J A". 1895, Donderdag 4 Juli. N°. 8823. I N egenenveertigste .J aargang. Verschijnt dagelijks uitgezonderd Dinsdag, U I T G EVER: Tl O D Baitenlandsche Berichten. AboXKEMENTSPrus, per kwartaal Tratco per post, door het geheele Rijk Aftonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. B1ISKAD: B OIË&8T »il AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beregend. ES8E1ASD. Gerald Balfour is benoemd tot eersten secre taris voor Ierland, de hertog van Norfolk tot minister der posterijen, sir John Goist lot vice-president van den raadEllison Jlacarthy tot secretaris der admiraliteit, Austen Cfiambeilain tot civil loid der admiraliteit, Jesse Codings tot onder-secretaris van bin- nenlandsclie zaken, de Earl of Selborne tot onder-secretaris voor koloniën, T. W. Russell tot parlementair secretaris bij den Local Government Council, Powell Williams tot financieel secretaris voor oorlog, sir William AValrond tot secretaris-genei aal van de regee- ringspartij, Akers-Douglas tot eersten com missaris van openbare werken, Walter Long toi voorzitter van den landbouwraad. De minister Balfour verklaarde gisteren in het Lagerhuis te hopen, dat behandeling der verschillende voorloopige kredietaanvragen, ten behoeve van den dienst gedurende de algemeene verkiezingen, alle stadiën in de beide Huizen vóór Zaterdag doorloopen zal hebbenin dat geval kan Zaterdag de zitting verdaagd worden eri Maandag parlementsont- binding volgen. Ook vertrouwt de minister dat nog voor Zaterdag het wetsontwerp op de wei ken voor de marine, dat op de uit levering en dat waai bij de wetsbepalingen voor fabrieken en werkplaatsen gewijzigd zullen woiden, aangenomen kunnen zijn. Het Lagerhuis beeft de door de regeering gevraagde kredieten toegestaan. Chamberlain verklaarde dat de regeering, sedert zij aan het bewind is, de opvattingen ten aanzien der onvoldoendheid van de amunitie-reserve heeft zien bevestigen er zullen stappen gedaan worden om die voorraden dadelijk aan te vullen. De marinewet werd bij derde lezing aangenomen. In verband met de aftreding van het kabi- net-Rosebei y zijn, als erkenning hunner diensten jegens de liberale regeeiing, de lords Houghton, sedert 1892 onderkoning van Ier land, en Carrington, oud-gouverneur van Nieuw Zuid-Wales, tot den gravenstand ver heven met toekenning van een zetel in het Hoogerliuis, evenals sir Henry Loch, oud gouverneur der Kaap-kolonie, en de aftredende minister van landbouw Gardner, die beiden tot baron zijn gemaakt. De Jord-mayor der City, Reynals, en de eigenaars van het week blad Punch, Agnew, zijn tot baronet ver heven. De aftredende minister voor Indië, Fowler, is begiftigd met bet grootkruis der orde van de Ster van Indië; zijn ambtgenoot 'an oorlog, Campbell-Bannerman, met het grootkruis der Bath-orde. De ministers Gosehen, Hicks Beach, Cham berlain en Balfour, die zich wegens hun op treden in het kabinet aan eene nieuwe ver kiezing moesten onderwerpen, zijn zonder stemming tot leden van het Lagerhuis ge proclameerd, daar, overeenkomstig het ge bruik, van liberale zijde geen tegencandidaten waren gesteld. De werklieden van bijna alle tinwerken in het gebied van Swansea en Llanelly, in Wales, hebben gisteren den arbeid gestaakt. F It A N K It IJ K. In de Kamer werden Maandag weer een reeks interpellaties aangekondigd. Zoo van Pourqueiy de Boïsserin over de bedoelingen die de regeering met Madagascar had. De president zegt dat men de regeering niet over toekomstige zaken kan interpelleeren. Het zelfde lid vraagt de regeering te mogen interpelleeren