~™FjTu teliTg s{~ïar S~P O R T~ Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Hertelt ten. Reelitzaken. eene groote oppervlakte 15 duim in hoogte toegenomen. Een gedeelte van het strand voor het hotel Rauch is thans op peil uitgegraven, om daar eerstdaags ook te beginnen met den bouw tan den bazaltmuur. Voor de vloot ziet het er zeer treurig uit. De bomschuiten, die nu vertrekken, zuilen vooreerst op het strand niet terugkeeren, want het gevaar, om bij bet aankomen tegen de hoofden stuk te slaan, is vrij groot, vooral tijdens de haringvisscherij, wanneer de sche pen zwaar geladen zijn. Te Hillegom had iemand het ongeluk, ter wijl hij door een zenuwtoeval werd over vallen, het kleed met een brandende lamp van de tafel te sleuren, met het noodlottig gevolg, dat hij ernstige brandwonden kreeg ea daaronder is bezweken. Zondag werd de Amsterdamsche tentoon stelling bezocht door 15000 betalende per sonen. Maandagnacht zijn bij vijf veehouders te Sloten (bij Amsterdam) van 11 paarden de staarten afgesneden. Te Spaarndam zijn de pogingen om door pijpwelboringen goed drinkwater te verkrij gen, geheel mislukt; tot op 78 M diepte was het water nog slecht. Door de politie te Alkmaar is Maandag in beslag genomen een bankbiljet van f 100, dat bij onderzoek aan het agentschap der Nederlandsche Bank valsch bleek te zijn. Het biljet was geheel te goeder trouw uitgegeven. Bij eene herstelling aan den toren van het hervormde kerkgebouw te Barsingerhorn werd een reeds bejaard opperman, J. Klos, terwijl hij met een metselaar aan de spits werkzaam was, naar men vermoedt, door eene duizeling overvallen, zoodat hij van een aanmerkelijke hoogte naar beneden stortte. De man, die bij hem was, kon hem nog slechts even bij een der broekspijpen grijpen, doch was niet bij machte den ongelukkige vast te houden; met verbrijzelden schedel werd hij dood wegge dragen. De te Beest ontdekte kelder, waarvan on langs melding werd gemaakt, is na onder zoek gebleken een overschot te zijn van eene in 1820 door den vloed vernielde woning. Op het eiland Urk is het gewoonte dat paarden, koeien enz. uit het weiland onge hinderd in de bebouwde kom der gemeente lunnerj, komen, waar zij zich des avonds ter ruste neei leggen. Dat dit niet altijd zonder gevaar is, bleek Zaterdag. Een 73-jarige vrouw, Froukje Ras, die door een nauw straatje ging, werd eensklaps omvergeloopen door een los loopend paard, dat haar op den grond wierp eu tot twee malen over haar heen draafde, waardoor zij over het geheele lichaam en vooral aan het hoofd zeer ernstig verwond werd. O. a. was de knop van haar oorijzer diep in haar hoofd gedrongen, een oog en een tand uitgetrapt, de tong geschonden, enz. Hevig bloedende werd de ongelukkige be wusteloos opgenomen. De geneesheer vreest voor het behoud van haar leven. Te Sneek heeft zich Zondag bij een 37- jarigen schipper, vader van 7 kinderen, een soort choler a-geval met doodelijken afloop voorgedaan. Omdat de uitwerpselen van den lijder over boord waren geworpen, heeft de inspecteur ran den geneeskundigen dienst zijn bacillen- onderzoek alleen bepaald tot een stukje van 's mans hemd, waar echter geen ziektekiemen ran verdacht allooi in werden gevonden. Öm mogelijke besmetting tegen te gaan, wor den thans alle maatregelen genomen die daar toe dienstig kunnen zijn. Te Enumatil (Westerkwartier van Gronin gen) heeft men bij het opgraven van fonda menten voor een nieuwe woning wederom geraamten van menschen gevonden, op eene