kennisgeving. ,A°. 1895 Donderdag 20 Juni. N°. 8813. ISTegenenveertig-st© Jaargang. Verschijnt dagel k°f uitgezonderd Dinsdag, uitgever! J. odé. Builenl andsclie Be riekten. GOUmiNI. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BDKBAC: 8 «TISR'tlR A AT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam vestigt op uitnoodiging van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie de aandacht van belanghebbenden bij de scheepvaart op het navolgende bericht: Torpedo-terrein In liet SClIDL- PRA'CiAT, Zeegat van Texel. 3e District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3e District d.d. 13 Jumj I. znllen van 1 Juli tot 11 Augustus a.s. in het Schulpengat, Zeegat van Texel, buiten het be tonde vaarwater ter hoogte van Kijkduin, oefe ningen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's. Het onveilige terrein zal aan de N.-zijde wor gden aangegeven door rood en zwait geblokte stompe tonnen en aan de Z.-zijde dooi rood en zwait geblokte spitse tonnen, alle voorzien van ■een staand kruis als topteeken. (Zie »Ned. krt." No. 1). Torpedo-terrein aan den HOEK- I AN-HOLLAN». 4e District. Volgens mededeeling als voren, m het 4e sn 5e District, dd. 13 Juni j.L, zullen van af 1 Juli tot 11 Augustus a.s. in den Nieuwen Rutteidam- schen Wateiweg beZ. de roode tonnenlijn onge veer ter hoogte van het Fort aan den Iloek-van- Holland oefeningen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's. Het onveilige terrein zal worden aangegeven door roode spitse tonnen op den N-kant en groene spitse tonnen op den Z -kant. (Zie sNed. krt." «os. 2, 18 Schiedam, 19 Juni 1895. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. BÜITSC1IIAND. liet Woord-Oostzeekanaal. Het grootsche werk, van blijvende beteeke- nis voor Duitschlands oorlogs- en handelsvloot, is voltooid. Deze week heeft de feestelijke opening plaats van liet kanaal, dat de Noord zee met de Oostzee zal verbinden en voortaan aan de schepen den gevaarlijken weg door de Sond en om Kaap Skagen zal besparen. Nieuw is het denkbeeld tot aanleg van het kanaal in geenen deele. Reeds in 1398 werd eeu kanaal geopend, dat de Stecknitz en de Delvenau, zijtakken van de Trave en de Elbe, met elkaar verbond en een waterweg vormde tussclien Lubeck en Lauenburg, die thans oog door binnenschepen gebruikt wordt. In 1525 kwam het Alsterkanaal tot stand, dat in rechte lijn van Lubeck naar Gluckstadt liep, maar reeds 25 jaar later op last van een rijk grondbezitter weer gedempt werd. Tal van andere plannen zijn sedert gemaaktin i860 0. a. door Stieltjes, die een vroeger kanaalplan tusschen Husum en Eekernförde geheel omwerkte, maar slechts een daar van kwam tot standhet door koning Christiaan VII gegraven en in 1784 geopende Eiderkanaat, dat tot den huidigen dag ge bruikt wordtrgjOjSi' nevens het groote euvel dat het door zijne talrijke bochten geen goede gemeenschapsweg vormt, ook het ge brek heeft dat het slechts 3'/s meter diep was, zoodat het voor de oorlogsvloot ten eenenmale onbruikbaar was, terwijl de taliooze sluizen bovendien groot oponthoud veroorzaakten. Dat kanaal, van Hel ten au naar Rendsburg loopende, vormt de grondslag van het nieuwe kanaal, dat bjj Brunsbüttel in de monding der Elbe uitmondt. Alleen daar en bij Holtenau zijn thans reusachtige sluizen aangelegd; maar zelfs deze laatste kunnen bijna het gansche jaar geopend blijven, zoodat door gaans de schepen alleen bij Brunsbüttel zul len behoeven te schutten. Terwijl het Eider- kanaal 172 kilometer lang was, bedraagt de lengte van het nieuwe kanaal slechts 98 kilo meter, bg eene breedte van 65 