commissarissen wor den aangewezen. Het Miilhauser TolJcshlait is tot een boete van 100 mark veroordeeld, omdat het melding had gemaakt van een huiszoeking, die in zijn bureau was verricht. Volgens de antediluvi- aansche perswetten, die nog in het Rijksland van kracht zijn, is het namelijk verboden, melding te maken van de persgedingen. De rechtbank zag in do vermelding der huiszoe king een bericht over een persproces, en grondde daarop de veroordeeling. De koning van Saksen ontving in het begin van deze maand een ongeteekenden brief, waarin hij bedreigd werd met een aanslag op zijn leven door middel van een lielsche ma chine. De politie slaagde er in den schrijver te ontdekken in den persoon van een jong werkman die buiten betrekking was. Het officieele Dresdner Journalwaaraan dit be richt ontleend is,, laat er op volgen sliet geval is kenschetsend voor de brutaliteit van dezen jongen man, die in plaats van te wer ken, ijverig de socialistische literatuur las en socialistische meetings bijwoonde, en ook voor de stemming onder een deel van onze jonge werklieden. Volgens gerucht zou de politie te Müncheti binnenkort zeer belangrijke onthullingen doen aangaande den dood van den krankzinnigen koning Lodewijk II van Beieren, die jaren geleden met zijn lijfarts in het Starnberger- meer verdronk. F B U I E IJ K. De minister-president Ribot heeft in den ministerraad verslag gegeven van zijn onder houd met de begrootings-comrnissie. Ribot verzocht den anderen ministers zoo spoedig mogelijk mede te deelen, welke bezuinigingen nog bij zijn departement kan invoeren. De Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van 'heb wetsontwerp tot wij ziging der alcohol-belasting. De conclusies van liet verslag, waarin de commissie in zake de vervolging tegen Rajnal haar oordeel samenvat over de beschuldigin gen tegen den oud-minister uitgebracht, zijn voor dezen buitengewoon gunstig. Noch zijn bedoelingen, noch zijn eerlijkheid kunnen worden verdachthet eeuige verwijt, dat Raynal wordt gemaakt, is zijn optimisme. iMaar", laat de commissie er dadelijk op volgen, iwij kunnen dat optimisme lieden buitensporig noemen, men vergete niet, gelijk wij hebben aangetoond, dat het in 1883 ge deeld werd door de spoorwegmaatschappijen zelf, door de voor- en door de tegenstanders der overeenkomsten. Niemand heeft op dat oogenblik de geleidelijke en voortdurende vermeerdering der inkomsten van de spoor wegmaatschappijen, op welk geloof de over eenkomsten opgebouwd zijn, in twijfel ge trokken". Eugen Wolff, de correspondent van het Berl. Tageblatt op Madagascar, meldt dat de Franschen bij Androustsy den 17n Mei met de Hova's slaags geweest zijn. De Ilova's werden uit hunne stellingen verdreven en verloren GO dooden. De Franschen hadden een doode en maakten een aantal kanonnen buit. ENGELAND. Nadat he* Lagerhuis gisteren art. 4 van het ontwerp ter opheffing van de staatskerk in Wales had aangenomen werd de verdere behandeling tot 15 Juni verdaagd. Het Hoogerhuis ging na defiuitieve aan neming der begrootingswetten uiteen. Het Lageihuis zal vermoedelijk kort na Pinksteren worden ontbonden en zullen de nieuwe verkiezingen in Juli plaats hebben. Reeds nu rusten alle partijen zich tot den strijd toe. Met het oog op de vijandige houding van koning Menelek van Abyssinië tegenover Engeland, heeft de regeering den invoer van wapenen naar dat rijk langs de havens op de Somalikust verboden. DENEMAKKE N. Op het Deensche eiland Santa-Cruz in West-Iudië is een opstand der negers te vree zen. De suikeroogst was in de laatste jaren zeer slecht, en de suikerprijzen zijn zoo ge daald, dat een pond suiker slechts 1 ys dollar cent opbrengt. Terwijl de ontvangsten der piantagebezitters daardoor sterk verminderen, zijn hunne uitgaven gestegen, want het loon der negerarbeiders is thans dubbel zoo hoog als vroeger. De plantage-bezitters verklaren dat zij deze loonen niet meer kunnen betalen vandaar de gisiing onder de negers. Er zijn 17,000' negers op het eiland, en de ongeveer 1000 blanken beseffen zéeifjgoed, aan welk gevaar zij zouden blootstaafi, als de negers, die gewapend zijn met revolvers en geweren welke uit Portorico zijn binnengesmokkeld, mochten opstaan. Het Deensche garnizoen op Santa-Cruz bedraagt slechts 150 man en op de drie Deensche eilanden gezamenlijk 230

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1