Biimenlantlsche Berichten» bul k a r ij e. man tegen 30,000 negers. Bij den laatsten opstand in liet jaar 1878 werd destadFre- derikstad door de oproei iingen totaal ver brand, 07 plantages werden verwoest, en de opstand werd slechts met behulp vau vreemde oorlogsschepen gedempt. Tot dusver hebben deze koloniën aan Dene marken slechts moeite en kosten veroorzaakt. De regeering moet elk jaar een half miliioeo kronen bijpassen om het deficit te dekken voordeelen staan daar niet tegenover. De "Vereenigde Staten hebben reeds 27 millioen kronen geboden voor St. Thomas en St. Jean, maar de Deensche regeering wilde dat bod niet aannemen. Iï S L A N V, De wet, waarbij het afsluiten van handels zaken betaalbaar in goud, wordt toegelaten, is gisteren afgekondigd. j O O S T E N It IJ K-H ONGiBlJE, j Oostenrijksche katholieken hebben Dinsdag- j avond te Weenen een drukbezochte verga dering gehouden, teneinde te protesteeren tegen de sbeleediging", den pauselijken nun tius Agliardi naar aanleiding van zjjn Hon- gaarsche reis aangedaan. Onder de aanwezi- i gen waren vele leden van den Rijksraad, prelaten, een hofkapelaan en de prinsen Robert en Ernst "Windiscligrütz. De Hongaarsche Kabinetsraad heeft bepaald, dat den In October de burgerlijke stand zijn werkzaamheid zal beginnen. Op denzelfden dag wordt liet burgerlijk huwelijk ingevoerd. ITALIË. J De eerste opgaven omtrent den uitslag der verkiezingen schijnen niet geheel juist ge weest te zijn. Reuter geeft thans de cijfers als volgt Gekozen 298 ministerieelen, 124 anti-mi- nisterieelen, '16 van twijfelachtige gezindheid, 58 herstemmingen, 12 nog onbekend. Van de 124 anti-ministerieelen zijn 40 aan hangers van Di Rudini, 39 behooren tot de j linkerzijde, 31 zijn radicalen, 14 socialisten, j Crispi zal voor Palermo opteeren, zoodat j o. a. in de hoofdstad een nieuwe verkiezing zal plaats hebben. j De democratische Biritto wijst er op, I dat de meerderheid, welke de minister Crispi in de Kamer heeft verkregen, uit j zeer verschillende elementen bestaat. Dat in een land, als Italië, waar de ministers de verkiezingen beheerschen, door de regeerings- partij de overwinning wordt behaald, noemt het blad zeer natuurlijk. De verhouding tus- schen de regeering en de Kamer is door den uitslag dezer verkiezingen niet gewijzigd. Eeist, wanneer de afgevaardigden bijeenko men, zal men kunnen zien, hoe de toestand werkelijk is. De Italia spreekt in gelijken geest. Dit blad beschouwt den uitslag der vei kiezingen volstrekt niet als een bijzondere overwinning voor de regeering, want de meerderheid, welke Crispi heeft vet kregen, bleef benetleu zijne verwachting en bovendien zijn bijna alle toongevende oppositie-leiders, vooral vele socialisten, hei kozen. De Hi forma, Crispi's hoofdorgaan, ziet in den uitslag van deze vei kiezingen het bewijs, dat het Italiaansche volk de aantijgingen ver oordeelt, welke Crispi's tegenstanders tegen den mini-ter hebben openbaar gemaakt. »Zelfs in het ongunstigste geval kan de lieer Crispi in de Kamer beschikken over 320 stemmen, terwijl de geheele oppositie zelf, indien alle fracties samengaan, niet meer dan'185 stem- kan uitbrengen." Dat Crispi eene belangiijke overwinning heeft behaald, valt dan ook niet te ontkennen. Immers, ofschoon de partijleiders, Gioütti, Zanardelli en Di Rudini, Crispi's voornaamste tegenstanders, zeiven werden herkozen, wer den toch de gelederen hunner partijgenooten aanmerkelijk gedund. Slamboulofl heeft een brief geschreven aan den eerste-minister, Stoiloff, om zich erover te beklagen dat hem een pas wordt geweigerd. Als hij niet per ommegaande den pas ont ving, zou hij het ervoor houden dat niet de commissie, maar de regeering dien inhield. Hij voegde er do getuigschriften bij van drie dokters, waarin gezegd wordt dat hij voor zijn gezondheid naar Karlsbad móet. Voorzoover men kan nagaan, handelt de regeering verkeerd met hem de vergunning te weigeren. Hit de getuigenissen van de dokters blijkt genoegzaam dat van een svtucht" geen sprake is. Trouwens als de oud-dictator had willen vluchten, dan zou hem dat vroeger al makkelijk zijn gevallen. Bovendien is het eenigszïns zonderling dat hij niet het land uit mag, terwijl er toch geen enkel geding tegen hem aanhangig is. Er is wel een paile- mentaire commissie, die een onderzoek instelt naar zijn beheer, maar die omstandigheid is niet voldoende om een belemmering van de vrijheid van zijn bewegingen te rechtvaardi gen. T R K IJ E. Volgons bericht uit Konstantinopel aan de Daily News heeft de Engelsche gezant, daar het antwoord van den sultan omtrent de voorgestelde plannen tot hervorming van het bestuur van de Turkseh-Armenische provin ciën uitbleef, aan de Porie verzocht, hem binnen zeker tijdsverloop bescheid te sturen. De gezant verklaarde tevens dat geen wijziging in de plannen kan worden toegestaan, en de Fransche en Russische gezant verklaarden hetzelfde toen de Ottomaansche regeering ze polste. Het plan moet in zijn geheel aange nomen of verworpen worden. De Porte is vooral gekant tegen de wijze, waarop de mogendheden de gemengde commissie willen samenstellen. