A0. 1395. Donderdag 6 Juni. N°. 8803. f egenenveertigste Jaargang. 1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER- J. ODÉ. Buitenlaii dsche Berichten. Biitnenlandselie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1,85. franco per post, door het geheele Rijk2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BHKEADi BOIIi"lST»AAT ff Advertentieprijs: van 110 gewone regels srut inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1) I T S C II 1 A N D. De oud-kanselier, graal Caprivi, heeft be dankt voor de uilnoodiging des keizers om de feesten te Kiel bij te wonen. Zaterdag heeft te Lubeck met groote plech tigheid de gronüsteenlegging plaats gehad voor het te graven Elbe-Trave-kanaal. De werkstaking der metselaars te Leipzig nadert haar einde. De patroons hebben zich bereid verklaard het minimum-loon te ver- hoogen op 40 pfenn. per uur en het maximum vast te stellen op 45 pfenn. Men verwacht dat de werklieden daaimede genoegen zullen nemen. BELG1E. Bij de Kamer is door den minister van ■justitie een wetsontwerp ingediend op de rehabilitatie in het strafrecht. Het wetsont werp bedoelt den veroordeelde, die zich goed gedragen heeft, zooveel mogelijk te ontheffen schadelijke gevolgen der vei oordeeling. Zooals de Indépendance terecht zegt, zal het altijd hoogst moeilijk zijn, in deze materie een goed resultaat te bereiken, ofschoon het natuurlijk een zeer geweiwehie hervorming zou zijn. EN GELAND, De Standard meent tc weten dat terstond na de heropening van het Lagerhuis dooi de aanvoerders der oppositie een votum van vertrouwen in de regeering zal worden voor gesteld. Lord Rosebery is Zaterdag te Southamp ton aan boord gegaan voor zijn tocht, in het Kanaal, waarvoor hij tien dagen heeft gesteld. Hij zou liet eerst naar Dieppe gaan. Gladstone heeft Zaterdag kou gevat en moet zijne kamer houden, maar de deken van Lin coln, op Hawarden Castle gelogeerd, heeft bezoekers uit Nottingham kunnen geruststel len met de verklaring dat er alle reden is om te hopen dat de oude man over een dag of tien de zeereis zal kunnen aanvaarden waar hij plan op heeft. Enkele bladen hadden gemeld dat de lord- mayor van Londen president Faure had uit- genoodigd Londen te komen bezoeken. De lord-mayor spreekt dit bericht tegen, doch verklaart teveus dat de president der Fran- sche republiek zeker kan zijn dat hij te loon den met vreugde ontvangen zal worden wanneer hij de stad zou bezoeken. Te Londen gelooft men, dat liet bericht van den heer Faure afkomstig is, die eens wilde weten, welke ontvangst hem in Engelands hoofdstad wachtte. R D S 1 A H D. De keizer heeft den aanleg van een spoor weg van Perm over "Viatka naar Kostrona gelast. O O S T E N K 1J K-H O N G A R IJ E. De keizer-koning zal den 8n dezer te Wee- nen op de Hofburg de delegation ontvangen, eerst de Hongaarsche en dan de Oostenrijksche. Volgens de Hongaarsche bladen hebben de joden in het koninkrijk tegen den herfst een groote synode belegd, waarop zooveel moge lijk alle rabbijnen zullen tegenwoordig zijn. De aanleiding is de veranderde rechtstoestand waarin de joden komen door het wetsont werp tol erkenning van bun eeredienst, dat nog slechts de lmndteekening van den koning behoeft om wet te worden. De Hongaarsche regeering heeft aan de toekomstige ambtenaren van den burgerlijken stand last gegeven, met zekere deftigheid hun ambt te vervullen en zooveel mogelijk nadruk te leggen op de oppermacht van den Bon- gaarschee staat. li de uitoefening van hun plichten moeten de ambtenaren de nationale attila aanhebben en de rood-wit-en-groene sjerp om. De pauselijke nuntius Agliardi zou dezer dagen worden veiblijd met een adres van instemming en vertrouwen, opgesteld door eene groep van IJorgaarsche katholieken te Raab. Maar in die stad beeft ook de liberale regeering hare aanhangers onder de katholie ken, en deze haastten zich, Jen nuntius te melden dat de groep van welke het adres uitging, hoegenaamd niet bevoegd was te spreken uit naam van de geheele katholieke bevolking van Raab. ITALIË. Zondag is te Rome bet gedenkfeest der grond wets-af kondiging gevieid met een groote, door koning Umberto'gehouden wapenschou wing op de Macao-esplanade. Dien dag, den sterfdag van Garibaldi, werden ook eeuige plechtigheden verricht ter eere van den grooten vrijheidsheld. Tal van lauwerkransen sierden zijn borstbeeld op het kapitooi. Gari baldi's familiebetrekkingen en meer intieme vrienden maakten hunne jaarlijksche bede vaart naar Caprera. Volgens de Triluna heeft de procureur- generaal de stukken van het proces tegen Giolitti niet aan den minister ter hand gesteld. Gavalotti zet zijn veldtocht tegen Crispi voort. Hij blijft met nadruk beweren dat de minister-president wel degelijk 60.000 francs voor de decoratie van Hertz ontvangen heeft. Uit Rimini wordt gemeld In den nacht van Maandag op Dinsdag is er een moordaanslag gepleegd op den afge vaardigde Louis Ferrari, gewezen ondersecre taris van buitenlandsche zaken. Men wanhoopt aan zijn leven. Het heet dat de aanslag gedaan is door socialisten, als gevolg van opwinding in het verkiezingstijdperk. SPANJE. Een