DENEMARKEN, Biniienlanclsclie Berichten. Ierland, John Morley, verklaarde het verzet der Iersche afgevaardigden en der conserva tieven tegen de oprichting van dit standbeeld te betreuren, maar, aangezien er zooveel bezwaar tegen bleek te bestaan, wilde de regeering haren zin niet doordrijven en was zij besloten de krediet-aanvrage terug te nemen. Na eene vrij heftige discussie werd het voorstel-Macarthy aangenomen met 200 tegen 83 stemmen, zoodat Cromwell voor eerst geen standbeeld zal hebben. De Daily News opent eene inschrijving voor de verarmde Armeniërs. Stephen Glad stone zit in het bestuur van het Armenische fonds. De Times verneemt uit Zanzibar: Eene Engelsche macht, bestaande uit 300 matrozen en 350 inboorlingen is met drie stukken ge schut te Takaoengoe ontscheept en heeft zon der verzet te ontmoeten Gongorn bezet. De koning, de koningin, de kroonprins met zijn gemalin, prinses Louise en prins Walde- mar met zijne gemalin begaven zich gister middag aan boord van de te Kopenhagen voor anker liggende Tantallon Castle, waar een dejeuner dinatoire gegeven werd. De koning geleidde mevrouw Gladstone, Gladstone de koningin aan tafel. De koning stelde een dronk in op koningin VictoriaGladstone dankte met eenige woorden van hulde aan de Deen- sche koningsfamilie. De koningin drukte hare tevredenheid uit over het wederzien van Gladstone. De grijze staatsman bracht nog een toost uit op Denemarkens toekomst. Z WEDE N en NOORWEGEN. Volgens gerucht zal Bonnevie van de rechterzijde in het Noorsche Storthing de opdracht tot vorming van een coalitie-mi nisterie aanvaarden. OOSTENR1J K-U O N G A R IJ E. De keizer heeft gistermorgen de minister president Windischgiatz ontvangen. Volgens gerucht heeft het Oostenrijksche ministerie een uitsveg gevonden voor het gevaar dat de coalitie dreigde te doen uiteen spatten. Tot genoegen der Duitschers, zoowel als van de Slowenen, moet het plan tot toevoe ging eener Sloweensclie afdeel ing aan het gymnasium te Cilli zijn opgegeven, in ruil voor de stichting van een afzonderlijk gym nasium in het naburige stadje Rann. Niettemin verzekert men dat het ministerie- "Windïschgiittz zal aftreden. De keizer moet het verzoek om ontslag reeds hebben inge willigd, onder voorwaarde dat eerst de be grooting worde afgedaan en het Chili-vraag- stuk uit den weg geruimd. De vereenigde Duitsclie linkerzijde hield Maandagavond eene vergadering, die door 87 leden werd bijgewoond. Aangenomen werd een motie met den den aanhef: «De veree rt de Duitsche linkerzijde verklaart, dat het vasthouden der andere partijen aan haar stand punt ten aanzien van het Sloveensche gym nasium te Cilli liet der partij onmogelijk zou maken, tot de coalitie ie blijven belmoren. De Kamer verwierp gisteren met 144 tegen 63 stemmen liet voorstel om de vergaderingen te verdagen lot na oplossing der crisis. Tengevolge van het besluit, Maandag door de Duitsche linkerzijde genomen, kan de rninisterieele crisis als beslist uitgebroken beschouwd worden. "Windischgriitz moet met de meeste stelligheid ontslag hebben gevraagd. ITALIË. Crispi schijnt met den tegenwoordigen president der Kamer volstrekt niet tevreden te zijn. Deze heeft in de verkiezingscommissie de voornaamste oppositie-mannen en niets dan middelmatigheden uit de regeeringspartij be noemd. Bladen, die de regeering vijandig zijn, beweren dat er in de meerderheid, behalve Crispi, geen eminente mannen zijn. Crispi schijnt niet van die meening te zijn hij moet gezegd hebben dat óf de president der Kamer óf hij zelf moet aftreden, hierdoor een j allereigenaardigst alternatief stellend, j PORTUGAL. In het gebouw der Kamer van afgevaardig- j den te Lissabon is gisteren een hevige brand 1 uitgebroken, waardoor waarschijnlijk de ar- chieven vernield zijn. Vier personen werden gekwetst. De brand moet ontstaan zijn door onvoorzichtigheid der werklieden. T U R K IJ E. In de nieuwe nota, welke Maandag namens de Porte aan de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Rusland werd ver strekt, wordt het beginsel der hervormingen aanvaard, maar over enkele punten nader overleg voorgesteld. Aan de mogendheden wordt het recht ontzegd waarborgen te eischen, als makende dit inbreuk op de souvereine rechten des sultans. Het antwoord maakt den indruk eener weigering. GRIEKENLAND. 