bul g a r ij e. Biniicnlaiulsclie Berichten, i RUSLAND. De gezant te Belgrado, Persiani, bekend om zijn opruienden aard, is ontslagen en zal niet meer naar Belgrado terugkeeren. Zijn opvolger, baron Roman Rosen, zal zijn brieven van terugroeping overhandigen. Het ministerie van buitenl. zaken beeft, volgens de Times, verklaard, dat de Russisch- Chineesclie leening buiten zijn voorkennis tot stand is gekomen. Is dit zoo, dan zou bet waar borgen van do- leening alleen een financieele, niet een politieke daad zijn. Ü08TESR1J K-II 0N6AU1JE. De keizer beeft het ontslag van het kabinet- "Windischgiiilz aangenomen. President en minister van binnenlandsche zaken in het nieuwe kabinet zal wezen graaf Kielmannsegg, Böhm neemt financiën, Rlumfeld landbouw, Willek handel, Rittner onderwijs en Kroll justitie, terwijl Wclsersheimb en Jaworski minister blijven» De keizer heeft aan de afgetreden rru-isters een eigenhandig schrijven, vol bljjken van waardeering, doen toekomen, vergezeld van hooge ridderorden. Markies Von Bacquehem viel lie onderscheiding te beurt in een brief des keizers de mededeeling te ontvangen dat de keizer van plan is hem d weder in zijnen dienst te gebruiken". De begrootingscommissie uit den Oosten- rijkschen Rijksraad heeft Woensdag met 19 tegen !5 stemmen een voorstel van den rap porteur, om den post voor de toevoeging eener Sloveensche afdeeling van het gymna sium te Cilli te schrappen, verworpen. De linkerzijde stemde tegende Coroniniclub en de Duitsche nationale partij alsmede de Pool Gniewosz onthielden zich van stemming. De minderheid zal een tegenvoorstel indienen. De rapporteur der commissie, de heer Beer, heeft zijne taak ten aanzien van hetschool- vraagstuk neergelegd. De budgetcommissie van de Oosten rij ksche delegatie heeft de begrooting van leger en marine aangenomen. De beide Delegation komen morgen en Maandag in vereenigde zitting bijeen tot vast stelling barer besluiten. Woensdag worden de zittingen gesloten» De Hongaarsche Delegatie heeft gisteren in volle vergadei irig de begrooting van bui- teulnmPche zaken aangenomen. Apponyizeide dat men, met geheel behoud der grondbe ginselen van de buitenlandsche politiek, zich er op za! moeten toeleggen de autonomie der Balkanstnten te handhaven. In de Kamer van afgevaardigden beeft de voorzitter van den ministerraad verklaard dat het nieuwe ministerie vóór alles den geregel- den gang dor financiën moet verzekeren. De beraadslaging over de begrooting moet be spoedigd worden. De minister zai voor dat doel nog heden eene voorloopige begrooting, gaande tot einde Augustus, indienen. ITALIË. De Duitsche gezant te Rome heeft bij den koning zijn opwachting gemaakt, om hem te bedanken *oor de welwillende woorden aan het adres van Duitschland in de troonrede. Radicale afgevaardigden zullen den minis ter vragen of hij het initiatief zal nemen tot het openen van onderhandelingen met Frankrijk over het sluiten van een handelsverdrag. Cavalotti zal nu binnenkort in de Kamer de bewijzen produeeeren voor Crispi's knoeie rijen met ridderorden. Men verwacht dan in de Kamer een groot rumoer en een échec voor Cavaiotti. Tusschen de Turksche en de Bulgaarsche regeering moet, naar hetgeen te Weenen ver teld wordt, een geschil zijn gerezen over de volgende incidenten. Het Tui ksche leger zou de Bulgaarsche greus hebben overschreden nabij Khaskovo en vier kilometer ver op Bui- gaarsch grondgebied zijn doorgedrongen. Ook souden de Turken de grensbrug bij Tambrasch zijn overgetrokken en bezit hebben genomen van den weg naar