I uitgeverTj. odé. ,A°. 1895 V/oensdag 12 Juni. N°. 8807, Eerste Blad egenenveertiff ste J a a r g a n g-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, juHeiitiiiiüsclie Berichten, Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. franco per pose, door het geheele Rijk 2.50. Mionder'jke nommers0.10. U at SS A U 80VKRKTK1.it 7 O. Advertentieprijs: ran 110 gewone regels mtt inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K U IJ K. In de Kamerzitting van gisteren iiield Mille- rand zijne interpellatie o\er het samengaan der mogendheden in het verre oosten. Vol gens hem volgt de regeering eene politiek welke macht stelt boven recht. Hij ging de geschiedenis van het Chineescb-Japanscbe vraagstuk na, en verklaarde dat de Fransch- Russische verstandhouding tot uitkomst heeft gehad het deelnemen van Frankrijk aan de feesten te Kiel, hetgeen de regeering had kunnen weigeren. De daarvoor aangevoerde redenen van internationale hoffelijkheid zijn niet voldoende. Keizer Wilhelm, zegt spreker, streeft met volharding naar toenadering met Frankrijk. Maar liet is noodig dat Duitsch- land wete, dat wij onze verloren provinciën nog niet vergeten hebben. Het vraagstuk Elzas— Lotharingen staat nog in zijn ganschen omvang voor ons. Spreker verzocht de Kamer <le beraadslagingen te sluiten door het aan nemen eener motie, welke een waarschuwing voor de mogendheden kon zijn. Lesenne ontwikkelde vervolgens zijne inter pellatie over het deelnemen van Frankrijk aan de feesten te Kiel. Jules Roche vraagt of Frankrijk, na de ontzaglijke offers,, voor zijn leger gebracht, niet weigerend durft antwoorden op eene uit- noodiging van keizer Wilhelm (gemor in het centrum). Frankrijk behoorde te weige ren. Spreker vraagt of Frankrijk een bezoek van keizer Wilhelm aan de tentoonstelling te Parijs zal weten te verhinderen. Hanotaux antwoordt dat de regeering geen wijziging heeft gebracht in hare politiek, welke de verheffing des lands beoogt, niet zijn isolement, doch dit slechts door zich met de mogendheden te verstaan op eene wijze die reeds goede vruchten heeft opgeleverd (leven dige toejuichingen). De gedelegeerden naar de conferentie in 1890 zijn uit Berlijn terugge keerd zonder in welk opzicht ook aan de belangen of de waardigheid van Frankrijk af breuk te hebben gedaan. Nu staan wij voor eene nieuwe uitnoodiging. Op zulk eene hoffelijkheid antwoordt Frankrijk hoffelijk. Onze inatiozen zullen te Kiel het vrije en krachtige Frankrijk vertegenwoordigen, dat geen enkele vergelijking ducht, geen enkele herinnering loochent. In het Chineesch-Japan- sche vraagstuk heeft Frankrijk Rusland niet m Jen steek willen laten tegenover de moei- lykheden welke van groote beleekenis zouden jn geworden voor zijne algemeene politiek. Frankrijk wdde zich niet, door eene niet ver klaarbare onthouding, afmaken van den steun waarom men het vroeg. Frankrijk blijft ge trouw aan zijn bondgenootschap (langdurige toejuichingen). De minister brengt in herinne ring wat het stelsel van onthouding Frankrijk heeft gekost in Egypte, Tegenwoordig kan er geen enkel gewichtig vraagstuk in Europa geregeld worden zonder dat de raad vanFrank- rp wordt ingeroepen. Na Hanotaux nam Flourens het woord, Eggende dat de inmenging' van Frankrijk in oe regeling van het geschil lusschen China en apart in het bijzonder ten goede is geko- toen aan de belangen van Duitscliland. Levert öe financieels steun van Frankrijk, aan China toegestaan op verzoek van Rusland, ons niet eenig voordeel op? Kunnen wij niet aan Rus land vragen, ons te helpen om de bevrijding van Egypte te verkrijgen Gobiet zegt dal de regeering, door het gaan naar Kiel, het volksgevoel beleedigt. Zonder aan revanche te denken, kan Goblet de toe nadering tot Duitschland niet begrijpen. Ribot antwoordt met de verklaring dat de regeering, op de belangen des lands bedacht, geen woord zal laten hooren, waardoor die belangen schade zouden kunnen lijden. Onze onthouding in het verre Oosten zou een fout zijn geweest. Die tusschenkomst was in over eenstemming met onze algemeene politiek. Et' waren 8 motiën van orde ingediend. De gewone orde van den dag, zonder meer, werd verworpen met 394 tegen 129 stemmen, waarna de motie, voorgesteld door Trelat.eene goedkeuring behelzende van de