Gemengde Berichten. PEK TEL EG KAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Nadat de minister de benoeming van adjunct-inspecteurs sterk verdedigd had en de heer Goeman Borgesius krachtig had be pleit de uitbreiding van het aantal inspecteurs, en de niet-aanstelling van adjuncten, werd het amendement der commissie van rappor teurs, om in beginsel te besluiten, geen adjunct-inspecteurs aan te stellen, aangeno men met 47 tegen 23 stemmen. Het amendement der commissie van rap porteurs, om de verplichting op te nemen tot verschaffing van goed drinkbaar water, werd verworpen met 52 tegen 17 stemmen, Het amendement-Meesters, om in een be stuursmaatregel te bepalen in welke gevallen de inspecteurs voorschriften kunnen geven om trent verschaffing \an goed drinkbaar water, werd aangenomen met G2 tegen 7 stemmen. Art. 8 werd hierop goedgekeurd. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 13 Juni 1805. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Viijdag 14 dezer niet plaats heboen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. fregat Atjeh, onder bevel van den kapt. t.'z. W. J. P. van Waning, in den namiddag van 10 dezer naar Kiel vertrokken, ter bijwoning van de plech tige opening van het Noord-Oostzeekanaal, Hr. Ms. instructie-korvet Urania en de stoomharionneerboot Ever zijn van Nieuwediep naar de Zuiderzee vertrokken, tot het maken van een oefeningsreis met de adelborsten der beide oudste afdeelingen. De Amst, acht de motie, door het bestuur der Liberale Unie voor de algemeene verga dering aan de orde gesteld, nogal van betee- kenis. Het blad besluit uit den inhoud, dat het bestuur tot de conclusie is gekomen, dat een scheiding in de gelederen der liberalen niet alleen niet kan uitblijven, doch zelfs zoo spoedig mogelijk dient plaats te hebben. nGaat de Liberale Unie met deze motie mee, dan spreekt zij o. m. uit: le. dat in de wetgeving thans een bevoorrechting van het kapitaal aanwezig is, en 2e. dat mede door middel van de wetgeving eene meer recht vaardige goederenverdeeling kan en moet worden nagestreefd. »Zulk eene verklaring kunnen de doctrinai- ren in de liberale partij niet onderschrijven. Wat hier in de laatste overweging van de motie is neergelegd, klopt geheel met de sociale paragraaf uit art. 1 van het reglement van den Radicalen Bond." Aannemende, dat de openlijke uiteenspat ting van de feitelijk reeds lang gesplitste liberale partij voor de deur staat, zal, meent de Amst, de tijd gekomen zijn, om de fusie denkbeelden tot uitvoering te brengeneerder niet. Naar de JSf. E, Ct. verneemt, heeft de staatsspoorwegmaatschappij onderhandelingen aangeknoopt met de »IIamburgische Packet- fahrl Gesellschafl", teneinde te bewerken dat laatstgenoemde maatschappij een harer stoom schepen op Zuid-Afrika ook een der Neder- landsche havens zal laten aandoen. Een vrouw, wonende Korte Frankenstraat te Rotterdam, had Dinsdagavond, toen zij waschgoed ophing, het ongeluk een brandende petroleumlamp van den schoorsteen te wer pen. Zij kreeg de olie over zich heen en stond weldra in volle vlam. Zwaar verwond, werd zij naar het Gasthuis vervoerd. Een man, die haar te hulp was gekomen, verbrandde zich de handen. Behalve de drie in ons vorig numrner ge noemde inbrekers te Rotterdam werd ook nog een vierde, zekere D. Wouters, een oude kennis der justitie, gearresteerd als medeplich tige aan de poging tot inbraak bij den heer Coucke op den Noordersingel. B. Brinkman, Behagel en D. Wouters, aan gehouden in verband met de poging tot inbraak op den Noordersingel, zijn gisteren op S vrije voeten gelaten, omdat de justitie voor hunne overbrenging naar de gevangenis geen termen vond. Alleen J. D. A. Timmer, de man van wien gezien is dat hij met valsche sleutels aan de deur van den heer Coucke bezig was, wordt voorioopig ter beschikking der justitie naar de gevangenis overge bracht. (A7. B. Ct.) Op telegraphisch verzoek der justitie te Breda is Dinsdagavond te Rotterdam in zijn woning aan den Hilledijk aangehouden een conducteur van de exploitatie-maatschappij, verdacht van medeplichtigheid aan den dief stal van goederen uit bagagewagens aan het station te Lage-Zwaluwe. Gisteren werd hij gevankelijk naar Breda overgebracht. Zaterdag worden te Seheveningen de zee baden geopend. Te Seheveningen verkeert men in groote ongerustheid omtrent het lot van de bomschuit SCH. 137, genaamd »Arie en Daniël", reeder A. de Niet, stuurman A. v. d. Zwan, welke vier weken geleden ter haringvangst is uitge varen en waaromtrent tot dusver nog geen bericht is ontvangen, terwijl het de gewoonte is bij eene eerste reis eene Engelsche