n B e y ik Gemengde Berichten. PElt TELEGBAAF. en ijk ng en ke k; h- ei- sal en le an i. Jz. 19. rd lo. en de en en bond) in °Pen klassen, kl. 31 In T (Black and Tan) zwaar, den In prijs behaald en 00fe den In prijs der verkoopklassen, zoodat deze hond nu achtereenvolgens 8 eerste en en 7 eereprijzen heeft gewonnen. H. M. de Koningin heeft ten behoeve der algemeene armen te Nijmegen f500, ten behoeve der politie aldaar f 150 geschonken. De 109e algemeene vergadering van de iMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" werd gisteren in het concertgebouw te Amsterdam geopend door den voorzitter van het hoofdbe stuur, den heer mr. IIvan de Werk, die een korten welkomstgroet uitsprak, geen rede, teneinde de afhandeling der lange agenda en de voorgestelde wetswijziging niet te ver tragen. Uit het jaarverslag (punt I) van den alge- meenen secretaris, den heer J. Bruinwold Riedel, dat niet voorgelezen, doch in druk aan de afgevaardigden verstrekt werd, bleek o.a., dat het ledental daalde van 14.017, behalve 307 eere- en 15 algemeene leden, tot 14.564 met 305 eere- en 29 algemeene leden. Nieuwe departementen werden niet gevestigd en dat te Zevenbergen opgeheven. De rekening over 1893/94 bood een batig saldo aan van f1234,88, voor een deel het gevolg van buitengewone ontvangsten, voor een deel daarvan, dat op sommige posten der begrooting minder werd uitgegeven dan ge raamd was. Het verslag der commissie in zake «Zieken fondsen" in ons land za! nu werkelijk spoedig kunnen verschijnen. Ook de commissie tot onderzoek naar verbetering van «Armenzorg" enz. is met haar verslag gereed. Die voor «Toynbee"-werk heeft haar verslag aange boden, een uitvloeisel daarvan is voorstel 12 van de agenda. De commissie tot samenstelling van een Nederlandse!) volksliederenboek is druk aan den arbeid. Een volledige begrooting van kosten is in voorstel 14 vervat. De commissie tot onderzoek naar de «wer king van bet leerlingenwezen" heeft een voorloopig rapport opgemaakt, doch wenscht de eindconclusiën vast te stellen, zoodra ge bleken zal zijn of het nationaal congres omtrent vakonderwijs enz. nog stof voor haar onderzoek zal opleveren. Voor bevordering van het tot stand komen van plaatselijke «volksbanken" werd f 50 aan Winschoten en f100 aan Arnhem verstrekt. Het resultaat dezer bemoeiing is dus nog niet groot. Uit de rekening en verantwoording van het schoolfonds blijkt, dat het saldo van f20.504 tot 21.918 is gestegen. Uit de rekening der gemengde commissie blijkt, dat het fonds nuttig werkt en ook dit jaar een steun van f 1000 ten volle verdient. In 1894 werden door verschillende sprekers in onderscheidene departementen 136 voor drachten gehouden, 3 minder dan in 1893. Van de in 1894 verschenen twee kleine ge schriften werden resp. 3900 eu 3300 ex. ver kocht. Vermoedelijk zal dit jaar nog een het licht zien. Behalve subsidiën aan de vereeniging tot bevordering van ouderwijs voor schipperskin deren in Friesland, Overijsel en Drente en aan hetschoclfonds, aan de school tot vorming van. boschbazen te Frederiksoord, werd gel delijke steun verleend aan verschillende departementen voor verschillend doel. Aan 32 departementen werd f 1495 uitgegeven voor volksbibliotheken. De f 5110 subsidie voor de tooneelschool behoefde niet uitgekeerd te worden, daar de rekening dier school een voordeelig saldo had, waardoor tevens een voorschot van f 750, in 1893/94 aan deze in richting verstrekt, in de kas terugvloeide. Het toegestaan crediet van f500 voor subsidiën van algemeenen aard bleef onaangeroerd. Tot