Binneiilandsclie Bei'ichten. worden. Men heeft zich reeds beziggehouden met het vraagstuk der bebouwing van deze landstreken daarenboven zal Je gezondheids toestand te Rome er ontzaglijk bij profiteeren. De gezamenlijke sommen aan de droogmaking ten koste gelegd worden op 7!/s millioen lire begroot. Het beet dat Cavallotti nogmaals een pam flet tegen Crispi zou willen richten, maar zelfs zijn partijgenooten geiooven niet dat hij succes zal hebben. Hoe zou Crispi thans aan gevallen kunnen worden Geen rechter zal tegen den president van den ministerraad iets kunnen uitrichten, want de Kamer zal het verzoek om Ciispi te mogen vervolgen toch niet inwilligen, en dit niet alleen om politieke, maar ook we] degelijk om juridische redenen. Alleen Reinach's erfgenamen had den een aai,klacht kunnen indienen nu zij zich stilgehouden hebben, ontbreekt elke grondslag voor epn juridische actie. Tegen Cavallotti mag ook het O. M. niets doen: alleen Crispi kan een aanklacht tegen hem indienen en deze zal dat wel niet doen. Zoo oordeelde althans een Iialiaansch ma gistraatspersoon, die door den correspondent van de Temps werd geïnterviewd. SPANJE. De Kamer heeft zich onlangs beziggehouden met de knoeierijen van de Madridsche ge meente-administratie. De oorzaak van den deplorabelen toestand vau de financiën dier stad moet vooial liggen in de groote knoeie rijen bij de onteigening van terreinen, waar voor aan bepaalde personen veel te veel geld gegeven is. De krachten der opstandelingen op Cuba worden op 5000 man geschat. Men zegt dat het den markies van Santa Lucia die de opstan delingen van Puerto Principe commandeert, gelukt is zich met die van Maximo Gomez te vereenigen. Dit zou een succes van be- teekenis zijn. De kooplieden van Havanna hebben aan Martinez Campos opnieuw subsidie gegeven, ditmaal tot een bedrag van 500,000 francs. Maarschalk Campos heeft telegrafisch om 137 doctoten en een aantal apothekers ge- viaagd, daar de sterfte in het expeditieleger op Cuba groot is. S 1 R V 1 E. De Skupschtina is tegen 24 Juli in bui tengewone zitting bijeengeroepen. Het voornaamste orgaan der radicalen, Odjek, is in beslag genomen wegens een hoofdattikel waarin de financieele schikkingen scherp worden gehekeld als een opoffering der souvereiniteitsréchten en een eerste stap op den weg van liet prijsgeven van Servië's onafhankelijkheid. AMERIKA. Uit Key West wordt gemeld dat bet Ametikaansehe oorlogsschip Mc Lane een EngeUehen schoener, de Atticniet ver van Fort Nassau in beslag heeft genomen. De •Attic luid een aantal Cubanen aan boord, vermoedelijk viijbuiters. CHINA. De Times heeft uit Hongkong bericht ont vangen dat liet seizoen der stormen is be gonnen. De ooilogsschepen kunnen aan de kust vnn zuidelijk Formosa niet blijven. De toestand der vreemdelingen is netelig. Volgens berichten van Formosa is de wacht der mariniers, door den Engelschen vlootvoogd te Taiwan aan land gezet, Maan dag ingetrokken, en heeft de admiraal aan geboden, de vreemdelingen aari boord van de oorlogsschepen op te nemen. De Duitsche admiraal deed hetzelfde aanbod aan de Duitsche onderdanen. Men zoekt de reden van dezen maatregel hierin, dat de troepen moeilijk aan land kunnen blijven, nu een gevecht tusschen de Japanners en de opstandelingen spoedig te verwachten is. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 2 Juli. De zomervergadering had heden ten 41'A ure plaats, onder voorzitterschap van den com missaris der Koningin, den heer Fock. De voorzitter wijdde een woord van hulde aau de sedert de vorige vergadering aan de Staten ontvallen leden de heeren Molenaar, van Rotterdam, en Van BergenIJzendoorn, tan Gouda, die overleden zijn en voorts aan hen die of op eigen verlangen, óf door den wil der kiezers, niet meer deel uitmaken van de vergadering. Allen hebben steeds met hart en ziel zich beijverd, de belangen der pro vincie te behartigen, zoolang zij leden waren van de Staten. De geloofsbrieven van de herkozen of nieuw benoemde leden werden in handen gesteld van drie commissiën. Eene dier commissiën onder zocht ook het bezwaarschrift van den heer C. Maas te Woerden, houdende klachten van onregelmatigheden, die zouden zijn voorge komen bij de gehouden verkiezing van drie leden in het kiesdistrict Gouda. Overeenkomstig het advies dezer commis siën werd beslofen tot toelating vau al de herkozenen of gekozenen, zijnde in het be zwaarschrift uit Woerden geen aanleiding gevonden om tot de niet-toelating van de gekozenen in het district Gouda