meter op den waterspiegel en 2G meter op den bodem en een diepte van 9 a.91/2 meter. Vier spoor wegen kruisen het kanaal, zoodat evenzoo- vele bruggen noodig waren. Twee daarvan, die bij Giünthai en Levensau, zijn vaste bruggen, hoog genoeg voor de grootste schepen om daaronder door te varende beide andere, bij Blangenmoor en "Rendsburg, zijn draai bruggen. Op zes punten, ongeveer op onder ling gelijke afstanden zijn ruime wisselplaat sen gemaakt, zoodat twee der grootste schepen elkaar passeeren kunnen. Langs den ganschen oever is elke vijfde telegraafpaal voorzien van een electrische gloeilamp, zoodat de vaart 's nachts dooi' niets behoeft belemmerd te worden. De gansche bouw heeft 156 millioen mark gekost. Acht jaren geleden werd door den ouden keizer Wilhelm I de eerste steen gelegd en het is daarom dat zijn kleinzoon ter gelegenheid van de voltooiing van het werk een gedenkpenning liet slaan, waarop de borstbeelden der drie keizers prijken. Talrijk waren de moeilijkheden, welke bij den aanleg van het kanaal moesten'worden overwonnen; vooral de gevaarlijke moerassen van het Kuden- en Meckelmeer leverden groote belemmeringen op. Ook van de zijde van gemeentebesturen ondervond men tegen werking, niet het minst van Rendsburg en dat stadje, dat eenmaal de binnen-stapelplaats van het kanaal had kunnen worden, is daar voor gestraft met eene afsluiting van het kanaal. Heden, "Woensdag, vangen de feestelijk heden aan tot opening van het kanaal, 's Middags te 4& uur komen de Duitsche keizer en diens gemalin te Hamburg aan, waar hun 's avonds te 6^ uur op het raadhuis een feestmaal wordt aangeboden door den Senaatna afloop daarvan vuurwerk en illuminatie. Te lOVa uur scheept het keizerlijk paar zich op het jacht Hokenzollern in, om, vergezeld van de Duitsche vorsten, prinsen, vreemde gezanten, ministers, leden van den Rijksdag enz. en gevolgd door 15 oorlogs schepen, waaronder de Nederlandsche kruiser Alkmaar, naar Brunsbüttel, het westelijke uiteinde van het nieuwe kanaal, te stoomen. Den nacht brengen HH. MM. te Brunshausen door. Morgenochtend te 4 uur breekt het eskader op. Nabij de Brunsbutteler sluis vaart het keizerlijk jacht, onder de ge- schutsalvo's, een over het kanaal gespannen draad door, als zinnebeeld der offlcieele open stelling. 22 schepen van verschillende natio naliteit maken den tocht door het kanaal mede het laatst in de rij kotnt de Alkmaar. Omstreeks halfeen wordt het keizei lijk jacht te Holtenau, het oostelyke eindpunt tan het kanaal, verwachtde overige schepen volgen gaandeweg, zoodat de Nederlandsche kruiser t« ongeveer 8 uur de sluizen zal gepasseerd zjjn. 's Avonds heeft te Kiel een bal plaats in de marine-academiedaarna vuurwerk en illuminatie. Viijdag is de eigenlijke groote feestdag. Te halfelf verzamelen alle genoodig- den zich op het feestterrein bij de sluis van Holtenau, waar dc sluitsteen der kanaalwer- i »n wordt gelegd, die tevens de grondslag zal vormen voor een standbeeld van keizer Wil lem I. 's Middags te 3 uur heeft de groote revue plaats over de vloot var. Duitsche en vreemde oorlogsschepen's avonds te 8 uur groote feestmaaltijd in de feesthal bij Holtenau. Zondagochtend te 7 uur hebben in het Kieler Fóhrde vloot-mauoeuvres plaats, na afloop waarvan de schepen naar hunne bestemming vertrekken. Voor de pers is uitstekend gezorgd. Een afzonderlijk stoomschip is ter beschikking gesteld van de dagblad-correspondenten, die steeds in de onmiddellijke nabijheid des kei zers mogen zijn. Maandagavond werd in de Alsteriust te Hamburg door het perscomité se» feestmaal aangeboden aan de