Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. V i s s c h e rij. Kerknieuws. Armenzorg. Marktberichten. Zeetijdingen. Beursbericht van Amsterdam. - »o% I er op die eerste bladzijde onder meer te ienstaat: Wie wat beters wil, moet van nu maar op grondwetsherziening aansturen." Xe Mierlo (N.-Br.) was de metselaar Th. L. bg de familie v. G. bezig een ouden jjuur uit te breken, toen deze eenklaps om waardoor de ladder tuimelde en v. L. ings met het achterhoofd eenige meters ter op den harden grond werd geworpen. Dadelijk werd geestelijke en geneeskundige lulp ingeroepen, doch de ongelukkige was geheel buiten kennis. Het bloed stroomde hem uit mond, neus en ooren, en ruim twee maal 24 uren na het ongeval is hij nog niet uit zijne verdooving ontwaakt. le,je, een is ten zeerste begaan met den toestand van zijn gezin, bestaande uit eene trouw en zes nog jonge kinderen. In de Veldpost wordt verzekerd, dat we tenschappelijk is geconstateerd, dat doode jakken in boomen het gevaar voor inslaan tan den bliksem sterk vermeerderen. Verder wordt medegedeeld, dat boomen met een groot oliegehalte, als beuke-, berke- en note- boomen, minder kans hebben getroffen te worden dan de zoogen. zetmeelboomen, als eiken, populieren, wilgen, dennen enz. Pernis. Donderdagavond hield het ha venbestuur zijn laatste vergadering, waarin de haven aan de gemeente werd overgedragen. Het bestuur is thans ontbonden. Helder. De gemeenteraad heeft naar aanleiding van de vroeger vermelde motie van dr. Frowein en op advies van een bij zondere raadscommissie besloten in de bestekken van bouwwerken der gemeente na 1 Juli a.s. op le nemen de bepalingen: dat de aannemers verplicht zijn hunne werklieden te doen verzekeren tegen de gevolgen van invaliditeit en ongelukken, en dat het mini mum-loon zal moeten bedragen voor een be kwaam timmerman 20, metselaar 20, schil der 18 en stukadoor 23 cent per uur. Hiervan zal mededeeliug worden gedaan aan de ministers van marine en oorlog, met verzoek daarmede zooveel mogelijk rekening te willen houden bij het uitvoeren van bouw werken te Helder. Uit Kiel wordt gemeld dat gistermiddag aan boord van het pantserschip Kurfürst Frie- érich Wilhelm, bij de oefeningen in het laten springen, door het ontijdig ontploffen van een patroon, vijf personen, onder wie een cadet, ge dood, twee zwaar en drie licht gewond werden onder deze laatsten een officier. Woensdagavond barstte er een hevig onweder los boten !Iu rumersknott Park te Yorkshire, waar de tentoonstelling van de koninklijke landbouw- tereeniging werd gehouden. Hevige regenbuien stortten neder, afgewisseld door bliksemschichten en kort daaropvolgende ratelende donderslagen. Da bezoekers van het park zochten spoedig een onderkomen in het paviljoen, dat weldra te klein bleek, zoodat verscheidene personen onder de boomen een schuilplaats tegen den hevigen regen moesten zoeken. Vijf personen waren onder aan grooten boom bij het paviljoen gaan staan, toen deze boom plotseling door den bliksem werd getroffen. Twee hunner werden onmiddellijk gadood, terwijl de drie anderen zwaar gekwetst naar het Darlington-hospitaal werden vervoerd. Hen wanhoopt aan bun herstel. Te Norsnanton werden twee mijnwerkers, die van hun werk kwamen, door den bliksem gedood. Ta Norfolk duurde het onweder drie uren en sas groots stroobergen en een hooiberg werden door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Te Wakefield, Sheffield, Hull en Leeds werd 'order door het onweder zeer veel schade aan gericht. Te Aylesbury