m Leiteren, Kunst en Wetenschap. DE KENDEERODE, i ar ii o u o.- DE DA31ESKXEEDIXG, Gemengdo Berichten. PEE^TEL EG RA AF, Post en Telegraphie. Land» en Tuinbouw. Hlli 'v0 i| rings-ambtenaren geschiedt, meerdere waarborgen van nauwkeurigheid aanbiedt. Bij gelegenheid van de vlootparade van Vrijdag j-lte maakten met de stoomboot Ofties, toebehoorende aan den heer Van Seters, aannemer aldaar, een gezelschap Ne derlanders (waaronder de familie van den eigenaar zelf) een tocht door de Kielerbocht. Toen zij in de nabijheid van de Atjeh kwamen, hieven zij het «"Wien Neerlandsch bloed" aan. Onmiddellijk daarna werd deze demon stratie met eene beleefdheid beantwoord. De muziek aan boord van de Atjeh speelde het jWien Neerlandsch bloed" en het sWilhel- mus"; de officieien verschenen op het dek en wenkten het gezelschap om naderbij te komen. Eene sloep werd uitgezet om hen af te halen en uit te noodigen een bezoek aan hoord te brengen, waaraan natuurlijk gaarne werd voldaan. Nadat de officieren hunne bezoekers op de alleraangenaamste wijze had den rondgeleid, werd hun in de officieren- room een glas champagne aangeboden. De eerste officier stelde voor om op de gezondheid te drinken van Koningin Wilhelmina, waar aan met geestdrift werd voldaan. flesschentrekkers. Meermalenis de viaag te berde gebracht wat de post tegen flesschentrekkerij kon doen. Practise!) zegt het weekblad Handelsbelangen is deze vraag opgelost in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, waar een wet bestaat tegen het gebruik der post voor bedrieg lijke oogmeiken of voor loterijzaken. De postmeester-generaal "Wilson heeft bevo len geen brieven enz. meer af te geven aan sommige Newyorksche firma's, die verdacht worden te hooren tot de in de wet genoemde categorieën. Eerst wanneer deze ifirma's" tot genoegen van de afdeeling posterijen hebben aangetoond, dat zij een wettelijk geoorloofde zaak drijven, worden de brieven enz. weder aan haar afgegeven. Tot zoolang wordt elke postzending, voor haar bestemd, teruggezon den aan den afzender. Zeer zeker ware het te wenschen besluit het blad dat ook in ons land maatregelen konden worden genomen, die het >handel- drijven" der zwarte bende eenigermate be moeilijkte zonder gevaar op te leveren voor willekeur jegens handelaars te goeder trouw. Op een avond in de vorige week ontstond er hevige twist tusschen de gebroeders K., uit Dordrecht, beide gezagvoerders der sleep- bcoten Vooruit en Elizabeth, liggende in de haven te Ruhrort. De stuurman W. H. v. D., der Vooruit, die tusschen beiden trad om de twistenden tot kalmte te brengen, ontving daarbij van den gezagvoerder der Elizabeth met een mes een steek in de linkerborst, tengevolge waarvan hij op het dek ineenzeeg -a in bewusteloozen toestand naar beneden werd gedragen. Daar de wonde den getroffene evenwel niet zoo hoogst ernstig toescheen en hij bovendien den broeder van zijn kapitein wenschte te sparen, werd op zijn vei langen de politie te Ruhrort niet in kennis gesteld met dit treurige feit en stoomden beide vaartuigen naar Dordrecht. Bij aankomst daar was zijn toestand dermate verergerd, dat hij zich onder behan deling stelde van den geneesheer van het ziekenhuis, die tevens adviseerde dit feit ter kennis van de politie te brengen. Na gestreng onderzoek werd de dader nu in hechtenis ge nomen en ter beschikking der justitie gesteld. Da verwonde in het ziekenhuis schijnt niet huiten gevaar te zijn. Ta Haarlem heeft zekere G. I. in een bierhuis een ander zoodanig met een bierglas