Vrijdag 14 Juni. Feuilleton. Op een dwaalweg. Neg'enenveertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:" J. ODÉ. Buiten! andsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Tranco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomrners t 1.85. 2.50. 0.10. BHIttEA H: BOTEE8TRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone repels nut inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweebaal berekend. DUITSCHIAND. Bij het Pruisische Huis van afgevaardigden is Dinsdag een ontwerp ingediend betredende de oprichting van een Pruisisische ïCentral- Genossenschaftskasse", wier taak zal zijn ver betering van het krediet van landbouwers. Zij zal de bevoegdheid hebben aan erkende vereenigingen van landbouwers rentegevende voorschotten te geven of van hen gelden in deposito te nemen. Bij hetzelfde Huis is eene interpellatie inge diend, welke maatregelen de regeering reeds genomen heeft of denkt te nemen, om de door het proces-Mellage (mishandeling van krank zinnigen in het onder beheer der Alexianer paters staande gesticht te Aken) aan het licht gebrachte, voor de mensehheid en de eischen der geneesknndige wetenschap onteerende en met de wetten in strijd zijnde toestanden in particuliere of onder leiding van vereenigingen staande krankzinnigengestichten op te heffen en een afdoend regeer'mgstoezichtop zoodanige inrichtingen in het leven te loepen. Vermoe delijk zal deze interpellatie eerst na afloop der feesten te Kiel aan de orde gesteld worden. Volgens de Berliner Correspondenz heeft de regeering bevolen dat het ziekenhuis van het Alexiaansche klooster Mariaberg moet gesloten worden. De oud-kanselier Von Bismarck heelt om redenen van gezondheid, ook bedankt voor de uitnoodiging van den Hamburgschen Senaat, om deel te nemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van de opening van het Noord- Oostzeekanaal. Volgens de Münchener Neueste iïachr. heeft de vorst bronchitis.. Het Oostenryksche eskader is reeds gister ochtend te Kiel aangekomen, waar het met gese'nutsalvo's en gejuich begroet werd. Aan de feestelijke opening van het Noord- Oostzeekanaal zal ook worden deelgenomen door de gezanten van Zwitserland, Denemar ken, Zweden en Noorwegen, België, Rumenië, Portugal, Nederland en Servië, de maritime attachés van Engeland, Tuikije, Frankrijk, de Veieenigde Staten en Rusland, en de militaire attachés van Italië en Oostemyk-Hongarije, Te Metz is een Fransch reiziger, Nicolas Augny, aangehouden, die met verschillende onderofficieren betrekkingen aanknoopte en hun allerlei inlichtingen vroeg. Dinsdag is op de Nieuwe Markt te Berlijn een gedenkteeken voor dr. Maitin Luther ont huld, in bijzijn van prins Friediich Leopold als vertegenwoordiger des keizers. Toen den 40n November 1883 de vier honderdste verjaring gevierd werd van des grooten hervormers geboorte, kwam bij velen de wensch op, ook in de hoofdstad van het Duilsche rijk voor Luther een waardig monu ment op te richten. Onmiddellijk werd daartoe een comité gevormd, dit schreef een prijsvraag uit, en uit de 74 ontwerpen die inkwamen weid dat van den beeldhouwer Otto gekozen. De voltooiing van zijl werk beleefde deze echter niethet gedenkteeken werd door Robert Toberentz afgemaakt. Op het voetstuk zijn eenige hoofdpersonen uit het tijdperk der hervorming vereeuwigd Spalatin, Reuchlin, Jonas, Cruciger, Melanch- von en Bugenhagen. De groote reformator zelf is staande voorgesteld, in de eene har.d houdt hij den open bijbel, met de andere daarin een plaats aanduidend waaruit hij een bewijs schijnt te putten voor zijn leer. De houding is vol rustige kracht; de gelaats trekken zijn