Philippopolis. Voorts zouden Turksche soldaten gekampeerd zijn op Bul- gaarschen grond bij de grens te Bazardjik. Een correspondent van het Neue Wiener Tagell. verzekert, dat deze geruchten opfeilen gegrond zijn, en dat de Bulgaarsche regeering daarover vertogen heeft gericht tot de Porte, In den brief, dien Stnmbouloff als ant woord op de weigering om hem een buiten- landsclien pas te geven tot den minister van binnenlandsche zaken heeft gericht, werpt hij dezeri voor de voeten, dat hij de beweerde strafbare handelingen als lid van Stambouloffs ministerie in 1887 zelf goedgekeurd heeft. T U R K IJ E. Said pacha, de nieuwe grootvizier, heeft met tal van moeilijkheden te kampen, vooral van de zijde der hofkliek, die, bevreesd voor persoonlijk nadeel, hem bij den sultan tracht zwart te maken. Said is een eerlijk, werkzaam en vaderlandlievend man, wiens ernstig streven zal zijn het ministerie van rotte elementen te zuiveren en een eind te maken aan tal van knoeierijen. Het eerst wil hij de onbekwame ministers van financiën, justitie en marine voor eerlijke ambtenaren doen plaats maken en door binnenlandsche hervormingen het lot van Turkije verbeteren. Vooral de buitensporige bezoldigingen stuiten hem tegen de borst, en om een voorbeeld te geven heeft bjj zijn eigen salaris van' 1500 T. ponden teruggebracht tot 250 ponden 's maands, in de hoop dat anderen dit schoone voorbeeld zullen volgen. Weinigen schijnen daartoe echter geneigd, zoodat hij dringend behoefte heeft aan den steun des sultans. Slaagt hij er niet in dien te verwerven en voorloopig schijnt daarop weinig kans te bestaan, want zijn rapport betreflende Armenië is door den sultan allesbehalve gunstig ontvangen dan verwacht men dat hij spoedig de bijl er bij neer zal leggen. AFRIKA. Sir Hercules Robinson, gouverneur van de Kaapkolonie, zal vermoedelijk het feest ter inwijding van den Delagoabaai-spoorweg.ljjj- wonen. Volgens een officieel bericht van de London Gazette is al het grondgebied in Oost-Afrika dat gelegen is binnen den gordel tusschen het protectoraat en de kust en de Joeba-rivier en het Dnitsche grondgebied, geplaatst onder Britsch prolectoraat. Naar de Times uit Kaapstad verneemt, zijn te Pretoria eenige groote steenkolen maat schappijen opgericht, ten behoeve van de ont wikkeling van het kolen verkeer met Lorengo Marquez, waar een groot entrepot gevestigd zal worden. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft besloten ziel) aan te sluiten bij het Zuid- afrikaansch tolverbond. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENE R AAL. Rijkspostspaarbank. Door de heeren Kerdijk en Drucker zijn twee amendementen voorgesteld op het aan hangige wetsontwerp lo. op art. 8 om tot een bedrag van f2400 te verïioogen het maxi mum van rentegevenden inleg door vereeni- girigen, stichtingen en fondsen van maatschap pelijk of godsdienstig belang of tot onderling hulpbetoon en 2o. op art. 9 om bevoegdheid te geven, ten hoogste yI0 van het te beleg gen kapitaal, te doen beleggen in schuldbe kentenissen ten laste van naamt. vennoot schappen en coöperatieve of andere rechts persoonlijkheid bezittende vereenigingen, die zich ten doel stellen de huisvesting der min- gegoeden te verbeteren. Militaire inundatiën. Door de regeering is de memorie van ant woord ingezonden omtrent het ontwerp hou dende bepalingen ter uitvoering van art. 152 2e lid der grondwet. De regeering handhaaft haar beginsel om de rechtslreeksche schade, door liet voorbereiden en stellen van mili taire inundatiën veroorzaakt, volledig te ver