Biiijieiilaiidsclie IBerichten, De bladen hebben gemeld dat Rusland een i kolenstation zou willen maken op het eiland j Christians!» Naar van goed ingelichte zijde j wordt verzekerd, is dit bericht geheel onge- j grond. i ZHTEIIES en NOOBffEGES. I De koning is gistermiddag te Christiania 1 aangekomen. Dadelijk is er ministerraad ge houden. De ministers bevalen den vorst het j vormen van een coalitie-kabinet aan. RUSLAND. Het handelsverdrag tusschen Rusland en i Japan is Zaterdag geteekend. De regpering heelt 1000 man grenstroe pen uit Odessa naar Batoum gezonden tot versterking der garnizoenen langs de grenzen i van Turk«ch Armenië. De minister van oorlog heeft de militiewet, die tot dusver alleen van toepassing was op 1 Europeescli Rusland eu waarbij bepaald wordt 1 dat alle jongelieden van 21 jaar gedurende vijl i jaar in iiet leger moeten dienen, ook van toepassing verklaard op de militaire dis- 1 tricten Irkoetsk, Amoer en Tuikestan. Dien tengevolge zal het efl'ectief van het Russische leger belangrijk vermeerderd worden. De JLreuxzeiiung heeft uit St.-Petersburg bericht ontvangen dat Rusland aan China slechts het kleinste gedeelte van de leening zal uitbetalen, daar het voornaamste bedrag reeds vroeger aan China is voorgeschoten tot het maken van oorlogsvverken. Rusland dekt zijne uitschotten grondgebied zal China voor- loopig niet aan Rusland afstaan. Volgens de Post hebben eenige Fransche 1 bankiers aan Rusland de zestien millioen pond voorgeschoten, zoodat Rusland de eenige directe schuldeischer van China blijft. O O S T E N K IJ K-II OiNGARIJ E. Hel slot der redevoering van den Oosten- rijkscheu minister Goluchowski, in ons vorig nummer medegedeeld, luidt als volgt Sedert de vorige bijeenkomst der Delegatie heeft die politieke toestand geen verandering ondergaan en ook thans vertoont de horizont geen donkere woiken, die de vrees wettigen dat de toestand in de naaste toekomst zou 1 geschokt worden. Vooreerst ziet de minis ter daarom een bijzonder veld van werk zaamheden voor zich geopend in de geleide lijke ontwikkeling der handelspolitiek en in de daarmede nauw verbonden nationale organisa tie van het consulaatwezen. Te dien einde stelt hij zicli voor, aan de vergadering der de legation in het volgend jaar plannen voor te leggen, die wel-is-waar nieuwe offers zullen vragen, doch welker verwezenlijking noodza kelijk is met het oog op de door de jongste gebeurtenissen in het verre Oosten veranderde toestanden. Met een beroep op de welwillend heid der delegatie besloot de nieuwe minister zijne rede, welke luide werd toegejuicht. De rapporteur der commissie zeide reeds terstond de goedkeuring der ministerieele verklaring te kunnen voorstellen. neiging tot drieste vleitaal, die hem zoo eigen was. te hehvinpen. Hij begieep, dat die taal haar zou belerdlgen. Hoi ontbrak hem tevens aan de gelegenheid, zich veel met haar in ie laten. Bruno Klemming, een man van omstreeks dertig jaar met het geblaseerde vooikomen van een vijftiger, nam den olfnier geheel 111 beslag, al wist Hersdoiff zich niet te herinneren hem vioeger van nabij ge kend te hebben. En nog meer dan door de ijdeie praatjes van dezen lieer werd de luitenant bezig gehouden dour diens jonge vrouw, dm tal van vragen en vurige blikken tot den schoonen discligenoot richtte.Mevrouw AlexandraFlemmitig verloochende haar afkomst niet. Bij de voorstelling had de bankier schertsend melding gemaakt van van hare Poulsche familie, en de eigenaardige vorm vari haar gelaat, de donkere oogen en vooral haar levendig temperament getuigden dat hij waarheid gesproken had. Zij maakte zich van het eerste oogenblik at meester van het onderhond aan tafel en Hertha en de eenigszins