bestrijding van werkloosheid en haar gevolgen werd verleendaan Duurswold en Slochteren f 200, Joure f 250, Maassluis f 50, Oldeboorn f200, Oost-Dongeradeel f200, Westlandsche dorpen foO. De uitkomsten van de in deze departementen aangewende pogingen worden in 't verslag medegedeeld. De bevordering van tijdelijke cursussen in koken en huishouding, opgedragen aan een commissie, bestaande uit jkvr. De Bosch Kemper, mr. H. L. Drucker, YY. J. Blijden- stein en J. Bruinwold Riedel, had ten gevolge, dat vijf departementen zich dadelijk voor dat doel inspanden. In Enschede en Schiedam slaagde men, Haarlem en Alkmaar zijn met de commissie in correspondentie. De proef neming valt mede en zal dit jaar worden doorgezet. De commissie vertrouwt, dat andere departementen dit hoogst nuttige onderwijs zullen bevorderen en trachten in te voeren. Voor het opstellen van een geschrift in zake verbetering van arbeiders-woningen heeft het hoofdbestuur aangewezen de heeren mr. If. L. Drucker, mr. H.B.Grevenen mr. J. Kruseman. Ten behoeve der volksbibliotheken der de partementen werden verstrekt werken van F. Coppëe, F. A. Haighton, 1. Kooistra en Titia van der Tuuk. Het verslag besluit met de vermelding van de tienjaarlijkse!)# wetsherziening, die door gemeenschappelijken arbeid in dit jaar tot stand kwam en waarvan de vrucht is neerge legd in een ontwerp, dat de algemeene ver gadering thans is aangeboden. Het hoofd bestuur verwacht, dat het volgend 10-jarig tijdperk gewichtig zal zijn en hoopt, dat de maatschappij daarin in bloei moge toenemen. Men schrijft aan de N. B. Ct. «Door den lieer G. Prins Thz., aannemer te Kralingen, is aan den minister van waterstaat dezer dagen aangeboden een algemeen ontwerp tot droogmaking van een groot deel der Zui derzee, dat vooral de aandacht trekt, omdat het steunt op een denkbeeld, dat in geen der tot nog toe gemaakte en beoordeelde ontwerpen voorkomt. Volgens het hoofddenkbeeld van den heer Prins wordt een groot gedeelte van de Zuider zee binnen de lijn Enkhuizen—Stavoren be dijkt, zonder daarin op te nemen het IJsel- water, terwijl de fir.ancieele en technische bezwaren, die geopperd zijn tegen het maken van een afsluitdijk met een buitengewoon lang sluitgat, grootendeels worden verminderd, zoo al niet geheel weggenomen. Bovendien blijven de bestaande toestanden in de provinciën Noord-Holland, Friesland Drente en Overijsel nagenoeg geheel onver anderd, en worden de meestal veel tijd vor derende onderhandelingen met besturen over afwatering, scheepvaart en andere locale be langen tot een minimum teruggebracht. Een spoedige aanvang der werkzaamheden is daardoor mogelijk." Bij de op den 30n Mei j.l. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomenaan den stompen tous- kant 82.0 decimeter; 60 meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 79.0 decimeter op do lijn der roode geleidelichten 84.0 deci meter50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 80.0 decimeter; aan den spitsen tanskant 60.0 decimeter; grond-dag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 79.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen wordt gerekend 79 dM bij gewoon laag water, zijnde het minste water in de 110 M breede vaar- eeul, van 60 M benoorden tot50 meter bezui den de liclvtenlijn. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school to Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand Mei j.l. 56 mlf, tegen 43 mM over dezelfde maand van '1894. Te 's-Gravenhage werd gisternacht in de Casuariestraat een heer aangetroffen in zwaar verwonden toestand. Hij bleek te zijn over reden. Het schijnt, dat hij in gezelschap had verkeerd van cenige andere heeren, die in vrij vroolijke stemming een nachtelijk rijtoertje maakten, in het reeds in beweging zijnde rijtuig bad willen klimmen, gevallen en over reden was. De wielen waren hem gegaan over de borst, die geheel was ingedrukt. Hij werd in bedenkelijken toestand naar het zie kenhuis vervoerd en is daar bezweken- De ongelukkige was te Loosduinen woonachtig. Te Scheveningen is in den afgeloopen nacht, door den sterken vloed, een groot gedeelte weggeslagen van het rijswerk en bazalt van het gedeeltelijk gebouwde hoofd in zee. Het nieuwe kanaal te Haarlemmermeer, dat eerstdaags bevaarbaar gesteld wordt, zal alleen voor zeilschepen geopend worden. Te Zandvoort zijn de badinrichtingen weder geopend. Zaterdag en de beide Pinksterda gen werd van de gelegenheid tol baden reeds druk gebruik gemaakt. Het heerlijke weder, dat duizenden personen naar het strand lokte, droeg daartoe zeer veel bij. Te Waddinxveen ging Dinsdagmiddag het tienjarig zoonije van den bakker V. naar een waterstoep, om zijne banden te wasschen. Bij ongeluk viel hij voorover en stortte in de Gouwe. Hoewel spoedig hulp opdaagde, was de knaap, toen hij uit het water werd ge haald, reeds bezweken. Dinsdagavond zijn te Meppel door de mare chaussees 5 boeren uit de gemeente Nijeveen gevankelijk binnengebracht, die, naar men verneemt, op zekeren B., mede aldaar woon achtig, een moordaanslag gepleegd hebben. Eene liefdeshistorie wordt als de aanleiding genoemd. Men schrijft uit Utrecht aan het Handelsblad: Te. Maarsen is overleden een vroegere stad genoot, wiens ten onrechte gemelde dood voor een viertal jaren toen reeds belangstel ling bij familieleden wekte. De man was een toonbeeld van vrekkigheid en liet zich aan alles gebrek lijden. Zijne nalatenschap, die geschat wordt op bijna drie ton, heeft hij thans vermaakt aan een man, een boeren arbeider, den eenige dien hij tijdens zijn leven vertrouwde en van wier. hij eenige oppassing genoot. Een bewoner van een zijner panden zond hem van tijd tot tijd eenige verfrissching of verkwikking: dank ontving deze daarvoor nooit, maar deelt nu toch in de nalatenschap, want bedoeld pand is hem bij erfmaking toebedeeld. "Wegens gunstige ligging en goed bedrijf is den nieuwen eigenaar daarvoor reeds f 16,000 tevergeefs geboden. Dinsdagmiddag kregen te Ede twee broe ders twist, die zoo hoog liep, dat zij aan het vechten geraakten en de jongste met eenc houweel den oudsten een been afsloeg. Meer dan anderhalf jaar geleden werd door een te Assen wonende heer cn dame op een wandeling in 't Stadsboseh aldaar het lijk gevonden van zekeren A. van Opijnen. Er was toen alle vermoeden, dat hier een moord had plaats gehad. Van den dader werd tot dusver echter niets ontdekt. Thans is K. W., vroeger te Assen woonachtig, doch sedert eenigen tijd in een Drentsch dorp ver blijvende, als verdacht van den moord naar de gevangenis gebracht. Omtrent het gebeurde te. Vlijmen, waar de landbouwer P.ongers zijn vrouw heeft dood geschoten, meldt de Bosscha Courant het volgende: Op '1 Juni j.l., circa 3V« uur nm,, kwam Martinus Bongers, oud 49 jaar, landbouwer te Vlijmen, van 's-Hertogenbosch thuis; zijn vrouw, Petronella Maria van der Water, stond in den tuin op een afstand van ongeveer 30 meter van de woning. Genoemde Bongers was dronken, hij riep toen, aan de huisdeur staande, met een vloek: «kom in huis of ik schiet je dood"; daarop ging hij in huis en kwam daarna met zijn eenloops