A0. 1SS5. Zondag 23 en Maandag 24 Juni. N°. 8816 Eersle Blad KENNISGEVING. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER J. ODÉ. Rimienlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. jfranco per post, door het geheele Eijk- 2 50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B U SS. Ï5 A. t B O T E II V SI A X T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant110. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1 h vs SCHOUW over wegen, voetpaden en kunstwerken. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 6 van het reglement op de wegen en voetpaden in deze provincie Brengen het volgende proces-verbaal door aanplakking ter kennis van belanghebbenden Op heden den 19 len Juni 1800 vijf en negentig is door den ondergeteekende, JOHANNES ZOET MULDER, directeur der gemeentewerken te Schiedam, als daaitoe gemachtigd door heeien burgemeester en wethouders van Schiedam, bij h»n beduit van den dertienden Juni daaraanvoor- gaande, ter voldoening aan liet voorschrift vervat in art. 6 van het leglement op de wegen en voetpaden in de piovincie Zuid-Holland, opneming gedaan vail de niet onder beheer van eenig polder- of waterschapsbestuur staande wegen, voetpaden en kunstwerken, gelegen binnen het grondgebied van de gemeente Schiedam en dienende tot hoofdverbinding tusschen de verschillende be bouwde gemeontekommen. Daarbij is gebleken, dat de hooge Schieland- eche zeedijk, op den legger van de wegen en voet paden der gemeente Schiedam vermeld onder volg nummer 5, en de Delflandsche Maasdijk, op dien legger voorkomende onder volgnummer 15, in voldoenden staat van onderhoud vcrkccren. jDo directeur der gemeentewerken, J. M. A. ZOETMULDER. Kn is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 22sten Juni 1895. Ilitrgeneester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Da secretaris, VERNÈDE. Schiedam, 22 Juni 1895. Vrede en nogmaals vrede? Aldus de grond toon van keizer "Wilhelms redevoering bij ge legenheid van den feestmaaltijd, aan Duitsche vorsten en tal van voorname vreemdelingen aangeboden, en die een deel uitmaakt van het programma der plechtigheden bij de ope ning van het Noord-Oostzeekanaal, thans door den keizer als Keizer-'Wilhelmkanaal gedoopt. Zoo zeide de keizer onder anderen: »Ook in overeenstemming met de groote taak, die het Duitsche volk te aanvaarden heeft in dienst der beschaving behoort het kanaal voor het verkeer des vredes geopend te blyven. De deelname der vreemde rijken strekt ons ten bewijze, dat ons streven naar het behoud van den vrede ten volle gewaardeerd wordt. Duitschland stelt dit nieuwe werk in dienst van den vrede. Moge het de vriendschappe lijke betrekkingen rnet de verschillende mo gendheden bevorderen en bevestigen 1" Waar het mogelijk was, heeft de keizer deze week denzelfden toon aangeslagen, en dat dit de aandacht niet ontgaan is, bewijst de omstan digheid, dat de Spaansche minister-resident er in de vergadering der Cortez de aandacht °P vestigde. En toch, hoe optimistisch keizer Wilhelm de zaken ook inziet, men mag zijn oogen voor de omstandigheden niet slu ,ten, en zeer zeker niet uit hei, oog verliezen, dz t van de mogendheden, die haar schepen naar Kiel ter feestviering zonden, Fiankrijk het niet alleen is, dat kwam, omdat het zonder onbeleefd te zijn niet kon wegblijven. Bij de Deensche regeering, die niet vergeten heeft, dat ruim dertig jaren de Duitsche zeehaven Kiel een Deensche stad was, moet ook eerst het plan hebben bestaan, zich van de bijwoning der feesten te versehooneneerst toen bet bekend werd, dat ook Frankrijk zich niet ont trok, besloot »de Beroofde Staat" zijn wrok voor bet oogenblik te vergeten. De groote mogendheden hebben deze gelegenheid te baat genomen, haar meest geduchte oorlogsvaar tuigen over en weder ten toon te stellen. Engeland voorop. Rusland niet minder, 'tls een zonderling vredefeest Natuurlijk, dat bij een gelegenheid als deze, allerlei beschouwingen worden geleverd, aller lei aanmerkingen worden gemaakt. De Kól- nische Zeitung bespreekt de beide door Neder land gezonden oorlogsbodems, de Atjeh en de .Uhnaar. Volgens het plan liggen onze vaar tuigen zoowat achteraan, en dit geeft een verslaggever in genoemd blad aanleiding op te merken, dat de commandanten van de twee Nederlandsche schepen het waarschijn lijk maar zeer goed zullen vinden, dat zij zoo ver achteraf zijn geplaatst, omdat ze nu zoo weinig de aandacht trekken. Met vrij wat scherpheid voegt bij aan deze opmerking nog het volgende toeHolland schijnt in ver trouwen op zijn goed recht zijn zeemacht, te verwaarloozeneen achtenswaardige, maar zeer onverstandige politiek. De naamlijst der schepen van ds Neder landsche zeemacht ziet er niet slecht uit 29 pantserschepen en 35 gewone bodems telt zij, en daaronder schepen me1, schak wekkende namen, alsBloedhond, Bujfei, Cerberus, Stier en Tijger. Maar er wordt be weerd, dat Cerberus heesch is, dat Buffel en Stier niet meer stooten, de Bloedhond zijn reuk heeft verloren en de Tijger zijn tanden. Of het kiesch is, iemand die men op een feest genoodigd heeft, om zijn uiterlijk in een bespottelijk daglicht te stellen laten we daar. Maar pijnlijk is het voor een bui^f 4»* voor ruim twee eeuwen zijn oorlogsbodems