verklaring der regeering en door deze aanvaaid, werd aan genomen met 302 tegen 105 stemmen. De algemeene beraadslagingen over het ontwerp tot wijziging van de belasting op de dranken zijn in de vergadering die de Kamer Zaterdag heeft gehouden, geëimiigd, zonder dat er nieuwe gezichtspunten zijn geopend. Jaurès voorspelde aan deze hervormingsplan nen het echec van vroegere pogingen, nog anderen verklaarden zich onvoldaan, en met 421 tegen 100 stemmen besloot de Kamer ten slotte tot de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp over te gaan. Naquet heeft in de Kamer aangekondigd een amendement te zullen indienen op de begrooting, strekkend om de thans bestaande rechtstreeksche belastingen te vervangen door eene inkomstenbelas! ing van een half percent op inkomens van 1000 tot 4000 francs, 6 percent op inkomens van fr. 100,000 tot fr. j 500,000, en 8 percent daarboven. Inkomsten, geheel of gedeeltelijk verkregen uit ai beid, zouden met de helft van bet voorgestelde per centage worden belast, en het getal kinderen zou bij de regeling van den aftrek als grond slag worden aangenomen. De driejaarlijksche verkiezingen voor da departementale raden zijn gesteld op den 28n Juliherstemming 4 Augustus. Bij de Kamerverkiezing te Rijssel is Zon dag de conservatief Dansette gekozen met 8006 stemmen tegen 8361 stemmen op den republikein Bonduel. De minister van oorlog heeft van den be velhebber der Fransche troepen op Madagas car, generaal Duchesne, een telegiam ontvan gen, meldende dat de eerste brigade genaderd is tot op 4 KM afstand van de samenvloeiing der rivieren de IUopa en de Betsiboka. De Ilova's schijnen, volgens den generaal, hun hoofdmacht bijeengetrokken te hebben voor Mevatanana. Latere berichten melden, dat de Hova's zich uit Mevatanana hebben teruggetrokken en dat de groote staf op .weg daarheen is. Deze stad is de belangrijkste op de westkust; er is daar een groote markt. De afstand van Tananarive is nog 280 kilometers. DUITSCHLAND. Op grond van diplomatieke overeenkomsten zullen tijdens de feesten te Kiel de matrozen der vreemde oorlogsschepen slechts in een aangewezen volgorde der nationaliteiten aan land mogen gaan, zoodat steeds slechts be paalde nationaliteiten te gelijk aan land komen. De Russische en Fransche matrozen zullen niet op denzelfden dag van boord mogen gaan. De Duitsche matrozen zullen de schepen in 't geheel niet mogen verlaten. 329 leden van den Rijksdag hebben zich aangemeld, om aan de feestelijkheden bij de opening van het Noord-Oostzeekanaal deel te nemen. Alleen de sociaal-democraten gaan inet mee. Het wetsontwerp betreffende de oprichting en den werkkring van de centrale krediet instelling voor landbouw en industrie in Pruisen, is gisteren bij het Pruisische Huis van afgevaardigden ingekomen. De staat staat aan de instelling een bedrag vnri 5 millioen M. af, als bedrijfskapitaal. Het oppertoezicht zal worden uitgeoefend door den minister van financiën. Blijkens de officieele statistieken is de uit voer van goederen uit bet rijk gedurende het afgeloopen jaar 193 millioen mark bene den dien van het voorgaande gebleven, ter wijl de invoeren die van 1893 met 151 mil lioen mark overtroffen. Bij de regeering ingekomen berichten uit Kameroen melden dat de beschermings troepen den stam der Bokokos, die zich voort- üurend aan gruweldaden heeft schuldig ge maakt en geen Europeesche handelaars bin- ïa zijn gebied wilde toelaten, eene geduchte nederlaag hebben toegebracht. De inboorlin gen lieten 200 dooden op het slagveld, ter wijl velen hunner werden gevangengenomen de Duitsche troepen verloren 12 man aan dooden en hadden 47 gewonden. Vier kralen werden bestormdde hoofdkraal is bezet. II £1 1 E. In de Zaterdag gehouden ministerraad is het wetsontwerp tot wijziging der schoolwet besproken. Het godsdienstonderwijs wordt facultatief ingevoerd en zal door priesters voor of na de gewone lesuren gegeven worden. In de subsidies en pensioenen worden groote veranderingen voorgesteld. De Delals verneemt uit België, dat de onlangs afgetreden minister van buitenland- sehe zaken graat de Mérode als candidaat voor het burgemeestersambt van Brussel zal iMeéan gesteld. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren bij tweede lezing het wetsontwerp op de plaatselijke regpering in Schotland aangenomen. Voorts is bij tweede lezing aangenomen het wetsvoorstel betreffende het in het leven roepen van raden van verzoening en scheids rechterlijke uitspraak in geschillen lusschen patroons en werklieden. Gladstone is weer minder goed: de tempe ratuur van het bloed is hooger en de hoest heviger. De politie te Edinburg heeft Zaterdag de hand gelegd op een iongmensch, die op den weg naar Balmoral Castle, waar koningin Victoria op het oogenblik vertoeft, een revol ver in de lucht afschoot eu een dreigbrief aan liet adres der koningin in den zak droeg, alsmede een schrijven aan den Amerikaan- schen millionair Van der Bilt, waarin hij om de hand van diens dochter vraagt. De arme jongen bleek krankzinnig te zijn en is nam een gesticht gezonden. Te Simla ontvangen berichten vaohetfoit Sandelan, in Chitral, melden dat tijdens de afwezigheid van luit. Home, die een kamp in den omtrek dier stad commandeert, een troep inboorlingen dat kamp hebben in brand gestoken, waarbij 3 inlandsche soldaten en wordt uitge- 2 koelies zijn omgekomen. De daders ont vluchtten in de richting van Damaza. Op weg daarheen ontmoetten zij luit. Home en diens ordonnance, die zij beiden vermoordden. ZWEDEN en NOORWEGEN. Zooals bekend is, werd door leden van de linkerzijde, de rechterzijde en de gemachtigden in het Noorsehe Storthing eene motie inge diend waarbij, onder voorbehoud van Noor wegens souvereiniteit in alle vraagstukken welke niet de Unie raken, de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat zoo spoedig mogelijk tussehen Zweden en Noorwegen onderhande lingen worden geopend onder een kabinet dat met het Storthing wil samenwerken over de regeling der consulaat-kwestie en van het vraagstuk van een afzondei lijk of een gemeenschappelijk minister van buitenRind- sche zaken voor beide rijkshelften. In zijne zitting van Vrijdag heeft het Storthing die motie met 90 tegen 24 stemmen aangenomen alleen de uiterste linkerzijde stemde tegen. De minislerieele crisis in Noorwegen nadert hare oplossing, Met het oog op de aanneming der veizoeiiingsgezinde motie door het Stort hing heeft de koning als zijn voornemen te kennen gegeven, Woensdag a.s. met zijne gemalin en den kroonprins naar Christiania te komen, teneinde de vorming van een uieuw Kabinet voor te bereiden. RUSLAND. Het regeeringsbiad bevat een keizerlijke ukase, waarbij een gezantschap bij liet Vati- caan wordt ingesteld. De legatie zal bestaan uit een minister-resident en een secretaris. Voor de jaarlijksche uitgaven trokken een som van J6,(i00 roebels. Het hoofd der orthodoxie, Pobedonoszeff, heeft op het gebied van ondei wijs oen neder laag geleden. Zijn poging om de volksscholen onder geestelijk toezicht te stellen, wordtin invloedrijke kringen als mislukt beschouwd. Een memorie, door hem aangaande die zaak bjji den czaar ingediend, heeft diens goed keuring niet kunneu verwerven. OOSTESRIJ K-II O N G A R IJ E. Prins Lobkowitz en graaf Andrassy stelden Zaterdag den keizer de Oostenrijlcsche en Ilongaarsche delegaties voor en beloofden, dat de delegaties de ontwerpen van wet zouden onderzoeken, rekening houdende met de be hoeften en het prestige der monarchie. Zjj drukten de hoop uit, dat de vredelievende politiek zou worden voortgezet. De I sizer antwoordde daaropDe verzeke ring van toewijding geeft mij eetie oprechte voldoening. De buiteniandsche toestand blijft zeer gunstig. Onze vriendschappelijke betrek kingen dragen er veel toe bij om den alge- meenen vrede te bevestigen. De beproefde grondslagen, waarop tot hiertoe de staatkunde der monarchie berust, handhavende, gaan wij op dezen weg voort. De verhoogingen der kredieten voor de administratie van oorlog blijven binnen de grenzen van het budget van verleden jaar, teneinde de sterkte van het leger te houden op de hoogte zijner taak, rekening houdende met den oeeonomischen en financieelen toestand der monarchie. Bosnië eu Herzogewina zullen ook in 1896 bijdragen in de voorziening hunner behoeften. Te Weenen hebben Zondag weer onge regeldheden plaats gehad. In ver.-chillende restaurants waren een 4000-tal weiklieden bijeengekomen om daar de aanvoerders hun ner partij redevoeringen te hooren houden

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1