diepte van een halven meter. Naar hunne schedels en beenderen te oordeelen, waren het personen van foischen lichaamsbouw geweest. Deze geraamten lagen in de nabijheid van die. welke men in Mei bij het graven van een put vond. Overblijfselen van kisten wer den niet ontdekt. Wat lager vond men eenige scherven van steerien pannen of potten. Te Nunspeet zijn Maandagnacht twee flinke arbeiderswoningen afgebrand. I)e huizen waren veizekerd, maar met den inboedel, die geheel verloren ging, was dat gedeeltelijk het geval. Door den ijver van rijks- en gemeenteveld wachter is de brandstichter gevonden, zijnde een landlooper, die pas uit Veenhuizen ont slagen was. Te Vreeswijk werd dezer dagen een akelige spookgeschiedenis verhaald. In het gebouw der Chi istelijke bewaarschool werden schrik wekkende geluiden gehoord, die van onder den vloer schenen op te stijgen en waarvan niemand de oorzaak kon ontdekken. Thans zijn de gemoederen tot rust gebracht. Nadat reeds de hulp van tal van personen was ingeroepen, om het raadselachtige en beangstigende geval op te lossen, opperde iemand de meening, dat een meisje, hetwelk in de school behulpzaam was, het vreem'd geluid scheen voort te brengen. Deze opmer king was juist. Het kind bekende, hoewel zonder moedwil, aanleiding tot de spookhis torie gegeven te hebben. Het voegde er tevens bijsteeds in groote vtees te verkeeren en een schim bij zich te zien. Na verwijdering van het meisje uit iiet lokaal heeft liet geluid zich niet herhaald. De huzaien, die eenige weken geleden uit hun garnizoen Venlo deserteerden, komen achtereenvolgens terug; thans weer gaven er zich 2 te Leiden, alwaar zij eerst nog de studentenfeesten hadden meegemaakt, vrij willig aan. Zij zijn naar 's-Hei togenbosch ge transporteerd, waar zij voor den krijgsraad zullen terechtstaan. Ann het hul ppostkantoor te Wijk-Maastricht was dezer dagen de toeloop van arbeiders uit de aardewerkfabriek »Céiamique" om terug betaling hunner inleggelden van de rijkspost spaarbank zóo groot, dat de hulp der politie moest worden ingeroepen om de orde te handhaven. De toeloop was een gevolg van opiuiing door eenige werklieden, die bij hunne medearbeiders aandrongen op terug haling van gespaarde penningen, welke bij wijze van eene spaaikas wekelijks door een der beambten van de fabriek op naam van den betrokken persoon bij 's rijks postspaarbank worden ingelegd. De landbouwer V. te Drongelen, in N.-B., had een levenden jongen vos gevangen. Voor de aardigheid hield iiij het dier, evenals een karnhond, aan een ketting in een hok op zijne hoeve. Menigmaal had Reintje beproefd een kip te snappen, die hem wat dicht naderde, doch dit gelukte niet, want zij bleven voorzichtig op een grooten afstand ook durfden zij niet uit den schotel pikken, dien het vosje altijd bij zich had en waarin hij steeds wat liet overblijven. Hij zou het haar echter wat gemakkelijker gaan maken. Iljj begon met wat voedsel rond om den schotel te strooien. Hierdoor lieten de hoenders zich verschalkengedurende eenige dagen kwam nu en dan eene kip van het voedsel pikken, maar werd dan door Rein- tje gegrepen en opgegeten. Zoo was de boer reeds verscheiden hoenders kwijtgeraakt, voordat hij de list bemerkt had. Eenige dagen later werd de vos doodgeschoten. Tlaardingen. In de gisteravond gehou den raadsvergadering werd benoemd tot twee den onderhavenmeester J. van der Vlis Az. Vastgesteld werden 3 ontwerp-besluiten, als: lo. verordening regelende het beheer