,A° 1895 Woensdag 26 Juni. N°. 8817. Eerste Blad. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. ISTeg'enenveertlg'ste Jaargang. Verschijnt dagelijk?, uitgezonderd Dinsdag, ITQ V ER J. ODÉ. De burgemeester van Schiedam, Buitenlandsehe Her ichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. B II K E ,1 C ROTJBHSTBAAf 7 O. Advertentieprijs: va» 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel In sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken dranken tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatMad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van het bestuur der afdeeling Schiedam van den aNederlandschen Roomsch- kalhoiieken Volksbond" om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor bet huis, siaande aan de Langehaven, no. 71. Schiedam, den 24n Juni -1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNJÈDE. gezien de wet \an 30 December 1887 (staats' hlai no. 255) betreffende onderstand (ondet- steumng) aan mindere geemployeeiden, raste werk lieden en bedienden, op daggeld we: kzauin by inrich tingen rati 's rijks zeemacln en op 's njks vvetkvaar- tuigen, met vallende m de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 {staatsblad no. 92); Gelet op ait. 6 van bet Koninklijk besluit van 10 Januan 1888 {staatMad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatie» de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in bet begin ran ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- middags 10 tot des middags 12 ure, ter secretarie der gemeente veikiijgbaar zullen zijn. Schiedam, 24 Juni 1895. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ENGELAND. Tengevolge van het votum van wantrou wen, Vrijdagavond door het Lagei huis uiige- braclit tegenover den minister van oorlog, Campbell-Bannerman, heeft Zaterdag, na lang durige besprekingen, het geheele Kabinet- Rosebery besloLen ontslag te nemen. Zater dagavond reisde Rosebery naar Windsor, om de portefeuilles ter beschikking van 11. M. de koningin te stellen, die het ontslag heeft aangenomen. Daily Kews merkt op, dat de koningin het ontslag van Rosebery aannam zonder haar leedwezen uit te spreken, zooals in 1892 bij het aftreden van Salisbury. Lord Salisbury had gisteren in den loop van den ochtend een onderhoud met de leden en hoofden van de unionistische partij en begaf zich vervolgens naar Windsor ter audiëntie bij de koningin. Het schijnt zeker dat lord Salisbuiv de opdracht zal aanvaar den tot vorming van een kabinet, dat con servatieven en unionisten in zich zal opne men, o. a. Go=ehen, den hertog van Devonshire en Chamberlain. Salisbury is gistermiddag van Windsor teruggekeerd. Hij heeft op zich genomen een nieuw kabinet te voimen en men denkt dat- hij Donderdag met de lijst gereed zal zijn. "Volgens de Times zullen in liet nieuwe ministerie-Salisbury optreden de hei tog van Devonshire, als minister van buitenlandsehe zaken, Balfour, als eerste lord der schatkist en leider der regeeringspartij in het Lagerhuis, sir Hicks Beach, als kanselier der schatkist, Goschert, als eerste lord der admiraliteit, Cham berlain als secretaris van oorlog, terwijl verder portefeuilles zullen worden toevertrouwd aan lord Landsdowne, sir Henry James en Courtney. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis zeide Hareourt dat de stemming van Vrijdag een stemming direct tegen den minister van oorlog is geweest, aan wien de geheele regeering zich echter aansluit en met wien zij zich een verklaart. Het Kabinet heeft dus zijn ontslag ingediend en dit is aange nomen. Het wetsontwerp op de visscherijen in de Noordelijke IJszee moet vóór I Juli zijn aangenomen, zoodat spr. om een derde lezing zal verzoeken. Spreker dankt voor den steun van de leden zijner partij in het Huis ondervonden en voor de hoffelijkheid der oppositie, Ralfour meent dat het conslitutioneeler zou geweest zijn het Parlement te ontbinden in piaats van de verantwoordelijkheid der regee ring op de tegenpartij te werpen. Het ontwerp op de visscherijen hierboven bedoeld werd aangenomen. De postmeester-generaal Arnold Morley heeft Zaterdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij last heeft gegeven alle circulaires betreffende den verkoop van vreemde loten onder open couvert naar het land van her komst terug te zenden. DUITSCIILAN». De feesien te Kiel zijn afgeloopen. Zaterdag hield de Duitsche vloot nog een belangwek kende manoeuvre. De vorstelijke gasten begaven zich aan boord der Bohenzolïern, de keizer aan boord der Kur- fdrst Friedrich Wilhelm. De keizerin bleef weg. Te zeveD uur zeilde het manoeuvre-eska der met eene torpedoflolille uit, gevolgd dooi de Ilohem.ollern, de Kaiser Wilhelm II en de Augusta Victoria, aan boord waarvan de overige gnsten van het rijk warendaar achter eene postboot en de persboot. Na een aantal manoeuvres volgde eeu grootsch zoogenaamd passeergevecht. De Kwfürsl Friedrich Wilhelm schoot het eerst. De vjjand antwoordde. Luid dreunde het kanongedonder over zee. Spoedig was alles in een dichten kruitdamp gehuld. De torpedo booten namen aan het gevecht geen deel. Ten slotte voeten de schepen, de Kurfünt Friedrich Wilhelm voorop, de matrozen in het want, de llohenzollcrn voorbij. Te halfelf keerde men naar de haven terug. De keizer stond op de koinmandobrug. De Kurfürst Friedrich Wilhelm werd door de talrijke toeschouwers op de stoombooten met een driewerf hoeia begroet; zoo ook prins Heïnrich op de TFoerth. 