jachtgeweer naar buiten, richtte het geweer op zijn vrouw en loste een schot, waarna de vrouw ter aarde stortte. De onbezoldigde rijksveldwachter, Johannes Timmermans, die op liet einde van Bongers tuin alles gehoord en gezien hadliep naar de vrouw toe, die daarna nog een korten tijd heeft geleefd, en zond iemand om burge meester en dokter. Toen die Ier plaatse wa ren, is genoemde Timmermans met den bur gemeester de woning van Bongers binnen gegaan, waar zij zagen, dat B. bezig was opnieuw zijn geweer te laden, met welk doel weet meu niet. Intusschen was gelelegra- pheerd naar de marechaussee, die onmiddellijk ter plaatse was; genoemde B. is voorloopig aangehouden en ondervraagd. Hij bekend ge schoten te hebben, doch niet met het doel zijn vrouw te treffen. Overscliie. Gisteravond is alhier een liberale kiesvereeniging opgericht, genaamd «Vooruitgang". Tot bestuursleden werden gekozen de heeren II. G. Ruhaak, voorzitter, M. van der Laan, secretaris, E. W. Beth, penningmeester, dr. C. van Schouwen en H. van Woerden. 's-Gravenhage. Generaal Vetter verge zeld van zijn echtgenoote vertrok hedenvoor middag omstreeks 12 uur per staatsspoor naar Amsterdam. De geneiaal was evenals bij zijn aankomst hier ter stede in klein tenue gekleed. Te Elberfeldt is een vat met 100 KG. bus kruit, dat voor een vuurweikfabriek werd ver voerd, in de Berlinerstiasse ontploft. De wagon werd geheel vernield, het paard gedood, de voer man zwaar gewond, evenals een rechterlijk ambtenaar die juist passeerde, terwijl nog oen achttal personen lichtte verwondingen krpgen. De voer man is later is het gasthuis bezweken. In de straat waren bijna alle ruiten gesprongen. Voor dc Engelsche Amerikaansche stoomvaart lijn is bij de firma Cramp, te Philadelphia een stoomschip besteld, dat den oceaan moet kunnen oversteken binnen vijf dagen. Het Leger des Heils heeft Maandagavond zijn nieuw hoofdkwartier te New-York ingewijd. Het gebouw is een geschenk van rijke burgeis van de stad. Het heelt tnet den grond 350,000 dollar gekost. In de groote zaal kunnen drie duizend menschen een plaats vinden. Don Soler, de onlangs ovei leden edelman, die zijn vermogen naliet aan de Koningin-Regentes van Spanje, was een vondeling, die opgevoed werd door den hertog van San Fernando, gehuwd met een Spaansche prinses, een volle nicht van koningin Isabella. Hij werd gehouden voor een natuurlijken zoon van koning Fernando VII en dus een broeder van koningin Isabella, met welke beide vorstelijke personen hij eenige gelijkenis vertoonde. 's-GKlfKSHAGE, 6 Juni. Tweede Kamer. Met 47 stemmen tegen 34 is ver worpen het voorstel- Yeegens om bet ontwerp der personeele belasting nog niet in de afdee- lingen te onderzoeken, en aangenomen het voorstel der centrale sectie om dat onder zoek Dinsdag 18 Juni te doen geschieden. De voorstanders van het voorstel-Veegens be riepen zich op bet verband der kieswetten en het gemis der aangekondigde wijziging van de successiewet, de tegenstanders op de nood zakelijkheid, om het ontwerp der personeele belasting op zich zelve als financieele wet te onderzoeken. Men verwacht de indiening der kieswet half Juli en het onderzoek in het begin van September. De arbeidswet en veiligheidswet zijn aan de orde gesteld met 47 stemmen tegen 24. Verworpen werd de conclusie van het rapport in zake de gepensionneerde Indi sche officieren, die zich beklaagden over de wijziging in bet reglement voor het weduwen- pensioenfonds, zoodat hun klacht ongegrond is verklaard. F* i k«

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3