over de gemeente-gasfabriek 2o. instructie voor den directeur der gasfabriek3o. tot aanvulling van de verordening regelende den werkkring der vaste commission uit den ge meentel aad. Aan den heer H. Schol ten werd ontslag verleend als onderwijzer tegen 1 Juli uit hoofde zijner benoeming tot directeur der gas fabriek. Ingekomen is eene kennisgeving van de heeren C. H. Htimrnelinck en J. van Dussel- dorp A.M/n. dat zij ontslag nemen als lid van de commissie van het beheer der gas fabriek. Zij zetten daarin uitvoerig uiteen wat hun tot dat bc-sluit geleid heeft, en wel hoofd zakelijk omdat hun gebleken is dat zij als com missie het volle vertrouwen van den raad missen door het benoemen van II. Scholten tot directeur, no. 3 der vooidiacht, ofschoon no. of no. 2 de voorkeur verdienden alszijnde technisch en wetenschappelijk ontwikkelde mannen, eigenschappen die de benoemde totaal mist en daar het derde lid der commissie, de heer A. IJzermans, eene gediagslijn gevolgd heeft waai mede zij zich niet kunnen vereeni gen, en in die zaak niet verder kunnen samen werken. De heer C. v. Buuren van Heijst stelde voor dat de beide leden van hun besluit terugkomen, waarmede alle leden zich veree nigen, doch tevergeefs. Er werd echter nog niet tot eene nieuwe benoeming overgegaan, maar deze werd, op voorstel van den heer C. Moei man, uitgesteld tot eene volgende vergadei ing. Dordrecht. Maandagavond is eene, door de timmerlieden-vereeniging Vei betering door Vereeniging" uitgeschreven vergadering gehouden, waai in tusschen de patroons en de gezellen in het timmervak van gedachten gewisseld is over een vei hooging van den loonstandaard. Na uitvoerige bespreking is men het eens geworden. De door de gezellen voorgestelde loonsvei hooging tot 18 cent per uur is door de bazen met 25 van de 26 aanwezigen aan genomen. Van de architecten hadden enke len schriftelijk van hun instemming met liet voorstel der gezellen doen blijken. Het op vredelievende wijze totstandkomen van deze belangrijke verbetering is eensdeels toe te schrijven aan de overtuigend gebleken behoeften, anderdeels aan liet tactvol optre den van de voor korten tijd opgerichte timmei mansgezellen-vereeniging, ouder bo venvermelde zinspreuk. Haarlem. Donderdag a.s. zal alhier eene groote protestmeeting in sFelix Favore" worden gehouden, uitgeschreven door een elftal vereenigingen, tegen het besluit van den Ilaarlemschen gemeenteraad in zake de adressen betreffende arbeidsduur en mini mum-loon. Als sprekers zullen optreden de heeren P. Nolting en F. Domela Nieuwenhuis. Zwolle. Omtrent de komst van de Koninginnen vernemen wij nader, dat vol gens het door de Koningin-Regentes goedge keurd voorloopig plan HH. MM. te Zwolle zullen aankomen den 2n September des mor gens ongeveer '10 45 uur, stadstijd, den 3n September per stoomboot naar Kampen zul len vertrekken om aldaar ongeveer kwart na éen aan te komen en te vier uur per rijtuig naar Zwolle terug te keeren. Voorts is het plan Woensdag den 4n September te 11.30, stadstijd, per extra trein te Enschede aan te komen en te ongeveer vier uur die gemeente weder te verlaten. Wellicht zal zoowel te Almelo als te Hengelo een op onthoud van vijf minuten plaats hebben. Nog kan worden gemeld dat de Koning innen van hier naar Assen vertekken. De terugkeer naar het Loo is bepaald op Zater- avond 7 September, na afloop van het diner te Assen. Ook Meppel zal worden bezocht. (Z. Cl.) De Schiedatnsche vvieh ijdersveieeniging »De Postduif" zal