A". 1895. Zondag 16 en Maandag 17 Juni. N°. 8811. Eerste Blad egenenveertigste Jaargang. - Verschijnt dagejijk", uitgezonderd Dinsdag, U IT G EVER: .T, ODÉ. Biimenlanclselie Berichten. Sé- r'"i 'm il ®r ■3 m* 1 I C-bif f Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Byk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. 8VBEA tl £3©* t&A.t STRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. Schiedam, 15 Juni 1895. De Fransclie schepen, die door de regeering aangewezen zijn om, ter voldoening aan de uitnoodiging van keizer Wilhelm de opening van het Noord-Oostzeekanaal by te wonen, zijn naar Kiel verti okken. De regeering heeft over het aannemen van die uitnoodiging echter vrij wat moeten hemen. De radicale afgevaardigde Goblet o. a. verweet aan de regeering haar houding, eu voegde haar toe, dat zij, door onze marine aan de 'eesten te Kiel te doen deelnemen, een slechten indruk heeft gemaakt op de volksopinie, omdat het denkbeeld van wraak daardoor op den achter grond is geraakt. Natuurlijk eindigen derge lijke inteipellatien met het mode-artikel van onzen tijdneen motie". Nu zijn de Fransehen meesters in het bedenken van dergelijke artikelentenminste op de interpellatie omtrent de buitenlandsche politiek der regee ring volgden niet minder dan acht motiën. Een daarvan, Zeker door een verstandig man vooigesteld, bevatte slechts deze woorden »De Kamer, gehoord hebbende, enz.gaat over lot de orde van den dag". Deze motie werd echter verworpen, waarop die van den afgevaardigde Ti ilat, waarin goedkeuiingvverd uitgedrukt over de houding der regeering in de buitenlandsche aangelegenheden, werd goedgekeurd met 509 tegen 105 stemmen. Zoo is dan zonneklaar bewezen, dat vier vijfden van de tegenwoordige Fransclie afge vaardigden niet met de dwaasheden mede gaan, waarvoor een klein gedeelte niet zou terugdeinzen, en we gelooven zeker, dat het Fransclie volk aan de zijde van die meerder heid slaat. De mini,ter van buitenlandsche zaken in Frankrijk, de heer Hariolaux. heeft bij deze gelegenheid getoond een uitstekend meester ia het debat te zijn. Dit bleek na de rede voering van den socialistischen afgevaardigde Millerand, die de Oostersch-Aziatische kwestie hesprak, waarin Frankrijk met Duitschland en Rusland was medegegaan, hetgeen de interpelianl een politiek vau geweld noemde. Natuurlijk, dat ook deze afgevaardigde de zending der schepen naar Kiel afkeurde. Keizer Wilhelm, zoo redeneerde hij, streeft met volharding naar een toenadering met Frankrijkmaar Duitschland moet weten, dat wij de verloren provinciën Elzas en Lotha ringen niet vergeten. Neen, de kwestie dezer gewesten blijft in haar vollen omvang be staan. Na zulk een hartig woord werden natuurlijk de geesten vaardig en begon de discussie wel wat belachelijk te worden. ïDurft de regeering, nadat Frankrijk zulke enorme uitgaven voor het leger gedaan zijn, keizer Wiliielms uitnoodiging niet weigeren vraagde er éen. »Wat zal de regeering doen om te verhinderen, dat de keizer van Duitsch land in 1900 de wereldtentoonstelling te Parijs komt bezoeken? klonk het uit den mond van een ander, en in dezer voege ging het voort. In 1900! nog vijf jaren scheiden ons van dien tijd, en er stroomt nos heel wat water door de Seine, eer de wereldten toonstelling wordt gehouden De minister van buitenlandsche zaken be antwoordde op kalme, doch te ^elijk zaak rijke wijze de verschillende sprekers. De regeering der republiek, zeide hij, heeft geen veiandering gebracht in haar politiek. Zij wil