1 A". 1895. Woensdag 3 Juli. No. 8822. Eerste Blad. KENNISGEVING. 1ST o]g enen veertigste Jaargang Verschijnt dagelifk-, uitgezonderd Dinsdag, ülfGÊVKItnT ODÉ. BVKÊA1I: BOT JE,"» ITBAAT Buitenlaiidsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers f 1.85. - 2 50. - 0.10. 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woult tegen tweemaal berekend. ^Stapvoets berijden van de afrij van de Hoogstraat naar den l>angen Achterweg. Burgemeester en wethouders van Schiedam, In aanmerking nemende dat het, ter voor koming van ongelukken wenschelijk s, dat de afrij van de 11 oogstraat naar den Langen Ashterweg niet harder dan stapvoets worde bereden; Gezien art. 13 der verordening op het rijden binnen die gemeente van den 3den Januari 1893 (Gein. blacl no. 2 van dat jaar); Brengen ter openbare kennis, dat door hen bepaald is, dat de genoemde afrij, in de rich ting van de Hoogstraat naar den Langen Achtenceg, alleen stapvoets mag worden bereden; zijnde deze bepaling van toepassing op alle rij- of voertuigen, onverschillig of deze door trekdieren voortbewogen of door de hand bestuurd worden. Tevens vestigen zij er de aandacht op, dat bij art. 45 der gemelde verordening, op de overtreding dezer bepaling straf is bedreigd. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 2den Juli 1895. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. Be Secretaris, VEKNËDE. F It 1 S K R IJ K. Ia de Kamer heeft Jaurès Zaterdag zijn interpellatie ontwikkeld over de algemeene politiek der regeering, in antwoord op een gezegde van den premier Ribot, nu anderhalve maand geleden aan een banket te Bordeaux. Zooals gewoonlijk veel groote woorden Jaurès, anders een uitnemend redenaar, moet geen gelukkigen dag gehad hebben, Ribot daarentegen werd bij zijn antwoord zeer toe gejuicht. Na herhaalde stemmingen over moties en prioriteit weid een rnotie van Descubes, waarin vertrouwen n de regeering werd uitgespro ken, met 322 tegen 88 stemmen aangenomen. Frankrijk is Zaterdag een paar uur zonder minister van landbouw geweest. Een duel tusschen Gadaud, den titularis voor landbouw, en den afgevaardigde Mirman vond zijn aan leiding in enkele woorden, door Gadaud te Reims gesproken en waardoor Mirman zich teleedigd achtte. Gadaud sloeg de uitdaging aiet af, maar nam eerst ontslag als minister. Het duel eindigde meteen lichte verwonding Kia Mirman, en Gadaud hernam na afloop ójne portefeuille. Het duel tusSchen den minister Gadaud en den afgevaardigde Mirman zal nog een naspel hebben. Mirman, die in uniform duelleerde, is na melijk ingedeeld bij de jagers te voet en maakte zich door dit duel schuldig aan over treding der kiijgswet. Derhalve zal Mirman zich nog te verantwoorden hebben voor zijne superieuien, die in hem natuurlijk slechts den soldaat, en uiet den afgevaardigden zieu. Dat ministers duelleeren komt ook in Frank rijk slechts zelden voor. In 1877 duelleerden de heeren De Fourtou en Gambetta eri iu 1888 had het bekende duel plaats te Neuiily, tusschen den minister van oorlog, generaal Boulanger en den heer Floquet, den voorzit, ter der Kamer, Generaal Duchesne, aanvoerder der expe- ditionnaire muciit op Madagascar, seint dat Tsarasoatra zonder verlies den 20n Juni inge nomen is. 1) I 1 S C H I A N D. De Rijksdag heeft 50,000 mark toegestaan tot leniging van den hongersnood in Duitsch Oost-Afrika. Den 15n Mei heeft een heir- leger van sprinkhanen den ganschen oogst vernield. Reeds vele personen zijn van gebrek omgekomen. Te Beilijn zegt men dat Von KardorfF, de bekende conservatieve afgevaardigde en leider der bimetallisten, zijn mandaat als lid van den Rijksdag heeft neergelegd. In het bui eau der pakketpost te Berlijn is een pakje ontdekt, geadresseerd aan den hoofdcommissaris van politie, dat ontplofbare stoffen bleek te bevatten. De prins-regent van Beieren heeft 400,000 mark beschikbaar gesteld voor den bouw eener kapel ter nagedachtenis vau koning Ludwig II in het slotpark te Berg aan liet Starnberger meer. ENGELAND. Het kabinet is nu waarschijnlijk voltallig en telt 17 leden. Het kon zijn, zegt de Times, dat er een 18e bijkwam. Het zijn: Lord Salisbury, eerste minister en minister van buitenlandsche zakenhertog van Devon shire, lord president van den Raad lord Ilals- bury, lord kanselierviscount Cross, lord van het geheim zegelsir Henry James, kanselier van het hertogdom Lancaster; sir M. Ilicks Beach, kanselier van de schatkist; sir M. White Ridley, minister van binnenlandsche zaken; Chamberlain, minister van koloniënmarkies van Lansdovvne, minister van oorlog; lord George Hamilton, minister van Indië; Go- schen, minister van marine; Balfour, eerste lord der schatkist; Ritchie, president van den Board of TradeChaplin, president van den Local Government Board; Earl Cadogan, onderkoning van Ierland; lord Ashbourne, lord kanselier van Ierland; lord Balfour of Burleigh, secretaiis voor Schotland. Dezen vormen het kabinet. Bovendien zijn benoemd de heer Hanbury tot financieel secretavis van de schatkist en George Curzon tot ondersecretaris van buitenlandsche zaken. De