Binnenlandsche Berichten. Uit Havana wordt gemeld, dat 400 opstan- j delingen Jarusa hebben aangevallen, maar met verliezen teruggeslagen zijn en achter volgd worden. Een versch bataljon is Donderdag naar j Cadix vertrokken om daar naar Cuba scheep te gaan. T D R K IJ E. Naar het heet denkt de grootvizier Said- pacha er reeds ernstig aan ontslag te vragen, daar hij bij de bezetting van eenige zetels in het Kabinet zoowel als ten aanzien der voor gestelde hervormings-maatregelen op beslist verzet stuit. Toch is het bij de tegenwoordige politieke gesteldheid niet waarschijnlijk dat de sultan zijn ontslag zal aannemen. De Neue Freie Pr ess a meldt, dat het ge vecht bij Kratowo, dat eerst in bet voordeel der Macedonische opstandelingen verliep, in hun nadeel is geëindigd. De Bulgaarsche giens is zoogoed als afgesloten. Omtrent de plaats waar de opstand uitgebroken is, luiden de berichten verschillend. Eenige personen zijn door de postenketen geslopen, doch hun aantal wordt zeer verschillend opgegeven. De opstandelingen zijn voor het meerendeel met geweren gewapend. Volgens berichten uit Ivonstantinopel ver oorzaken de tijdingen uit Macedonië, ofschoon overdreven, wel eenige ongerustheid. Niette min zijn geen militaire maatregelen van eenig belang genomen. De Turksche ambassade te Parijs spreekt het bericht van den opstand in het district Uskub tegen. Te Salonica, Monastir en Kor- sovo heerscht volkomen rust. Alleen hebben eenige kleine benden Bulgaarsche roovers het land afgeloopen, maar zijn door de troepen uiteengedreven. De Standard verneemt uit Ivonstantinopel, dat de Porte niet geneigd is eenige waar borgen te geven voor het invoeren der door de mogendheden voorgestelde hervormingen in Armenië, wanneer niet Engeland zijn in vloed doet gelden. Naar het blad mededeelt, zou waarschijnlijk Rusland niet geneigd zijn daarin met de andere mogendheden mede te gaan. Men gelooft dat Oostenrijk-Hongarije, Servië en Bulgarije troepen zullen mobiliseeren bij aldien de Macedonische beweging toeneemt. Velen achten tusschenkomst van de Euro- peesche mogendheden door middel van een conferentie in den herfst onvermijdelijk. AMERIKA. De vereenigingen in de Vereenigde Staten die de Cubaansche opstandelingen steunen, zullen den lOn Juli te New-York vergaderen, om een voorloopig bewind en een president van de Cubaansche republiek te benoemen. Vermoedelijk zal tot president Thomas Palma worden aangesteld. Naderhand zal het voor loopig bewind obligatiën van de republiek uitgeven, aflosbaar zoodra het eiland onaf hankelijk is. gehooid, barstte in een honend gelach uit. »Ah, gij behoort alzoo tot diegenen, die in beginsel tegen het tweegevecht zijn. Dat is wel jammer jammer voor u tenminste. Want da.ir ik u niet dwingen kan de voldoening, die ik u op de onder mannen van eer gebruikelijke wijze aanbied, te accepteeren en ik u geene a.idere voldoening weet aan te bieden, ben ik met de zaak wel wat verlegen." Er bleek uit die woorden eene geringschatting, die den advocaat grievend beleedtgen moest, ware deze niet boven die beleediging verheven geweest. Wel werd zijn gezicht vaalbleek, maar hij bleef zich volkomen meester. jNï hetgeen gisteravond gebeurd is hebben uwe persoonlijke opinies omtrent eer en eergevoel voor mij alle waarde verloren. Dat uw geweten ruim genoeg is om het gerust te stellen door bet uitzicht op een duel, wanneer gij verraad gepleegd hebt aan een uwer beste vrienden, dat laat zich begrijpen, maar dat gij na zulk een daad nog over eergevoel zoudt kunnen meespreken, dat ontken ik ten steikste. 