Frankrijks verheffing, en dit niet door afzondering, isolement, maar door samen te' gaan met andere mogendheden, waarvan reeds goede vruchten zijn verkregen. Wat de zending- naar Kiel aanging, 't is de beantwoouling van een beleefdheid met een beleefdheid. Onze zeelieden zullen te Kiel het vrije en krachtige Frankrijk ver tegenwoordigen, dat geeu vergelijking vreest en geen herinnering verloochent. De politiek in Oost-Aziè, ja, daar heeft Frankrijk Rusland niet alleen willen laten staan voor de moeilijkheden, die zeer zeker een grooten invloed zouden hebben geoefend op Ruslauds algemeene politiek; Frankrijk wilde niet door een onverklaarbare onthou ding zich onttiekkea aart den steun, dien men het vroeg: Frankrijk blijft zijn bond genoot getrouw! Ten slotte sprak de minster over de staatkunde van onthouding, weleer gevolgd, die aan de republiek een échec in Egypte had bezorgd. Thans was de toestand zoodanig, dat geen vraagstuk van eenige be- teeker.is werd behandeld, of Frankrijks stem en meening werden gevraagd. Dat waren goede woorden van den minis ter, we zouden zeggen afdoende. Doch een schalksch afgevaardigde moest toch een duit in het zakje werpen. We hebben Rusland zoo goed geholpen, waar het gold Japans in vloed in China tegen te werken; kan Rusland ons nu niet eens helpen, opdat Engeland eindelijk eens tot de ontruiming van Egypte overga Zoo gaat het in de Fransche Kamer! Zaken afdoen, zeer weinigredeneeren tot in liet oneindige; nimmer de jaarlijksche begrooting op lijd klaar, en intusschen intrigeeren van den een om den ander den voet te lichten en zelf diens plaats in te nemen. Dit is zeer jammerhet parlementaire stelsel raakt er door in discrediet. Belangrijke dagen wachten keizer Wilhelm II. Een werk van groote beteekenis, een nieuw werk, dat aan een eeuwenouden waterweg, aati de Sont, een groot deel van zijn beteekenis ontneemt, is voltooid: het nieuwe kanaal, dat Noord- en Oostzee ver bindt, zal geopend worden. Een werk des viedes, door oorlogsschepen van schier alle zeevarende mogendheden ingezegend. Er zijn zeer wijze maatregelen genomen, om te voorkomen dat de verschillende natio naliteiten niet op onaangename wijze met elkander in aanraking komen. Op 17 Juni mogen de schepelingen van Engeland en de Scandinavische Staten te Kiel aan wal gaan den volgenden dag de Italiaansche, Nederland- sche, Portugeesche eu Russische; denlOden matrozen der overige staten, waaronder de Fransclie. Met veel wijsheid is dus deze zaak gei egeld En nu het kanaal. De uiteinden zijn te Brurisbiitlel, niet ver van den mond der Elbe en te Kiel aan de Oostzee. In 1880 werd het plan voor dit kanaal vastgesteld. De gevaarlijke weg om kaap Skagen een kaartje, bij deze gelegenheid uitgegeven, vertoont niet minder dan 8215 strandingen op de kusten van Jutland lïan in het vervolg grootendeels vermeden wórden. Het kanaal is 98 kilometer lang. rt-'" spoorwegbiug is er over gebouwd, met twee bogen van 150 nieter wijdte. De grootste zeeschepen kunnen zonder strijken van masten onder deze bogen doorvaren, daar de brug 42 meter boten den water spiegel ligt. Sluizen v.:n buitengewone af metingen zijn aan de beide uiteinden noodig geacht, die echter de giootste zeeschepen met gemak kunnen bergen. Een blik op de kaart doet zien, dat de afstanden tusschen de havens aan de Oostzee, met die aan de Noordzee en den Atlantischen Oceaan, vooral met de Engelsche, aanmerke lijk zijn verkort. 