~S P O R T. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Augustus a.s., hebben hoofdingelanden van Delfland eene voordracht opgemaakt, waarop met algemeene stemmen de heer J. J. Duyn- stee als Ie candidaat werd geplaatst. De beide overige plaatsen op de voordracht werden ingenomen door de heerenjhr. mr. J.Beelaerts van Blokland en H. J. Hoek. De 23e algemeene vergadering der veree- niging van gasfabrikanten in Nederland zal gehouden worden den 26n en 27n Juni te Arnhem, tijdens de gastentoonstelling aldaar te houden van 22 Juni tot 15 Juli. Naar wij vernemen, zal te Botterdam de arbeidersbeurs op Maandag 17 dezer geopend worden, voorloopig in de houten loods onder de viaduct bij het Groote-Kerkplein. Het plan bestaat om later voor dit doel een flink gebouw aan te koopen. (;V. li. Cl.) Donderdagmiddag waren op den zolder van een huis aan de Josephstraat te Rotterdam twee knaapjes van 6 en -4 jaar aan het spelen. Zij wisten een dakiaam op te schuiven en plaatsten eene flesch daaronder om liet neer vallen te beletten. De oudste klom daarop in het kozijn, maar onverwachts viel de flesch om het raam zakte en greep den knaap in den nek. Te klein om met de voeten den grond te raken, bleef hij zoo hangen totdat zijne ouders hem kwameu zoeken. Het bleek toen dat hun kind gestikt was; zijn speel makkertje had er niet aan gedacht om hulp te roepen en was eenvoudig naar huis ge- loopen, toen de andere hem geen antwoord meer gaf. De rechercheur van politie v. S., te 's-Gra- venhage, die onlangs voor zijne bemoeiingen bij het opsporen van vermist geld ft 000 ter belooning ontving, heeft daarvan f 100 gege ven aan het fonds der Haagsche politie. Een heer, die gisteravond per Holl. spoor van 's-Gravenhage naar Amsterdam vertrok, vermiste, in den trein gezeten, zijn porte feuille met een inhoud van f 1850 aan bank papier, waarvan hij aangifte heeft gedaan bij de politie. De JV. S. Ct. bevat het volgende bericht jIii welingelichte kl ingen alhier doet het gerucht de ronde, dat burgemeester Vening Meinesz in den loop van 1896 stellig zijn ambt zal nederleggen". Den burgemeester zelf is hiervan echter niets bekend, sik heb daarop geen plan", zeide ons mr. Vening Meinesz, »op het oogen- blik althans niet. Of er zich in de toekomst omstandigheden zullen voordoen, welke daar toe konden leiden, kan niemand zeggen. Op dit oogenblik denk ik er niet aan." N.v.d.D Gisternacht ontstond te Amsterdam brand in de woning van den heer Mayland aan de Achtergracht, terwijl deze met zijn vrouw en zijn oudste dochtertje naar liet vuurwerk was gaan kijken, en vier jongere kinderen onder de hoede der dienstbode had achtergelaten. Gelukkig kwam juist eene afdeeling politie agenten van liet vuurwerk terug, die de deur openbraken en de in zwijm gevallen meid en de vier slapende kinderen alsmede twee in het bovenhuis wonende juffrouwen redden. Het huis was grootendeels uitgebrand, toen de bewoners terugkeerden. In een weiland onder de gemeente Beest (Geld.) is een uitgestrekte kelder ontdekt. Het vervvulf van dien kelder is met een dikke laag klei bedekt, waarop sedert onheug lijke tijden het gras welig groeit. De oor sprong van dien kelder is niet bekendmen vermoedt, dat hij behoord heeft bij het kasteel, dat in de middeleeuwen in de Neder-Betuvve is gebouwd. Mogelijk zal nu door voorwerpen, welke daarin gevonden worden, daaromtrent iets meer aan het licht gebracht worden. De zoons van generaal nMadjoe Eigen Baard bevat een zeer bijzondere bijdrage van Louise B. B. Het zijn twee brieven, van broeders, beiden officieren op Lombok, aan hun vader. De eer ste brief is van den jongsten zoon Robert, geschreven toen hij de tijding kreeg, dat hij, evenals zijn broeder, de espeditie mocht vol gen. Die brief werd ontvangen een dag na het telegram, dat zijn sneuvelen bij Tjakra- Negara meldde In den tweeden brief schrijft de oudste zoon hoe zijn broeder is gesneuveld. Wij