haven aan te doen en van daaruit aan den reeder bericht te zenden. Daarbij komt dat van schui ten, die tegelijkertijd uitgevaren zijn, reeds berichten zijn ontvangen. Als bijzonderheden wordt medegedeeld, dat verschillende goederen, afkomstig van bom schuiten, op de plaats, waar de haringvisscherg wordt uitgeoefend, het zoogenaamde Zand, op zee ronddreven en daar ter plaatse de laatste weken zware stormen hebben gewoed. Uit Seheveningen wordt gemeld dat schuit 137 door schipper Ammeraal, van den reeder De Niet, op zee is gezien. Zondag 23 dezer, des avonds, zal »Prins Maurils", de hoofdpersoon van de Leidsche markeradefeesten, vergezeld van een stoet van ridders en edelen, een bezoek brengen aan het Kurhaus te Seheveningen, alwaar de noodige toebereidselen zullen worden ge troffen, om i>den Prins" een waardige ont vangst te bereiden. Teyler's Museum te Haarlem is in de vorige maand verrijkt met een zeer fraaie verzameling van mineralen. Deze verzameling wordt gedurende éen dag slechts voor genoo- digden ter bezichtiging gesteld, op Zaterdag 15 dezer, 's namiddags tusschen 2 en 4 uur, door dr. T. C. Winkler, den conservator. Bij gelegenheid van de veertigjarige ver vulling der betrekking van krankzinnigen- verpleegster in het gesticht Meerenberg van mej. Thönissen, zuster Constance, herinnert het Hbl, aan den veranderden toestand der krankzinnigen-verpleging. Dr. Everts en dr. Persijn, de bekende geneesheeren, speciali teiten op dit gebied, besloten toen de mecha nische dwangmiddelen af te schaffen. Toen werd de mogelijkheid daarvan door velen be twijfeld. Maar de afschaffing weid doorgezet en thans wordt door alle deskundigen in binnen- en buitenland de toepassing veroor deeld. De tramlijn PurmerendBeemster—Rijp zal vermoedelijk 1 Juli e.k. geopend worden. Drie jongelieden van 17, *17 en 18 jaar, twee jongens en een meisje, huurden Zater dagavond te Alkmaar een bootje om een tochtje te maken. Zij gingen het Noordhol- Iandsch kanaal op, in de richting van Aker sloot,-en keerden niet terug. Uit Alkmaar meldt men aan de N. B. Ct. dat gisterochtend de drie lijken zijn opgevischt van de jongelui die Zaterdag waren gaan spelevaren op het Noordhollandsch kanaal. Door het onvoorzichtig wegwerpen van een brandenden lucifer in een hoop hennep, is de touwslagerij van J. Loorbach te Muntendam met woning, bijgebouw, schuur en gereed schappen, geheel in asch gelegd. Het vaste en losse goed was verzekerd. In het oostelijk deel der gemeente Stap horst is Dinsdag een geweldige brand ont staan ten huize van R. Monnes, welke zoo danig in omvang toenam, dat in vier uur tijds twaalf boerenhuizen in de asch zijn gelegd. Daar de spuiten op Staphorst niet aanwezig waren, heeft men uit Meppel een spuit doen aanrukken. De inceroepen hulp van de brand weer uit het naburige Meppel kon niet meer baten. Het vee was in de weide en is dus de- spaard gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Maarsen is een driejarig kindje van P. in een pot met kokend water gevallen en aan de daaibij bekomen brandwonden overleden. Men schrijft uit Ginneken, bij Breda, aan bet W. t'. tl. D. ïDat riog steeds door velen heil gezocht wordt in de geneeswijze van Kneipp, bewijst het groote getal badgasten, dat nu reeds hier is aangekomen, om zicli onder behandeling te stellen van den badarts, dr. Soer. Het hotel Dennenoord, gelegen vlak naast de bad inrichting Wörishofen, is bijna geheel bezet, en bovendien hebben in en om Ginneken nog verscheiden logo's hun intrek genomen. ïEen gevolg van de aanwezigheid der bad gasten is, dat daarentegen het getal gezon den, dat vroeger des zomers in of bij ons dorp logeerde, afneemt. Zij, die voor eenige weken voor hun genoegen buiten willen wezeri, wen- scben op hunne wandelingen niet voortdurend sbarrevoeters" met meer of minder ziekelijk uiterlijk te ontmoeten of met dezen in het zelfde logement le zijn. Om die reden zijn er velen, die vreezen, dat de gezonden, gedeelte lijk althans, door de zieken verdreven zullen worden, hetgeen op den duur voor ons plaatsje, dat zooveel aantrekkelijks heeft door ligging en omgeving, niet voordeelig zou zijn." Amsterdam. In de gisteren gehouden raadszitting werd afwijzend beschikt op het adres van den architect Van Arkel om, naar aanleiding van de onder de steenhouwers en opperlieden uitgebroken werkstakingen, een stedelijken of provincialen arbeidsraad in te richten. De behandeling van de voordracht van den heer Den Ilertog, tot invoering van propor tioneel schoolgeld op de scholen voor middel baar onderwijs, alsmede die van B. en W., tot stichting van een nieuw entrepotdok, werd