A0. 1895. Zaterdag 22 Juni. IN0. 8815 s ©genen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:" J. ODÉ. Buitenl andsclie Berichten. duitschland. f 1.85. - 2.50. - 0.10. B r B A D BOICaiTBAjil B O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwaitaal franca per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers De Hohenzollern met den keizer en de prinsen passeerde gistermorgen te kwart voor vier te Brunsbuttel de feestelijk versierde westersluis. Donderende hoera's stegen op uit .de vele lionderden personen aan de oevers, onder welke militaire vereenigingen en school kinderen. De militaire muziek speelde het volkslied, waarmede de menigte instemde de keizer, die op het dek stond, dankte naar :alle kanten, zichtbaar ontroerd. Te 4 uur brak de Hohenzollern den over het kanaal gespannen afsluitingsdraadstatig ving nu het trotsc'ne keizerschip de openingsvaart aan. Het was heerlijk weder. De aardwerken, langs liet begin van het kanaal, pi ijkten met vlag gen en guii landes, De Hohenzollern passeerde zonder ongeval Burg in Ditmarscheu. Des middags te kwart voor een stoomde het keizerlijk jacht Hohenzollern statig uit het kanaal de haven te Kiel in. Door het pantser schip Kvrf&rst Friedrich Wilhelm werd het saluut geopend alle schepen vielen toen in met 33 schoten. Tusschen het gebulder van het geschut klonk het gejuich der duizenden toeschouwers. Het kanaal is dus geopend. De conespondent der N.H.Ct, te Kiel schrijft van gisteren In tegenstelling met de saamgedrongen, korte, maar schitterend-drukke feestelijkheden te Hamburg, had de eigenlijke opening van het kanaal tamelijk eenvoudig plaats, zij was over een zooveel grootere tijdruimte verdeeld en wegens de ofücieele openingsvaart door het kanaal vervelend en vermoeiend, tenminste voor de gasten aan boord der aan de vaart deelnemende schepen. Te Brunsbuttel was de keizer van de Kaiseradler overgestapt aan boord van de veel statiger Hohenzollern, en te vijf uur hedenmorgen zette zicli het indruk wekkend schoone schip in beweging. Op het punt waar de binnenhaven van Brunsbuttel ophoudt en het eigenlijke kanaal begint, werd da nieuwe waterweg nog van de overige we reld symbolistisch afgesloten door een zwart wit-! ood zijden koord, van den eenen oever naar den anderen gespannen. Langzaam stoomde het groote, sneeuwwit geschilderde keizer schip voorwaarts, korte rookwolken stootend uit de twee zwavelgele schoorsteenen, en, als een olifant een draadje, doorsneed het 't zijden koord. Hoera-geroep, het hijsehen van vlag gen, het gebulder der kanonnen, kondigden het oogenblik aan, waarop dit geschiedde. En nu gingen achter elkaar al de aan de vaart deelnemende schepen der verschillende zee varende natiën het kanaal binnen, in het ge volg van de Hohenzollern, die als een reusach tige zwaan vooraan gleed. Zoover het kanaal door bewoonde streken loopt, waren de land lieden uit den omtrek toegestroomd om van de kruinen der kanaaldijken het schouwspel gade te slaanmaar in de woeste moerassige streek was het een zeer eenzame tocht. Te halfeen stoomde de Hohenzollern uit de groote sluis bij Holtenau de Kieler Bocht in. Onmiddellijk werden aan alle kanten op het daar, wachtende eskader ter begroeiing de vlaggen geheschen en een verschrikkelijk ka- nonnengebulder brak los als een krijgshaftig vreugdegehuil der volkeren nu het feit vol bracht was. Om het kwartier kwam nu telkens een der schepen van het openingssmaldeel uit den sluismond ie voorschijn (want de ge heele tocht geschiedde uit voorzichtigheid zeer langzaam), waarna het naar een ankerplaats te midden der reeds aanwezige vaartuigen werd gebiacht. De