door Toberentz in overeenstem ming gebracht met de algemeen bekende houtsneden, zoodat Luthers beeld dadelijk herkend wordt. F B A N K R IJ K. Het heeft in politieke kringen zeer de aan dacht getrokken, dat de minister tlanotaux b de beantwoording der interpellatie van Millerand, in de Kamerzitting van Maandag, het woord alliance gebruikt heeft voor de betrekkingen met Rusland. De minister deelde mede, in een telegram aan de Fransehen ge zant te Petersburg, deze woorden te hebben gebezigd: »La France met au premier rang de ses preoccupations la consideration de ses alliance s." Het is de eerste maal dat dit woord officieel is gebezigd voor de betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland. Het staat in een officieele depêche van den miuister aan den gezant, liet is door dezen minister officieel herhaald in de Kamerer is dus niet meer aan te twijfelen, er is een alliance, zegt de Mgaro, en het is voor veie patriotten een levendige voldoening, dat zij nu de officieele bevestiging hebben van het geen voor de meeste Franschen tot dusver meer een blijde hoop dan een zekerheid was. De Gaulois is er nu natuurlijk onmiddellijk by, om te verklaren dat er opnieuw Fransch- Russische manifestaties ophanden zijn, dat er een militaire conventie gesloten is en dat waar schijnlijk het verdrag zal worden gepubliceerd. Uit Majunga wordt van 11 dezer gemeld, dat de Fransche troepen worden saamgetrok ken voor Mevatanana, eene voorname sterkte der Hova's, en dat deze plaats spoedig zal worden aangevallen. Het pantserschip Roche en de kruiser Dtipwj de Lome zijn naar Kiel vertrokkende kruiser Surcouf zal zich bij hen voegen. De Parijsche patriottenliga heeft een in schrijving van vijf sous per hoofd geopend voor een krans, neer te leggen aan den voet van het beeld van Straatsburg op den dag der opening van het Noord-Oostzeekanaal. De stierengevechten te Cauderan, waarin twee stieren gedood zijn, zullen voor de be drijvers onaangename gevolgen hebben. De ondernemers zullen vervolgd worden en de toreadors worden over de grenzen gezet. B L 0 1 E. De Kamer heeft gisteren met 70 tegen 60 stemmen liet invoerrecht op room, bestemd voor de vervaardiging van margarine, be paald op 10 francs en dat op melk met ge lijke bestemming op 2 francs per hectoliter. Met 78 tegen 70 stemmen werd het invoer recht van haver bepaald op 3 francs per 100 KG. ESGELiHll. Voor de parlementaire commissie tot onder zoek van de fiuancicele betrekkingen tusschen Groot-Bi'ittaiinië en Ierland, heeft de afge vaardigde Lough van West-Islington merk waardige verklaringen afgelegd. Hij zeiile, dat de bevolking van Ierland sedert 100 jaar niet toegenomen was, doch de belastingen van 2 millioen pd. st. tot 11 millioen pd. st. ge- stegen zijn. De welvaart van Ierland is niet toegenomen, die van Engeland is achtmaal zoo groot geworden. In Ierland zijn de be lastingen per hoofd in 100 jaar 600 pCt, liooger geworden, in Engeland zijn de lasten per hoofd verminderd. In het district Choriey, in het graafschap Lancashire, is ter vervanging van wijlen genei aal Fielden, de conservatieve candidaat lord Balcarres als lid van het Lagerhuis ver kozen verklaard. Van liberale zijde was geen tegencandidaat gesteld. De ongesteldheid van Gladstone schijnt toch niet van ernstigen aard geweest te zijn, althans nu wordt gemeld dat hij met zyn echtge noot Dinsdagavond van Hawarken vertrokken is om de feesten te Kiel bij te wonen. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt van gisteren gemeld Roman van Lotiiar Brenkendorf. 