Zondag 30 Juni en Maandag 1 Tweede Blad. A0. 1895. Jul N°. 8821. e u 11 e t o n. Op een dwaalweg. Negenenveertigste Jaargang. iBuitenlanclscIie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. DENEMARKEN. COUHfillL Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTEKiTBAif 9 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F li 1 K k b i; s, De gezant te Petersburg is door den keizer ie Petershof in private audiëntie ontvangen. Men hecht daaraan een groote beteekenis, terwjjl verzekerd wordt, dat eerlang docu menten zullen gepubliceerd worden, waaruit blijkt, dat een Fransch-Russisch verbond be staat sedert het presidentschap van Cnrnot. Het vertrouwen, dat de vorige Russische keizer in Carnot stelde, heeft hem tol het sluiten daarvan doen overgaan. De minister van oorlog heeft geseind naar Mojanga om nieuws van de expeditie op Madagaskar. Het antwoord luidde: «Detele grafische gemeenschap rnet generaal Duchesne is tijdelijk verbroken". Men leidt hieruit af dat de Howa's draden der veld telegraaf afge sneden hebben. Het telegram behelsde voorts dat de kanonneerbooten eenige moeite had- t den om Suberbieville te bereiken, maar ge makkelijk te Marololo kunnen komen, van waar de leeftocht voor de troepen over land verder wordt gezonden. Binnenkort zal de weg van Ambato naar Suberbieville geopend worden, zoodat dan de transportdienst ver dubbeld worden kan. In den ministerraad heeft de minister van ■oorlog echter verklaart, dat de telegrafische gemeenschap met generaal Duchesne her steld is. Een berichtgever van de Gaulois meldde aan zijn blad, dat hij te Kiel een Duitsch admiraal had gesproken, en dat volgens dien de Duitsche keizer voornemens zou zijn de havens der verschillende natiën, die te Kiel vertegenwoordigd zijn geweest, door een Duitsch eskader te doen bezoeken. Ook naar Roman van Lothar Brenkekdorf. Werner had hare handen weder losgelaten en deed eenige schreden door de kamer. Tweemaal «treek bij de hand over het voorhoofd en door bet haar; overigens was van de inwendige aan doening, die hem zooeven beheerschle, niets Meer merkbaar. '-Ja, gij hebt gelijk," sprak hij op onbegrijpelijk kalmen toon, «zoo iemand mag ik mijn vriend Met langer noemen. Maar nu is het nog noodiger, ja onvermijdelijk, dat ik hem in persoon ga zeggen, wat mij belet hem op de wandeling te vergeiellen. Ik zal u dus een korten tijd alleen Moeten laten, Hertha 'i trad op hem toe, en den arm om zijnen rankrijk zou dit eskader komen de Baiern en de Brandenburg zouden Brest en Cher bourg bezoeken en een brief van den keizer aan Faure meebrengen, met den Zwarten Adelaar. Hetzelfde blad vernam, dat de keizer bij drie gelegenheden met veel lof over 't uiter lijk vooi komen en de gansche houding van het Fransche eskader en zijn bemanning ge sproken heeft. Bij het feest door Prins Hendrik gegeven, heeft Z. M. zijn leedwezen uitge drukt, dat de rouw voor Carnot het eskader deed vertrekken voor den afloop der feesten. "Waren de Fransche vaartuigen op den rouw dag in Kiel gebleven, dan zou keizer Wilhelm order gegeven hebben, dat alle schepen in de haven de vlaggen halfstok zouden doen waaien en de Fransche vlag zouden hyschen. Te Rouaan hebben de katholieken eene commissie, voornamelijk van rechtsgeleerden, benoemd om de geestelijke congregatiën te steunen in haren strijd tegen de nieuwe be lastingwet. Men denkt, dat andere groote steden met dergelijke commission zullen vofgen. ÏSGELiSD. In het Kabinet Salisbury zullen optreden markies Lansdowne als minister van oorlog, sir Matthew White Ridley als minister van binnenlandsche zaken en lord George Hamilton als minister van lndië. Lord Halsbury als lord kanselier. Maandag vertrekken de afgetreden minis ters naar Windsor, om de teekenen hunner waardigheid aan de koningin to overhandigen. Nu sir White Ridley, de unionistiche can- didaat bij de laatste presidentskeuze, in het kabinet komt, worden de kansen van den liberaal Gully om als speaker aan te blijven grooter. Unionistische leden hebben reeds met lof van hem als speaker gewaagd. Het Hoogerhuis heeft gisteren het wets ontwerp betreffende de vrijwilligers in het leger in derde lezing aangenomen. De leider der anti-Parnellisten Mac Cartliy helft een manifest uitgevaardigd, waarin hij doet opmerken, dat met het nieuwe minis terie de bitterste vyanden van Ieiland aan het roer zijn gekomen. Hij eindigt met een oproeping tot de Ieren en Amerikanen, om een fonds voor een Homerule-campagne bijeen te brengen. Het aantal kiezers in Groot-Brittannië en Ierland bedraagt nu 0,332,454 d. i. 170,000 meer dan bij de verkiezing van '1892. Toen bieren ruim anderhalf millioen kiezers thuis. Naar dien maatstaf zouden er nu geen vijf millioen stemmen. Naar de Times verneemt, oordeelt «men", dat de liberale unionisten op niet meer dan vier plaatsen in het kabinet aanspraak heb ben. Courtney zou daardoor buitengesloten worden, al kan hij deel uitmaken van het ministerie. De Russische pers voorspelt voor Rusland en Frankrijk weinig goeds van bet optreden van Salisbury's kabinet. In Duitscbland be groet men dat