gelooven niet, dat de geheele Lombok literatuur twee zulke roerende bladzijden bevat als deze beide brieven vol kinderlijke liefde en eerbied en te gelijk doordrongen van een echten krijgsmansgeest als den zoons van zulk een vader past. Want het kan bij de lezing voor niemand een geheim blijven, dat de vader, die hier generaal sMadjoe" (dat is "Voorwaarts") wordt genoemd, geen ander is dan generaal Van der Heijden. (A7, v. d. ib.) Naar wij vernemen is de groote collectie bekroningen der firma J. P. Nord Thomson weder verrijkt met een eere-diploma en gou den medaille van de ^Exposition de Conser ves alimentaires", gehouden te Brussel in de maand Mei j.l. en georganiseerd door »L' As sociation internationale pour le progrès de 1' Hygiëne en Belgique", en wel voor hare producten: thee Thomson, Thomson's pud dingpoeders en vanillesuiker. Pernis. Alhier is binnengekomen de sloep Koningin Wilhehninamet het treurig bericht, dat bij een stortzee de matroos L. van der Steen is doodgeklemd. De ongelukkige laat eens weduwe met vier kinderen achter. Amsterdam. Naar aanleiding van het bezoek van generaal Vetter aan de hoofdstad, werd daar Donderdagavond aan een honderd tal minderen van leger en vloot, die de Lombok-expeditie hebben medegemaakt, in het »Panopticum" een feestdisch bereid. Kapi tein Wijnmalen zat mede aan. Verschillende heildronken werden gewisseld en volksliederen gezongen, maar de feestvreugde steeg ten top toen de generaal zelf in de feestzaal verscheen om eenige oogenblikken te midden zijner jongens door te brengen en met hen een glas te drinken. Na afloop van den maal tijd werd de Lombok-groep op de bovenzaal bezichtigd. Vervolgens begaven de feestge- nooten zich in rijtuigen naar het tentoonstel lingsterrein, waar het uitvoerend comité de Lombok-strijders op het schip verwelkomde en hun een glas wijn aanbood. In Oud-Holland vermaakten de oud-strijders zich naar harte lust, totdat het vuurwerk hen naar de Sarphatikode riep, waar eene stoomboot voor hen gereedlag. De generaal, vergezeld van generaal Van der Heyden, den burgemeester van Amsterdam en mr. Van den Berg, kwamen even daaina aan boord. Hut prachtig vuurwerk in den laten avond aan den Amstel ontstoken bevatte eenige toepasselijke nummers, een portret van gene raal Vetter, een hulde aan de Koninginnen en een apotheose ais Jiulde aan het Indische leger. Het meest toepasselijke stuk was zeker wel de voorstelling van een strijd tusschen een Nederlander en een Lombokker. De Lombokker ging gelukkig wat eerder uit dan de Nederlander, die tot zijn laatste vlam metje heldhaftige gebaren maakte. Bij het huiswaarts keeren der talrijke menigte hadden de meer en meer gebruikelijke vechtpartijen plaats tusschen socialisten en Oranjeklanten. Over het geheel is echter de ovatie uitstekend geslaagd. Gistermiddag tusschen 1 en 3 uur ontving de generaal aan het »Amstelhotel" velen, die hem kwamen gelukwenschen. Daarna bezocht hij met zijn echtgenoote de tentoon stelling, waar hij door de voltallige commissie ontvangen werd, terwijl een muziekkorps de volksliederen deed hooren. Aan mevrouw Vetter werd een bouquet aangeboden en aan den genei aal een fraaie hartsvanger, die dankbaar werd aanvaard. Tilburg. In de vergadering van den gemeenteraad is voorgelezen een schrijven van Gedep. Staten, met uitnoodiging namens den minister van binnenl. zaken, om art. 26a der politieverordening (betreffende het venten en verkoopen van persprodueteD) in te trek ken, teneinde de voordracht tot vernietiging wegens strijd met de wet te voorkomen. Bur gemeester eri wethouders hebben gemeend, zich hiermede niet te kunnen vereenigen en een antwoord opgemaakt, dat door den raad werd goedgekeurd. Door de Schiedamsche wielrijdersvereniging iDe Postduif" zal Zondag 16 Juni v.m. 10 uui- een wedstrijd, uitsluitend voor hare leden, ge houden worden, over een afstand van 1 Eng. mijl, 5 KM en 10 KM. De blieven van Goethe