1 In de rede, door den minister-president Delyannis gehouden bij gelegenheid van de indiening der begrooting, laakte deze de wet van 22 December 1893 door Trikou pis voor gesteld. Deze wet was volgens hem oneerlijk en aangenomen door eene Kamer, die daartoe geen opdracht van het volk had. Hij hoopte door eerlijk en oprecht te handelen het ver trouwen op en het aanzien van Griekenland in het buitenland, dat door die wet was ge schokt, te herstellen. Delyannis beloofde al zijne beloften geheel te zullen nakomen en verklaarde dat gemakkelijk een overeenkomst te sluiten zou zijn met de schuldeischers. Met betrekking tot den geldnood merkte de premier nog op, dat de gedwongen koers geleidelijk afgeschaft moest worden, en niet plotseling, gelijk in 1894 was geschied. AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten neemt buitengewone maatregelen in de havens van Georgia, Florida en Alabama teneinde de quarantaine voor met gele koorts besmette schepen doeltreliend te maken. De bewaking der kust wordt verscherpt om het uitzeilen van vrijbuiters naar Cuba te verhinderen. Bij het congres der Vereenigde Staten van Brazilië is de begrooting ingediend, bedragende in ontvangst 300.884 en in uitgaaf 296,028 conto's de reis. Onder de ontvangsten is even wel opgenomen de uitgifte van 25,000 conto's in schatkist-obligatiën. De invoerrechten zullen voor een derde in goud moeten betaald wor den. Verder wordt gewezen op de noodzake lijkheid eener belasting op sterken drank. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. F icariegoederen. Bij de Kamer is een wetsontwerp inge komen tot wijziging van de wet houdende voorloopige maatregelen tot behoud van vicariegoederen. In overleg met zijn ambt genoot van binrtenl. zaken heeft de minister van justitie er de voorkeur aan gegeven voor te stellen de voorloopige maatregelen, geno men in de wet van 1892, te bestendigen tot definitieve regeling betreflende de bestemming en het beheer der vicariegoederen zal zijn tot stand gekomen. Door de thans voorgestelde regeling worden de ondervonden bezwaren het best voorkomen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Voor de aanstaande zomervergadering zijn ingediend voorstellen 'lo. tot het opnemen in pensioenregeling van de ambtenaren van den provincialen waterstaat en tot toekenning van pensioen aan weduwen en weezen van provinciale ambtenaren, zonder eenige bijdrage in aller pensioen te vorderen, waardoor de jaarlijksche last voor de provincie f 7500 wordt2o. tot conversie van de bestaande provinciale geldleeniugen in een 3 pOts. geld- leening f 1,900,000; 3o. tot het toestaan van een krediet van f 90,000 voor de ver breeding en verhooging van de spoorwegbrug bij Voorburg4o. tot toekenning aan Leiden van subsidie tot een maximum van f 225,000 jn de kosten van eene inrichting voor een krankzinnigengesticht voor 350 patiënten derde klasse op het buitengoed «Endegeest", onder Oegstgeest. SCHIEDAM, 19 Jnni 1895. Het rapport van burgem. en weth, op het om prae-advies in hunne handen gestelde adres van de drie alhier bestaande werk- lieden-vereenigingen, betreffende minimum loon en maximum-arbeidstijd, luidt als volgt Schiedam, 10 Juni 1895. Bij Uw besluit van 5 Februari j.l. werd in onze handen gesteld, om te 2ijner tijd te die nen van advies, een adres van de afdeeling Schiedam van den «Nederlandsclien Roomsch- katholieken Volksbond", de afdeeling Schie dam van het Nederlandsch werkliedenverbond lPatrimonium" en de afdeeling Schiedam van het «Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond", houdende verzoek om voortaan bij de aanbesteding van werken, die voor rekening der gemeente worden uitgevoerd, in de bestekken te doen opnemen de bepaling van minimum loon en maximum arbeidstijd. Het kan Uwe bedoeling niet zijn, dat wij ons in dat sociale vraagstuk zouden verdiepen en hieromtrent een breedvoerig betoog leve ren want Uwe vergadering heeft zeker, evenals ons College, met belangstelling kennis genomen van de vele argumenten, die zoowel voor als tegen het stelsel in verschillende geschriften en vergaderingen elders zijn aan gevoerd. Wij meenen te kunnen volstaan met LI ons gevoelen omtrent het adres, zooals het daar ligt, mede te deelen, en naar aanleiding hier van een bepaald voorstel te doen. En hoewel dat gevoelen niet in alle opzichten eenstem mig is, is ons College er toch voor om een proef te nemen. Adressanten achten het onnoodig Uwe ver gadering te wijzen op de wenschelijkheid der invoering van deze maatregelen, dewijl de invoering er van in verschillende steden van ons land, wel getuigt van hare dringende noodzakelijkheid. Wij nierken evenwel op, dat, voor zoover ons bekend, dit onderwerp tot nog toe slechts in 4 a 5 gemeenten geregeld is, terwijl nog zeer onlangs de voorstellen door Burgemeester en Wethouders van Haarlem en Leiden ge daan, door de Raden dier gemeenten zijn