hardhooiige gastvrouw deden er het zwijgen toe. Graaf Apponyi verklaarde eveneens daar mede in te stemmen, maar drong niettemin aan op eenige mededeeling in zake de Oos- tersche kwestie. Evenals onder graaf Kalnoky, meent hij, moet diens opvolger er voor waken dat de ontwikkeling der Balkanstaten geschiedt door hunne eigene kracht en beletten dat een protectoraat of eenige invloed van een enkele mogendheid over die staten kan wor den geoefend. In het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden dienden de Jong-Czechen Dinsdag, na de interpellatie van Patzak en het antwoord van den voorzitter, een voorstel in om het debat over de belastinghervorming te schorsen en eerst de begrooting te behandelen. Toen het voorstel verworpen werd, hieven de Jong-Czechen, versterkt door de antisemie ten onder aanvoering van niemand minder dan Lueger, een woest geschreeuw aan. Een uur lang heerschte onbeschrijfelijke verwar ring en een helsch leven. Men schreeuwde den voorzitter toe dat hij zich zelf tot de orde moest roepen, en den minister van financiën, Yon Plener, dat hij maar moest aftreden. De Weener Polenclub heeft besloten voor de artikelsgewijze behandeling van het kies- wetontwerp der subcommissie te stemmen, op voorwaarde dat de regeering zich niet verzetten zal tegen amendementen ten gunste van het beginsel der zelfstandigheid van de landen. Verder besloot de partij te stemmen voor de oprichting van een Slavisch gym nasium te Cilli, doch zich niet te zullen ver zetten tegen een door de betrokken partijen in overleg met de regeering getroffen andere regeling. De pauselijke nuntius, Agliardi, zal vier weken te Karlsbad vertoeven en gaat dan naar Gastein. Aan de leden der delegatiën werd vertrouwelijk medegedeeld, dat hij niet op zijn post zal terugkeeren, zoodat de Hon- gaarsche regeering volkomen in het gelijk gesteld is. Bij de Oostenrijksche regeering is een ver zoekschrift ingediend om den verkoop van een onlangs uitgekomen schotschrift, »De waar heid nopens het jodendom", te verbieden. Het moet een samenraapsel van verzinsels en grove leugens zijn en blijkbaar de strekking heb ben, de vijandschap tegen de joden aan te wakkeren. SPANJE. De Senaat heeft gisteren het ontwerp op de Cuba-obiigatiën aangenomen. 8 I K T 1 E, Het officieuse Fremdenblalt te Weenen verneemt uit Belgrado dat voor de conversie der Servische schuld in beginsel een overeen komst is gesloten tusschen den minister van financiën en de vertegenwoordigers van eenige buitenlandsche banken. AMERIKA. Het departement van marine der Vereenigde Staten zal vermoedelijk den kruiser Raleigh Zij. de nieuwsgierig» Alexandra, wist Hersdoiff alle interessante geschiedenissen, die zich in den laatste» tijd in de groote stad, waar hij in garnizoen lag, hadden voorgedaan, te doen ver tellen. Het onderhoud nam eeist eene andere, meer belangrijke wending, toen er toevallig sprake kwam van Werners eventueele benoeming tot rechter van instructie, welke betrekking bij reeds sinds eenige maanden voorloopig vervulde. Hersdoiff trok een guitig gezicht en zeide: sBrr! dat is een beroep, waarom ik niemand zul benijden. De beele juristerij vak verduiveld weinig in mijn smaak, maar bepaald onmogelijk schijnt het mij, dat iemand voldoening kan vinden in een vak, waarbij hij zich verdienstelijk maakt dagelijks een zetter aanta! ongelukkigen aan de slachtbank over te leveren. Ik kan bet niet helpen, maar ?»n ambtenaar, die in zijn plicht te kort schiet, wanneer het een door hem aan geklaagden armen duivel gelukt zijne onschuld te bewijzen, ik kan hem mij niet anders voorstellen dan als een man met een hart van steen, zeo'n soort Blauwbaard uit het sprookje. Het spijt mij, j gelasten langs