goeden, daar die schade niet is aan te merken als een absoluut noodzakelijk gevolg van den oorlog, daar men zich een stelsel van ver dediging kan denken zonder bedoelde inun datiën. Bestaat de kans dat die schadevergoe dingen hoog kunnen klimmen, dit mag er niet toe leiden om, als het beginsel wordt aangenomen, die vergoeding niet toe te kennen of daarvoor slechts een bepaalde som be schikbaar te stellen. Daarom kan de regeering zich ook niet vereenigen met het denkbeeld om alleen vergoeding te verleenen voor de schade, veroorzaakt door het stellen van inun datiën, in geval van oorlogsgevaar, niet door een oorlog gevolgd. Nopens het wetsontwerp, houdende bepa lingen omtrent de uitvoering van art. 187 (omtrent den staat van oorlog en van beleg) der grondwet, heeft reeds geruimen tijd overleg plaats tusschen de departementen van oorlog, van justitie en van binnenland sche zaken. In het ontwerp zijn eenige geringe redac tiewijzigingen gebracht. SCHIEDAM, 21 Juni 1895. De 4-jarige Schalie, wonende in de Lelie straat alhier, die in het Spuikanaal gevallen was, is daaruit gered door de vrouw van den sluiswachter H. van Wieringen die daarbij gebruik maakte van een roeiboot. Hedenmo gen te lli/2 uur heeft J. Kuiters, werkzaam in de stoombranderq van den heer Tb, C. Melchers, door het te vroeg openen van de kraan waarmede heete spoeling in den bak wordt gelaten, door het overloopen van dien bak beide voeten verbrand. Hij werd per rijtuig naar zijn woning aan den Langen Achterweg vervoerd. Omtrent het verblijf van Hare Majesteiten te Igls kan het volgende worden medegedeeld Op verzoek der Koninginnen is den 16n dezer een Tyroler concei t van de Zillertaler in het hotel gegeven. Den volgenden dag zijn HH. MM. des mor gens 11 uren per rijtuig uit Igls vertrokken en over Lans en Am pas naar Bal gereden, alwaar zij de zoutmijn hebben bezocht. Aan de "zoutgroeve weiden HH. MM. ontvangen door den inspecteur, de hoofd- en ouder ingenieurs van de mijn De muziek van de mijnwerkers speelde het Nederlandsclie Volkslied. De mijn was gedeeltelijk geïllumineerd en ovesal in het plaatsje werd druk gevlagd. By die mijn is eene groote fabriek, welke ook door de Koninginnen bezocht werd. HH. MM., 's morgens l'l uren uitgereden, kwamen 's avonds te kwart voor 10 uren per rijtuig thuis. Zaterdag 29 dezer, 's morgens tusschen 7K en 8 uren, zullen de Koninginnen op het Loo terugkeeren. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Juli a.s., aan den heer E. van der Gijp Barendregt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oost-en West-Barendrecht. 3 hr. mr. J. E. de Sturler, bij kon. besluit van 19 Februari benoemd tot consul te Djeddali, is in die hoedanigheid door de Turksche regeering erkend. Het toezicht op de visschcrij in de Noord zee zoowel binnen als buiten de territoriale wateren wordt, met ingaug van 1 Juli a.s. tot ultimo October d.a.v., opgedragen aan Hr. Ms. schepen ZeehondDolfijn en Argus. Nu de heer Mackay uit de georganiseerde a.-r. partij is getreden, zal de centrale a.