over de maatregelen, die de kanselarij van het Legioen van Eer tegenover Eiffel en Fontanes zal nemen. De interpel latie zal later behandeld woiden. En daarop begon men weer aan de herzie ning der drankenwet, die waarschijnlijk niet tot eenig resultaat zal leiden. Volgens de PJttafette zouden (le onder handelingen over een schriftelijk verdrag tus- schen Rusland en Frankrijk, in plaats van de bestaande militaire conventie tijdelijk ge staakt worden. In de Kamerzitting van gisteren werd de beraadslaging over de drankwet voortgezet. Vallé stelde een amendement voor, dat Ribofc namens de regeering en de begrotingscom missie onaannemelijk vei klaarde. In dit amen dement weid o. m. voorgesteld, den accijns op velschillende dranken te vervangen door verhooging van den alcohol-accijns. De Kamer nam twee van de drie artikelen van het amendement aan. Ribot zeide nu dat de Kamer nog te beslissen heeft over liet monopolie der rectificatie van den alcohol, en dat de regee ring zich met dit monopolie niet kan ver eenigen. Het laatste gedeelte van het amen- (lement-Yallé, dat het monopolie instelt, werd echter aangenomen met 307 tegen 225 stem men en vervolgens het amendement in zijn geheel met 287 tegen 236 stemmen. De rapporteur der commissie, Salis, heeft ontslag genomen op verzoek van Rouvier werd de veidere behandeling tot Donderdag uitgesteld. De voorzitter der Kamer verklaarde in de vergadering van Maandag, dat de tegen Cal- vinhac ingestelde vervolging wordt ingetrok ken. Deze woorden hadden een heftig protest ten gevolge op de socialistische banken. Ribot legde uit dat de reden geen andere was dan het naderen der vacantie, waardoor de zaak niet meer met goed gevolg aan de orde kan komenmaar Viviani en Jaurós meenden dat de regeering sals naar gewoonte" op de vlucht was gegaan. Pelletan schreeuwde dat het schandelijk was waarop hij tot de orde geroepen werd. DÜITSCIILAID. De keizei in blijft goed vooruitgaan, zoodat zij binnen enkele dagen van Kiel naar Pots dam zal kunnen terugkeereu. Tot zoolang heeft de keizer zijne reis naar Zweden uit gesteld. Voor de commissie van onderwijs uit het Piuisische Huis van afgevaardigden ver klaarde Maandag de vertegenwoordiger der regeering dat de rijkskanselier en de staats- regeei'ing geen bezwaren meer hebben tegen toelating op ïuirner schaal van vrouwen tot hei bijwonen der lessen aan de univeisiteiten, in het bijzonder met liet oog op de studiën voor doctor eu arts daar de reeds le Berlijn en Gottingen met de toelating van vrouwen tot de colleges opgedane ervaring de vroegere bezwaren der Piuisisehe regeering niet heb ben gerechtvaardigd. De commissie besloot, bij de belangrijkheid dezer verklaring van de regeering, een uitvoerig schriftelijk rap port op te stellen over dit vraagstuk, rakende de uitbreiding van den maatschappelijken vverkkiing der vrouw. Aau de Hamburger Carrespondens wordt ui'! Fiiedrichsiuh gemeld dat de toestand van piins Bismarck sedert een week veel te vven- schen overlaat. Een bedrukte stemming en de weer heviger wordende aangeziehtspijnen heb ben den eetlust zeer verminderd, zoodat de prins in de laatste dagen alleen vloeibaar voedsel gebruiken wil. Giaaf Herbert moet te Friediichsruh aangekomen zijn. In een oogenscbijnlijk op goede gronden steunend hoofdaitikel vestigt de Yossische Zig. de aandacht op liet feit dat sedert de openstelling van liet Noord-Oostzeekanaal reeds acht stoomschepen, deels oorlogsschepen, deels handelsvaartuigen, aan den grond ge makt zijn, ofschoon zij slechts 7 M diepgang hadden, terwijl