de kust van Florida de wacht te houden, om de Spanjaarden le helpen, het uitzeilen van vrijbuiter-expedities naar Cuba te beletten. Volgens den correspondent van j de Indépendance te "Washington is de Raleigh j al vertrokken. Volgens een bericht uit Hermosillo is Zater dag in den Mexikaanschen staat Sonora een gevecht geleverd tusschen 150 man Mexikaan- sche troepen en de oproerige Yaqui's. De laatsten leden zware verliezen, terwijl de Mexikanen éen doode en 52 gewonden hadden. De postmeester-generaal van Newfound land is te Ottawa aangekomen om met de regeering van Canada te onderhandelen over een handelsverdrag. AFRIKA. In de wetgevende vergadering te Kaap stad vroeg de heer Merriman Dinsdag aan den premier of het waar was dat menschen uit Mashonalnnd geworven waren voor de Fransciie expeditie naar Madagascar. De spreker zou dat erg betreuren en oordeelde 0. a. dut het Fransche gezag op Madagaskar het meest mogelijke gevaar voor de toekomst van Zuid-Afrika kan opievereD. Rhodes antwoordde dat er van die wer ving niets was gekomen, maar wel had de Fransche consul hem, Rhodes, gevraagd of hij er iets op tegen zou hebben, en hij had geantwoord van niet. We leven in een tijd dat de onbeschaafde landen onder het gezag van de beschaafde komen, en b\j Europeesche schikking werd Madagaskar aan de Fran- schen overgelaten. Daarop bracht hij het voorstel ter tafel om Engelsch Bechuanaland te annexeeren. Hiertoe werd besloten. CHINA. Volgens berichten uit Canton verkeert de geheele provincie Kwantung in een toestand van anarchie. De ambtenaren doen geen moeite om de orde te handhaven, en de tal rijke naijverige partijen, waarin de bevolking is verdeeld, doen onophoudelijk strooptochten in elkanders districten. Tot overmaat van ramp loopen groote benden Chineesche sol daten, die van Formosa zijn overgestoken, de provincie af, en plunderen en mishandelen de inwoners. Daily Telegraph verneemt, dat te Chengtu de Britsche, Fransche en Amerikaansche zendelingen met hunne bedienden vermoord zijn. Op bevel der regeering zouden alle telegrammen aangehouden zijn, teneinde den moord zoo lang mogelijk verborgen te houden. JAPAN. De Duitsche gezant te Tokio heeft Dinsdag den Mikado de insignes der orde van den Zwarten Adelaar overhandigd. De troepen op Formosa hebben de stad Taipeh zonder slag of stoot bezet. De Chinee sche aanvoerders in het noorden van het eiland hebben de hulp der Japanners in ge- eerlijk gezegd, mijn beste Weiner, u met zulk eede candidatnur te moeten gelukwenschen," Met een goedmoedigen glimlach antwoordde Werner: lElke betrekking in de maatschappij heeft hare losten en lasten, hare licht- en schaduwzijde, en het zal er ten slotte maar op aankomen hoe wij in de betrekking, waarin hat lot ons geplaatst heeft, aan de eischen van plicht en geweten voldoen." Zeker," hernam Hersdoiff half ernstig, half schertsendsmaar al krijgt eik in den gronten strijd om het bestaan eene plaats, het is niet gezegd, dat htj altijd een goede plaats bekomt. Ik zou mij aan eene grove onwaarheid schuldig maken, wanneer ik wilde beweren, dat ik nu juist de beste plaats inneem. Men wordt waar achtig geen soldaat om jaar in jaar uit recruten te drillen. Dat droomt in zijne jeugd van roemrijke wapenfeiten, van lauweren en orde- teekenen, en wat geeft de werkelijkheid f Ver velenden garnizoensdienst en onbereikbare lauweren. Ik ben dit doelloos leven hartelijk roepen om aan den staat van regeeringloosheid een eind te maken. In het zuiden is de toestand minder ernstig. Spoedig verwacht men dat de rust hersteld zal zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Ziiiing van 12 Juni. Veiligheidswet. Na aanneming gisteren van het amendement om inrichtingen