A0. 1895. Donderdag 13 Juni. N°. 8808 s C H ÜTTE R IJ. Kennisgeving. N egenenyeertxgste T aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitge'yerT"j. odé. Buiten! andsclie üerieUfeu. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Kijk Aftonderlijke nommers t 1.85. 2.50. 0.10. BUREAU: BOTER: TRA AT 7 O. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam Brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat de ALPIIABETISCHE NAAMLIJST van de inge schrevenen voor de schuttel ij, te rekenen van 14 dezer, ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente dat de LOTING voor de schutterij, tusschen de ingeschrevenen van dit jaar, alsmede de NALO- TING van de van elders ingekomen dienstplichtigen, sal plaats hebben iu het gebouw de St. Joris Dooie, aan het Doeleplein alhier, op Maandag 24 Juni eerst komende, des namiddags ten zes ure; En eindelijk dat bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling ep te geven. En is hiervan afkondiging- geschied, waar liet be hoort, den 12den Juni 1805. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. JJe secretaris VERNÉDE. 1) u I T s c II L A N D. De Pruisische minister van oorlog Bronsart von Sehellendorf was Zaterdag en Zondag de gast san voist Bismarck op Friedriehsruhe. Maandag ksvam de groothertog van Mecklen- burg-Selnverin een bezoek brengen, en heden wordt een deputatie van burgemeesters uit Baden ontvangen, die den oud-kanselier een brief van eereburgerschap komen brengen. Zaterdagmiddag ontving Von Bismarck het •centraalbestuur yan den bond van grondbe zitters met hunne dames. In ziju antwoord op de to°spraak van den heer Von Plötz, -wees de vorst op de noodzakelijkheid, bij de ver kiezingen slechts te stemmen op dezulken, •die onvoorwaardelijk besloten zijn voor de be langen van den landbouw op te treden. De landbouw is het eerstgeborene bedrjjf en vormt nog heden de betrekkelijke meerder heid onder alle bedrijven, maar bij lange na wordt hij niet in de eerste linie geëerbiedigd. Als oorlogskreet tegen de wettenmakerij zon der halm en aar moet eenvoor halm en aar! gelden. Alle productieve ambachten moesten zich aaneensluiten tegen de hommels, die regeeren maar niets dan wetten voort brengen. Voorts wees Von Bismarck er op dat vroeger de vorsten hunne stamgoederen zelf bebouwden en daardoor met den landbouw voeling hielden. Bijna zou hij zeggengeef elk staatsman een domein van welks op brengst hij moet leven, of geef hem een aan deel in eene industrie, waarvan de opbrengst zijn inkomen vormtdan zal hij ook beter op de belangen daarvan letten. Met een hoch op den keizer, als den grootsten grondbezit ter en den even gerecfitigden als plichtma- tigen beschermer van den landbouw en de produceerende standen, besloot de oudkan selier zijne warm toegejuichte rede. B JE I G I E. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken en onderwijs Schollaert diende gisteren in de Kamer een wetsontwerp in waarbij de schoolwet wordt gewijzigd. De Kamer nam zonder hoofdelijke stem ming de bepalingen van het wetsontwerp op de invoerrechten betreffende cacao en con serven, en met 79 tegen 68 stemmen en 4 blanco de invoerrechten op boter en mar garine aan. Een persoon op een der tribunes riep gistermiddag beleedigende woorden tegen den koning en de ministers. De voorzitter eischte dat de rustverstoorder zou worden verwijderd en in hechtenis genomen. Het bleek een man man te zijn die herhaaldelijk is veroordeeld. Op de vraag van de magistraten antwoordde bij dat hij zoo had geroepen om voor het hof van Assises te worden gebracht, teneinde herziening van de vroegere vonnissen te zijnen laste te verkrijgen. Naar men zegt, zal hij in een krankzinnigengesticht worden opgesloten. RUSLAND. Volgens de Frank/. Ztg. denkt de regeering er aan het Deensche eiland Christiansö, in de Oostzee gelegen, te koopen, teneinde aldaar een kolenstation aan te leggen. De Russische admiraal, baron Frediricks, heeft het eiland geïnspecteerd en is naar Kopenhagen ver trokken om met de Deensche regeering over den koop te onderhandelen. De haven van het eiland is 45'/s meter diep en dus voor groote schepen ontoegankelijk, en bovendien liggen in de nabijheid van het eiland tal van gevaarlijke klippen. Vroeger waren er op het eiland vestingwerken en bestond er zelfs een staatsgevangenis. Deze laatste is echter opge heven en de vestingwerken zijn in 1855 ge sloopt. Het eiland telt slechts 274 inwoners. De Köln. Ztg. meent te weten, dat de ministers van verkeer en oorlog beraadslagen over een plan voor een spoorweg door Mant- sjoerije, die een zijtak zal zijn van den Sibe- rischen spoorweg. Mocht de behoefte aan deze lijn zich dringend doen gevoelen, dan zal een spoorwegbataljon met den aanleg worden be last. Natuurlijk zal eerst de toestemming van China moeten verkregen worden. OOSTENK IJ K-K O N G A It I JE. De troonrede van keizer Frans Jozef is door beide delegatiën zeer goed opgenomen. In het feit, dat de Armenische en de andere Oostersche kwestiën slechts vluchtig aange roerd werden, ziet men een bewijs dat de regeering geen ernstige verwikkelingen vreest. Bij den gebruikelijken rondgang sprak de keizer den wensch uit, dat de commissie voor de kieswethervorming