tegen September een Wedstrijd uit- sclnijven over p. m. CO kilometer, zijnde van Schiedam naar den Hoek-vun-Hoü.iud en teiug. De wedstrijd wordt opengestel i voui allo in Nederland wonende bondsleden. Dr. J. G. R. Arquoy. hoogloei aar te Leiden, is benoemd tot buitenlandse!! lid dei koninkbjke Vlaamsehe academie. Een hevige wolkbreuk, gepaard met hagelslag, heeftin Opper-Sueimaiken oiiberekuribaie schade aangericht. Alle te velde staande gewassen zijn vernield geheele gedeelten van spoouhjken zijn weggeslagen het spoorwegverkeer is op vele plaatsen gestremd. In het Kanaal heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot Bessclvan Livei- pool, en de Hero van Huil. De aanvai ina gebeulde in de nabijheid van Brighton, Z iteuiagtuidd ig om 2 uur, tijdens een nnst die plotseling was komen opzetten De Basel begon onmiddellijk te zinken en veidween na zes minuten in de diepte de opvarenden wisten zich m booten ie redden en werden opgenomen door de Hero, die zelf ernstig beschadigd was aan den boeg. maar door de watermchte schotten bieet dtijven. Da 30 schipbreukelingen weiden (e Dover aan wil gezet. De Sluttgarteen der groote stoombooten van de «Noidd Lloyd", is op de reis van Biemen naar B iltnnore met de Engelsche bailc Wilhe in aanvaiing geweest. De ÏViUw is door de botsing gezonken. De Stultgarl, Piawlopotnt passeerende, maakte door signalen bekend, dat zij de schipbreukelingen der IVtlhe aan bootd had en te Salcombe zou aan tand zetten. De Engelsche mailboot ümna van St. Main naar Southampton is bij kaap La tlogue opeen rots vergaan. liet ongeluk gehemde Vnjtlag- nacht tijdens een dikken ratst Onmiddellijk liet de kapitein noodsignalen geven en de booten uitzetten, waarin de 16 passagiers en de 2G schepelingen zich redden, de passagiers werden door een boot van de Pi arische douane opge nomen en aan land gezet nabij een doip, waar zij zeer gastvrij werden ontvangen, evenals de bemanning, die in haar eigen boot naar land was geioeii. De Diana is geheel vviuk, en de lading en de bagage der passagieis zijn veiloren. Te Kings wood m West Viiguna is tijdens een hevtgen storm een gioote ilyriamiet-labnek dooi den bliksem getroilen. Een ontplolfrng volgde; van de geheele fabriek is nog slechts een puin hoop ovei. Vele peisonen werden gedood en ernstig gewond. In den omtrek is een aanzien lijke schade aangericht. 's-CRAVEXIIAGli, 26Juni. Tweede Kamer. Aangenomen is de spoorwegaanleg Fort de KoekPajacombo, de regeling der- tijdelijke diensten van bureelambteuaien bij den rijkswatetstaat, de onteigening voor de afwatering der gronden, gelegen ten zuiden van den nieuwen Maasmond tusschen Vlij men en de Dongede goedkeuring der verdeeling van memoriegoedereu te Mout- fooit met 47 stemmen tegen 17. Voorts is het ontwerp tot invoering van een recht- streeksch bestuur op Lombok aangenomen zonder hoofdelijke stemming, zoomede de overeenkomsten met Engeland betreffende Costa-Rica-Packet en Nieuw-Guinea. Het gerechtshof te Amsterdam deed gister en uitspraak in de zaak tegen Henrietta Momber en Hendrik Coelman, beklaagd van moord op het dochtertje van den heer Memdets te Bussum gepleegd op 19 Augustus 1894. Zooals bekend, had de arrondissements recht bank beide beklaagden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het hof, uitspraak doende, achtte voor be klaagde Momber onbewezen de poging tot dood slag en de tweede inbraak, doch veroordeelde

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3