't Kan zijn dat er Inmiddels blijft de regeering van de Ver eenigde Staten waakzaam tegen de vrijbuiters. De kapitein van een Amerikannschen kruiser, Miller, heeft uit Florida gerapporteerd dat I thai.s sedert de proclamatie geen expeditiën naar Cuba zijn «ertrokken. C H I I i. Uit Hongkong verneemt de Times dat de Chineesche generaal de Engelsche mariniers heeft gesommeerd om zich in te schepen. Hij maakte zelfs aanstalten om de vreemdelingen- wjjk, waar de mariniers ingekwartierd zijn, te beschieten. Daarop maakten de Engelsche oorlogsschepen zich gereed om terug te schie ten, hetgeen den Chineeschen genet aal tot inkeer bracht. De Engelschen hebben ook geschut aan wal gezet en de vreemdelingen- wjjk gebarricadeerd. Terwij! Frankrijk te Peking onderhandelt over een tractaat met China waarin de gren zen van Tongkin worden geregeld en enkele concessiën worden toegestaan als belooning voor de hulp tegen Japan, beeft de Fransolte gezant een ultimatum gesteld aan Chang- Chen-Tung, den onderkoning van Nanking. De kanselier van het Fransche consulaat te Shanghai is naar Nanking vertrokken, om dit ultimatum over te brengen. De Chineezen te Sze-Chuen hebben allerlei wreedheden begaan tegenover de Europeesche bevolking en de zendelingen. De onderkoning, die van dit alles kennis droeg, heeft geen enkelen maatregel genomen om de schuldigen te straf fen of het gedrag der inlanders te beletten. Integendeel zette hjj openlijk de Chineezen aan, de personen en het eigendom der vreem delingen niet te ontzien, en heeft hjj persoon lijk den Franschen bisschop Dunaud aange vallen, met het doel hem te vermoorden. Commandant Rivet van het Fransche eska der heeft machtiging gekregen om handelend op te treden, indien de ondeikoning niet de gevraagde voldoening geeft. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL' Zitting van 28 Juni. Verschillende eenvoudige en spoedeischende wetsontwerpen vvei'den nog aangenomen, o. a. de subsidie voor een militaire cantine in Suriname. De heer Pij ttersen ondersteunde krachtig de garantie van eene leening voor het immigratie fonds wegens het nul van dat fonds, mits goed geleid in de richting van kolonisatie. De minister van koloniën verzekerde dat alles wordt gedaan om de immigranten in de kolonie te houden en dus de kolonisatie te bevorderen. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Bij een suppletoire aanvraag ontkende de minister van binnenlandsche zaken dat er examen-commissiën zijn, die reis- en verblijf kosten deciareeren, hoewel de leden thuis het schriftelijk weik nazien. Voorts deelde hij nxede dat liet mond- en klauwzeer nog slechts in geringe mate voorkomt, een toestand veel gunstiger dan in Duitschland en België. buiten u nog tal van lieden zijn, die da beschaving in het aangezicht durven slaan door de stelling te huldigen, ja er trotsrh op te zijn dit te doen, dat men allerlei laagheden weder kan goed maken met een soort hazardspel, waai bij men zijn leven tot inzet steltik geloof dat de tijd komt, ja er reeds is, waarop de publieke opinie zich wel zal wachten haar oordeel over eene schandelijke daad te wijzigen ook al heeft de bedrijver de driestheid zijne misdaad nog te verergeren door ook nog zijn leven en dat van den beleedigde lichtzinnig op het spel te zetten." «Wat moet ik daarop antwoorden T Al die praatjes, die ik honderdmaal heb gehoord en gelezen, houd ik voor niets anders, dan een kunstig geweven manteltje, waarmede men zijn gebrek aan moed tracht te bedekken; daarmee kompn wij niet verder. Gij blijft evengoed als ik op uw standpunt slaan en het gevolg zal zijn, dat wij strijden met ongelijke, dus oneerlijke wapenen. En kunnen wij ons geschil niet op de gebiuikelijke wijze beslechten, dan, ik erken het, blijft gij de veiongelijkte partij, ik de beschul- Afmaking wil hij niet te lichtvaardig laten ondernemen. In de vergadering vroeg de minister nog f 10,000 aan bij de f 6000 voor verpleging van behoeftige krankzinnigen en