BinnënTandscIie Berichten. KIESWET. danks den tegenstand van de oppositie een einde maken aan den treurigen toestand. De meerderheid zou zegepralen. De geestverwanten van den premier juich ten hem uitbundig toe, en verklaarden een parig dat men de tegenstanders het hoofd moest bieden. Onder dankbetuigingen en toe juichingen voor den minister werd de bijeen komst gesloten. Cavalotti is iets beter, maar zal nog lang rust moeten nemen. De Osservators "Romano insinueert, dat men getracht heeft hem te ver giftigen. Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad te Rome zijn 48 liberalen gekozen, en 32 katholieken. Blijkens het rapport van den minister van financiën, hebben de douane-rechten, in de eerste vijf maanden van 1895, 41,500,000 lire meer opgebracht dan iri dezelfde maan den van het jaar 1894. SPANJE. Martinez Campos is te Havana aangekomen. Het Amerikaansche stoomschip Atlanta heeft last gekregen in de Cubaansche wateren te kruisen, om het landen van vrijbuiters te be letten. Volgens over New-York ontvangen bericht zou een zoon van maarschalk Campos, een kapitein, op Cuba gesneuveld zijn en zou deze gebeurtenis aanleiding hebben gegeven lot het gerucht van het overlijden des maarschalks zeiven. BRI (i A E IJ E. Een telegram uit Sofia aan de Neue Freie Fresse meldt dat in het Macedonische dis trict Uskub een opstand is uitgebroken. De bevolking van het Turksclie landschap Pris- tina moet troepen hebben uitgezonden om de dorpen te plunderen, om welke reden de dorpelingen naar de wapenen hebben ge grepen. Op verschillende plaatsen zijn reeds gevechten geleverd. Wat de werkelijke aan leiding tot die ongeregeldheden heeft gegeven, is nog niet met juistheid uit te maken ver moedelijk heeft men hier weer te doen met rassenhaat en maken de Turksclie troepen gretig gebruik van de gelegenheid om dien te luchten. Het regeeringsorgaan Mir, dat aanvankelijk de berichten overdreven noemde, erkent thans dat ta! van Slavische Christenen als slachtoffer van Turksch fanatisme geval len zijn, terwij! het blad Prawo verzekert dat de opstand zich snel uitbreidt en in het district Presiiowo benden Ainauten, met repeteergeweren gewapend, de Turksche troepen aanvallen en de dorpen vernielen. Te Palanka moeten reeds drie wagens met lijken zijn aangekomen. Het Macedonische comité te Sofia heeft eenige dagen geleden verklaard, dat het geen enkele onderneming van welken aard ook zou aanmoedigen, daar het den uitslag van de ouderhandelingen over de Armenische kwestie wenscbt, af te wachten. Niettemin heeft het eerstgenoemde blad, hetwelk met dit comité in verband staat, een. beroep op Macedoniërs en Bulgaren gedaan, om de beweging moreel en physiek te steunen. Het comité zou gis teren bijeenkomen om de te volgen gedrags lijn vast te stellen. I B R IJ E. Na ontvangst van het tweede antwoord der Porte in zake Armenië hebben de ge zanten van Rusland, Engeland en Frankrijk den grootvizier en den minister van buiten- landsche zaken herhaaldelijk dringend ge vraagd, welke de punten waren waarover de regeering nog onderhandelen wilde. Noch Sa'id-pacha, noch Turkan-pacha hebben zich echter daarover willen uitlaten, waarop de gezanten aan hunne regeeringen hebben ge seind om nieuwe instructies. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL. Zitting van 25 Juni. Het kiesrechtoritwerp is verzonden naar de afdeelingen. Na afloop der ontwerpen thans aan de orde zijn nog ter behandeling aange wezen de overeenkomsten met Engeland om trent de Costa Rica Packet en Nieuw-Guinea; de wetsontwerpen betreffende de rechtbank te 's-Gravenhage en het derde kantongerecht te Rotterdam de conclusie in de zaak-Waale, en het wetsvoorstel-Pijnappel. Peden werd behandeld het wetsontwerp betredende den spoorwegaanleg Tarik Soerabaja Kalimas. De heerBasterl opperde financieele en andere bezwaren. Met het oog op het bestaand tekort was de aanleg van niet noodzakelijke spoorwegen niet te verdedigen. De heer Cremer daarentegen achtte den aanleg nuttig en noodig, terwij! voor produc tieve werken z. i. geleend mag worden. Ook bleef spreker krachtig de voorgestelde lijn verdedigen, doch bleef bezwaar opperen tegen het toestaan van vermomde concessie aan de Oost-,lava-stoomtram, waarvoor hij de goedkeuring der wetgevende macht noodig oordeelde. Daarom stelde hij de volgende motie voor »De Kamer, van oordeel, dat de bepalingen bij een con cessie