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld, dat de koning van Swaziland tijding heeft ontvangen dat de landstreek Lebombo (het Westen van Amatongaland) binnen het Engelsch gebied ligt, en dat het gebied van twee Swazihoofden wederrechtelijk bij de Transvaal is ingelijfd. De Volksraad van Oranje Vrijstaat heeft de beraadslaging over de tolconferentie ver daagd totdat het gezantschap, dat naar de Zuidafrikaansche republiek is geweest, zijn rapport heeft uitgebracht. JAPAN. Tangehingsung, zich noemende president der republiek Formosa, heeft een schrijven aan den koning van Spanje gericht, die volgens zijn meening het meeste belang er bij heeft om de annexatie van het eiland bij Japan te verhindeien, omdat de Filippijnen zoo dicht in de buurt daarvan gelegen zijn. Hij roept de bescherming van dien vorst in en verklaart te kunnen rekenen op den steun van alle Ghineesche troepen op Formosa. De vijf Japansche oorlogsschepen, Zaterdag voor Tamsui verschenen om het eiland in be slag te nemen, vonden bij de pogingen tot ontscheping een zoo hevigen weerstand dat zij weer vertrokken zijn om nieuwe orders te gaan halen. De in China verschijnende Engelsche bla den houden de regeering te Peking voor niet vreemd aan hetgeen op Formosa geschiedt en laken haar gedrag ten strengste. SCHIEDAM, 30 Mei 1895. De openbare zwemplaats is heden geopend. De gewone audiëntie van den minister,vati« koloniën zal Vrijdag 31 dezer niet plaatshebben. In tegenspraak"met het bericht uit's-Gra- venhage dat de regeering zou besloten heb ben tot het zenden van oorlogsschepen naar de kust vam Marokko, vernemen wij, dat een besluit van dien aard door de regeering tot nog toe niet is genomen. (N. B. Cé.) Naar wij vernemen, zullen de gouverne- ments-passagiers en de aanvullingstroepen die zich bevonden aan boord van het stoom schip SalaJcdat j.l. Zondag bij Wight is gestrand, rnet het stoomschip Prins Hendrik, dat aanst. Zaterdag van Amsterdam naar Oost-fndië vertrekt, worden afgehaald en ver der naar hun bestemming gebracht. (Z>.) Het Ned. stoomschip Aterapi den 22n dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken, koerde met lekke ketels derwaarts terug. De reparatiëu kunnen in dagen worden verricht. Volgens telegram van Lloyds is heden de positie van het stoomschip Salak nog altijd onveranderd. De sleepbooten hebben tever geefs getracht het stoomschip af te sleepen. Van gisteren werd uit Portsmouth gemeld, dat het schip nog dicht was. Vermoedelijk zal eene massa lading gelost moeten worden om het schip vlot te brengen. Ook Rotterdam zal een huldebetoon bren gen aan generaal Vetter, en in hem aan het Indische leger. Op 1 Juni zal de generaal op zijn reis van Brussel naar Den Haag Rot terdam passeeren. Des namiddags 12.56 (stadstijd) komt hij aan het centraal-station aan. De civiele en militaire autoriteiten zullen dan aan dat station aanwezig zijn om den generaal te begroeten. De heer H. J. Bonn, lid van den Rotter- damscken gemeenteraad, heeft schriftelijk bij den raad zijne bezwaren ingediend tegen de nieuwe havenplannen, welk een uitgaaf van 9 millioen zullen vorderen. Hij begint met er op te wijzen, dat het onverstandig zou zijn er op te rekenen, dat het scheepvaartverkeer steeds zoo zal blijven toenemen als in de laatste iaren liet geval was, nadat sedert 1882 de Rolterdamsche Waterweg in een beteren toestand gekomen is. Terwijl volgens de officieele gegevens de Rolterdamsche havens thans plaats bieden voor 150 zeeschepen, bedraagt het gemiddelde aantal in Rotterdam aanwezig 95, zoodat er onder gewone omstandigheden nog voor ruim 50 plaats overblijft. Wèl zijn de havens vol, doch met Rijn- en andere schepen, en de heer Bonn vraagt of het gewettigd is, voor deze zulke kostbare werken te maken, terwijl voor deze schepen nog een aantal andere 4 plaatsen als de Oostkous, Hoogenoord, Kortenoord, Coursand met minder kosten geschikt te maken zijn, daar deze terreinen alle eigendom van de gemeente zijn. Daarenboven is nog op een andere minder kostbare