f 270 voor huishuurvergoedirig aan den commissaris der Koningin te 's-Hertogeubosch. De minister wacht het advies van Ged. Staten, om een wetsontwerp in te dienen betreffende de grensverandering der gemeente Leiden. Ten slotte was nog af te doen het wets voorstel-Pijnappel, om uit de faillissementwet weg te nemen den eiseh dat de faillietver klaring in het gemeenschappelijk belang der schuldeischers moet zijn en de positie van ophouden te betalen anders te omschrijven. De lieer Tydeman en Ilaite stelden daaren tegen voor, den schuldeischers een middel te geven tegen het faillissement op te komen indien 't niet is in het gemeenschappelijk be lang der crediteuren. Door de centrale sectie was besloten de Kamer op '10 September a.s., 's namiddags ten 3 ure, bjjeen te roepen, ter behandeling van de kieswet in de afdeehngen op 11 Sept. a.s., 's morgens ten 11 ure. De heer Goeman Borgesius achtte het uit stel van 2K maand te lang en stelde voor, het onderzoek te houden op 23 Juli. Hij werd ondersteund door den heer Van Alphen en bestreden door den heer Mees, die meende dat by de behandeling in Februari 1896 eene voorbereiding van 5 maanden voldoende was. Met 42 tegen 37 stemmen is het voorstel- Goeman Borgesius verworpen en dus het afdeelingsonderzoek der kieswet bepaald op 11 September. Bij het voortgezet debat over het voorstel- Pijnappel is met 63 tegen '17 stemmen be sloten de amendementen-Heemskerk niet als zoodanig toe te laten. - Het amendement-Harte en Tydeman werd bestreden door de heeren Willtnge, Veegens en Pijnappel, en verworpen met 46 tegen 29 stemmen, Art. 1 werd goedgekeurd. Het voorstel-Pijnappe! is aangenomen. De Kamer is daarna uiteengegaan. SCHIEDAM, 29 Juni 1895. Bij het uiteengaan der Tweede Kamer zijn nog aanhangig gebleven de volgende wetsont werpen regeling van het kiesrecht; herziening der belasting op het personeel; nadere regeling van het zegelrecht van effectenregeling be trekkelijk de gerechtskosten in strafzaken; regeling van het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen; wijziging van de artt, 379, 380 en 383 van het wetboek van koophandel uitvoering van art. 152, 2e lid des grondwet (militaire inundatiën); bepalingen omtrent het in werking treden der wet op het faillis sement goedkeuring eener koloniale verorde ning tot het aangaan van eene geldleeniog voor productieve werken in Suriname; ver hooging der begrooting van binnenlandsche zaken voor 1895, ten behoeve van de uitbrei ding van liet gebouw der rijks hoogere bur gerschool te Middelburg; het bouwen van een nieuw archiefgebouw te Assen, en den aankoop van eene verzameling kunst- en historische voorwerpen op admiraal DeRuyler digde. Ik heb echter, trots uwe zooeven afgelegde verklaring, te boogen dunk van uwe ridderlijkheid dan te vreezen, dat gij misbruik zoudt maken van uwe overmacht." nik zal uw zoogenaamd eergevoel niet kwetsen," veiklaarde Werner bedaard. «Wat ik u te zeggen had, hebt gij gehoord en er blijft mij alleen nog over te vragen wat gij nu verder denkt te doen. Het spreekt wel vanzelf, dat, wanneer wij elkaar weder in het openbaar mochten ontmoeten, er geen sprake kan zijn van vroegere vriendschap, zelfs niet naar den uiter- lijken vorm, en ook dat ik, wanneer men naar de oorzaak van die verwijdering mocht vragen, geene reden heb die te verbloemen." Op spotachtigen toon antwoordde Ilersdorff ïlk zal u even natuurlijk van de verplichting ontheffen de lieden te gaan vertellen in welk eene valsche stelling uwe beginselen in zake het duel u tegenover mij geplaatst hebben. Gelukkig kan ik elk oogenbhk dit nest den rug tuekeeren. Uwe familie zal mij een wat oveihaast vertrek wel willen ten goede houden, a! is het niet heel en diens geslacht betrekkelijk; wijziging van genoemde