uitgesteld. Zwolle. De gemeenteraad heeft aan B. en W. een krediet verleend, groot f 15.000, voor de ontvangst van de Koninginnen. Uit Bteslau weidt gemeld dat de steenkolen mijn Gotles Segen in brand staat. Van de 421 mijnwerkers die in de mijn waren afgedaald, zijn er 12 omgekomen en worden er 7 vermist, die ook als gestikt worden beschouwd. Een bergwoik-inspecteur werd bij de reddingswerk zaamheden zwaar gewond. De oorzaak der ramp is een ontploffing van mijngas. De kring van den brand in de schacht Aschenborn is reeds afgedamd en het gevaar voor het overige gedeelte der mijn acht men, hoewel uit de schacht IIolz- hünge ontzaglijke vuurzuilen opstijgen, geweken. Sinds 1802 is de mijn Gottes Segen, het laatst in 1863, ondanks opgeworpen dammen en muren, herhaaldelijk door branden geteisterd. De bekende Russische anarchist, baron Jflgol- kowsky, is door de rechtbank te Petersburg veroordeeld tot 20 jaren opsluiting in de voor gevaarlijke misdadigers bestemdo vesting Schlissei- berg, nabij Petersburg. Vrijdag vertrokken 700 joden uit Bessarabië naar de Argentijnscbe landbouwkoloniën van baron tliisch. De ingenieur Albert IIuss wil op de wereld tentoonstelling, welke in 1896 te Buda-Pest gehouden wordt, een toren van ijzer cn staal bouwen, met vijf verdiepingen, ieder van 100 meter een toren, die dus nog 200 meter hooger zal zijn dan de Eiffeltoren te Parijs. Er wordt een maatschappij gevormd voor het uitvoeien van het groote werk, dat negen maanden duren en natuuriijk veel geld kobten zal. Een zeer merkwaardige sneeuwstoi m heeft lui tenant John P. Finley, een van de meest bekende meteorologen van de Vereenigde Staten vanXoord- Ameiika, meegemaakt bij een bestijging van de Pike's Peak, Hij zegt dat de sten m het best ver geleken kan worden bij een iregen van koud vuur". De sneeuwvlokken waren sieik geladen met electriciteit. Eerst veispieidden zij een glimmend lichtje, wanneer zij in aamaking kwa men met de haren van den muilezel, welken luitenant Finley bereed. Plotseling werden de vlokken dichter en alle schitteideit. Toen de storm heviger werd, werden de vlekken kleineren straal den zij een spookachtig wit licht uit. Iletgeiaas der eicctrische ontladingen maakte een onver- getehjken indruk. Toen de storm op zijn hevigst was, en iedere vlok een vuurdi uppol geleek, gin gen stroomen electiisilie vonken uit van luite nant Finley's vingei toppen, zoowel als van zijn ooien, baard en neus. Over de Niagara zal een hangende tram aange bracht vvonlen. Het plan bestaat namelijk om aan beide zijden van den wa'erval stalen torens op te richten van ongeveer 6 M hoogte en tusschen deze kabels te spanen, langs welke wagens voortbewogen kunnen worden, die 20 personen bevatten. 's-GKAVEXIIAGK, 13 Juni. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling der veiligheidswet werd besloten dat de inspec teurs van den veiligheidsdienst niet zullen worden belast met het toezicht op het ge bruik der stoomtoeslellen. De verplichting tof mcdedeeling van ongelukken is beperkt tot inrichtingen waarin eenige tak van fabrieks- of handelsnijverheid wordt uitgeoefend. Na zeer uitvoerig debat is aangehouden tot mor gen, de nieuwe regeeringsbepaling om na herhaalde veroordeeling door de inspecteurs een termijn te doen stellen voor de voldoening aan de voorschriften en orders en den minis ter de bevoegdheid te geven de fabriek te doen sluiten of de werktuigen te verzegelen. Tölegi ammen voor Tamsui en Taipeli op het eiland Formosa kunnen op risico van de afzenders worden aangenomen. Omtrent de verwachtingen van den kersenoogst verneemt men weer ongunstige berichten. Der gelijke alarmkreten hoort men telken j.ire. hetgeen gewoonlijk moet dienen om de prijzen bij de verpachtingen op te drijven, zoodat daaraan weinig geloof behoort te weiden gesiagen. Wan neer straks de oogst in vollen gang is, za! die als gewoonlijk wel meevallen. (Arnh.Ct.) In Duitschland zuilen gedurende de aanstaande campagne 395 suikerfabrieken in werking komen, in Onstenrijk-IIongarije 217, in Fi ankrijk 369, in Belgie 110, in Nederland 30 en in Rusland 229 fabrieken. Te zamen alzoo in Europa 1350 suiker fabrieken. Aan de universiteit te Utrecht is het voorbe reidend examen godgeleerdheid afgelegd door den heer II. W. Creutzberg. Da minister van binneiilandsche zaken brenn in herinnering, dat zij, die zich wensehen te onderwerpen aan de in den aanstaanden zomer te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche taal, die tot het geven van lager en middelbaar onderwijs in de gymnastiek en lager onderwijs

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3