steden aan lijnteekenen, handteekenen en Nederlandse!» c. Zoo ja, bestaan er practische bezwaren tegen deze verandering Hebben de leeraren de noodige uren vrij en zijn de teekenzalen voldoende beschikbaar 3, Acht U liet wenschelijk, verband te brengen tusschen de school en de werk plaats Zoo ja, zou 't dan goed zijn voorloopïg bij wijze van proef aan de beste leer lingen de gelegenheid aan te bieden in dienst te komen aan de stadstimmerwerf en de stadssmederij tegen het op hun leeftijd ge bruikelijke loon Zou die gelegenheid dan Da afloop der le, 2e of 3e klasse moeten gege ven worden Zou het dan niet wenschelijk zijn, dat de leeraars, hoofdzakelijk die in teekenen, door bezoek dier werkplaatsen en bespreking, met de leidende werklieden en de leerlingen, de samenwerking tusschen school en werkplaats bevorderen En zouden de leeraars dit kunnen en willen doen 4. Bestaat bij U bezwaar tegen overlegging van Uw rapport aan den Gemeenteraad? Mocht omtrent eenig punt verschil van gevoelen bij U bestaan, dan zouden wij gaarne ook mededeeling ontvangen van het gevoe len der minderheid. Wij zijn zoo vrij hierbij te voegen een exemplaar der Schiedamsche Courant van 17'18 Juni 1.1., omdat het hoofdartikel kort aangeeft wat in den Gemeenteraad reeds over deze zaak verhandeld is en ons overi gens om de strekking zeer de overweging waard schijnt. De Raadscommissie van 24 Juli 1894. Schuurman, Voora. M. C. M. de Groot, Secr. Schiedam, 6 April 1895. Aan de Raadscommissie van 24 Juli 1894. Mijne IJ eer en. De vergadering van directeur en leeraren der Hoogere Burgeravondschool, bijeenge komen den 27 Mei j.L, besloot met alge meens (10) stemmen, afwezig waren alleen lijk de Heeren Theunisse en Timmerhans van Abcoude U het volgende antwoord op Uwe missive van 0 April j.l. te doen toe komen op vraag 1 dat over de resultaten der reorganisatie, door den Gemeenteraad vast gesteld op '19 Juni 1894, thans nog geen oor deel kan worden uitgesproken, omdat die reorganisatie den geheelen cursus van 3 jaar betreft en dus eerst na 3 jaar uitkomsten daarvan kunnen zijn aan te wijzen. op vraag 2dat in geen geval met het schrappen van vakken verder kan worden gegaan dan de genoemde reorganisatie deed, indien men wil blijven vasthouden aan de idee Jioogere Burgeravondschool zooals ook de wet op het M. O. die opvat dat derhalve op vraag 2b en c een ant woord achterwege kan blijven. op .vraag 3 dat de aansluiting tusschen sschool en werkplaats", zonder meer, niet wenschelijk is. omdat de Hoogere Burger avondschool met meer dan ambachten alleen heeft te maken, en een aansluiting aan het ambacht dus een exclusivisme zou scheppen, dat in strijd is met de idee H. B. A. S. zoo- als ook de wet op het M. O. die opvat. op vraag 4: dat de vergadering van direc teur en leeraren geen bezwaar heeft tegen overlegging van dit rapport aan den Gemeente raad. Ten slotte maakt zij U opmerkzaam op de leemte in het onderwijs in geschiedenis en aardrijkskunde; deze vakken zijn n.l. eind examenvakken, maar het onderwijs er in wordt reeds na de 2e klasse geslaakt. Ham ens de vergadering van directeur en leer aren der Hoogere Burgeravondschool, de secretaris, Dr, J. van Leeuwen. Schiedam, 29 Mei 1895. Aan den Gemeenteraad van Schiedam. Bij Uw besluit van 12 Maart 1.1. werd opgeheven de handelsafdeeling aan de Hoogere Burgerschool. De bijgaande verordening van 1 Febr. 1892 tot regeling van het openbaar middelbaar onderwijs behoort met dit besluit in overeenstemming te worden gebracht. Wij hebben daarom de eer voor te stellen Art. 5 van genoemde verordening te schrap pen en de nommers der volgende artikelen met 1 te verlagen. Ten aanzien van de reorganisatie der Bur geravondschool verzochten wij, dadelijk na afloop van den cursus, aan directeur en leer aars een advies, dat wij met een afschrift van ons verzoek hierbij overleggen. Waar wij de argumentatie van de ant woorden op onze vragen 2 en 3 krachteloos vinden, erkennen wij dat voor een volledige en afdoende proef een geheele cursus van 3 jaar noodig is, gelijk het advies in antwoord op onze vraag 1 te kennen geeft. Dit is dus reeds één reden tot voortzetting van de proef. Een andere reden is o. i. gelegen in de om standigheid, dat blijkbaar voor een radicale reorganisatie de geesten in Schiedam nog niet rijp zijn, getuige het genoemde advies. Wij hopen dat de komende 2 jaren daarin ver andering zullen brengen en aan het einde van dit tijdvak een ingrijpende wijziging meer kans van aanneming en behoorlijke uitvoering zal vinden dan thans het geval zou zijn. Waarschijnlijk zal daartoe bijdragen het pas geëindigde Nationaal congres omtrent het vakonderwijs en de'vakopleiding, waarop wij bij deze zeer Uw aandacht vestigen. De verslagen van dit congres zjjn in het bezit van 't gemeentebestuur. Om de aangevoerde 2 redenen bepalen wij er ons toe U voor te stellen de proef, vastgesteld bij Uw besluit van 19 Juni 1894, voort te zetten gedurende de schooljaren 1895/6 en 1896/7 geheel op den voet van dit besluit. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders van 11 Juni 1894, dat op 19 Juni met een kleine wijziging door U is aange nomen, voegen wij ter raadpleging hierbij. Zijn bovenstaande voorstellen afgehandeld, dan wenschen wij ons mandaat neer te leg gen. De voornaamste reden, waarom voor eenige zaken betreffende het Ilooger en Mid delbaar onderwijs een commissie ad hoe werd benoemd, is vervallen een definitieve reor ganisatie der Burgeravondschool kan door Burgemeester en Wethouders en de commissie van toezicht worden ter hand genomen in 't algemeen is dit regelmatiger. Bovendien kan in den loop van 2 jaar Uw college be langrijk van samenstelling veranderen fen dit behoort weder invloed te hebben op de samen stelling eener raadscommissie. De Raadscommissie van 24 Juli 1894. Schuurman, Voorz. M. C. M. de Groot, Secr. Schiedam, 15 Juni 1895. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat ten raad huize is nederge- legd, teneinde in een volgende vergadering tot de benoeming te kunnen overgaan, een aanbevelingslijst ter benoeming van een lid in de voorlichtingscommissie in zake de in komstenbelasting, in de plaats van den heer J. Hoek, die ontslag als zoodanig geno men heeft; op welke aanbeveling geplaatst zijn de heeren: 1. W. A. Hoek Jacz., 2. A. Kimmijser. Bij koninklijk besluit zijn Hr. Ms. fregatten Johan Willem Friso en Van Spegk, in divisie vereenigu en het bevel over die divisie op gedragen aan den kapitein ter zee II. Quispel, commandant van eerstgenoemd fregat, een en ander met ingang van den datum waarop die schepen te Cadix bij elkander zullen komen. Slct Bij kon. besluit is mr. E. N. Rahusen opnieuw benoemd tot voorzitter van het col lege voor de zeevisscherijen. Het programma voor de plechtige uitrei king van versierselen der Militaire Willems orde, van een eeresabel, van onderscheidings teekenen voor eervolle vermelding, en van eereteekenen voor deelneming aan belangrijke krijgsbedrijven, ter zake van krijgsverrichtin gen in Nederlandsch Indië toegekend aan officieren en verdere militairen van de zee macht, van het Nederlandsch-Indische en van het Nederlandsche leger, voor zooveel zg daartoe op den dag der uitreiking te 's-Gra- venhage aanwezig kunnen zijn, is verschenen. Door Hare Majesteit de Koningin zullen in tegenwoordigheid van Hare Majesteit de Ko ningin-Weduwe-Regentes, de hierboven be doelde versierselen, de eeresabel en de andere eere- en onderscheidingsteekenen worden uitgereikt. De uitreiking zal geschieden op den 6n Juli 1895 op een nader te bepalen uur op het Malieveld te 's-Gravenhage, bij welke gelegenheid eene groote parade zal worden gehouden. Be Koninginnen in het Oosten! Kort na aankomst der Koninginnen te Zwolle zal een bezoek gebracht worden aan het ziekenhuis en aan het oude-mannen- en vrouwenhuis. Na afloop der audiëntie, die tusschen 2 en 4 uur ten huize van den commissaris der Koningin zal worden ge houden, zullen HH. MM. het R.-K. liefde gesticht, het stadhuis en het museum Aaplein bezoeken. Des avonds tusschen 9 en 10 uur zal een rijtoer door de stad worden gemaakt. Op Dinsdagvoormiddag tusschen halfelf en halftwaalf zal de centrale werkplaats van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen worden bezocht en vervolgens een rijtoer door het Engelsche werk worden gemaakt. Te 12 uur zullen HH. MM. zich aan boord van een stoomboot naar Kampen begeven-- Na terugkomst van Enschede op Woensdag den 4n September is er des avonds ten huize van den commissaris der Koningin raout. In de 133e algeroeene vergadering van de vereeniging van en voor Nederlandsche indus- trieelen, te houden te's-Ilage, op Donderdag 4 Juli a.s., zullen o.a. worden behandeld de volgende punten a. de nauwe verwantschap der belangen van landbouw, fabriek en am bachtsnijverheid'; l. de gevolgen voor hen, van de jongste wijzigingen in het Belgische tarief van invoerrechtenc. de afschaffing ook van haardsteden ais een grondslag der personeele belastingd. de gevaren