voor den aanleg eener stoomtram tus- schen SepandjangKrian— Soerabaja, waar bij aan de ondernemers bepaalde geldelijke voordeelen door den staat worden gelaten, goedkeuring bij cle wet behoeven, gaat over tot de orde van den dag." De minister vetdedigde in zijn repliek krachtig de voorgestelde lijn, die het best en het goedkoopst voorziet in de behoefte van het goederenvervoer. Het voordeel van per sonenvervoer is niet onder cijfer te brengen. De aanneming der motie werd door hem ont raden. De heer Cremer wijzigde zijne motie, waar door de wenschelijkheiil van goedkeuring door de wetgevende macht thans wordt uitge sproken. De heer Yan Karnebeek bestreed de motie als eene overdreven inmenging van de wet gevende macht in het algemeen. Hij bestreed ook het ontwerp en meende, dat volstaan kan worden met den aanleg van dubbelspoor op de bestaande lijn. De minister van koloniën verdedigde den voorgestelden spoorweg als noodig voor liet goederenvervoer. De stand der kas mag niet terughouden van den aanleg van productieve werken bovendien brengt de koffie 9 ton meer op dan de raming. Wat den toestand in Atjeh betreft, zegt de minister, in antwoord op zijn telegram aan den gouverneur-generaal ontvangen te hebben het navolgende telegram dWat Atjeh betreft niets bijzonders. Ver ontrustend telegram waarschijnlijk te danken aan zucht couranten toestand Atjeh minder gunstig voor te stellen." De heer Van Gennep verdedigde het ontwerp ais de goedkoopste en beste voorziening. De minister bleef de aanneming der motie afraden. De heer Mees bestreed de motie als te algemeen en wenschte dat zij alleen zou slaan op dit speciale geval. De heer De Savornin Lobman verklaarde voor de motie te zullen stemmen, omdat de Kamer voor de aanneming van het ontwerp moet weten waartoe zij zich verbindt. Het debat werd hierop gesloten. De motie werd aangenomen niet 38 tegen 29 stemmen. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 49 tegen 18 stemmen. Morgen te 11 uur voortzetting. SCHIEDAM, 26 Juni 18»5. Een genotvolle ure werd hedenmiddag door het kunstlievend publiek in de Groote Kerk doorgebracht, waar de organist, de heer H. J. P. Textor, wederom eene orgelbespeling met zang en snarenspel georganiseerd had, Tn liet viertal nummers, dat door hem ten gehoore gebracht werd, en waarvan vooral het preludium en koraal »0 Haupt volt Blut und Wunden" van Hesse en het adagio uit de >Sonate Pathésique" van Beethoven voldeden, gaf hjj opnieuw blijk van zijn bekend talent en woekerde hij met de hoedanigheden van zijn klavier. Het vioolspel van den heer Julius Egener was, als gewoonlijk, uitstekend de uiterst fijn gekozen nummers werden met veel sen timent uitgevoerd, zoodat zijn succes groot was. Mejuffrouw Joh. Stuifsand, hier ter stede eveneens geen onbekende, verhoogde het suc ces van bet concert in niet geringe mate; met haar klankrijke, gedragen stem vervulde zij hare partij dermate, dat zij haar audito rium in verrukking bracht. De heer C. 't Hart hoopt den ln Juli a.s. den dag te gedenken, waarop hij vóór 25 jaar zijne betrekking als boekhouder van den stoomkorenmolen »De West" aanvaardde. Hedenmorgen te ongeveer 3 uur, is de brandersknecht A. T. slapende in de Korte Haven geloopen en daaruit gered door de brandersknechts C. van der Meer en A. T. de Vette. Art. 1 der voorgestelde kieswet luidt: De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaar hebben bereikt en a. over het volle laatstrerloopen dienstjaar in eene der rijks directe belastingen zijn aan geslagen, wat de grondbelasting betreft tot een bedrag van ten minste éen gulden, en het te dier zake in de vermogens-, bedrijfs- en personeele belastingen verschuldigde vóór of op den lsten Februari hebben voldaan of b. indien zij niet overeenkomstig het be paalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofder. van gezinnen of als alleen wonende personen op den ln Februari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar bewonen, krachtens huur, een zelfde huis, of een ge deelte van een zelfde huis waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de" werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de ge meente of het gedeelte, waar het huis gele gen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of krachtens eigendomvruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 30 ton; 2o. dat zij op den ln Februari sedert den ln Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten, als voor de gemeente of liet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den ln Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag 3d. dat zij op den ln Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije be schikking iiebben van ten minste f 100 (no minaal), ingeschreven in de grootboeken der Nationale Schuld, of van ten minste f 50, in gelegd in de rijkspostspaarbank 4o. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervuiling van eenige betrek king of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De huurprijs sub l van lo. bedraagt fl tot f 2.50. De tabel is eene ongeveer overeenkomende met die in de wet op het personeel opgenomen. Het inkomen sub 2o. bedraagt van f275 f 550. Artikel 2 bepaalt dat de aanslag in ver mogens- en bedrijfsbelastingen geen aanspraak geeft op kiesrecht als ze het gevolg zijn van valscbe aangiften. Artikel 7 regelt het kiesrecht der ge meenteraden. De raadskiezers vallen of onder a of onder b van art, 1, maar moeten be talen in de plaatselijke directe belastingen fl a f2.50 naar gelang van de gesteldheid der gemeenten. Eigen aangifte is verplichtend. AlLe onder l genoemden behoeven slechts éénmaal aangifte te doen. Alleen voor de snb b 2o. is er eene uitzondering. De beslissing van reclames door den ge meenteraad vervalt en wordt vervangen door die van B. en W. In de plaats van de recht bank komt het kantongerecht. Candidaatstelling en couloirstelsel zijn ge handhaafd zooals in het ontwerp-Tak. De bestaande kiestabel blijft behouden, be halve dat de meervoudige districten worden gesplitst, zonder versehikking van gemeenten. Zoo blijft het te annexeeren gedeelte van Nieuwer-Amstei bij Amsterdam. Den Haag blijft met Scheveningen. Groningen wordt stad en een afzonderlijk district Hoogezand. Utrecht en Rotterdam blijven zooals in ont werp-Tak. Het aantal aangeslagen mannen in de ver mogensbelasting is 55,000, dat in de bedrijfs belasting 205.000, dat in het personeel (oude) 561,000, dat in de grondbelasting (1890) 408,000. Het juiste cijfer der kiezers is ook bij raming niet met zekerheid vast te stellen. Van 1 Augustus '92'93 waren er 3551 meerderjarige mannelijke personen, die f 100 op het grootboek hadden, terwijl 27,903 van 1 Jan. '92'93 f450 op de rijkspostspaar bank hadden. De regeering is mede voornemens om de hoofdkiesdistricten voor de Prov. Staten waar meer dan 5 plaatsen te gelijk te vervullen zijnr te splitsen en alle gemeenten boven 15,000 zielen voor raadsverkiezingen ook te splitsen, behalve Amsterdam, waar 9, Rotterdam, waar 5, en Den Haag, waar 3 districten blijven. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 28 en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zater dag 29 dezer zullen niet plaats hebben. Naar het Tad. mededeelt, heeft bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp op de personeele belasting, behalve het voorgedragen stelsel van aftrek voor kinderen, ook de tabel van de iudeeling der gemeenten vrij algemeen- afkeuring ontmoet. Naar wij vernemen, is in de afdeelingen der Tweede Kamer van verschillende zijden de opmerking gemaakt dat evengoed als paarden ook rijwielen onder de grond slagen voor de heffing van het personeel be hoorden te worden opgenomen. (Ebl.} Generaal Vetter heeft passage genomen op Ij het stoomschip Soembingvan de Rotter- damsche Lloyd, dat 44 September van Rot terdam vertrekt. Hr. Ms. pantserschip Koningin Wilhelmincr dor Nederlanden, onder bevel van den kapt, ter zee W, J. Derx, is den 23n dezer te Lorenpo-Marquez (Delagoabaai) aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Extra treinen der Holl. spoor van Amster dam en van Rotterdam naar Den Haag zuilen loopen op den dag van de uitreiking der Lombok-onderscheidingen, Zaterdag G Juli a.s. Het adres in zake de stoomtram Rotter dam—Schiedam is heden, door 1834 ingeze tenen onderteekend, aan den Rolterdamschen j gemeenteraad verzonden. (N. R. Ct.) j In de laatste dagen heeft de politie te Rotterdam ter zake van waterverspiiiingr tegen een 50-tal dienstboden proces-verbaal opgemaakt. (2ü. Kil.) Men schrijft uit Scheveningen aan de N. R. Ct.: Nu nog maar een gedeelte van het eerste zeehoofd alhier gelegd is, kan reeds het effect daarvan worden waargenomen aan de zuid- j zijde van dat hoofd is namelijk het strand over

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2