Fransche kruiser Surcouf is niet aangekomen, naar men zegt omdat het schip op de beneden-Elbe aan den grond is gemakt, en niet spoedig genoeg mee kon. Een zoo grootsch maiitiem schouwspel is wel in geen haven ter wereld ooit te bezich tigen geweest, noch zal zich zoo gemakkelijk opnieuw voordoen, als dat van hedenmiddag in de Kieler Bocht. Het weder was prachtig en zonnig. In den vorm van een mijlenlange wig lagen hier bijna tachtig van de reusach- tigste oorlogsschepen der gansche wereld bijeen; heel in de vei te, dichter aan zee, wachten daarenboven nog vijf en twintig Duit- sche torpedobooten om later aan de vloot- manoeuvre deel te nemen. De scherpe punt der wig, naar de stad gericht, wordt gevormd door zes Duitsche oorlogsschepen; dan wordt het eskader breeder en breeder, eerst liggen er twee, vervolgens drie, en vier, en vyf of zes van die stalen gevaarten op een rij naast elkaar. Ieder pantserschip is geschilderd in de eigenaardige kleur welke door de verschil lende moderne marinebesturen het geschiktst geacht wordt om te voorkomen dat de vijand het schip reeds op zekeren afstand van de golven kan onderscheidende Duitsche pant serschepen zijn zeer licht zilvergrijsde Deen- sche geheel zwart, de Zsveedsche en Noorsche bruinachtig grijs; de Oostenrijksche geven een zwartachtigen romp en een witten boven bouw te zien; de grootste Fransche oorlogs schepen hebbeu een muisgrijze kleur, enz. Daarentegen schitteren de Amerikaansche schepen daar dit rijk geen eigenlijke oor logsschepen, maar hooge, snelvarende kruisers gezonden heeft in behaagziek witten glans, alleen de schoorsteenen zijn roodachtig geel. Licht geverfd, witachtig of geelachtig zijn ook de meeste lichte kruisers en jachten, waar onder vele van ouderwetsche constructie. De Bussen en de Franschen worden door twee rijen Duitsche schepen van elkaar gescheiden de Russen ankeren rechts, vlak naast het keizerschip; de Franschen links, verder van de Hohenzollern af, een rij Duitsche schepen ligt er tusschen. Van het prachtige Italiaau- sche smaldeel liggen zeven groote pautser- schepen in een rij achter elkaar; naar men weet wordt Rusland vertegenwoordigd door 3, Frankrijk door 3, Denernaiken door G oor logsschepen, Engeland en Italië ieder door 9, Zweden en Noorwegen door 5, Oostenrijk door 4 schepenmeest groote pantserschepen en sierke kruisers Spanje heeft 3, Rumenië en Holland elk 2 schepeu, Portugal en Turkije elk 1 schip gezonden. De helft der hier bijeengebrachte drijvende vestingen behoort aan de buitenlar.dsche genoodigden. Daarbij komt nog het gewemel der particuliere vaar tuigen. Voor het een uur verder is zal ook nog een klein maar eigenaardig schouwspel te zien zijn op verlangen des keizers laat de Duitsche postduivenvereniging te Holtenau eenige honderden postduiven op, die zich over de verschillende Duitsche steden veideelen. Welk een fantastische combinatie, die snel- vleugelige vogelen des vredes, reeds in het oude bijbelverhaal voorkomend, met de mo derne ijzeren narken der verwoesting", die heden in de haven van Kiel bijeengebracht zijn De maatregel dat de Fransche zeelieden geen bezoeken mogen afleggen noch ontvan gen, en evenmin aan land gaan, wordt streng gehandhaafd. Zelfs de Fransche officieren gaan alleen aan land als zij door den dienst daartoe gedwongen worden. Ook den Fran schen journalisten wordt zonder uitzondering het bezoeken der Fransche oorlogsschepen ge weigerd, waarover zij zich niet weinig ergeren. Gisteren waren de Fransche mariniers door de Duitsche zeesoldaten uitgenoodigd tot een feest in de open luchtdit feest kon echter niet doorgaan, daar de