naar den Theems zond, om het trotsehe En geland te tuchtigen, te moeten erkennen, dat dergelijke critiek niet onverdiend is. Degenen, die zich herinneren, welke diseus- siën er in onze hoogste vergadering gevoerd worden, als er gelden voor de marine worden aangevraagd, verwonderen zich niet over dezen toestand. Doch daarom niet gewan hoopt. Busken Huet geeft ons in zijn »Land van Rembrand" een keurige schets van den Nedeilander, als hij in z(jn kracht is. Aldus luidt het aldaar »In den ouden grafelijken tijd was de Neder landsche leeuw bovenal een dier uit de wereld der heraldiek geweest, geschilderd op grafe lijke borden, of geboiduurd op de wapenrok ken van grafelijke pages. Een leeuw van sajet. De nood kwam en eischte, dat dit symbool zooveel mogelijk eene werkelijkheid wierd. Of wil men een zediger beeld De Republiek der Zeven-Provinciën was eene huiskat, die, zoo zij niet spoedig van tanden wisselde en eene bosch- of eene tijgerkat werd, gevaar liep, afgemaakt, gevild en verkocht te worden aan den poelier. Zij was een vogel zonder zwemvliezen, die of van honger sterven, of leeren moest te drijven en door eigen kiacht zich over liet water te bewegen. Zij was een paard aan een touw, dat langs den rotsachti- gen oever eener rivier eene zware schuit moest voorttrekken en doodgebloed zou zijn aan de gekwetste voeten, indien niet eene beschermende hoornen korst over zijne arme -nagels was komen groeien." Aldus Huet. Een beschamende herinnering, een allerbelangrijkste les voor de Neder landers, zouden we meenen SCHIEDAM, 22 Juni 1895. Vergadering vau den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 25 Juni 1895, des namiddags ten 13A ure. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de ver gaderingen, gehouden 11 en 20 Juni j.l. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid der commissie, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing der pi. dir. belasting naar het inko men, voor het dienstjaar 1895/6. 4'. Vaststelling der staten van oninbare posten op de pi. dir. belasting, dienst 1893, en op de pi. dir. belasting naar het inkomen, 1893/4. 5. Adres van P. Verkade om vermindering van zijnen aanslag in de pi. dir. belasting, dienst 1895. G. Bezwaarschriften van directeuren der stearine-kaarsenfabriek »Apollo" en van den directeur van den stoommolen sNederland" tegen den aanslag dier naamlooze vennoot- •elrypfwf» Ie 4* pi. dir. belasting, dienst '1895. 7. Voorstel van de commissie ad hoe (be noemd 24 Juli 1894) lo. om art. 5 der verordening tot regeling van het openb. middelbaar onderwijs te schrappen, teneinde die verordening in over eenstemming te brengen met bet raadsbesluit van 12 Maart j.l. tot opheffing derhandels- afdeeling aan de H. burgerschool. 2o. de proef met betrekking tot de B. avondschool, vastgesteld bij raadsbesluit van 19 Juni 1894, voort te zetten gedurende de schooljaren 1895/6 en 1896/7. En verdere voorstellen en mededeelingen. Hedenmorgen te elf uur is de beer A.F. Rebers uit Ketel, met zijn rijtuig komende van liet Oude Kerkhof, door het te kort nemen van den draai, in de Lange Kerkstraat om gevallen. De lieer Rebers bleef zoogoed als ongedeerdhet rijtuig was slechts weinig beschadigd. Bij kon. besluit is: lo. de luit.-generaal J. H. Kromhout, inspecteur der geDie, op zijn aanvrage, op pensioen geoteld en het bedrag van zijn pensioen vastgesteld op f 3000 'sjaars, en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen: 2o. zijn benoemd, bij het wapen der genie, bij den staf van het wapena. tot generaal-rnajoor, ter beschik king van den minister van ooi log, de kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, adjudant in b. d. van wijlen den Koning, laatstelijk van den grooten staf en .thans op non-act. als lid der Eerste Kamer; b. tot gen.-majoor inspecteur van liet wapen, de kolonel I. J. K. Gijsberti Ilodenpijl, van dien staf. Bij kon. besluit is aan J. A. van Ilaaften, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Siiedreclit. De heer C, V. Dasey, bij kon. besluit van 6 Mei benoemd tot consul te Boston, en de heer E. Gleichmari, bij kon. besluit van 5 dezer benoemd tot consul-generaal te Ham burg, zijn in die hoedanigheid resp. door de regeering der Vereenigde Staten van Amerika eu door de Duitsche regeering eikend. De officier van gezondheid 2e klasse J. D. Bryan wordt den 2n Juli geplaatst aan boord van Hr. Ms. schoener Argus (rol wachtschip te Willemsoord). Bij den minister van marine bestaat het voornemen de kwaliteit van stuurman te doen vervallen en in verband hiermede de opleiding voor stuurmansleerling te Amster dam op te heffen. Tot groot gerief voor het reizend publiek Heeft de minister van financiën de navolgende faciliteiten verleend bij de visitatie aan de grenzen Reizigers zonder ingeschreven bagage, en die geen belastingplichtige goederen in liet rijtuig hebben, behoeven ongevraagd niet uit te stappen. De handbagage wordt in de rij tuigen gevisiteerd. Ingeschreven bagage naar het buitenland wordt zonder visitatie onder versluiting doorgevoerd Reuter seint uit Batavia van beden aan de N. B. Ct. »De toestand op Atjeh en noordelijk Suma tra is ongunstig. Men verklaart dat een aan-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1