't Kanaal is een meesterwerk onzer eeuw, en strekt den ingenieur Baensch, onder wiens leiding het is gebouwd, tot hooge eer. SCHIEDAM, 15 Juni 1895. We meenen den velen vrienden en ver eerders van wijlen ds. HaverSchmidt genoe gen te doen met het volgende aitikel, dat zijn plaats vond in hot Nieuw.s van den Dag vau heden Eene te brengen hulde. Gisteren is door dr. Jan ten Brink op de jaarvergadering van de Maatschappij der Ne- derlandsche Letterkunde een opwekking ge richt tot de leden uer Maatschappij, om deel te nemen aan de hulde, te brengen aan de nagedachtenis van Piet Paaltjens, door Haver- Schmidi's buste te plaatsen in het Rijks- Museum, Ook zij, die geen lid zijn van de Maat schappij, kunnen aan deze hulde deelnemen, en daarom zij de wensch, dien de hoogleeiaar uitte in besloten kring, herhaald in het openbaar. De dichter van «Snikken en Grimlachjes", de auteur van «Familie en Kennissen", de spreker op kansel en katheder is niet door allen begrepen. Het groote publiek, dat gaarne lacht, beschouwde een avond, op welken IlaverSchniidt sprak, als een avond van ver maak, en rangschikte zijne gedichten onder de coniische. Aan dat groote publiek zijn de fijne opmerkingen, de uitingen van diep gevoel en innige teerheid, is de worsteling tusschen een vlainmenden twijfel en een nooit ver slagen geloof, waarvan al wat Havei Schmidt schreef en sprak de sporen droeg, ontgaan. Op oogenblikken, waarin eene schreiende ziel aan het woord was, barstte het publiek in lachen uit. Dat heeft HaverSchmidt veel pijn gedaan. sNu eerst begrijp ik wat hij heeft willen zeggen wat is dat schoon; en wat heb ik hem tien jaren geleden verkeerd vei staan zei eens eene beschaafde dame. En als haar zal het velen gaan. HaverSchmidt heeft zelf gezoigd voor zijne nagedachtenis. Zijn wei ken hoe weinig ook in aantal zullen gelezen blijven en gewaardeerd door alle fijne en ont wikkelde zielen en wie ze nog niet in zich heeft kunnen opnemen, zal dat kunnen, wan neer zijn smaak en ontwikkeling het daartoe vereisente peil zullen hebben bereik® Maar al zullen de werken va. 'avei Schmidt zelf zorgen voor de nagedachtenis van hunnen auteur dat ontslaat hunne le/ers niet van den plicht der dankbaarheid. In het Rijks- Museum behoort de buste van dezen schrijver. En wanneer zij er eenmaal is geplaatst, dan zullen wij er met onze kinderen heengaan en zeggenzie hier het beeld van een man, die de groote tegenstellingen in natuur en men- schenvvereid heeft gekend, maar die een geloof heeft gepredikt, dat ze vermag te dragen die een diepen haat heeft gekoesterd voor ijdele grootspraak; een dichter, die gi oot was door zijn eenvoud een mensch onder de mensohen, wiens liefde voor de waarheid slechts werd geëvenaard door zijn haat tegen alle poseeren. Naar de Maaslode uit goede bron verneemt, houdt de voorzitter van de Kamer van koop handel en fabrieken, de heer J. J. G. Nolet alhier, zich bezig bij den minister van finan ciën de inwilliging te verkrijgen van een door die Kamer eenige jaren geleden gedaan verzoek, om de verantvvooulelijkheid voor den accijns op gedistilleerd voor den afleveraar onmiddellijk na uitslag te doen eindigen. Bij I het zwemmen in de Sehie aan den Overschieschen weg zonk A. Brokling Don derdagavond plotseling naar de diepte en zou zeker verdronken zijn, ware het niet dat Pieter Hoogland zich gekleed te water had begeven en het geluk had den drenkeling te redden. Gisteravond is door de politie alhier in een danshuis n de Raamsli aat te Roueidam aan- «r»f; n&gi f pg 3 j

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1