Fransche opperbevel hebber bedankte, met de bijvoeging dat hij aan geen der Fransche zeelieden verlof mocht geven ons van boord le gaan. - Door het geheele eskader werden heden morgen saluutschoten gelost ter eere van den verjaardag der troonsbestijging van koningin Victoria. Uit Holtenau wordt van gisteren gemeld De keizer heeft een eigenhandig schrijven gezonden aan den minister Von Botticher, waarin hij dezen vol erkentelijkheid dank zegt voor zijne trouwe toewijding. Ten teeken mijner waardeering, zegt de keizer, zend ik u mijn borstbeeld in marmer, opdat bij het aanschouwen daarvan u steeds voor den geest moge staan welke warme dankbaarheid ik j#ge»» u gevoel wegens de diensten, door u mij, mij neii grootvader en mijnen vader be- weiej». Nadat Woensdag aan boord van de Bayern ter eere van admiraal Ménard en de Fransche officieren een feestmaal was gehouden, waarbij de commandant der Bayern een toost dronk op den Duitschen keizer, den president der Fransche republiek en het internationale kameraadschap der marine, werd dat diner gisteren aan boord van de Hochc beantwoord. Admiraal Ménard dronk eveneens op den Duitschen keizer, den president der Ft arische republiek en het internationale kameraad schap der marine. Naar aanleiding van de onthullingen over het Alexianer-klooster, zal de regeering des rijks een onderzoek instellen naar de verple ging vnn krankzinnigen door katholieke orden of congregatiën. De minister van eeredienst heeft aan de regeeringspresidenten een opgaaf gevraagd van alle plaatsen, waar krankzin nigen verpleegd worden door geestelijken. Gladstone heeft, volgens de Koln. Ztg., Bismarck om een onderhoud verzocht, maar deze heeft om gezondheidsredenen liet ver zoek afgeslagen. F li A N K It IJ K. De begrootingscommissie heeft het aan vul - üngs-krediet verworpen, dat door den minister van koloniën, Chautemps, is aangevraagd. Volgens de Autorité beschouwt de heer Chautemps dit besluit als een biijk van wan trouwen in zijn beleid, zoodat hij voornemens is, ontslag te nemen. Aanstaanden Maandag za! een jaar zijn ver- loopen sedert den dag waarop president Car- not werd vermoord. Te Parijs zal dit feit met eenige plechtigheden ter eere van Carnot worden herdacht. Dinsdag wordt een gedenk- teeken te Nice onthuld. De voorhoede van het expeditiekorps op Madagascar is nu te Subei bievilie, waar de hoofdmacht weldra verwacht wordt. SEI6IE. De In dépendance weet nu, wat de bedoeling van het schoolwetsontvverp is. De regeering wil eindelijk aan hen, die altijd maar voor de kerkelijke bijzondere scholen betalen, een kleine tegemoetkoming geven door die scholen wat beter te subsidieeren. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de secretaris der ad miraliteit, iu antwoord op eene desbetreffende vraag, verklaard dat de noodige schikkingen zullen worden getroffen om liet Itaiiaansche eskader, wan..oer het op de terugreis van Kiel den 9n Juli een bezoek brengt aan Portsmouth, eene hartelijke ontvangst te bereiden. Zonder hoofdelijke stemming heeft het Lager huis de artikelen 5 en 6 van het ontwerp tot afschaffing der staatskerk in Wales aangeno men, na alle daarop ingediende amendementen te hebben verworpen met eene meerderheid van 11 tot 25 stemmen. ZWEDEN en N O O R W E G E N. Uit Christiania wordt gemeld Het lid der rechterzijde, de vroegere minis ter Bonnevie, deelde Woensdagavond den koning mede, dat hij voor de taak tot vor ming van een coalitie-ministerie moest bedan ken, uit hoofde van oneenigheid tusschen de partijendientengevolge keert de koning heden naar Stockholm terug.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1