vertegen woordigers der pers. In het geheel zijn er 165 tot de feestelijkheden toegelaten, waar van 87 vreemdelingen (0. a. 7 Nederlanders). Verschillende heildronken werden daar uit gebracht, door elk der sprekers in zijne eigen taal. Namens de Nederlandsche pers sprak de vertegenwoordiger van het Alg. Handelsblad. Vooral de toost tan een Fransch journalist, die uit naam zijner landgenooten sprak, werd levendig toegejuicht. Na afloop van het maal werd de illuminatie van het, op verlangen des keizers aangelegde, Alster-eiland bezich tigd. Bij het groote diner, dat de keizer geeft, zal de Ned. pers worden vertegenwoordigd door den heer Rossing van het Nieuws van den Dag. Na afloop der feestelijkheden biedt de Deensche journalistenkring aan de ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers een feestmaal aan te Kopenhagen. De voorzitter van het Pruisische Huis van afgevaardigden, Von Kollet', zal om redenen van gezondheid niet aan de feestelijkheden deelnemen. De Rijksdag-afgevaardigde Richter heeft bedankt, om reden dat hem aan den feestmaaltijd te Holtenau eene plaats was aan gewezen naast den antisemiet Ahlwardt. Ook de afgevaardigde van Metz, dr. Haas, zal de feesten niet bijwonen. Volgeus de Post zullen de schepen van het Fransche eskader geen bezoeken ontvangen. Zelfs de correspondent van de Temps zal niet aan boord van de Ilochc worden toegelaten om den admiraal te begroeten. Evenmin zal aan de officieren en manschappen worden toege staan aan wal te gaan of bezoeken op andere schepen te brengen. De keizerin heeft tot haar groot leedwezen wegens hevige zenuwpijnen de reis naar Ham burg opgegeven, maar hoopt zich nog tot bij woning der feestelijkheden direct naar Kiel te kunnen begeven. Keizer Wilhelm heeft voor den bouw eener evangelische kerk te Holtenau 48,000 Mk. beschikbaar gesteld, daarbij bepalend dat deze kerk ter herinnering aan de voltooiing van het Noord-Oostzeekanaal »Dankeskirche" ge naamd zal worden. Ter gelegenheid van den slag van Waterloo heeft de keizer aan het regiment Engelsche diagonders, waarvan hij de chef is, een krans gezonden, op welks linten zijn naamcijfer en de datum 18 Juni 1815 zijn geborduurd. F R A N K R IJ K, Eenige afgevaardigden, de oud-Boulangist Lesenne, Richard, Hubert, trokken Maandag met nog een aantal betoogers naar de Place de la Concorde, om daar een reusachtigen immortellenkrans neer te leggen bij het standbeeld der stad Straatsburg. Alles verliep kalmredevoeringen werden niet gehouden. De manifestatie der katholieken te Roubaix, die ontevreden z(jn, omdat hun het houden van processies verboden is, is met een sisser afgeloopen. Slechts een oogenblik is men handgemeen geweest. BELGIË. De Kamer besloot gisteren tot de heffing van een recht van 5 frs. van elke 400 KG katoendraad waarmede ten minste 20 procent wol saamgesponnen is30 frs. per 100 KG op vruchten waarvoor niet reeds een bepaald tariefnummer is aangewezen; 10 frs. opge droogde vruchten 10 frs. op linnen boorden en manchetten; 15 frs. op vrouwenkleederen 10 frs. op mannenltleederen 15 frs. op vrou wen- en kinder-onderkleeding10 frs. op muziek-instrumenten15 frs. op fijn leder werk 15 frs. op reukwerken. ENGELAND. Het Lagerhuis is in zijne zitting van Maan dag teruggekomen op zijn besluit in zake de oprichting van een standbeeld voor Olivier Cromwell in de nabijheid van het Parle mentsgebouw. De lersche afgevaardigde Ma- carthy stelde n.l. voor het daarvoor op de begrooting uitgetrokken bedrag van 500 pd. st. te schrappen, waai op de minister van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1