moeilijke taak om een half-conservatief half-unionistisch-hberaal ministerie samen te stellen is aan Salisbury dus binnen betrek kelijk korten tijd mogen gelukken. Men ver wacht nu in den loop dezer week liet ont- bindings-besluit, gevolgd door het verkiezings manifest van den premier. De afgetreden ministers zijn Zaterdag, niet de gewone plechtigheid, de zegels van hun ambt, op Windsor weer in handen der ko ningin gaan stellen. Lord Rosebery ontving bij die gelegenheid de Schotsche orde van den Distel. Die van den Kouseband ontving hij reeds in 1892, zoodat hij er zich opkan beroemen met den hertog van Argyll de eenige niet-vorstelijke persoon in liet ver- eenigd koninkrijk te zijn, die beide hooge onderscheidingen bezit. Men verwacht eerst daags van den ex-premier eene groote poli tieke redevoering. Twee uren na de oud-ministers kwamen de nieuwe, om, onder liet gebruikelijk knielen en de handkussen, de teekenen hunner waar digheid van H. M. te ontvangen. In het Lagerhuis deelde Akers Douglas gisteren mede dat de regeering heden een voorloopig krediet op de begrootiug alsmede de derde lezing van het ontwerp rakende den aanbouw van schepen zal vragen. Naar aanleiding van het verwijt, aan liet afgetreden kabinet gedaan, als zou het incon stitutioneel gehandeld hebben door de ont binding van het parlement over te laten aan zijn opvolger, heeft sir William Harcourt eene verklaring gegeven in een brief, waarvan de inhoud is openbaargemaakt. Door het votum van het Lagerhuis, dat den minister van oor log en tevens het kabinet had getroffen, was het onmogelijk voor de regeeriug geworden om van het Lagerhuis nog geld te vei krij gen, en dat geld was, voor het tot eene ont binding komen kon, bepaald noodig. Vandaar dat de vorige regeering het Huis niet kon ontbinden. Donderdag heeft te Cork eene aanvullings verkiezing plaats gehad, noodiggeworden dooi de faillietverklaring van den heer William O'Brien. Toeu men 's avonds aan het tellen van de stemmen zou gaan, ontstond een vechtpartij tusschen het parlementslid Flynn eu bet gewezen parlementslid Patrick O'Brien, tengevolge van de woorden »lafaard" en «lummel", die de heer Flynn den laatsten toegevoegd had. Weldra werd de vechtpartij algemeen, en zelfs, toen de twist ten slotte bijgelegd was, weigerde de Sheriff de telling te doen doorgaan. Eerst gisteren wevd dien tengevolge de uitslag bekend, waaruit bleek, dat de heer J. F. X. O'Brien (anti-Rarneilist) met 4309 stemmen verkozen was. Zijn tegen stander, de Paruellist Roche, verwierf 4132 stemmen. Kardinaal Vaughan heeft Zaterdag te Lon den den eersten steen gelegd voor eene in het Westminster gedeelte te bouwen katho lieke kathedraal. Onder de 8000 aanwezigen bevonden zich ook de diplomatieke vertegen woordigers der katholieke landen. De paus werd daarbij vertegenwoordigd door den aartsbisschop Stower. De raad der nChurch Association" heeft eene uitvoerige verklaiing in de wereld ge zonden tot bestlijding der uitnoodiging van paus Leo XIII aan alle Engelsche Christenen om zich tot éene keik aaneen te sluiten en hem als opperhoofd dier kerk te ei kennen. Op grond der 39 aitikelen des geloofs bestrijdt de raad de leerstellingen der katholieke kerk, terwijl hij besluit met de woorden van den grooten apostel: «Blijft dus standvastig in de viijheid, waardoor Christus ons heeft vi ij- gemaakt, en laat u niet onder het juk der slavernij teiugbrengen." It S L A N D. De Times verneemt uit OdessaDe Nowosti erkent nu, dat de Russische expedition, die uit Odessa naar Abessirfë zijn vertrokken, politieke doeleinden naj. ^en. De gezanten van den Npgus, naar hier ovei gekomen, vra gen bescherming van den ezaar en hulp van Rusland tegen Italië. ITALIË. Imbriani en andere leden van de uiterste linkerzijde der Kamer hebben een motie inge diend, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd een lijst van de afgevaardigden te geven, die tevens een bezoldigd staatsambt bekleeden. De Triluna deelt mede, dat in een minister raad met algemeene stemmen besloten is, dat na het arrest vau het cassatiehof ten voordeele van Giolitti, de vervolging, door Crispi tegen Giolitti ingesteld, op politiek terrein gebracht moest worden en dat de Kamer dus zou moeten beslissen over zijn in staat van beschuldiging stellen. De Commercio te Milaan heeft uit officieuse bron vernomen, dat de Fransche regeering bereid is een handelsverdiag met Italië te sluiten, op de basis van dezelfde concession die aan Zwitserland zijn toegestaan. SPANJE. De Times deelt het bericht mede dat ver- eenigingen in Noord-Amerika, die den opstand op Cuba steunen, afgevaardigden zullen zen den naar een meeting, denlBn Juli te New- York te houden om een president en een voorloopig bewind der Cubaansche republiek te benoemen, in plaats van José Marti. Deze regeering zal trachten een leening te plaatsen. De voorloopige regeering van Cuba is voor nemens eene leening van tien tot twintig millioen dollar uit te schrijven, zoodra zij op de vergadering van den lOn Juli te New-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1