-r. kiesvereeniging te Kampen, voor welk district de heer Mackay lid der Kamer is, bijeenko men om de zaak nader te bespreken. De kracht dsr democratie. Sprekend over de heftige ooeenigheid tus schen Lobman en Kuyper, »beiden éen in het geloof, samen ontwerpers van éen staatkundig program, aanvoerders derzelfde partij, beiden dragende den bijbel naar de volksschool, beiden er op uit Minerva te doen buigen voor de Openbaring, als in wedstrijd strevende om voor hun volk die goederen te verwerven, waar door de booze aarde tot een voorportaal des hemels wordt," terwijl men zich hen moeilijk ander, denken kon ïdan als twee zuilen, schra gende hetzelfde tempeldak," sprekend over hunne onderlinge verwijdering, vraagt het Wil. De Amsterdammer wat er mag geschied zijn, dat men hen zoo plomp ziet botsen tegen elkaar En het geeft dit antwoord »Uet raadsel is gemakkelijk op te lossen. Dat is de kracht der D e m o c r a t i e. Deze doet het hechlste fundament der eendracht splijten; deze scheurt, ook waar zij het geloof zelf niet aantast, den geloofsband stuk. Welk een over eenstemming des geestes er moge bestaan, de verkoeling kan niet uitblijven, waar aan de- wet der gelijkheid van rechten, die de natuur beeft afgekondigd, door den een het oor wordt geleend, terwijl de ander baar loochenen wil. »De democratie dwingt de kerken zich naar baar te schikken, en elke kerk, die, in tegen stelling met den paus van Rome of met het Calvinisme van dr. Kuyper, zich tegen hare eischen verzet, straft slechts zichzelvemel ver kwijning, eindigende in een langzamen,smade- iijken dood. Waar dit zelfs het geval moet zijn met de geestelijke instellingen, die het voor deel bezitten van den zoo kraehtigen steun van het christelijk geloof, zou dit dan anders kunnen wezen ten opzichte van die maat schappelijke en staatkundige groepen, wier innerlijke samenhang uitsluitend berust op gemeenschappelijk stoffelijk belang Wanneer de kerken nog een tijdlang de democratie kun nen weerstaan, de politieke partijen blaast ze uiteen en omver. Nu zelfs Lohman en Kuy per moeten scheiden, klinkt het, meenen wij, krachtiger dan ooit door het katholieke, pro- testantsche en ongeloovige Nederlandde dagen uwer eendracht zijn geteld. De democra tie eischt u op voor haar streven Gij zult u moeten verklaren voor of tegen haar, want een conservatief-democratisme of een liberaal- radicaüsme, een samengaan van verdedigers en van bestrijders der volksrechten en der volksbelangen, heeft geen toekomst meer. ^Inderdaad, de strijd tusschen Lohman err Kuyper geeft iets te denken, te denker» en te doen." Bij de Prov. Stalen van Zuid-Holland is ingekomen eene circulaire van de arbeidsraden te Leiden, 's-Gravenhage en Amsterdam, aan dringende op de opneming in de bestekken van bepalingen betreffende arbeidstijd en minimum-loon. Met betrekking tot de verleden jaar door den hootd-ingenieur van den provincialen waterstaat aanbevolen bepaling ten aanzien van minimum-loon en maximum-werktijd in de provinciale bestekken van Zuid-Holland, wijst de hoofdambtenaar in zijn jongste jaar verslag op hetgeen daarover sedert is voorge vallen in verschillende vergaderingen en meer bepaaldelijk in de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De wensch van den hoofd-ingenieur betreft, zegt hij, veel meer het minimum-loon dan de maximum-werktijd, wel te verstaan, al3 men dat minimum bepaalt per uur en per werkdag, zonder omslachtige contröle en alleen met be hulp van den werkman zeiven en met bevoegd heid tot afwijking met voorkennis der directie. Staat het loon vast, dan vreest de hoofd-inge nieur het overwerk niet, omdat dat, tenzij dan in buitengewone omstandigheden, veelal niet in des aannemers voordeel zou zijn. De hoofd ingenieur is zoozeer doordrongen van het nadeel van aanbestedingen ten opzichte van het loon, niet in een tijd van velerlei werk, maar in dagen van slapte, dat hij 't zjjn plicht acht op nieuw op deze zaak de aandacht te vestigen. Het komt er niet op aan op den ioonstandaard

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2