's Avonds om tien uur begon de fakkel optocht, die buitengewoon indrukwekkend M.i', voor liet koninklijk slot Meer dan-4000 personen namen deei aan den stoet, waarbij de werklieden der scheepswerven de hoofd groep voimden. Keizer Wilhelm aanschouwde den stoet, staande aan den ingang van het park. De keizer werd, terwijl de tocht vootbijtrok, telkens met buitengewone geestdrift begroet. Prins Hendrik bevond zich bij den keizer. De stoet werd verlicht door een prachtig Ben- gl.tlsch vuur, hetwelk op den toren van liet slot werd afgestoken. Keizer Wilhelm heeft grootvorst Alexis van Rusland a Ia suite bij de Duitsche marine benoemd. Volgens de Kolnische Zeitung heeft de keizer den hertog van Genua, een neef van koning Humbert, tot admiraal btj de Duitsche vloot benoemd. F It A N K B IJ K. Gistermorgen om halftien verlieten de pre sident der republiek en de ministers het Elysée, om zich naar het Panthéon te bege ven, waar in naam der regeering een krans neergelegd werd op de lijkkist van Carnot. De krans was van geciseleerd zilveren eiken bladeren met een palmtak er overheen en een inscriptie. De stoet werd geëscorteerd door een eskadron cavalerie. De presidenten eu de bureaux van den Senaat en de Kamer begaven er zich eveneens officieel heen. Vele senatoren en afgevaardigden voegden zich in het Panthéon bij hen, benevens de leden van liet corps diplomatique. Na de offi- cieele plechtigheid in het Panthéon begaf de president der t epubliek zich naar de Madeleine, vergezeld van de officieren van zijn huis, om den lijkdienst bjj te wonen, dien mevrouw Carnot deed vieren. Ook de vootzilters van Senaat en Kamer, evenals de ministers, wa ren er bij tegenwoordig. Voor den lijkdienst was de Madeleine prachtig versieid. Felix Fnure had zijn plaats in het koor vlak bij het altaar; tegenover hem de vertegerwoordiger van den kardinaal-aarts- bisschop van Parijs. Rechts van den groot kanselier van het Legioen van Eer kwam Casimir Perier plaats nemen, dragend het grootkruis van het Legioen van Eer. In den namiddag bezocht deze het Panthéon en legde een praeluigen krans neder. Mevrouw Carnot heeft aan de Académie des sciences morales et poüliques de som over gedragen, bijeengebracht door de Fransche vrouwen tot een aandenken aan Cat not. De rente er van bedraagt 11000 francs per jaar, terwijl mevrouw Carnot zich voorbehoudt, die som te vergrooten. Voorloopig zal den 24n Juni van elk jaar aan 55 weduwen van werklieden, die kinderen hebben, 200 francs ter hand gesteld worden. Bij de beraadslaging over het draukontwerp nam de Kamer Zaterdag, ondanks den tegen stand van Ribot en de commissie, met 311 tegen 201 stemmen, een amendement aan, strekkende om de hoeveelheid alcohol die, als voor huiselijk gebruik bestemd, vrij van accijns is, van 10 tot 20 liter te verhoogen. Ter vervanging van den ovei leden republi kein Merlin, indertijd president van de com missie van iustruclie tegen Boulanger, is in het departement van het Noorden de republi kein Depreux tot senator gekozen met 1429 stemmen de conservatieve candidaat kreeg 842 stemmen, de socialistische 104. RUSLAND. De Kowosti meldt dat het plan om de Zwarte zee en tie Oostzee te vei binden door kanalen, over de Dnieper en de westelijke Dwina, binnenkort aan het ministerie van ver keerswegen voorgoed zal worden onderzocht. Uit een memorie van den minister van verkeerswegen, voorgelezen in een vet gad ei ing van de commissie van den Siberischen spoor weg, is gebleken dat Siberië tegenwoordig 9 a 12 millioen poed graan meer opbrengt dan verbruikt. De memorie betoogt verder dat er alle reden is om te gelooven dat na de voltooiing van den grooten spoorweg dat verschil nog aanmerkelijk grooter zal worden. Om nu zooveel mogelijk te voorkomen dat de toevoer van Siberische granen de markt overstroomt en de prijzen doet dalen, heeft men besloten de Siberische granen te ver voeren naar Archangel, in plaats van naar de Baltische havens. Daartoe zal noodig wezen een spoorvveghjn van Perm over Wjatka naar Kotlas. De keizer heeft bevolen, voor den aanleg van die lijn 6,000,009 roebel uit te wekken. De gemeenteraad van Petersburg zendt aan het Fransche volk een adres van dank betuiging voor zijn deelneming bij den dood van Alexander III. Het adres zit in een mas sief zilveren koker, in oud-Russischen stijl, met verguld zilveren versierselen en edel gesteenten. OOSTENRIJ K-II OSOABU E. De regeering heeft bij den Rijksraad een krediet aangevraagd van 4 millioen florijnen tot ondersteuning der slachtoffeis van de jongste aaidbevingeninStiermaiken enlllyrié. De club der jong-Czechen in den Rijksraad heeft met 17 tegen 12 stemmen besloten geen obstructie te voeren bij de behandeling der begrooting.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1