verworpen. Overigens bleek overal groot verschil van meening omtrent dit onderwerp. Waar adressanten een bepaald, gelijk loon voor alle vakken wenschen, zouden wij een dergelijke regeling willekeurig achten. Zij wenschen voor timmerlieden, metse laars, steenhouwers, stukadoors, straatmakers en schilders een zelfde minimum loon van 20 cents. Naar onze meening leert evenwel de praktijk, dat die verschillende ambachten, verschillende bezoldiging behoeven, zoodat een bepaling van gebruikelijken loonstandaard daarom te verkiezen zou zijn. "Vaststelling van minimum loon schijnt ons daarenboven tegen het belang van den werk man in het algemeen te zijn. De bekwame en ijverige werkman heeft er geen behoefte aan, wel de minder bekwame en minder vlugge; en de aannemer za! uitsluitend den bekwamen en ijverigen uitzoeken en de 2de soort laten rusten. Tegen bepaling van maximum arbeidstijd schijnt weinig te zeggen, maar wordt een verkorting van arbeidsduur werkelijk door den werkman gewenscht? Adressanten verzoeken ten slotte de be paling op te nemen, in zoover het mogelijk is, om de werken te doen verrichten door werklieden binnen deze gemeente woonachtig. Deze bepaling zou naar onze meening voor eerst strijdig zijn met het denkbeeld «aan besteding", maar zou daarenboven noodwendig aanleiding geven, dat tal van ambachts- en werklieden zich, bij het ophanden zijn van een aanbesteding van groote werken, in de- gemeente kwamen vestigen. Toch, wij herhalen het, wij zouden een proef wenschen te nemen, waar de argu menten van voor- en tegenstanders zwaar wegen en bieden U, onder terugzendt van het genoemde en het nader door adressanten ingediende adres, een daartoe'strekkend ont- werp-besluit hierbij aan: «De Raad der gemeente Schiedam, «Gezien het adres van de afdeeling Schie- «dam van den «Nederlandsclien Roomsch- «Katholieken Volksbond", de afdeeling Schie- dan. ran het Nederlandsch Werk liedenver- »bond «Patrimonium" en de afdeeling Schie- «dam van het «Algemeen Nederlandsch «Werkliedenverbond" «Gezien de voordracht van Burgemeester «en Wethouders; «Besluit «Burgemeester en Wethouders op te dra sgen, om in de bestekken of voorwaarden «van aanbesteding van bouwwerken ten be shoeve der gemeente uit te voeren, bepalingen «op te nemen omtrent loon en arbeidsduur, «zoodanig dat a. «de aannemer aan zijne vak-werklieden «een niet geringer loon uitbetale dan in «deze gemeente bij de verschillende be- «drijven, als standaard-loon algemeen be- «kend staat 5. «de maximum arbeidsduur voor deze werk- «lieden wordt bepaald op 11'A uur in het «etmaal, behoudens bevoegdheid van Bur- «gemeester en Wethouders, om op daartoe- «gedaan verzoek, in buitengewone om- «standigheden, een langeren arbeidsduur «te veroorloven, mits het loon voor elk «overuur met 50 °/0 worde verhoogd." Bij kon. besluit is mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen, Hr. Ms. minister- resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Madrid, als zoodanig benoemd bij de- hoven van Zweden en Noorwegen en Dene marken, en jhr. mr. W. M. van Weede, Hr. Ms. zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister-resident bij het hof van Rumenië, bevorderd tot minister-resident, met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, en als- zoodanig overgeplaatst naar Madrid; is aan mr. L. H. Ruyssenaers, minister-resident, chef van het kabinet van den minister van buiten- landsche zaken, de persoonlijke titel verleend van buitengewoon gezant en gevolmachtigd ministeris jhr. mr. H, C. J. Testa, ge zantschapssecretaris le kl. bij Hr. Ms. ge zantschap te Brussel, bevorderd tot gezant- schapsraad. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 21 dezer niet plaats hebben. Een correspondent van het SU., die zich te Innsbrück bevindt, maakte dezer dagen een uitstapje naar Igls, waar thans nog onze beide Koninginnen vertoeven. Hij zegt er o.a, het volgende van Het dorp Igls, op 884 M. hoogte gelegen, is een geliefd buitenverblijf. Behalve het lande lijk deel van het dorp en eenige hotels van mindere beteekenis dan het Iglerhof, vindt men er verscheidene buitenverblijven van Innsbrückers. In de onmiddellijke nabijheid ligt een mooi groot bosch. Post, telegraaf en omnibus verbinden het met Innsbrück. Dat die streek druk bezocht wordt, maakten wij op uit het groot aantal bedelaars, die wij langs den weg opmerkten, en waarvan er velen een orgel of een harmonica bespeelden. Het Iglerhof bestaat uit twee hoofdgebou wen, met stalling enz. Het kleinste dient als restaurant en heeft eenige logeerkamers.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2