voor Nederland van den dreigenden doorvoer van 355,000 KG dynamiet over onze rivieren, hare bruggen, de doorvarende stoomboolen en zeil vaartuigen, de personen- en goederentrei nen, welke de bruggen passeeren, meer in zonderheid voor alle aangrenzende gemeenten, hare bewoners, fabrieken en openbare en par ticuliere gebouwen, en in verhouding tot de daartegenover staande voordeelen van den doorvoerhandel. Door visschers van Moddergat zijn twee lijken opgevischt op de Wadden, een van een jongeling van 17 of 18 jaar en het andere van een vermoedelijk 40-jarig man. Een derde lijk is komen aandrijven op de kust der gemeente Ferwerderadeel en aldaar begraven. Burgemeester en wethouders van Assen hebben den gemeenteraad aldaar voorgesteld voor f 25,000 aandeelen te nemen in het maat schappelijk kapitaal der Noord-Oosterlocaal- spoorwegmpij., op voorwaarde dat de zijtak naar Assen zal worden geëxploiteerd als locaalspoor, en niet als stoomtramweg. Twee zoontjes van de wed. II. te Bakker veen, 9 en 6 jaar, die in het veld aan het spelen waren, zijn onopgemerkt in een mest- poel geraakt en verdronken. Andermaal wordt Limburg bedreigd met een inval van Zigeuners. Dezelfde troep van 60 man met 8 wagens, paarden enz., die al sedert een paar maanden ons land trachten binnen te dringen, is nu te Goch en Kevelaar, De marechaussees houden de grenzen bezet, In den nacht van Woensdag op Donderdag ontstond te Vechel brand in de boerenwoning O van Johannes Dortmans. Een grijsaard, ruim 92 jaar oud, is hierbij jammerlijk in de vlammen omgekomen. Botterdam. De gemeenteraad heeft Donderdag het voorstel tot samenvoeging van de achterlijke kinderen van verschillende scho len in éene klasse aangenomen met 26 tegen 9 stemmen. Alleen van anti-revolutionnaire zijde werd in afkeurenden zin het woord gevoel d. De heer Van Slaveren had n.l. een drietal bezwaren als van principieelen, prac- tischen en financieelen aard, om ten slotte tot de conclusie te komen deze zaak aan het particulier initiatief over te laten. Ook de heeren Voorhoeve en Van der Pols waren deze meening toegedaan. Het voorstel werd verdedigd door dr. Van Rijckevorsel en den wethouder van onderwijs, den heer Drost. Met 33 tegen 1 stem werd besloten eene overeenkomst aan te gaan met de Remon- strantsche Broederschap tot aankoop van het tegenwoordig kerkgebouw ad f 60,000, daar deze terreinen gunstig gelegen zijn voor vlas- en lijnzaadbeurs, en aan dat kerkbestuur ad f40,000 een terrein te verkoopen aan de» Westersingel om daarop een nieuw kerkge bouw te stichten. Maassluis. Tot havenmeester alhier is benoemd de heer H. A. van Dijl, te Rotter dam. 's-Gravenhage. H. K. H. de groother togin van Saksen-Weimar zal 8 Juli gedu rende 14 dagen op het Loo komen logeeren. De dienst van HH. MM., die heden naar het Loo is vertrokken, bestaat uit kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant; ridderHuys- sen van Kattendijke. kamerheer; luitenant graaf Dumonceau, ordonnance-officier, jhr. De Ranitz particulier secretaris. De hoofdambtenaar bij het kabinet der Koningin, baron De Vos van Steenwijk, zal op het Loo werkzaam zijn. Behalve de hofmaarschalk zal ook destal- meester eenige dagen op het Loo verblijven. Haarlem. Donderdagavond werd in »Felix Favore" een protest-meeting gehouden, uit geschreven door twaalf arbeiders vereenigingen, in zake de houding, door den gemeenteraad aangenomen bjj de behandeling vau het adres, door den arbeidsraad e. a. ingediend, omtrent minimum-loon en maximum-arbeid. Als spre kers zouden optreden de heeren P. Nolting en F. Domein Nieuwenhuis, uit Amsterdam. De zaal was matig bezet. In de plaats van den beer Nolting trad op de lieer S. de Vries, uit Zaandam, voorzitter van de afdeeling »Patrimonium" aldaar. Dornela Nieuwenhuis kwam het eerst aan het woord. Hij oordeelde, dat te Haarlem de zaak in kwestie zeer veel veld had gewonnen. Van hier was de stoot gegeven, en wel was destijds het voorstel verworpen, doch dank zij het optreden van den tegen woord igen burge meester, voor wiens optreden de werklieden respect behooren te hebben, althans tot zekere hoogte, was de zaak weer in den raad aan de orde gesteld, ook thans wel zonder succes, doch spreker durfde beweren, dat vóór we 4 jaren verder waren, te Haarlem de gevraagde bepalingen zouden zijn ingevoerd. Dit hing eenvoudig van de werklieden af. Van hen moest de stuwkracht uitgaan. Wie- er in den raad zaten deed niets ter zake;

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2