begrooting voor reorganisatie der rijkslandbouwschool en regeling van het tuin- bouwonderwijsovereenkomst met België tot regeling der grens tusschen BaarleHertog en Baarle—Nassau; verandering der grens tusschen Amsterdam en de gemeenten Sloten, Diemen en Nieuwer-Amstel; goedkeuring der overeenkomst met België van 30 Maart 1894 tot regeling der toelating van den invoer van vee en mest; aanvulling en verhooging van de oorlogsbegrootïng voor 1894 (regularisatie van de 17 ton); wijziging der tarieven van in- en uitvoerrechten in Ned. Indië; verkoop aan A. J. M. Mulder te 's-Gravenhage van een stukje spoorweggrond. De kiesioet. Het Vaderland geeft den eersten indruk 1 weer dien de kieswet op dat blad maakte. Bepaald ongunstig is hij niethet blad keurt het stelsel af, doch het verwachtte het als j onvermijdelijk, en den buitengewonen omslag j en de matelooze willekeur daaraan noodza- I keltjk verknocht, moet het wel voor lief ne men met bekrompenheid wordt het kiesrecht niet toegemeten, althans in meer dan éen opzicht niet, meent het Vad. verder. Voor de domsten en onontwikkeldsten wordt het eerste burgerrecht verkrijgbaar, geen lees- of schrijfproef wordt gesteld; ook kunnen bedelaars en landloopers het kiesrecht erlan gen, als zij zich een spaarbankboekje weten te veroveren. «Aan den anderen kant echter schijnen de grenslijnen hier en daar met te groote angst valligheid getrokken" zegt het blad. sTe waardeeren is bet, dat aan woningen van zekere huurwaarde ook onverschillig of men daarvoor belasting betaalt de kiesbevoegdheid is verbon den, maar wie de tabel inziet, die voor de ver schillende plaateen die huurwaarde aanwijst, ongeveer samenvallende met de grens der onbe- lastbaarbeid in het ontwerp personeel, zal spoe dig bemerken, dat groote scharen van werklie den blijven uitgesloten. Wel is het wederom een verbetering tegenover de «groote amende menten", dat ook gelegenheid wordt gegeven het kiesrecht te ei langen aan hen, die een zeker vast loon verdienen, maar ook deze som is niet laag, terwijl de eisch, dat men 13 maanden in een zelfde dienstbetrekking moet zijn geweest,, niet alleen zwervers, maar ook ijverige en oppas sende werklieden uitsluit. «Het is intusschen bij 't ontbreken van statis tieken onmogelijk de draagwijdte dezer bepa lingen te meten. Het zal in die omstandigheden de roeping dor geavanceerden zijn te helpen om deze wet zoo onbekrompen mogelijk te maken- Dat zij niet tevreden zijn, wier grondwettelijke gemoedsbezwaren bet gemakkelijk omhulsel wa ren voor instietmatigen afkeer van uitbreiding van volksinvloed, is reeds hier en dsar merk baar. Hei kan noodig worden den heer Van Hou ten te verdedigen tegen zijn eigen vrienden, een taak, die zeker wel eenige zelfverloochening eischt, maar die in 's lands belang moet worden aan vaard," Dat een kieswet als deze finaal zou kunnen zijn, niemand die het gelooft, meent het Vad. De steller der toelichting zou te dien opzichte zelf zeer sceptisch gestemd zijn. Het is het blad beleefd zoo met de noorderzon te verdwijnen." «Gij geeft dus uw woord, nog heden de stad te verlaten 7" »Ja. En nu wij elkaar naar alle waarschijn lijkheid nooit weer zullen zien, wil ik u nog betuigen, Werner, dat de gisteravond begane dwaasheid, waaraan de vervloekte Rijnwijn uit. den Rotskelder veel schuld heeft, mij van harte- leed doet. En hiermede vaarwel «Adieu Een paar seconden zagen beiden elkaar zwijgend aan en toen ging de advocaat heen. «Vervloekte geschiedenis I" meesmuilde Hers- dorff, toen de deur achter zijn voormaligen vriend was dichtgevallen. «De hemel beware mij voor eene tweede dwaasheid van dezen aard, want men weet waarachtig niet hoe zich tegen zulk een plebejer te moeten houden." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6