haren arbeid tot een goed einde mocht brengen. Tevens merkte de keizer op, dat de parlementen waarschijn lijk ook nog in Augustus zouden zitten. In de commissie voor buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche Delegatie maakte eerst de voorzitter, Iioloman Tisza, gewag van het aftreden van Kalnoky, herinnerde aan diens verdiensten voor het bewaren van den vrede en het handhaven van het Drievoudig Ver bond, en heette den nieuwen minister, Golu- -chawski, welkom. Daarop hield Goluchowski de volgende redevoeringAls een bijzondere eer beschouw ik het te zijn uitverkoren tot den opvolger van den zeer verdienstelijken staatsman die bijna veertien jaar achtereen met evenveel geluk als beleid de buitenlandsche zaken van de monarchie beeft bestuurd, en onder wiens bewind de staatkunde die wij ongetwijfeld moeten erkennen als de beste en het meest overeenstemmende met onze belangen, zoo diep wortel heeft geschoten. »Die staatkunde, waarvan ik een trouw en overtuigd aanhanger ben en steeds ge weest ben, kan men in 't kort in deze woor den samenvatten onwrikbaar vasthouden aan grondslagen die door het vredeverbond van de drie mogendheden van Middel-Europa zijn gelegd, hetgeen niet uitsluit dat met alle overige mogendheden zonder onderscheid de vriendschappelijkste betrekkingen kunnen worden aangekweekt, maar het zelfs dringend eischt. j)De vriendschappelijkebetrekkingen waarin wij op 't oogenblik tot ieder staan, beant woorden daarom zoo volstrekt aan het doel en oogmerk van ons verbond met Duitsch- iaud en Italië, dat het onderhouden en aan- kweeken van die betrekkingen zich om zoo te zeggen als een gebod van den plicht aan ons opdringt. Weest gij, mijne heeren, overtuigd dat ik niets zal verzuimen om die taak te vervullen. ïUit mijn verklaringen kunt gij nu zien dat, hoewel aan het departement van buiten landsche zaken een verandering van personen is geschied, van een wijziging in den koers van onze buitenlandsche politiek, laat staan van een verandering van stelsel, geen sprake kan zijn. De uitkomsten die op den tot nog toe gevolgden weg zijn bereikt zijn van zoo'n bevredigenden aard, dat wij niets beters kun nen wenscben, te minder omdat de daardoor ontstane toestand beantwoordt aan de trouwst bewaarde overleveringen en oogmerken van de manarchie, die, verre van een aanvallende staatkunde te volgen, steeds zich er op heeft toegelegd, voldoening en bevrediging te zoeken in de vreedzame ontwikkeling van haar be trekkingen met andere mogendheden, in de verheffing van haar aanzien en invloed naar buiten, en in de bevordering /an den voor uitgang en de welvaart van haar volkeren." ITALIË. In het algemeen wordt de troonrede, waar mee de koning de zitting van de Kamer heeft geopend, zeer gunstig beoordeeld, vooral wat de binnenlandsche zaken aangaat. Ook de passage over een toekomstige vreedzame hou ding der regeering en over sociale wetgeving wordt zeer gunstig beoordeeld. Minder algemeen gunstig denkt men over de troonrede, waar die de buitenlandsche berich ten behandelde. Al te veel nadruk zoo zegt men wordt gelegd op de goede verstandhouding met En geland, terwijl men met leedwezen een sym pathie-betuiging met Frankrijk, waarvoor de feesten te Magenta een ongezochte aanleiding zouden geweest zijn, heeft gemist. De organen van het Yaticaan hebben als ge woonlijk veel op de troonrede aan te merken. Villa is tot voorzitter van de Kamer ge kozen, met 268 stemmen. Op den candidaat van de oppositie, Gaetani, waren 158 stem men uitgebracht. In het bureau van de Kamer zijn drie ministerieele candidaten gekozen, met een gemiddeld aantal stemmen van 260 tegen 110 van de oppositie. Volgeus den correspondent van de Times te Rome heeft Cavalotti te kennen gegeven dat hij van plan is zijn veldtocht tegen Crispi te staken. SPANJE. De minister van financiën las gisteren in de Kamer het ontwerp voor, strekkende tot hernieuwing van de schatkist-obügatiën. Twaalfduizend man met verlof zullen wor den opgeroepen. De Spaansche commandant der marine te Havana heeft uit Madrid bevel ontvangen koopvaardijschepen aan te koopen en deze als kruisers te doen inrichten, teneinde in de wateren van Cuba toezicht te houden op het invoeren van contrabande. De Spaansche troepen op Cuba hebben een klein voordeel behaald zij hebben een bende opstandelingen uit elkaar gejaagd. De Span jaarden hadden drie gewonden, de rebellen zeven en twee dooden. Een depêche uit Havana aan de Times houdt in, dat men op Cuba algemeen van meening is dat de opstand g. 'n succes zal hebben. Terwijl de rebellen maar 7000 man goedgewapende troepen hebben, zijn er 30.000 man Spaansche troepen op het eiland. GRIEKENLAND. Het Kabinet is definitief samengesteld. President en minister van financiën is Theodoor Deliannis; buitenlandsche zaken neemt Alexander Skoezis, binnenlandsche zaken Kyria Koalis, oorlog kolonel Smola- nitz, marine Leitidis, onderwijs Petridis en justitie Filip Varvognis. T R K IJ E. De benoeming van Said-pacha tot groot vizier wordt door de Engelsche pers algemeen beschouwd als een teeken dat de sultan ge neigd is toe te geven aan de eisehen der mogendheden ten aanzien der iu Ai menië in

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1