op het hoofd geslagen, dat de man in levens gevaar verkeert. De officier van justitie en de rechter-commissaris houden zich met een onderzoek bezig. De vereeniging tot veredeling van het volks vermaak te Amsterdam heeft het voornemen, op 31 Aug. e.k. (Koninginnedag) 5000 kin deren een genoeglijk feest te be eiden. De kleinen zullen in de gelegenheid worden ge steld de tentoonstelling te bezoeken, waartoe het uitvoerend comité welwillend zijne mede werking verleent. Onderwijzers van scholen le en 2e klasse en daarmee gelijkgestelde bijzondere scholen zullen worden uitgenoo- digd, eene commissie te vormen om aan het plan uitvoering te geven. Indien de bijdragen van belangstellenden ruim vloeien, zal men ook op den Amstel een vuurwerk ontsteken en zullen enkele stadsgedeelten geïllumineerd worden. Verder zal een volksroeiwedstrijd op den Amstel plaats hebben. (Hbl.) Uit Nijmegen meldt men aan de N. It. Ct.: De vreemde heer en dame, die hier Woens dag niet meer gangbare 5-lire-stukken van het voormalig koninkrijk Napels en Sardinië (zilverwaarde 80 ets.) uitgaven tegen den prijs van 5-francs-stukken en daarom door de poli tie werden aangehouden, zijn, omdat hunne handeling niet strafbaar was, gisteren weer vrijgelaten doch wegens gemis van behoorlijke legitimatiepapieren door de politie naar's-Her- togenbosch getransporteerd om vervolgens aan den Belgischen kant over de grenzen le worden gezet. De 5-!ire-stukken, hier ver kocht, hebben zij weer in ontvangst moeten nemen vooi het bedrag waarvoor ze van de hand waren gedaan, Zij geven voor te zijn M. A. Dumas, oud 27 jaar, koopman in likeuren, wonende te Tunis, en echtgenoole Marie Doumas, oud 19 jaar. Te Yorden is Woensdagavond een trein, van daar naar Zutfen, op het spoor dat vroeger voor 't vervoer van ijzererts gebruikt werd, geloopen, met het gevolg dat de loco motief in een modderigen kuil vieldank zij het krachtig remmen van den machinist, bleef de trefn op de rails staan. Een paar beambten hadden kwetsuren gekregen. De materieele schade is betrekkelijk niet groot; slechts éen compartiment is totaal verbrijzeld. Te Kuilenburg wilde Woensdagmiddag een paard voor een wagen met hooi gespannen niet ai te vlug loopendaarom bon 1 men het dier een bosje hooi aan zijn staart en stak dat in brand. De staart g'ng hierdoor ge ducht heeri en weer, met het gevolg, dat de geheele wagen hooi een piooi der vlammen werd. Middelburg neemt een flinke proef met den muntgasmeter, het toestel, dat gas levert zoodra men er een bepaalde munt in werpt. Een 25-tal ingezetenen, wier woning hoogstens eene huurwaarde van f100 mag hebben vol gens de grondbelasting, ontvangen niet alleen gratis de binnenleiding, maar bovendien eene nette gaslamp met bt ander, glas en kap of ballon, alsmede een flink gaskomfoor, met daaibij behoorende gutta-percha slang, op welk komfoor men niet enkel water en aard appelen, maar ook zeer goed een stukje vleesch braden, visch bakken en ook strijk ijzers heeten kau. Een aardige en bij uitnemendheid nuttige uitvinding is de opvouwbare kinderwagen, die door een Duitsche firma in den handel wordt gebracht. Te zamen gevouwen heeft de wagen den vorm van een reistasch en kan even gemak kelijk als deze worden vervoerd. Niettemin is hij stevig gemaakt en doet hij in het ge bruik voor een gewonen kinderwagen niet onder. De voordeelen liggen voor de hand. De wagen kan gemakkelijk op reis of bij uitstapjes naar buiten worden meegenomen, in den spoortrein, in de tram, op de stoomboot, enz., want opgevouwen neemt hij haast geen plaats in. Een groot gemak biedt hij voorts aan voor hen, die op een bovenhuis wonen en voor wie het haast ondoenlijk is, een gewonen kinderwagen de trappen op- en af te brengen. Rotterdam. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad zijn o. a. inge komen drie adressen, voorzien van pi. m. 2200 handteekeningen, waarin woidt gevraagd opheffing van de stoomtram langs den Nieu wen Binnenweg of hare vervanging door een paardentram. Beze adressen werden ter fine van advies gesteld in handen van burg. en weth. De vooszitter deelde mede, dat onmiddel lijk na liet plaats hebben van bet bekende ongeluk, B. en "W. in bespieking en later in officieele correspondentie zijn getieden met het bestuur van de Rotteidamsche tiamweg- maatscliappij. Hij hoopte dat dientengevolge binnenkoit door B. en W. bij den gemeente raad de noodige voorstellen te dier zake zul len kunnen vvoiden ingediend. Delft. De veel besproken verordeningen op het haven- en liggeld en die op het door- vaartrecht, die de gemeente onlangs gewij zigd heeft vastgesteld ter voldoening aan eene uitnoodiging van den minister van binnen- laudsche zaken, zijn thans goedgekeurd, doch, naar men ons meedeelt, alléén voor het loo- pende en het volgende jaar. Bij de gisteren gehouden aanbesteding door dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland voor het verzwaren der zeewering over eene lengte van 6 KM en het aanbrengen van eene kleibekleeding op het buitenbeloop tus schen strandpaal ill117 onder de ge meenten Monster en 's-Gmvenzande, was minste inschrijver Arie Prins Tz. te Sliedrecht voor f235,000, hoogste inschrijver Corneüs Visser Gz. te Sliedrecht voor f 260,000. Roermond. In de Maandag gehouden zit ting van den gemeenteraad is ter kennis ge bracht, dat de wethouder Janssen een brief gericht heeft aan II. M. de Koningin-Regentes, waai in hij aan H. M, kennis heeft gegeven van de groote teleurstelling, welke Roermond heeft ondervonden door het niet bezoeken van die stad door HH. MM., tijdens haar verblijf in Limburg. Daarna werd voorgelezen liet antwoord op dien brief, aldus luidende t «Aan den HoogEd.G. Heer J. M. Janssen, gep. kolonel-intendant, lid dei Piov. Slaten van Limburg en wethouder van Roermond. «Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin- Regentes heb ik de eer, UH Ed G. Harer Majes- teits dank over te brengen voor Uw aan Hoogst- dezelve gericht schrijven van den 26n Mei j 1. »Het deed II. M. leed, dat een bezoek aan de stad Roei mond voor ditmaal moest achteiwege blijven. «Omstandigheden echter, geheel afgescheiden van de gevoelens, welke £1. M. aan het bestuur en aan de bevolking van Roei mond toedraagt, geven daartoe aanleiding. (gel.) De Ra.xitz Het raadslid Michiels heeft nu voorgesteld, dat de raad zich wende tot de regeering, met verzoek wel te willen meedeelen de gionden, waarom een bezoek van IIH. MM. aan Roer mond is ontraden. De voorsteller liet dat voorstel voorafgaan door een puntige rede aan het adt es van den commissaris der Koningin in Limburg, waarin liij o. a. releveerde de uitdrukking van den commissaris, dat hij »aan derden" geen inlich tingen gaf. Roermond, betoogde hij, is in dit geval geen sderde," maar wel degelijk partij. Wil de commissaris zich niet verantwoorden tegenover een gemeente, dit is van constitutio neel standpunt juist, maar hij is als regeerings- ambtenaar wel verantwoording schuldig aan de regeering, en daarom wil men nu langs dien weg te weten komen, waai om Roer mond zoo gegriefd en vernederd werd. Door twee raadsleden werd dit verzoek ondersteund. Het zal nu in een volgende vergadering in behandeling komen. Het Xad verneemt dat de Koningin-Regentes een belangrijke bijdrage heeft geschonken voor het huldeblijk aan Richard Hul. Geïllustreerde Gids voor Hoeders, modistes en Huisnaaisters. Onder Redactie vau ALIDA VERHOOP. (UilgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam). 