wijze, dan door B. en W. wordt voorgesteld, in havenruimte te voorzien, na melijk door een havenaanleg in den Hille- polder bezuiden de nu bestaande Rijnhaven, met den toegang in de bestaande, doch dan te verbreeden toegang tot de Rijnhaven. Deze haven kan evenveel wateroppervlakte hebben als de voorgestelde, doch zal veel minder kosten, daar dan de geheele polder Katen- drecht en de Dordtsche straatweg onaange roerd blijven. Aan de oostzijde van die haven zou dan tevens een kanaal gemaakt worden, uitko mende in de Maas, door welk kanaal dan de Rijnschepen, welke in die haven uit zeesche pen laden, kunnen passeeren. Voorts verkrijgt men door zulk een kanaal ook een tweeden toegang tot de Maas en een groote en ge- wenschte afleiding voor het verkeer door de Koningshaven, dat reeds nu zoo belemmerend voor het verkeer tt land is, terwijl zulk een tweede toegcng tot de Maas van het grootste gewicht moet geacht worden, wanneer door een aanvaring of door andere oorzaken de brug over de Koningshaven eens niet geopend of gesloten zou kunnen worden, een gevaar, waarop al reeds vroeger is gewezen, dat zich echter gelukkig nog niet heeft voorgedaan, doch toch zeker ieder oogenblik kan gebeuren. In een betere en meerdere verbinding met de boven rivieren - zegt de heer Bonn voorziet het plan van B. en W. niet, en het voldoet z. i. dan ook niet aan de eischen van handel en scheepvaart. De groote kosten, alsmede de belangen van zoovele ingezetenen die er mede gemoeid zijn, nopen den heer Bonn er op aan te dringen in dezen geen overhaast besluit te nemer,, doch eene commissie van onderzoek te benoe men, waarin ook leden buiten den raadzit ting hebben, teneinde de plannen te onder zoeken. Gedurende de Pinksterdagen zullen in de trams der Rotterdamsche tramweg-maat schappij busjes geplaatst worden ten behoeve der Rotterdamsche gezondheids-koloniën. Te Rotterdam zijn bij winkeliers in de Weste Wagenstraat en den Oppert valsche guldens in betaling gegeven. In een vissehershuisje aan den Lekdijk tusschen Schoonhoven en Ammerstol raakten in de vorige week eenige over den vloer verspreide teenbasten in brand, waarop, bij afwezigheid van den vader, de vijf kinderen zich te slapen hadden gelegd. Het gevolg was, dat de oudste der kinderen, een bijna 17-jarig meisje, zulke vreeselijke brandwon den bekwam, dat op enkele plaatsen van het lichaam de beenderen zichtbaar waren, Het meisje, ofschoon aan den eenen kant bijna ge heel verbrand, leeft nog, doch ljjdt aan he vige wondkoortsen; ze wordt in de woning verpleegd door een buurvrouw, terwijl de andere kinderen bij de omwonenden een onder komen hebben gevonden. De moeder toch is enkele dagen geleden met een anderen man weggegaan en de vader gin» 's daags na den noodlottigen brand naar Rotterdam om 54 dagen gevangenisstraf te ondergaan. I e Ouder-Amstel begeeft zich een weduw naar met eene weduwe in den echt, waar door het merkwaardig getal van 25 kinderen vereenigd wordt. Volgens het bladen pal! is de totstand- j koming van de »Erica"-stichting ten volle i verzekerd en wordt aan de voorbereidende j maatregelen druk gewerkt. De landmeter is met de opmeting en indeeling begonnen, Voor behoorlijken waterafvoer wordt het I noodige ontworpen. De bouw der huizen is i aanbesteed. I Voor 1 November moet alles gereed zijn I Het tegenwoordig bestuur van de sOrnnje- bond van Orde" voelt, dat de steeds in j omvang toenemende taak (de stichtingen op het Hofveld en het Hattemsche Veld en de in wording zijnde Erica-stichting) voor zijne j krachten te zwaar wordt en tracht nu den jj hond in dier voege te reorganiseeren, dat er een centraal-bureau ontstaat, onder een alles* f zins bekwaam hoofd, dat de geheele admini- f stratie omvatten kan en dit zal doen krachtig 1 en stelselmatig. Dit kan echter niet geschie den zonder steun en krachtiger middelen dan waarover de bond riu kan beschikken. De bond zoekt dus leden en inkomsten. De minimum-contributie is bepaald op f 1 'sjaars. Belangstellenden kunnen zich wenden tot den penningmeester, jhr. Hora Siccama, te Driebergen. Toen de heer B., te Utrecht, Maandag avond met zijn vrouw van een wandeling; thuis kwam, vond hij de in zijn woning aanwe zige kasten opengebroken, terwijl bij verder onderzoek enkele zilveren voorwerpen, bleken te zijn ontvreemd. Doch dit was nog liTefTftlles, ook een binggnlkur, toegang gevende tot een,, bovenwoning,«sgtarvan de bewoners uitstedig zijn, was geforceerd, terwijl verder de daar aanwezige kamers en kastdeuren eveneens

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2