2. Zoo redde hij zich op waarlijk ridderlijke wijze uit de klem en de vriendelijke glimlach van llertha overtuigde hem, dat hern zijne misvatting reeds vergeven was. »Dank uT" zeide zij, hem de hand reikende. sGij schijnt ook te weten, dat men zich ztdven prijst, als men zijn vriend in de hoogte steekt." Hersdoiff had geen gelegenheid te antwoorden, want hij hoorde eene deur opengaan en keerde zich naar dien kant. Een deftig gezet heerschap van goed vijftig jaar, het beeld van een nauw- gezetten, schrunderen koopman, trad binnen, ilij groette den bezoeker vriendelijk. «Wees welkom, luitenant! Het doet mij ge noegen, dat gij de vroegere viiendscbap met mijn zoon nog aanhoudt. Ik zelf heb wijlen mijnheer uw vader zeer goed gekendhij heeft mij n zaken steeds ir,et zijn vertrouwen veieerd," »In zaken!" riep HeisdorfT lachende, terwij! hij den bankier de hand schudde. »Dat wil zeggen, gij moest hem bijspringen, wanneer het op Leddhin weer ellende was. Als ik aan do zorgen denk, die wind en weder en herhaalde misgewassen mijn at men vader berokkenden, dan ben ik haast geneigd mij zeiven gelukkig te prijzen, dat het mij vrij onverschillig laat of de hemel regen of zonneschijn over de velden van Leddiiin uitgiet. De landgoederen van anderen zijn toch maar de eenige, die een mensch geen zorgen baren." Flemming glimlachte, maar de lichtzinnige wijze, waarop de jonkman sprak over het verlies van zijn vadeis erf, scheen den man van zaken toch weinig te bevallen. ïDenkelijk met verlof op reis vroeg hij om eene wending aan het gesprek te geven, en de jonge olfieter begreep dien wenk, i>Juist. Nadat ik bij de groote manoeuvres mijne strategiscbe talenten op bot schitterendst ten toon gespreid en mijn recht op een maar schalkstaf onbetwistbaar heb doen gelden, heb ik ook wel recht een veertien dagen op mijne lauweren te rusten. Uit oude gehechtheid denk ik hiur te midden van viienden uit mijne jongelingsjaren door te brengen en Werner Flemming was natuurlijk de eerste dien ik opzocht. We! was hij mij vroeger meer een Uentor dan een speelkameiaad, maar juist daarom is de herinnering aan hem mij levendiger bijge bleven dan van iemand anders." «Natuurlijk zult gij hem en mij genoegen doen, den geheelen tijd van uw verlof hier te blijven en mijn huis als het uwe te beschouwen," sprak mijnheer Flemming, sen daar gy u toch nog wel niet verbonden zult hebben, hoop ik het genoegen te hebben u hedenmiddag aan onze tafel te ontvangen. Het tieft juist goed ik verwacht ook mijn oudsten zoon Bruno en zijne vrouw. De kennismaking met hen zal u niet berouwen. Doch daar komt onze lang verwachte adveeoat." Bij deze laatste woorden was Werner Flemming binnengetreden. Naar het uiterlijke kon hij zich niet met zijn vriend Erwin meten. Schoon slank gebouwd, was hij wel een half hoofd kleiner en ook zijne trekken waren minder regel matig. Doch het hooge voorhoofd en de schrandere oogen maakten alles goed, vooral nu, nu door de vreugde van het wederzien oprechtheid on goedhartigheid op zijn gelaat te lezen stonden. Dit laatste vooral zou een onbevooroordeelde aan Werner de voorkeur hebben doen geven. De begroeting van weerszijden was recht hartelijk. Natuurlijk dat nu llertha en met haar Flemming het vertrek verlieten om de vrienden met hunne herinneringen aüeen te laten. Eerst een uur later aan den middagdisch, die al de bewoners der villa bijeenbiacht, zag Hersdoiff de bruid van zijn vriend terug. Hertha had een luchtig zomergewaad aangetrokken en de jonge luitenant vond haar nu nog bekoorlijker dan btraks in haar eenvoudig kleedje. Ileisdorff zag Heitha aan met vurigen blik, doch wist zich zeer goed te heheersciien en de

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1