13 gravmes met beschrijving, tow stellende: No. 1, Jongenspak en meisjesjuik. No. '2. Anker in pinten steek borduuisel vooi het pakje op plaat 1 No. 3 Mevje'juik mei vieikanteu hals vooi den leeftijd van 8 9 jam. No. 4- Flanel op de schoudeis gesloten vooi kinderen van 24 jui. No. 5. Matio/enpak voor jongens van 3 5 jaai. No. 0. Wiehndeis- kostuum vooi jongens van 9lÓjau. No. 7. Gekleed blouse-kostuum voor meisjes van 12 1-1 jaar. No h Juik niet kraag van batitst voui meisjes van 5 jaar. No 9. Juik voor babies van 018 maanden. No. 10. Nacht japon vooi meisjes van 79 jaar. No. 11. Wandeljurk voor meisjes van 8—9 jaai. No. 12. Mantel met iechten mg vooi meisjes van 35 jaar No. 13 Speelboezelaar vooi meisjes van 40 jiar. Advertcntien, Practische handleiding; bij liet ver vaal digen van koven- en onder goed voor Dames. Onder Redactie vau ALIDA VERHOOP. (Uitgeveis Nijgh Sc Van Ditmar te Rotteidam) I V II O IJ 19: 12 gravures met beschi ijving, v ooi stellende No 1. Blouse roet halflange mouwen. No. 2. Kleed van mosgsoen ciepnn met cieme blouse. No. 3. Glui corsage, ionde Iroed en teceptie- toiletten. No. 4. E-nvoudig Figaio-jakje. No. 5. Achterzijde van het Figu o-jakje op plaat 4. No. 6. Gelegenheidstoilet en grkleede morgenjapon No. 7 Blouse van schotsth grenadine No. 8 P. P Munogi am m platten steek borduursel. No. 9 Mantel met rechten rug. No 10 Toilet van gegauffieeid ciepnn. No. 11. Kostuum van lichtgnjze stof.No. 12. Rand in tapisseitewerk voor stoel- en tatel— loopers. Falb voorspelt van 28 tot 30 Juni toeneming van warmte In veis! lullende deelen van Engeland is het ruw weder geweest. Hevige doudeibuien met stoitvloeden brachten gioote «cha le teweeg en eischten hiei en daar menschenlevens. Bij Slraatsbuig is een lu iiitmagazijn m de lucht gespi ongen. Ruim 100 soldaten en een aantal bui gei-, weiden daaibij gewond. 's-GRAVEXHAGE, 28 Juni. Tweede Kamer. Goedgekeuid werd de geldleening voor het imigratie-fonds voor Suriname en de supletoire begsootiugen. O. a, vei klaarde de minister Van Houten dat het mond- en klauwzeer ouder het rundvee nog slechts in 5 gemeenten heerscht. Met 42 stemmen tegen 37 werd besloten het sectie-onderzoek der kieswet te houden op i 1 September, en niet gelijk de heer Goeman Borgesius voorstelde op 23 Juli. Het voorstel van den heer Pijn appel lot wijziging der faihssementsvvet werd aangenomen. De Kamer ging daarop uiteen. De gelegenheid tot verzending dei corie»pon- dentie naar dr Westkust van Afrika (las Pafnias, Arecifa, St. Ciuz de ld Palrna, St. Cruz da Teneiiffe, Addah, Sherbio, Smoe, Cape Coa«t, Gr. Bassa, Gr. Bahou, Ptam Pram, Goiée, Gr. Bassam, Salpond, Halfjack enz.) bestaat door middel van het stoomschip Eboc. De laatste bushchting aan het postkantoor te Rotteidam is bepaald cp 29 dozer, des voormiddags ten 10.30 ure. De wijze van veizending behooit duidelijk op het adres vei meld te vvoiden. Op het adres-Veivver, dat de tusschenkomst der hooge regeering verzoekt om zoo mogelijk de openstelling van de Duitsche grenzen voorden i*r 1$- F t O 7 J

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3