het kanaal 8Vs M diepgang hebben moet. Na het bijbrengen van allerlei statistische gegevens komt de Yossische tot het besluit dat het kanaal bij de tegenwoordige diepte van de vaargeul niet beantwoordt aan liet strategische doel en ongeschikt is voor diepgaande pantserschepen. Waar de feiten zóo spreken, moest men liever het gebrek erkennen en zoo spoedig mogelijk met in spanning van alle krachten beginnen aan verdere uitdieping van bet kanaal. B E L G I E. In de Kamer heeft de minister De Smet de Naeyer aangekondigd, dat hij nog in den loop van dezen zittingstijd een wetsontwerp tot wijziging der tabaksbelasting zal indienen. Het zal o. a. de afschaffing van bet accijns- recht op de teelt voorstellen. De Ylaamsche Wacht had aan generaal Pontus, den inspecteur-generaal van de schutterij, verzocht dat de commando's bij de schutterij te Antwerpen voortaan in 't Vlaamsch zouden worden gegeven. De gene raal heeft op dat verzoek afwijzend beschikt, steunende op het besluit van 1830. ZWEDEN en N O O R W E G E N. Na een zeer levendig debat waarin de leider der linkerzijde Uilman ten gunste der voorgestelde uitgaven ten behoeve der lands verdediging het woord voerde, heeft het Noorsche Storthing met 77 tegen 3G stemmen een som van 557,000 kr, toegestaan voor den aankoop van nieuwe geweren, en een som van 782,000 kr. voor krijgsvoorraad. Te Stockholm is een telegram ontvangen, meldende dat de Zvveed«che zendingspost Kiaking iu China verwoest is. Men meent uit de depêche te mogen opmaken dat alle zendelingen gered zijn. RUSLAND. De gezondheidstoestand van grootvorst Geoige is allesbehalve bevredigend. Wel is de eene long door de lucht van den Kaukasus veel beter geworden, doch de andere, die tot dusverie slechts weinig aangetast was, is veel slechter. De grootvorst zal opnieuw een reisje door de Middeilandsche zee gaan doen. Naar uit St.-Petersburg aan de Pol. Oorr. gemeld wordt, neemt de Russische regeering eene zeer koele houding aan tegenover de berichten uit Macedonië. Zij zou daarin vol harden, zelfs als er werkelijk eene beweging van groolere politieke beleekems ontstond. Dat de regeering zulk eene beweging zou be gunstigen, zou in geen geval te verwachten zijn. OOSTEN R IJ li»II 1)1' (ii K IJ E. Keizer Frans Jozef heeft, naar uit Buda- Pest gemeld wordt, bepaald, dat de kerkelijke wetten den In October in werking zullen treden. Heden zullen de op de invoering be trekking hebbende besluiten worden afge kondigd. Daarin wordt o. a. aan de ambte naren van -den burgerlijken stand de plicht opgelegd de betrokken partijen steeds er op merkzaam op te maken dat met de huwelijks voltrekking voor den burgerlijken stand en de inschrijving der geborenen in de registers, de verplichtingen tegenover de kerk nog niet vervuld zijn. ITALIË. In de Kamer werd door den minister van oorlog verklaard dat er geen overeenkomst met andere mogendheden bestaat, die Italië zou noodzaken om het bestaande aantal leger korpsen te bestendigen. De diensttijd der cavalerie zal worden verkort, ook om de recru- teering gemakkelijker te maken. De Capitale had beloofd documenten te zullen publiceeren tegen Rattazzi. Nu zegt het blad plotseling, dat nog nadere inlichtin gen ingewonnen moeten worden. Men meent dat het blad van hooger hand een wenk heeft gekregen om niet tegen Rattazzi te agiteeren. Het rapport over de drooglegging der moerassen in den omtrek van Rome is ver schenen het groote werk der draineering van de Campagna kan als voltooid beschouwd

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1