ging het onweder vergezeld 'an wolkbreuken, terwijl gedurende tien minuten 'agolsteenen van bijzondere afmetingen neervielen, waardoor de oogst gedeeltelijk werd verwoest. Ook uit Chester komen berichten omtrent het hevige onweder en wolkbreuken, waardoor de straten in rivieren werden veranderd. Men vreest, dat de oogst door de hevige hagelbuien zeer geleden heeft. Te Londen wordt een nieuwe ondergrondsche spoorweg gemaakt, welke loopen zai van Shep herd's Bush naar het plein van de Beurs en van daar naar Liverpool street. De treinen heen of terug zullen door afzonderlijke tunnels loopen, evenals op den aCity and South London Railway" en zij worden voortbewogen door electriciteit. Een waterhoos heeft in do haven van Rimini 40 visscheisvaartuigen vetnieid. Er zijn talrijke slachtofleis. De Vossiseho Zeitung deelt mede, dat een commissie van invloedrijke Engelscbe en Ameri- kaansche dames aan den arbeid isjgetogen om den bijbel te herzien, die zeggen zij door de mannen met een zelfzuchtig doel in hun voor deel vervaischt is. Het eeiste boek vanMozesis reeds gered. Te Nisjni-Wolstisjok, in het Russische gouver nement Twer, heeft een vreeselijke brand plaats gehad. Meer dan honderd huizen werden vernield en er moeten ook mensrhenlevens te betreuren zijn. Een Russisch edelman, prins Dmitri Khilkof, is door de lezing van Tolstoi's werken zóo getrof fen, dat hij besloten heeft de denkbeelden van dan meester ten uitvoer te brengen. Hij verdeelde zijne goederen onder zijne boeren, die tot dus verre een leven van ellende en onwetendheid hadden geleid, en behield voor zich zelf zeven hectaren die hij zelf bebouwt om zijn gezin te onderhouden. Hij deelt met zijn boeron eiken aibeid, lief en leed, en is bovendien hun leer meester geworden. Hij geaft 'ze onderricht en poogt ze te onttrekken aan de doffe onwetendheid. Zijne bemoeiingen zijn niet goed gevolg bekroond geworden. Het district heeft een geheel ander aanzien gekregen laster en gewelddadigheden zijn zeldzaam geworden overal heerscht vrede en weikt men vriendschappelijk samen. Maar het beste van alles is nog, dat de boeren, over wier domheid en wantrouwen Tolstoï zoozeer klaagt, hun voormaligen heer als een vader eeren. Een eigenaardig matigheidsgenootschap be staat er in Achylka (Siberie). De leden van het genootschap mogen het geheeie jaar geen geestrijke dranken drinken op éen dag na. Den dn September verzamelen zich alle leden in de kerk en zweren voor het altaar het geheeie jaar geen wijn en sterke dranken te drinken nvan morgen af". Zoodra zij de kerk hebben verlaten beginnen de bacchanalian en het drinken duurt den ganschen dag. Geen man en geen vrouw blijft nuchter. Den volgenden dag begint de ont houding en deze wordt dan werkelijk het gansche jaar verder in acht genomen. Een werkman van een electrische fabriek te Rochester bij New-York, kwam bij ongeluk in aanraking met een geleiding, waardoor een stroom van 2- tot 300t> volts ging, een stroom driemaal zoo sterk als die, welke gebiuikt wordt om misdadigers ter dood te brengen. Drie kwar tier lang lag de man schijnbaar dood, terwijl een in allerijl geroepen geneesheer trachtte de levensgeesten op te wekken. Weikeiijk mocht men daarin slagen en na verloop van anderhalf uur kon de man naar zijn woning vervoerd worden. In het been en in de zijde zijn door den stroom lange en diepe gaten gebrand. Twee olifanten zijn onlangs aan het vechten geraakt in een circus te Indianapolis (Indiana). De dieren vielen woest op elkander aan met snuiten