vallende in de kinderwet buiten deze veiligheidswet te stellen, stelde de minister van waterstaat voor, uitdrukkelijk te vermelden dat deze wet die iurichtingen niet regelt. Het voorstel der rapporteurs om de oprich ting van fabrieken of werkplaatsen volgens deze wet afhankelijk te stellen van vooraf gaande vergunning, behoudens hooger beroep, teneinde preventief te waken voor de nakoming der wet, werd bestreden door de lieeren Beelaerts van Blokland en Lely, die zoodanige vergunning naast die tot het in gebruik nemen der inrichting te omslachtig en te belemmerend voor de nijverheid achtten, gelijk ook de heer Balilmann, lid der min derheid van de commissie, betoogde. Deze wees o. a. op den last die zoodanige bepaling in spoedeiscliende gevallen voor de oprichting van fabrieksinstellingen zou veroorzaken. De minister verzette zich mede krachtig tegen deze belemmering der industrie en achtte een ontwerp met dergelijke bepaling onuit voerbaar. Bovendien kunnen de fabrikanten desverkiezende hun bouwplannen inzenden. De heer Tydeman beriep zich op degunstige werking van het preventief toezicht in Zwit serland, dat is in het belang van de nijverheid en van den arbeid, maar trok op grond van de bezwaren het amendement in. De wijziging, voorgesteld door den minister,, werd als overbodig verworpen met 45 tegeD 22 stemmen. De Kamer handhaafde de bevoegdheid om voor inrichtingen, opgericht voor het in wer king treden dezer wet, minder strenge voor schriften te geven, door verwerping van een voorstel-Beelaerts om strengere voorschriften te geven voor fabrieken, na invoering der wet gesticht. De wijziging der wet op de rijkspostspaar bank is aan de orde gesteld 11a afloop der reeds ter behandeling aangewezen zaken. Bij art. 8 der veiligheidswet stelde de com missie van rapporteurs voor, den fabrikant ook te verplichten tot beschikbaarstelling van goed drinkwater. Dit amendement werd bestreden door de- heeren Meesters, Bahlmann, Mutsaers en den- minister, op grond dat de verplichting tot verschaffing van goed drinkwater in vele- streken een onmogelijke eisch is. De heeren Heldt en Kerdijk bleven aan die verplichting hechten. De lieer Meesters stelde een amendement voor om aan een bestuursmaatregel over te- laten in welke gevallen de inspecteur voor schriften kan geven ten aanzien van de verschaffing van goed drinkwater. De minister kon dit amendement beamen. De stemming is uitgesteld tot na afloop van het onder-amendement der commissie van rapporteurs, om het toezicht op te dragen aan de inspecteurs, dezen uit te breiden voor de arbeiders- en de veiligheidswetten, en geen adjunct-inspecteurs in te stellen, zooals de regeering heeft voorgedragen. moede en hoop, dat er spoedig iets beteisvoor mij zal zijn weggelegd." Van alle zijden drong men bij hem aan op eene nadere verklaring, waarin dun dit betere zou bestaan, en toen Heisdmff zich een poosje vermaakt had met de nieuwsgierigheid vat) mevrouw Alexandra, vetklaarde hij plechtig: ïSchrik niet, mijne heerenik ben van plan- deel te nemen aan eene expeditie naar Afrika.' Uitroepen van verbazing en twijfel volgden op deze verklaring, maar de jonge officier vervolgde op ernstigen toon ïOp mijn woord, het is zooBij een afscheids maal, kort geleden dooi- ons aan een vertrekkende» kameiaad aangeboden, is het plan bij mij gerijpt diens voorbeeld te volgen, ©n ofschoon ik bezig- was met mijn derde flesch champagne, toen ik mijn besluit aan dien kameraad kenbaar maakte, nog dienzelfden nacht werd mijn verzoek aai) Wissmann verzonden. Mocht ik nu werkelijk in het keurkorps worden opgenomen, dan zal mij niets anders overblijven dan te gaan." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2