aan frau Von Stein, waarvoor de fa mil je v. Stein 75,000 Mark vroeg, zullen waarschijnlijk voor het »Goethe-Haus" te Weimar bewaard blijven. Een Amerikaan had er reeds 80 000 Mark voor geboden, maar door bijdragen van voisten en stedelijke regeeiingen zal men Amerika de baas blijven. Te Brussel is een man gevat, die ia het bezit eener som vin een miliioen francs aan gestolen geldswaardig papier werd bevonden. Hij behoort tot een internationale dievenbende, waarvan zeven leden (mannen en vrouwen) in hechtenis geno men zijn. De ramp te B dingen in Wurtenberg had nog grooter omvang dan eerst gemeld werf.. Bij de wolkbreuk in het Eyach-dal zijn te Balingen alleen 10 menschen gedood; te Frammern 7 huizen ingestort, 7 personen gedood, terwijl er 9 vermist worden; te Lattffen zijn 15 menschen- levens te betieuren. Tal van dieren verdronken, bruggen werden weggeslagen, enz. De schade wordt op 250,000 M. geschat. Door de regeering zijn maatregelen genomen om de geteisterde streek hulp te verleenen. De Noorsche luchtreiziger Andrée heeft thans de som bijeen van 130.000 kronen, die hij voor zijn Noordpoolexpeditie per luchtballon meent noodig te hebben. Een der leidsters van de vrouwenbeweging in Engeland, miss Emily Faithful!, is te Manches ter, 60 jaar oud, oveileden. Haar pleidooien voor de rechten der vrouw, zoowel in woord als schrift, waren zeer talrijk vooral in Amerika hield zij hei haaldelijk lezingen. Zij ieefde van een jaargeld, iiaar door Koningin Victoria toege kend. Kobersdorf, in het comitaat Odenburg, Hon garije, is geheel verwoest door een overstroo ming. Honderd menschen worden vermistdertien lijken zijn gevonden. Donderdag ie te Florence wederom een sterke aardschok waargenomen. De bewoners ontstelden hevig, maar er Werd geen materieele schade aangelicht. De schok wordt hieraan toegeschre ven, dat de aai diagen zich weer in de normale positie verplaatsten, welke zij ten gevolge van de laatste aardbevingen hadden verlaten. De regen valt bij stroomen. De brand, die onlangs de stad Doubna in Volbynie teisterde, legde ongeveer 400 huizen in de asch,- zuodat een groot aantal inwoners zonder ondetkomen zijn en onder den blooten hemel hun bivak moeten opslaan. De brand nam zulk eeu grooten omvang aan doordien hij in den nacht bij een lievigen wind uitbiak, en men niets tot blussching kon aanwenden, daar men geen water kon bekomen. Door den feilen wind aangewakkerd, grepen de vlammen, die nergens tegenstand, doch overal voedsel ontmoetten, met razende snelheid om zich heen. De brand woedde van middernacht tot vijf uur in den morgen en het eene huis na het andere werd ten aanschouvve der verschrikte bewoners, die niets konden doen dan toekijken, door het woedende element verteerd. Toen eindelijk uit twee naburige plaatsen de brandweer kwam opdagen, begon het vuur allengs te verminderen, de puinhoopen brand den echter nog twee dagen na de ontzettende ramp. Behalve een groot aantal houten huizen, verbrandden ook zeer veel steenen gebouwen, waaronder de kazerne van het 32e regiment di agonders van Tehougoniew, waar een voorraad patronen was'geborgen, die door de aanhoudende ontploffingen nog grooter paniek onder de reeds zoo hevig verschrikte bewoners deed ontstaan. De brand ontstond tegen middernacht in een spekslagerswinkel op het marktplein. De zuster van den Franschen minister-presi dent Ribot, mevrouw Lambert, is Woensdag te Calais door een trein overreden. Zij ging in een tram naar het strand, en de koetsier wilde nog juist de rails oversteken toen er een rangeerende goederentrein aankwam. De passagiers van de tram ontstelden hevig en wilden het rijtuig ver laten. Ook mevrouw Lambert sprong uit den wagen, die ongestoord zijn weg vervolgde, zij viel en werd door een goederenwagen in vaart over de borst gereden. In bet hospitaal, waar men haar heenbracht, is zij overleden, Paramythia, een kleine maar welvarende stad in Epirus, is