en slagtanden. Men trachtte hen te scheiden, maar tevergeefs. De een slingerde een oppasser, die hem wilde vangen, hoog in de luchtde andere gooide een oppasser op den grond, en een klein kind, dat op den schoot zijner moeder zat, wierp hij omhoog tot bij het dak, zoodat het dood op den grond viel. Na veel moeite werd men eindelijk de woeste dik- huiders meester. De Stel. van 29 Juni bevat het kon. besluit betreffende den vrijdom van accijns voor zout, benoodigd voor de bemesting van landerijen en de voeding van vee. Het besluit bestaat uit de volgende artikelen Art. 1. De hoeveelheid alsempoeder, bepaald bij art. 11 van het kon. besluit van 28 Februari 4883 (S/W. no. 20), wordt verminderd tot de hel it. Art. 2 Het staat den belanghebbende vrij. in de plaats van de vermenging volgens art. 11 van genoemd besluit en art. 1 van dit besluit, te kiezen de vermenging van het zout, per 100 kilogtam, met 2 kilogram droog Pjnmeel en !/i kilogram oker, beide stoffen op zijn kosten te verstrekken door den ontvanger, onder wiens kantoor de vermenging plaats heeft. Deze vermenging kan ook gekozen worden voor zout, dat ingeslagen wot dl volgens hoofd stuk IV van het besluit van 28 Februari 1883. Alt. 3. Met wijziging in znovei van de artt. 28 en 29 van meergenoemd b»sluit van 28 Februari 1883. wordt aan depothouders van landbouvvzout toegestaan, dit aan landbouwers of veehouders af te leveien zonder het biljet, voorgeschieven bij ait. 29. In - dat geval vraagt de depothouder bij den ontvanger, onder wiens kantoor zijn depot gele gen is, een geleibiljet aan om te dienen voor den uitslag, het vervoer en den inslag van bet zout. Bij twijfel of het zout bestemd is voor land- beracsting of voeding van vee, kan de ontvan ger met betrekking tot de afgifte van het ge leibiljet bandelen op den voet van art. 38, tweede lid van genoemd beriuit. Art. 4. De hoeveelheden zout afgeleverd vol gens het vorig aitikel, worden ingeschreven in het register van den depothouder, bedoeld bij art. 21 van vootmeld besluit van 28 Februari 1883. De depothouder zorgt een schriftelijk bewijs van den ontbieder van bet zout te bezitten, waaruit de bestelling daarvan blijkt. Dat bewijs vervangt bet tweede exemplaar van het biljet, bedoeld bij art. 29 van meet genoemd besluit. Art. 5. Dit besluit treedt in werking op den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad tn van de Staatscourant waarin bet is geplaatst. Met het ktiekenplttkken is te Oud-Beierland gisteren een begin gemaakt. Over de opbrengst van dit gewas is men nogai tevreden. Ais een bewijs, dat de hooi-opbrengst dit jaar buitengewoon groot is, moge dienen, dat in den Wiihelminapolder, waar anders de opbrengst gemiddeld 800 voer is, nu 4200 voer best hooi is ingezameld. De boeren in Friesland beginnen nu zelfs te zorgen voor hooi iri den winter van '90/37. Nu de eersto snede dit jaar genoeg leveit om daarvan hun beslag den a.s. winter te voeden, zijn do hooilanden zeer laag in huurprijs, terwijl zij veel hooi leveren. De boeren huren nu toch hooilanden, sommigen zeifs 20 HA en meer, tegen lagen prijs, circa f20 a 30 de HA. Zij zetten schuren vol met hooi, zoodat zij het aanstaande voor jaar eene groote hoeveelheid overhouden voor den volgenden winter. De ondervinding, gedurende de laatste twee jaren opgedaan, heeft hen tot deze handeling geleid, een voorzorgsmaatregel tegen mulukking van den hooioogst. UD.) VLAARDINGEN. Gisteren is van de haring- visseherij binnengekomen Nieuwe Haas I, C. v. d. Boogert, met 247 ton volle en 145 ton maatjesharing, zijnde de vangst van 9 schepen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 226 zalmen, waaronder 3 St.