te eonclu- deeren. Voor zoover aanwezig, werden de toegelatenen daarna door den voorzitter be- eedigd en gelukgewenscht en namen zij zitting. De trekking van de afdeelingen en de be noeming van leden van Gedep. Staten zijn op morgen bepaald. De verschillende ingekomen stukken wer den hetzij voor kennisgeving aangenomen, Hetzij voor zooveel de begrootingen en de daarmee samenhangende subsidievoorstelien betreft naar de te vernieuwen afdeelingen verzonden of we) naar Gedep. Staten geren- voyeerd, zooals het adres van het gemeente bestuur van Maassluis om provinciaal subsidie ten behoeve eener teekenschool aklnar"het adres van N. W. van Es te 's-Gravenhage om subsidie voor den aanleg van een locaal- spoonveg van Sclieveningen naar Hoek-van- Holland de adressen van een Westlandsche stoomtianiwegmaatschappij gevestigd te Loos- duinen eu van de adhaerenten aan dit ver zoek, om provinciaal subsidie voor de ver legging der tramlijn van Naaldwijk naar Maassluis en Delft. De beschikking op eenige punten van een- voudigen aard zal morgen plaats hebben de benoeming van speciale commissiën over eenige andere onderwerpen is eveneens tot morgen aangehouden. Reeds dadelijk werd commissoriaal gemaakt, in handen van de heeren Van Royen, KnijfT, Van Rliemen van Rliemenshnizen, Bevers en Hein van Rockanje, de provinciale rekening over 1S93. Besloten werd om de in 1891 ingediende voordracht tot wijziging van liet reglement voor het waterschap de Overwaard buiten verdere behandeling te laten. Nog was ingekomen eene circulaire van de voorzitters der particuliere arbeidsraden te Leiden, 's-Gravenhage en Amsterdam, aan dringende op de opneming in bestekken van bepalingen betreflende aibeidstijd en mlni- j mum-loon. j Aangezien dit stuk niet is gezegeld en ook l niet van geschreven handteekenen is voor- I zien, kan 't geen onderwerp van beraadsla ging uitmaken. Gedep. Staten hebben echter reeds in de provinciale bestekken een maximum van arbeidstijd doen opnemen, terwijl zij, wat de bepaling van minimum-loon betreft, wen- schen af te wachten het resultaat van het onderzoek, door de regeering aan deStaten- Generaal beloofd. Voorts zijn ingekomen twee adressen, wij zende op de nadeelen van de zegenvisscherij in de polderwateren. Ook deze stukken zijn naar Ged. Staten verzonden. Morgen ten 11 ure zullen de Staten weder vergaderen. SCHIEDAM, Juli 18SI5. Gistermiddag is de 8-jarige P. van der Tooien, wonende in de Lange Kerkstraat alhiei, a! spelende in de Schie gevallen hij werd gelukkig gered door schipper A. Steke lenburg, van de Kuilenburgsche vrachtschuit, die zich daartoe gekleed te water begaf. De uit West-Indië teruggekeerde le luit. der inf. W. de Koning is ingedeeld bij het 5e bataljon van liet 6e reg. inf. te Geertrui- denberg in garnizoen. De off. van gez. 2e kl, bij de zeemacht J. D. Bryan, weikzaam bij het militair hospitaal te Willemsoord, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. schoener Argtis aldaar. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal Zaterdag 6 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat belanghebbenden, die zich alsnog tot den voorzitter van den geneeskun digen raad voor Gelderland en Utrecht mochten willen wenden voor plaatsing als leerling op een der rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en Rotterdam, worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli e.k. schrif telijk kennis te geven, niet aan den in de op roeping van 2 Mei j.l. genoemden genees kundigen inspecteur H. L.Verspyek te Utrecht, die op zijn verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking heeft bekomen, maar aan den geneeskundigen inspecteur dr. A. E. Post te Arnhem. (Stct.) Het N. v. d. D. ontving heden het vol gende telegram uit Batavia: Te Buitenzorg heeft eene zware overstroo ming een aantal huizen verwoest. Een gedeelte van den Plantentuin is be schadigd. Er worden aanzienlijke verliezen gemeld, zoowel aan bruggen ais velden. Vele dieren zijn omgekomen. Er worden nog meer ongevallen versvacht. Ook in de omstreken van Batavia zijn overstroomingen, gelukkig zonder slachtoffers, In westelijk Java alge meen zsvare regens. De koffie-aanplant leed groote schade. Men verwacht mislukking van den oogst. Door Ged. Staten van Drente is aan de Prov. Staten voorgesteld een subsidie van f 237,600 of f 3300 per KM te verleenen voor den Noord-Ooster Locaalspoorweg, onder voorwaarde, dat tusschen Assen en Gieten, dat aan den spoorweg zal komen te liggen, een stoomtramweg kome met normale spoor- wijdte. De Nederlander van jhr. mr. A.F. deSa- vornin Lobman constateert thans, dat tot haar diep leedwezen de drang der omstan digheden tot scheiding tusschen haar en de Standaard genoopt heeft. Het was aanvankelijk haar voornemen, om dat deel der partij, dat ook thans nog de leiding van dr. Kuyper aan vaardt, de chiist.