hoofdofficier heeft twee schoten gelost op den kapitein-generaal van Madrid. De toestand van den gewor.de is zeer zorgelijk. Het blijkt dat de moordenaar aan ver volgingswaanzin leed. De Indépendance meldt omtrent den moord aanslag, dat de bedrijver vroeger tevergeefs om do band der dochter van den kapitein- generaal zou hebben gevraagd. T R K IJ E. De aanval op de consulaire vertegenwoor diging van Rusland, Engeland en Frankrijk te Djeddah is eerst Vrijdag te Konstautinopel bekend geworden. Onmiddellijk zijn de ge zanten der genoemde mogendheden bijeen gekomen om over liet voorval te beraadsla gen. Zij besloten bij de regeeriug een protest in te dienen, doch nog voordat hieraan gevolg was gegeven, ontvingen zij een bezoek van den particulieren secretaris van den sultan, die hun namens Z. M. de verzekering gaf, dat reeds strenge bevelen aan den gouverneur dei- provincie waren gezonden tot opsporing en vooi beeldige bestiaffing der schuldigen. Op bevel der Porte zal een krijgsraad worden benoemd om over de betrokken personen recht te spreken. Er zijn reeds een vijftiental ver dachten in hechtenis genomen. GRIEKENLAND. De ministers van financiën en justitie zul len Donderdag aftreden, en het geheele overige Kabinet zal waarschijnlijk Maandag ontslag nemen. Niet minder] dan 2000 Grieksche jongelin- j gen moeten aan de Fransciie regeerittg heb ben aangeboden als vrijwilligers naar Mada gascar te gaan. A M ERIK A. President Cleveland heeft er op gestaan uit eigen middelen de begrafenis van minis ter Gresham te bekostigen, die overleed zon der middelen na te laten en zonder dat er van staatswege een krediet van onkosten be schikbaar was. Het omgaand gerecht in de Vereenigde Staten heeft in zake de kwestie, die gerezen was tengevolge van eene slechte punctuatie van de Wilson-wet, beslist, dat van gekloofde maar niet gezette diamanten een invoerrecht van 25 pCt. naar de waarde zal worden ge heven. Het opperste gerechtshof heeft bepaald, dat de Wilson-wel den 28n October 1894 in werking is getreden, en niet den eersten October, gelijk in de wet was bepaald. A P E I K A. De commissie uit den Oranje-Vrijstaat, die zich naar de Transvaal had begeven om over eene versmelting der beide zuster-republieken te onderhandelen, is teruggekeerd met de verklaring, dat voorloopig slechts eene nau were aaneensluiting wordt gewenscht, vooral nu Engeland, door Tongaland in bezit te nemen, hel er op schijnt toe te leggen, aan de Transvaal den uitweg af te snijden naai de zee. CHINA. Allerlei geruchten doen weer de ronde aan gaande de gevolgen van den oorlog lusschen China en Japan en de pogingen van Europee- sclie mogendheden, om daaruit voordeel te trekken. Ofschoon voor het oogenblik niet valt uit te maken wat daarvan waar is, zijn die geruchten nog ernstig genoeg om er enkele op te sommen. Rusland zou ernstig werkzaam zijn in liet belang der onafhankelijkheid van Korea en door zijnen gezant te Seoul onderhandelin gen hebben doen openen niet den eersten minister des konings, waarbij het zich verplicht aan Korea onder zekeie voorvvaai den, die nog geheimgehouden worden, bescherming te verleenen. De Japansche regecning moet ge dreigd hebben met terugioeping van haren gezant te Seoul, wanneer dit vei drag wordt goedgekeurd. Voorts zou Rusland van den kei zer van China voorwaardelijk vergunning hebben gektegen, troepen over de Chineesche grens te zenden wanneer de werkzaamheden aan den Siberischen spoorweg door Tartaren of Chineezen werden belemmerd Uit het zuiden van China is een veizoekschriit naar Peking gezonden om uitvaardiging lener grondwet, waarbij de vrijheid van het gesproken en ge schreven woord wordt gewaarborgd, afzetting van onbekwame ambtenaren, verbod van het dragen van staarten en het misvormen der voeten enz., alle hervormingen, welke zeker niet in een Chineesoh brein haren oorsprong hebben gevonden. Verder moet de el kenning der republiek Formosa door enkele groote mo gendheden zeer waarschijnlijk zijn, hetgeen de mogelijkheid zou openen om zich ook tegen den afstand van dat eiland aan Japan te vei zetten. Een bericht uit Shanghai meldt dat de be zittingen der Fransche, Engeisclie en Ameri- kaansehe zendelingen te Tcliang Tu en te Che Chien 'usschen 29 en 31 Mei door muiters zijn vernield. De zendelingen moeten zich onder bescherming der overheid hebben ge steld en thaDS ia veiligheid zffi. JAPAN. Blijkens een depêche van Formosa gisteren te Jokohama ontvangen is de keizes lijke garde Woensdag 1,1. nabij Keeking geland. Een gevecht volgde, waarin de Chineezen groote verliezen leden. SCHIEDAM, 5 Juni 181)5. Op de internationale hondententoonstelling te Amsterdam is de Duitsche dog van den heer A. Gouka alhier in klasse 30 R met den 3n prijs bekroond. Hedennacht omstreeks halfdrie beeft de bakkersknecht Joh. Tettelaar, zich naar zijn patroon begevende, loopende langs den Schie- kant, zijn voet zoodanig tegen een ijzeren ring, waaraan een schip vastlag, gestooten, dat hij viel en te water geraakte. Hij wist zich gelukkig spoedig uit zijn netelige

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1