minisierie met ingenomenheid. Het feest, door den Deenschen journalisten kring aangeboden aan de verslaggevers, die de opening van bet Keizer-Wilhelmkanaal hebben bijgewoond, is schitterend afgeloopen. Alleen is, tengevolge van het diplomatiek op treden van DuiUchlaud, dat daarin eene mis plaatste concurrentie zag ten gunste der vrij haven van Kopenhagen, de audiëntie bjj den koning niet doorgegaan. RUSLAND. "Volgens Birsh Wjed heeft het Fransch- Russische syndicaat, hetwelk de Chineesche leening zou uitgeven, van de Chineesche regeering tot nu toe geen antwoord bekomen. Het syndicaat deed nu een aanbod aan de Russische regeering om voor Rusland een leening van 400,000,000 francs, a 4 pCt. te sluiten, hetzij voor conversie of tot vermeer dering van de fondsen der rijksbank of lot dekking van uitgaven voor spoorwegen. Volgens de bladen heeft de regeering in onderzoek een plan tol verbinding van Rus land met Perzië door middel van een spoor weg, Deze zou loopen van Bakoe naar Resjt (aan het zuidwesterstrand van de Kaspische zee), en van daar in noordwestelijke richting naar Tabris. OOSTESE1J K-H O N Gr A R IJ E. Aan de Independence wordt uit Weenen gemeld dat baron Banffy gisteren naar Buda pest is vertrokken met de belofte des keizers om, aanstonds of in het najaar, op aanwijzing van het ministerie een aantal magnaten te benoemen. Dat zou na 1807 de eerste maal zijn, dat de keizer politiek" benoemingen tot het Huis der Magnaten doet, en het zou ten doel hebben de aanneming van bet wets ontwerp op de Joden en de vrijheid van godsdienstoefening te verzekeren. ITALIË. Prins Thomas van Italië, hertog van Genua, is officier a la suite geworden bij de Duitsche marine. Cavallotti schrijft aan de Bon Gltisciotio dat hij de zaak tegen Ciispi voor de recht bank zal brengen. SPANJE. Uit Madrid komt het bericht, dat generaal Navarro op Cuba in verscheiden schermutse lingen den vijand geslagen heeft. De opstan deling lieten twaalf man op het veld. Verder zouden zij veel gewonden hebben en gevlucht zijn met achterlating van paarden, wapenen en munitie. De Spanjaarden zouden slechts zeven gewonden hebben gekregen. hals slaande, zag zij hem teeder in het bleek en ernstig gelaat. «Ik weet," sprak zij, wat het gevolg zal zijn van mijne mededeeling. Ik weet dat dit vreeselijk kan zijn en ik heb een harden strijd gestreden voor ik kon besluiten u de waarheid te zeggen. Maar ik kon immers niet anders! Het gold uwe eer en de opvatting, die men mij van manneneer en mannenwaardigheid heeft ingeprent, liet mij niet toe te zwijgen." «En gij hebt wel gedaan, mijn lieve Hertha hernam Werner, haar zacht tot zich trekkende. «Nooit mag er een geheim bestaan tusschen u en mij, zelfs op gevaar af dat de openbaring der waarheid een van twee bitter leed berokkent." Hij kuste haar op het voorhoofd en nam zijn hoed. Werkelijk zat Erwin hem in zijn logement te wachten. Hij was geheel gereed. Hij zag er niet frisch uit en onvast was zijn blik. De omstan digheid, dat Werner op den tijd present was, scheen hem echter omtrent de gevolgen van het 's avonds te voren gebeurde gerust te stellen. «Goeden morgen, weledelgestrenge 1" zeide hij, den binnentredende de hand reikende, «Zeker weer ontbeten met processtukken en akten 7" De advocaat scheen de aangeboden hand niet te zien en dadelijk liet Hersdorff den arm zinken. «Niet met de misdaden van onbekenden heb ik te doen gehad, maar met de eervergeten aanslagen van iemand, dien ik nog gisteren voor mijn vriend hield." De luitenant stak het hoofd op. Het scheen of Werner's antwoord hem een drukkenden last van de schouders nam. Vrij bedaard hernam hij «Dus heeft uwe bruid u verteld, wat er gisteravond gebeurd is Welnu, ik ben bereid u voldoening te geven." «Voldoening geven dat wil zeggen, gij zijt genegen om met mij te vechten. Niet waar, dat is de beteekenis van uw onbeschaamd ant woord 7" Hersdorff zag den vrager verwonderd aan. «Ik weet niet, wat het anders zou beduiden," zelda hij. «Ik weet niet wat freule Van Döa- ningshaus u verteld heeft, maar neem zonder nader onderzoek aan, dat hare madedeelingen juist zijn. Gij zult wel niet verwachten, dat ik mijne handelwijze nog ga verdedigen." «Neon, dat zal wel onmogelijk zijn," was het sarcastisch antwoord. «Ik zou niet weten, wat gij ter verdediging van uw gemeenen streek zoudt kunnen bijbrengen." De luitenant werd vuurrood, maar wist zijn toorn over de herlmade beleediging te bedwingen. «Ik zou denken", sprak hij, «dat woorden hier weinig afdoen. Met schelden bewijst men niets en ik heb geen lust mij als een kwajongen te laten kapittelen. Gij kunt voldoening eischen en ik heb u reeds gezegd, dat ik bereid ben die te geven. Hiermee is de zaak afgedaan." «Ik zou met dio zoogenaamde voldoening genoegen nemen, als wij nog schooljongens waren. Maar ik heb sedert geleerd, dat mijne eer met de onmannelijke daden van een halfbeschonkene niets uit te staan heeft en in elk geval, dat een pistoolschot de schande niet uitwischt." Hersdot ff, die hem met open mond had aan-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5