-democr, te noemen, maar een blaadje, nauw aan de Stand, verwant, komt daartegen op. Men wil anti-revol. blij ven. Bestzegt de Ned. ^Zoolang dus be doelde partij zich zelve nog niet officieel een nieuwen naam gegeven heeft, zullen wij haar met haren officieeien naam blijven betitelen met toevoeging, zoo noodig, van (C. D.) tenzij de Stand, zelve tegen deze distinctie mocht opkomen." In De Zeeuw plaatste mr. Lohman een brief, n. a. van een in dat blad voorkomend artikel aangaande zijn »conservatieF' verleden. Mr. L. werpt die beschuldiging van zich met een beroep op zijne politieke werkzaamheid en geschriften. De brief eindigt aldus: »Steeds was ik, wat ik nog ben, Groeniaan d. w. z. anti-revolutionnair, monarchaal i oranjegezind, maar tevens erkennende en strij dende voor-het recht des volks ook tegenover de Kroon, voorts begeerende zooveel moge j;i, souvereiniteit in eigen lering. »Men smade mij, zoovee! men verkiest Maar als men op den ouderdom van mijne politieke brieven let, durf ik die leggen naast die van sden leider der anti-revolutionnaire paitij in den lande."" Op ditGroeniaan zijn legt mr. L. ook nog eens den nadruk in de Ned., waar hij bespreekt het geding, tegen hern aanban gemaakt in de vergad. van leden en begun stigers der Vrije Universiteit, door een 36-tal leden. Wan neer wij ons," zegt hij, »in den regel1 eer op Groen dan op Calvijn beroepen, dan is dit niet, gelijk men tegenwoordig vaak pleegt voor te geven, omdat wij ons den naam van Calvinist of onze nafkomst van Calvijn" schamen. Maar omdat Calvijn in geheel andere staatkundige omstandigheden leefde dan wij, en wij, voor de practisclie vraagstukken van onzen tijd en om land, meer steun vinden bij een man onzen tijd, dan bij Calvijn. Wij twijfelen er niet aan, of ieder anti-rev., die het niet plicht en noodzaak acht, de gehoor zaamheid aan den leider der a.-r. partij ia den lande op te nemen onder de artikelen van zijn program, zal, al verschilt hij soms in gevoelen, in ons blad geen ander streven ontdekken, dan de consequente toepassing van de door mr. G. verdedigde beginselen." Wat aangaat genoemd geding, het spijt mr. L., dat hij zich uiteraard 'niet anders verdedigen kan dan langs den weg, voorge schreven door de statuten en het bestuur der »Vereen. voor H. O. op Ger. grondsl.", zoodat de op hem geworpen verdenking lan gen tijd op hem zal moeten blijven rusten. Hij twijfelt er echter niet aan, of te zijner tijd zal blijkeu, dat al de citaten uit zijn blad xöi zijn misverstaan, óf in strijd zijn niet met de waarheid waar het ons alleen om moet te doen zijn maar met de immers niet onfeilbare gevoelens van de beschuldigers". Gisteren werden de voorzitter van dei» »>Ned. R.-K. Volksbond", de heer Passtoors, en twee werklieden een van de rijkswerf te Amsterdam en een van Willemsoord door den minister van marine in buitenge wone audiëntie ontvangen. Het doel, waarom de audiëntie werd aangevraagd, was: de» minister in den breede uiteen te zetten welke verregaande stelselloosheid op 's rijks werven heerscht, en tevens spijt te betuigen over de geheimzinnigheid, waarmede gewerkt wordt door de commissie, welke indertijd op last van den minister is gevormd om eec onder zoek in te stellen naar het al of niet gegronde van sedert lang geuite grieven. De audiente duurde ongeveer een uur. De minister hoorde met veel belangstelling hel door de deputatie medegedeelde aan en be loofde een onderzoek naar aanleiding daarvan, wijl het rapport der commissie van ingenieurs nog niet is ingediend. (Tijd.) Bij de op den 29n Juni j.l. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomen aan den stompen tons- kant 81.0 decimeter; 60meterbenoorden.de lijn der roode geleidelichten 81.0 decimeter; op de lijn der roode geleidelichten 84.0 deci meter 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 81.0 decimeter; aan den spitsen tonskant 67.0 decimeter; grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 81.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen wordt gerekend 81 dM bij gewoon laag water, zijnde het minste water in de 140 M breede vaar-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2