door een hevige aardbeving bijna geheel vernield. Niet alleen stortten de meeste huizen in, benevens de kerk, een gebouw dat meer dan 300 jaar oud is, maar ook verloren, volgens de berichten van deze ramp te Ivonstanti- nopel ontvangen, een vijftigtal inwoners het leven. Aan boord van het stoomschip Cihj o[ Topcha dezer dagen van Bombay naar Europa vertrokken, is een drama afgespeeld, waarvan professor Nash, een bekend oriöntahst, minister van onder wijs in Britsch Indie, het slachtoffer is geworden. De heer Nash gelaakte onderweg in oneenig- heid met zijn echtgenoote. Terwijl beiden, op het dek staande, een vrij heftige woordenwis seling voerden, sprong de heer Nash plotseling op de verschansing en daarna in zee. De kapitein stopte onmiddellijk en liet een boot uitzetten, maar alle pogingen om den hoogleeraar te vinden, bloven vruchteloos. De heer Nash wordt er bij gevoegd had een aanzienlijke waarde bij zich aan diamanten, die met hem in de diepte verdwenen. De echt genoote van den heer Nash wilde ook in zee springen, maar eenige matrozen hielden haar tegen. De Engelsche bladen melden uit de oostelijk® streken der Vereenigde Staten, dat daar een hevige hitte heerscht, die enkele slachtoffers maakte. Doch bewesten de Mississippi heeft het vreeselijk geregend en gestormd.Te Curtis i» Nebraska is de dijk, welke het Curtis-meer afsluit, doorgebroken, zoodat een groot gedeelte van het Medicinedal onder water is gezet. Ook daar is groote schade veroorzaakt. Of bij deze rampen ook menschen zijn omgekomen, is nog niet bekend. Wel zijn vier personen gedood, die in een trein j zaten, welke door een waterhoos werd overvallen. Te Shanghai is een vereeniging van dames (Christelijke, Chirieesche en vooral vreemdelingen) gesticht, met het doei te ijveren tegen het kunst- matig kleinhouden van de voeten der Cbineescbe vrouwen, waardoor de meisjes in haar groei zooveel pijn moeten uitstaan. De dokters ver- klaren echter eenstemmig, dat het inbinden van de voeten lang niet zoo nadeelig is als het inkrijgen van het middel, dat bij de elegante Europeesche dames gebruikelijk is. Van Aalsmeer zijn Donderdag de eerste aard- i bezien naar Amsterdam verzonden. De planten, die gedut ende dezen winter tegen de strenge koude door de sneeuw zijn beschermd, hebben zich krachtig ontwikkeld en rijk gebloeid. Vrij- i gebleven van de nachtvorsten in den bloeitijd, is er zoowel in de vroege als late soorten weinig doode knop te ontdekken zoodat er een rijke oogst kan verwacht worden. De lammerenhandei blijft in de Betuwe zeer levendig. Eenige duizenden zijn reeds ingevoerd en ingeschaal d. De prijs is dit jaar hoog, en wel f8 a 14. Men schrijft uit het westen van Noord- Brabant Uet ziet er voor de veehouders in deze om- streken niet erg rooskleurig uit. De veehandel is wegens de sluiting van Belgié belangrijk ver minderd. Ook de handel in varkens is van ge ringe beteekenis varkens die verleden jaar, in gelijksoortig gewicht, 46 a 48 ct. moesten gelden, vinden thans nauwelijks koopers voor 29 a 30 ct. per KG levend. Biggen gelden haast niets, f3 a 4.50. Gelukkig heeft men geen roden van klagen over de te veld staande gewassendeze staan over het algemeen prachtig, hoewel hier en daar een beetwortelveld herzaaid moest worden. Ook de aardappelen staan weelderig en doen het beste verwachten. Uit Milüngen schrijft men aan de Nijm. Ct', Iloewei de kerse-, pere- on pruimeboomen bijzonder rijk hebben gebloeid, blijkt langzamer hand, dat genoemde vruchtboomen slechts weinig zullen opleveren. De koude dagen in 't begin der laatste helft van Mei, gepaard met harden wind. zijn van zeer nadeeligen invloed geweest op het zetten der vrucht. Depruimen zijn zoowat geheel; over stuur. Van de kersen en peren zal de oogst vrij schraal zijn, terwijl de appelen daarentegen zich beter hebben gehouden en een ruime op brengst beloven.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2