-Jacobzalmen, die voor f 0.65 tot 1.10 per Vs kilo werden verkocht. Ned.-Uerv. Kerk. Beroepen: te Woubrugge ds, K. A. de Groot, te Houten. Bedankt: voor Aalsmeer door ds. J. K. Klomp, te Lunteren voor Odijk door ds. J. P. Hattink, te Harderwijk. De examens aan de theologische school te Kampen zullen de volgende week aanvangen, te beginnen met de overgangs-examens. Voor het literarisch examen hebben zich 21 studenten aangemeld, voor het theologisch examen A 11, en voor het theologisch examen B, het praepa- ratoir examen, 25 candidaten. De te Vlissingen overleden wed. A. M. Fransen, geb. Pouwels, heeft aan het R -k. weeshuis te Vlissingen bate geheeie nalatenschap, ter vermoe delijke waarde, na aftrek van eenige uit te keeren legaten, van f 10.000, vermaakt. Schiedam, 29 Juni. Rogge: per 2100 kilo Helena f130 Ct. <Kerst: per 1950 kilo Pernau f 120 Ct. Maïs: per 2000 kilo Mixed f118 Ct. Moutwijn Noteering van den Brandersbond f 5%, der Makelaars - O, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.per ketel. Maassluis, 28 Juni. Kaas. Aangeroerd 45 stapels, wegende 16,201 kilo; prijs 15 a 22 ct. per kilo. Ilandei matig. Hm Westland, 27 Juni. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed aardappelen voor liet buitenland: hoorntjes fl.a 1.05, per 26 kilo voor de binnenmatkten hoorntjes f 1.60 a 1.55, Engelsche fl.40 a 1.75, zandaatdappelen f 1 50 a 2.per kin; aaidbezien 10 a 18 ct. per kilo. Naaldwijk, 27 Juni. Heden waren de marktprijzen: aarlappelen fl.40 a 2.pPtj kin; kruisbessen f 0.20 a 0.25 per 1/4 aardbeziën 8 a 14 ct. per KG. Op de veilingen Engelsche aardappelen f 5.50 a 1.90, hoorntje fl.40 a 1.75, kralen f 1.50 a 1.85, zand- f 1.80 a 2.50, kleine f0.80 a 1.10 per kinwttte kruisbessen f 2.50 a 2.75, paarse f2.70 a 3.per 50 KG; perziken 20 a 30 ct.sla f I.a -.snijbootten f0.25 a 0.40, suikerbuonen i 0.12 a 0.16, komkommers f6.a 8.50 per 100; aardbeztbn f 0.10 a 0.15 per KGmeloenen f 0.50 a 0.90 per stuk. Leiden, 28 Juni. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 24 stieren f 56 a 218, 82 vette ossen en koeien f118 a 255, of 54 a 68 c. per kilo, 40 vare dito f82 a 187, graskalveien f a 72 vette dito f 27 a 66, of 35 a 75 c. per kilo, 40 nuchtere dito f 8.a 21, 292 vette schapen f15.a 27.of 30 a 35 c. per kilo, 64 weide dito f 10.a 20.638 lammeren f7.a 15.105 mageie varkens f 11 a 20, 231 biggen f2.a 10.veulens f-a paarden fa 116 kalf-en melkkoeien f140 a 223. Amsterdam, 29 Juni. Rogge op levering iets lager; per October f109, 408, 109. Antwerpen, 29 Juni. Petroleum prijst).Amerik. per Juni fr. 4934 per Juli/Aug. fr. i 91/9 laatste 4 maanden fr. 19% Russische in loco fr. 48%. SCHIEDAM, 29 Juni. Vertrokken: Mabel (st.)f kapt. G. Dickson, naar South-Shields, Per Teleur. 28 Juni. 29 Juni. 2% pCt, Kedetland 941/3 94% 839/16 83% 83% 251/16 25% 100% 4 06 64 25% 27% 43% 43% 58% 58% Nederl. Handelmij. 133% 134 Staatsspoor 94 WarschauWeeneit 466 405% Baltische Sporen. 64 64 Zuid West Atchison 1e Hyp 74% 74% 2e Lr, A. 27% 27% 16% 16% Central 19% 19 Chicago Erie Oblig 91 92 Incoinebond 25% Denver Rio Shares 14% 14% 10 85l/4 85 Vs Incomebond 62% 02% Shates 17% 17% 10 10% 10% Oregon Short. Oblig. 28% 28% 53 53% 121% Oostenr. loten I860 Madridsche ioten 41 42 N. W. Pac. Hyp. Pdbr. 76% 79% Amer. Nat. Trust -. 0. 5 pCt. 35% 35 Vs 1V4 2%

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 7